Úterý 16. duben 2024 07:37
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
InstaForex ETF

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.03.2019

18.03.2019 09:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

HEADLINES

  • Akciové trhy minulý týden rostly a smazaly ztráty předchozího týdne
  • MSCI Global měl nejlepší týden od listopadu.
  • Fed sníží očekávanou trajektorii sazeb a představí plán omezení smršťování své bilance.
  • Británie odkládá brexit, pokud se tento týden nepovede prohlasovat dohoda

USA

Data minulý týden byla smíšená. Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně zasedání americké centrální banky – Fedu. Čeká se snížení očekávané trajektorie sazeb a představní plánu, ve kterém se bilance Fedu nesnižuje tak jako doposud.

  • Akciový index S&P 500 minulý týden vzrostl o 2,9 % a přebil ztrátu předchozího týdne.
  • Rostly všechny sektory, přičemž nejvíce přidával průmysl.
  • Dolar proti euru minulý týden v prostředí klesající averze vůči riziku smazal zisky minulého týdne a oslabil na EUR/USD 1,133
  • Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 0,2 % m/m, když se čekalo 0,0 % m/m. Bez segmentu dopravy byl nárůst dokonce 0,9 % m/m. Vývoj maloobchodu svědčí o pokračování růstu spotřeby domácností v prvním čtvrtletí.
  • Pozitivně překvapily objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za leden s nárůstem o 0,4 % m/m a nečekaně silný nárůst Michiganského indexu spotřebitelské důvěry za březen. Naopak za očekáváním mírně zaostala průmyslová výroba s nárůstem 0,1 % m/m a NY Fed index aktivity průmyslu za březen (pokles z 8,8 bodu na 3,7 bodu, když se čekalo 10 bodů)
  • Inflace za únor vyšla lehce pod očekávání. Důvodem byla jádrová složka tedy ceny bez potravin a energií. Meziroční míra inflace zpomalila na 1,5 % z předchozího tempa 1,6 %.

Evropa a ČR

V centru pozornosti opět budou další únavná jednání o brexitu. Britský parlament minulý týden opět zamítl dohodu, zamítl i odchod bez dohody a dohodl se na žádosti o doklad, pokud se do 20. břřezna nepovede dohoda schválit. Premiérka Mayová se dnes bude snažit přesvědčit členy Severoirských unionistů a také rebelující členy Konzervativců přesvědčit k dohodě. Pokud se jí to povede, bude se zítra hlasovat o dohodě po třetí. Není to sice beznadějné, ale zatím se zdá, že vše směřuje k odkladu a otázkou je zda bude krátký cca do června anebo v horizontu 1 -2 let. Ve čtvrtek pak začíná summit EU.

Z hlediska nových dat bude tento týden v Evropě stát za pozornost především index nákupních manažerů za březen a to zejména výrobní sektor (zveřejnění v pátek). Čeká se nepatrné zlepšení na 49,5 bodů z předchozích 49,3 b. V Německu se čeká zlepšení indexu PMI na 48,0 bodů z předchozích 47,6 b. Jakékoliv zlepšení bude podporovat existující naděje trhu na oživení evropské ekonomiky a naopak.

  • Euro Stoxx 600 minulý týden vzrostl o vysokých 2,84 %.
  • Rostly všechny sektory včetně automobilek, které vzrostly o 2,3 %. Nejrychleji rostly cyklické technologie, finanční služby a banky.
  • Kromě výše uvedeného PMI indexu získá jistou pozornost i důvěra analytiků ZEW za březen. I zde se čeká mírné zlepšení.
  • Nově zveřejněná data v ČR byla smíšeného charakteru. Inflace v únoru zrychlila nad odhady na 2,7 % r/r a maloobchodní tržby v lednu zrychlily tempo růstu nad odhady na 1,5 % r/r. Naopak obchodní bilance za leden s přebytkem 12 mld Kč a průmyslová výroba s meziměsíčním poklesem o 1,3 % zklamaly. V souhrnu se domníváme, že vývoj domácí ekonomiky je stále nakloněn potřebě vyšších úrokových sazeb. Zasedání ČNB proběhne příští týden 28. března. Riziko odchodu Británie se sice trochu snížilo, ale ve světle snížené prognóze ECB zůstane ČNB spíše váhavá a sazby zatím nezvýší.

ASIE

Asijské akciové trhy začaly tento týden slušnými růsty. Datově bude tento týden prakticky prázdný asijské trhy budou především ve vleku zpráv z USA a Evropy.

