Čtvrtek 25. duben 2024 14:15
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader

Nový návrh rozpočtového schodku je nedostatečně ambiciózní, ale vládě by z důvodu rapidní inflace umožnil nejpozději do roku 2025 snížit deficit veřejných financí pod „maastrichtská“ 3 % HDP

01.09.2022 12:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes zveřejněný první návrh státního rozpočtu na příští rok, s výhledem do let 2024 a 2025 je celkově nedostatečně ambiciózní, ovšem představuje určitý pozitivní posun v porovnání s rámcovým materiálem, který vláda projednávala v červnu a který črtal až do roku 2025 schodky kolem 300 miliard korun. Pro příští rok vláda předběžně počítá se schodkem 270 miliard korun, v dalších letech pak s deficitem 250, resp. 230 miliard korun.

Za prvních sedm měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu sice meziročně nižší o 86,7 miliardy korun. Jenže za poklesem schodku je výhradně vyšší daňový výběr. Na daních a pojistném totiž stát od ledna do července vybral meziročně o 87,4 miliardy korun více.

Pokud by tedy vláda vybírala daně a pojistné na úrovni loňského půlroku, bude její příslušný příjem o 87,4 miliardy korun nižší. A schodek rozpočtu by tak byl za letošních prvních sedm měsíců roku meziročně dokonce o něco vyšší.

Válka na Ukrajině a její dopady si žádají dodatečné výdaje. Jenže loni v prvním pololetí zase ještě „úřadoval“ covid, dokonce hrozily plošné lockdowny třeba průmyslu. Právě kvůli covidu, ale také nižší inflaci byly loni daňové příjmy o oněch 87,4 miliardy korun nižší. Fialově vládě tedy dopomáhá k vyššímu daňovému výběru předně nikoli její vlastní úsilí, ale skutečnost že skončil covid a že se rozjela inflace.

Fialův kabinet za prvních devět měsíců své vlády – a de facto již po dvou novelách původního rozpočtu Babišovy vlády – neuskutečňuje žádné opravdu viditelné úspory. Nejprve sice seškrtal původní rozpočet Babišovy vlády, ale tyto škrty z velké části bere nyní zpět, když pro letošek počítá se schodkem 330 miliard korun, namísto dosavadních 280 miliard.

Pokud by ovšem vláda letech 2023 až 2025 „stáhla“ schodek na nyní navrhované úrovně 230 až 270 miliard korun, nejpozději roku 2025 mohla zásadně přispět ke snížení celkového deficitu tuzemských veřejných financí pod úroveň tří procent HDP. Ta je zásadní, neboť tříprocentní hranice představuje jedno z kritérií pro přijetí eura.

Vládě tak opravdu výrazně pomáhá – a ještě pomůže – vysoká inflace. Ta totiž bude letos i v příštích letech tím vůbec nejpodstatnějším důvodem, proč se nakonec může podařit stáhnout deficit veřejných financí pod úroveň maastrichtského kritéria. Fialova vláda by tak mohla směle deklarovat splnění svého klíčového slibu, jímž je právě snížení deficitu veřejných financí na či pod tříprocentní úroveň do konce svého řádného funkčního období.

Svůj klíčový slib však v takovém případě současný kabinet splní nikoli ani tak na základě svého vlastního úsilí v rozpočtové oblasti – tedy nikoli na základě zásadní redukce výdajů nebo nalezení významných nových příjmů. Nýbrž na základě inflace. Inflace nafukuje nejen vládní daňové příjmy, ale také výdaje, zejména však nafukuje celý nominální hrubý domácí produkt ČR. Jestliže se tedy vládě podaří udržet v příštích letech schodky v pásmu 230 až 270 miliard korun, z důvodu inflačního nafouknutí ukazatele nominálního HDP budou tyto částky v běhu příštích let stále méně a méně významným podílem na celkovém rozsahu inflačně se nafukující ekonomiky.

Celkový veřejný dluh ČR k poměru k HDP by tudíž ani do roku 2026 neměl překročit úroveň 43 procent. Neměl by se tedy počínaje letoškem a konče právě rokem 2026 dostat z pásma 41 až 43 procent HDP. Tuzemské veřejné finance tak zůstanou s přehledem pod úrovní takzvané dluhové brzdy, jež odpovídá úrovni 55 procent HDP. A vlastně už nyní lze hovořit o tom, že jsou a zůstanou stabilizované (pokud ovšem nenastane třeba trvalejší úplné přerušení dodávek ruského plynu do EU).

Vysoká inflace je tedy pro Fialovu vládu vlastně svým způsobem požehnáním. Umožní ji splnit klíčový volební slib, aniž by příliš „musela hnout prstem“. Reálně prostě velkou část dluhu splatí místo Fialovy vlády občané v podobě vyšších cen a znehodnocené české měny. A řada z nich za to ještě Fialově vládě zatleská a poděkuje – až jim kabinet před volbami vítězoslavně sdělí, že ozdravil veřejné finance a že Česko opět po letech splňuje maastrichtské kritérium deficitu.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Novými členy bankovní rady ČNB budou Oldřich Dědek a Marek Mora
    Prezident Miloš Zeman jmenuje 31. ledna novými členy bankovní rady České národní banky Oldřicha Dědka a Marka Moru. V bankovní radě v únoru nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala, kterým končí jejich mandáty. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
  • Novými členy dozorčí rady ČEZ se stali exšéf ERÚ Košťál a advokát Kučera
    Novými členy dozorčí rady polostátní energetické společnosti ČEZ se stali bývalý šéf Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vratislav Košťál a advokát Václav Kučera, který v minulosti zasedal v dozorčí radě Pražské plynárenské. Místa v radě byla volná od září. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dozorčí rada ČEZ mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy.
  • Novými majiteli Packety, vlastníka Zásilkovny, jsou fond CVC a Emma Capital
    Novými majiteli české firmy Packeta, která vlastní Zásilkovnu, je konsorcium globálního fondu CVC Capital Partners a skupiny Emma Capital, jejímž majitelem je dosavadní ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc. CVC bude mít 65 procent, Emma Capital zbylých 35 procent. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Emma Capital Pavel Zuna. Výši kupní ceny ani jedna ze stran nesdělila.
  • Novým majitelem likérky Fruko-Schulz se stal Český hospodářský holding
    Novým majitelem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz se stal Český hospodářský holding. Nahradil skupinu ruských akcionářů. Nový majitel vlastní 100 procent akcií. Ředitelem společnosti zůstává bývalý jednatel Josef Nejedlý. Fruko-Schulz chce pokračovat především ve výrobě alkoholických nápojů, ale chystá i nové produkty, řekl dnes ČTK Nejedlý.
  • Novým majitelem výrobce mikroskopů Tescan je společnost Carlyle z USA
    Novým majitelem brněnského výrobce elektronových mikroskopů Tescan Orsay Holding se stala globální investiční společnost Carlyle původem z USA. V tomto odvětví investuje dlouhodobě a výkonný ředitel Vladimir Lasocki Tescan zmínil jako posledního nezávislého hráče na trhu, uvedl ve společné tiskové zprávě obou firem. Hodnotu transakce strany nezveřejnily. Podle listopadové zprávy Hospodářských novin by to mělo být mezi sedmi a devíti miliardami korun a jde o jednu z pěti největších letošních transakcí na tuzemském trhu.
  • Novým předsedou dozorčí rady ČEZ je Radim Jirout, Půta se do rady nedostal