Komodity

Ropa

  • Cena ropy Brent v minulém týdnu rostla o 2,4 % na 67,3 USD barel.  Ministr energetiky Saudské Arábie uvedl, že je zde riziko příliš vysoké nabídky a zásoby jsou výrazně nad normálními úrovněmi. Postoj Saudské Arábie je tedy zřejmý. Nicméně Rusko a Brazílie k prodloužení omezení těžby tak jednoznačný není. Nejistota ohledně dodávek z Venezuely a Iránu přetrvává.

Korporátní události

Výsledky zveřejní: FedEx, China Telecom, Tencent, Porsche, BMW, Hermes, Tiffany, Micron, Nike, PetroChina.

V ČR zveřejní výsledky ČEZ

Brožka Michal
CYRRUS

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 1.6.2020
    Ve čtvrtek zasedá ECB. Sazby zřejmě zůstanou beze změny. Očekává se, že Evropská centrální banka zvýší objem dluhopisů, který nakupuje v rámci protipandemického programu asi o 500 mld. EUR. Banka v rámci programu zatím nakoupila necelých €200 mld. vládních dluhopisů zemí eurozóny. Tímto tempem by objemy schválené v březnu vyčerpala asi do října. ECB pomohla svými akcemi k poklesu kreditních prémií u bondů jižního křídla eurozóny. Obecně se předpokládá, že nález německého ústavního soudu budou centrální bankéři ignorovat.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 16.3.2020
    Fed včera překvapivě srazil úroky dolů o 100 bps. Sazba se tak nyní nachází v pásmu 0 – 0,25%. Tato operace se opět uskutečnila před pravidelným zasedáním. Původně naplánovaný středeční meeting se již neuskuteční a centrální bankéři tak budou o úrocích znovu hlasovat až na konci dubna. Kromě snížení sazeb se americká centrální banka znovu pustí do nákupů vládních dluhopisů. V horizontu několika měsíců plánuje do svého portfolia zařadit americké vládní bondy v hodnotě $500 mld. Cílem je zabránit dislokacím na tomto klíčovém trhu, kde se v posledních dnech zhoršuje likvidita. Fed rovněž nakoupí dluhopisy kryté hypotékami v celkovém objemu $200 mld. Jde o reakci na rostoucí sazby hypotečních úvěrů. Tato akce může v konečném důsledku odvrátit zamrznutí amerického trhu rezidenčních nemovitostí. Guvernér Powell zmínil, že se centrální banka s úroky do záporu nevydá.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 16.8.2021
    Nový pětiletý plán naznačuje, že regulatorní tlaky zesílí a rozšíří se i do jiných odvětví. Některé firmy na situaci spojenou s regulatorními riziky reagují. Cloud Village, společnost na streamování hudby, odložila plánované IPO na Hong Kongské burze. Investiční banky totiž neregistrovaly dostatečný zájem investorů. S úspěchem se nesetkalo IPO herní společnosti Krafton na burze v Soulu. Za společností stojí skupina Tencent a jednalo se nejobjemnější letošní listing na jihokorejském trhu. Akcie po primárním úpisu ztrácely 20 %. K poklesu přispěl regulatorní zátah čínských autorit proti herním společnostem. Investoři se přesouvají ze sektorů u nichž hrozí regulatorní riziko, např. e-commerce, do těch, které jsou čínskou vládou preferovány – např. polovodiče.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 16.9.2019
    Zlatý hřeb tohoto týdne. Americká centrální banka by měla téměř se stoprocentní pravděpodobností přistoupit k redukci sazeb o dalších 25 bps. Dojde také ke zveřejnění tzv. dot plotu neboli oficiálního výhledu sazeb Fedu. Důležitá bude tisková konference, kde guvernér Powell nastíní další směr vývoje měnové politiky v USA. Aktuálně existuje 70% šance, že Fed pošle sazby dolů o dalších 25 bps v prosinci (tj. třetí snížení v tomto roce).
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.04.2023
    Během minulého týdne burzy posilovaly. S&P 500 posílil o 0,8 %. Volatilita se drží pod psychologickou hranicí 20 bodů. Evropské akcie přidaly 1,7 %. Aktuální valuace vnímáme jako příliš euforické. Opětovný nárůst výnosů vládních bondů v souvislosti s odezníváním akutní fáze bankovní hysterie může poslat kurzy akcií dolů. Minulý týden pomohl akciím především překvapivý pokles cen průmyslových výrobců.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.1.2022
    Světové fórum v Davosu se opět uskuteční virtuální formou. Již dnes v 11:00 hodin bude mít projev čínský prezident. Členové světového ekonomického fóra vydali přehled hlavních globálních rizik. Z jejich pohledu vévodí rizika klimatická. Extrémního počasí se obává více než 31 % respondentů, nedostatečné akce v souvislosti s ochranou klimatu 27,5 %. Naproti tomu ekonomická rizika nejsou vnímána jako ta nejzásadnější. Splasknutí bubliny na trzích aktiv se obává pouze 14 % respondentů.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.2.2020
    Čínská centrální banka snížila mezibankovní sazbu o 10 bps. Investoři očekávají masivnější stimulus srovnatelný s rokem 2015. Před pěti lety dosáhla celková velikost stimulů až 10% HDP. Shanghai Composite přidává 2,3%.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.5.2021
    Bitcoin prudce padá. Bezprostřední rozbuškou pro pokles bylo oznámení Elona Muska. Tesla již neakceptuje platby v bitcoinech kvůli ekologické náročnosti těžby. To znamená, že rychlá akceptace nejznámější virtuální mince napříč korporátní sférou nenastane. Vyzdvihnutí nepříznivých ekologických aspektů může být v dnešní době zcela zásadní. Mladší investoři, kteří patří mezi velké podporovatele kryptoměn, kladou značný důraz na udržitelnost. Pokud převládne názor o devastujících účincích těžby na životní prostředí, může to otřást investiční tezí pro bitcoin.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.6.2019
    Zasedat budou centrální banky BoJ, BoE a především americký Fed. Dvoudenní zasedání začíná v úterý. Výsledek a tisková konference proběhne ve středu. Snížení sazeb se na tomto zasedání nečeká. Ovšem trh očekává jasné signály ohledně příštího směru úrokových sazeb. Přiložený gaf ukazuje, jak v posledních týdnech klesala implikovaná sazba Fedu pro leden 2020. Kromě toho se sejdou představitelé z ECB na konferenci v portugalské Sintře. A diskutovat se velmi pravděpodobně bude o potřebě dalšího stimulu ze strany ECB.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.8.2020
    Čínská centrální banka poskytla bankám dodatečnou likviditu v hodnotě $100 mld. To poslalo podpořilo čínské indexy. Akce centrální banky souvisí jednak se zhoršováním americko-čínských vztahů. Autority v největší asijské zemi tak chtějí zabránit oslabení trhů. Dalším důvodem, proč se i čínská centrální banka rozhoupala ke stimulům, je méně výrazné oživení na straně spotřeby. Průmyslová produkce zaznamenala výraznější zotavení, což zohledňuje předchozí stimuly ze strany čínské vlády.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.09.2023
    Včerejší týden ukázal smíšenou výkonnost. S&P 500 odepsal 0,2 % a nachází se pouze 3,2 % pod letošním maximem. Výkonnost Stoxx Europe 600 dosáhla +1,6 %. VIX s se drží pod 15 body. Rozdíl ve výkonnostech indexů souvisí s pátečními výprodeji v USA – ty se týkaly zejména sektoru informačních technologií. Důvodem je dění okolo TSMC, které požádalo své dodavatele o pozdržení dodávek některých komponentů pro čipy. To lze číst jako slabší výhled pro produkci čipů v následujících měsících. Podle našeho názoru zůstávají rizika stále nakloněna směrem dolů.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.10.2021
    Tuto sobotu (23.10.) skončí třicetidenní lhůta, během které může Evergrande splatit dlužnou úrokovou platbu. Pokud nezaplatí ani do tohoto termínu, formálně nastává default. Podle zástupců držitelů dolarových dluhopisů se management firmy výrazněji neangažuje. Default tak představuje velmi reálnou variantu. Čínská centrální banka vydala zprávu, že má situaci prozatím pod kontrolou a k šíření nákazy ve finančním systému by dojít nemělo. Nejpravděpodobnější scénář představuje částečné znárodnění operací společnosti kombinované s prodejem některých aktiv zájemcům ze soukromého sektoru. V zájmu čínských autorit je především dokončení některých projektů s cílem zamezit možné sociální nestabilitě.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.11.2019
    Hlavní americký index poprvé v historii pokořil hranici 3 100 bodů. S&P 500 posiluje již šestý týden v řadě. Jde tak o nejdelší růstovou šňůru od podzimu 2017. Tenkrát posiloval osm týdnů v řadě. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,7%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.1.2021