    Novým předsedou dozorčí rady ČEZ se stal Radim Jirout, místopředsedy jsou Roman Binder a Milan Wagner. ČTK to tom dnes informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dozorčí radu obměnili v noci na dnešek na valné hromadě akcionáři. Dozorčí rada ČEZ mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy. Stát v ní zastupuje osm lidí, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Předsedou rady dosud byl Otakar Hora, kterému skončilo funkční období.
  • Novým předsedou představenstva CZG je Jan Drahota
    Novým předsedou představenstva společnosti CZG – Česká zbrojovka Group SE („CZG“ nebo “Skupina”) se s účinností od 1. července 2021 stal Jan Drahota, jenž zároveň v rámci Skupiny působí jako její finanční ředitel. Rozhodlo o tom představenstvo Skupiny, které současně za svou místopředsedkyni zvolilo Janu Růžičkovou.
  • Novým rektorem VŠE je komunikačně zdatný Dvořák, přední tuzemský expert na finance
    Novým rektorem Vysoké školy ekonomické, největší veřejné vysoké školy s ekonomickým zaměřením v ČR, byl dnes zvolen Petr Dvořák, dosavadní prorektor pro studijní a pedagogickou činnost.
  • Novým ředitelem České pošty bude dosavadní pověřený šéf Miroslav Štěpán
    Výběrové řízení na generálního ředitele České pošty vyhrál Miroslav Štěpán, který byl poslední rok pověřený řízením podniku. Předtím v něm působil jako ředitel divize poštovních služeb. Do tendru se přihlásili čtyři kandidáti. Nominaci předloží ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ještě vládnímu výboru pro personální nominace. Ministerstvo to dnes oznámilo v tiskové zprávě.
  • Novým šéfem představenstva a ředitelem Škody Transportation je Pfleger
    Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem skupiny Škoda Transportation je sedmapadesátiletý Francouz Didier Pfleger. Dosud pracoval v konkurenční firmě Alstom. Na obou postech vystřídal Petra Brzezinu, který plzeňské strojírenské seskupení vedl od převzetí skupinou PPF v roce 2018. ČTK to řekl ředitel komunikace PPF Leoš Rousek. PPF od Pflegera očekává geografickou expanzi a další kroky v transformaci. Pflegerovým okamžitým cílem je zvýšení ziskovosti společnosti a zajištění provozní spolehlivosti.
  • Nový návrh zákona o bitcoinech v Salvadoru nabízí daňové úlevy pro technologické inovace
    Populární země přátelská ke kryptoměnám Salvador učinila velký krok ke zlepšení hospodářského růstu prostřednictvím technologií. Nedávno revidovala svůj daňový systém osvobozující technologické inovace od daně, aby podpořila rozvoj.
  • Nový plán na záchranu Evropy před dluhy je trojským koněm do „dítěte“ kancléřky Merkelové
    Sdílení dluhů v eurozóně na jedné straně nebylo nikdy blíže, na druhé proti němu...
  • Nový podvod Deutsche Bank?
    Vo štvrtkovej analýze „Deutsche Bank – good buy alebo good-bye“ sme písali: „Môže sa pokojne stať, že o pár týždňov vyjde správa o znížení pokuty o $10 miliárd a akcie DB rýchlo vzrastú, možno až o 50%. Tak prečo DB nekúpiť už teraz?“.
  • Nový poradce na trhu START
    Liberecká LIFTIA se stává devátým autorizovaným poradcem pro uvádění firem na trh START Burzy cenných papírů Praha.
  • Nový poriadok na trhu s ropou
    Na svetovom trhu s ropou sa chystá nový poriadok. Ten má zabezpečiť spolupráca členských krajín OPEC s jedným z najväčších producentov ropy na svete, Ruskom.
  • Nový prieskum YouGov
    Nový prieskum YouGov bol zverejnení okolo 23:40 včera v noci. Prieskum ukazuje 43% za zotrvanie a 42% za odchod. ...
  • Nový problém pro dolar - vládě mohou dojít peníze
    Na hlavních finančních trzích to dnes ráno vypadá poměrně dobře. Akcie míří vzhůru a dluhopisy na tom nejsou špatně - jejich vývoj podél křivky je smíšený. Včerejší data z USA nezanechala žádné následky.
  • Nový protikrizový plán EBRD, EIB a SB: nejméně 