    V očkování nastává určitý progres, celkově však proces stále výrazně pokulhává za původními plány. Pro připomenutí: v USA je aktuálně naočkováno 13,7 mil. obyvatel, původní prognózy hovořily o 20 milionech naočkovaných v prosinci. V Německu a Itálii se počet vakcinací vyšplhal nad milion. Společnost Pfizer navíc upozornila, že v EU dojde ke zpoždění dodávek vakcín. To souvisí s určitými regulatorními překážkami. Čím déle proces vakcinace potrvá, tím trvalejší následky na ekonomickou aktivitu může pandemie mít.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.5.2020
    Rozvolňování karantén se zatím daří bez opětovného nárůstu nových infekcí. Mnohé státy oznamují dřívější otevírání hranic. Přestože návrat k normálu ještě potrvá, lze pozorovat, že se ekonomická aktivita odrazila ode dna. Právě uvolňování karantén, které nedoprovází nárůst nových infekcí pomáhá představuje pro akciové indexy klíčovou podporu.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.07.2021
    Tento týden se uskuteční zasedání ECB. Na červencovém setkání centrální bankéřů se žádná zásadní změna neočekává. Většina trhu se přiklání k názoru, že k případnému oznámení redukce tempa nákupů v rámci PEPP dojde až v září, kdy budou k dispozici aktualizované prognózy. Samotná změna inflačního cíle na symetrický by neměla mít bezprostřední vliv na monetárně politická rozhodnutí. Strategická revize se projeví spíše uvolněnější politikou v delším období. I tak investoři vyčkávají na komentáře centrálních bankéřů – budou sledovat jednotnost bankovní rady v pohledu na měnovou politiku.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.09.2022
    Během minulého týdne burzy silně oslabovaly. S&P 500 odepsal 4,8 %, což představuje nejhorší týdenní výkonnost od půlky června. Nicméně z velké části jde o korekci růstu z týdne předešlého, pro který se velmi obtížně hledá fundamentální ospravedlnění. Aktuálně se obchoduje cca 19 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita vystoupala nad hranici 25 bodů. Hlavním kurzotvorným faktorem budou zasedání centrálních bank, které v uplynulých týdnech naladily jestřábí tón.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.10.2020
    V Evropě naplno propuká druhá vlna covid-19. Řada států reportovala rekordní přírůstky nových infekcí a jejich vlády přistupují k opatřením společenského distancování. Přestože aktuálně většina vlád stále odmítá plošné lockdowny, epidemiologická situace naznačuje, že se jim zřejmě nevyhnou. Ekonomové přistupují k dalším redukcím odhadů očekávaného hospodářského výkonu eurozóny. Po předpokládaném růstu ve 3Q, které se neslo ve znamení oživení, může následovat opětovný kvartál padajícího HDP. Hrozí, že se ekonomika eurozóny navrátí nad svou před-covidovou úroveň později než na konci roku 2022.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.12.2022
    Během minulého týdne burzy rostly. S&P 500 odepsal 2,1 %. Nyní se SPX obchoduje cca 20 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita opět vzrostla nad psychologickou hranici 20 bodů. Aktuální výprodeje souvisí se zasedáním Fedu a ECB. Ty pohřbily naděje na brzké uvolňování měnové politiky. Aktuálně jsou akcie stále na vysokých hodnotách a rizika zůstávají nakloněna směrem dolů. Dalším faktorem, který rozhodne o směřování trhů bude výsledková sezóna za 4Q.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.4.2021
    Velké americké banky zaznamenaly excelentní kvartál. Reportované zisky překonaly prognózy o desítky procent. Za optimistickými čísly stálo především rozvolňování rezerv a silná aktivita v segmentu investičního bankovnictví. Jediným problematickém bodem se pro peněžní ústavy ukázal pomalejší růst poptávky po úvěrech. Za slabší růstem se skrývá určitá přetrvávající nejistota, které vede k neochotě se více zadlužovat. Roli hrají i fiskální stimuly americké vlády, které do jisté vytlačují například spotřebitelské úvěry. Tento týden budou investoři bedlivě vyhlížet výsledky Netflixu. Zajímavé bude, zda firma dokáže udržet pandemické trendy ve vývoji předplatitelů. Očekává se, že poskytovatel streamovacích služeb přidal v tomto kvartálu více než 6 milionů nových předplatitelů. Firmy, které v rámci S&P 500 reportovaly své výsledky (zatím pouze 8 % firem), překonaly konsensus trhu v průměru o 55 %. Meziročně se tak jejich profity zvedly o téměř 100 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost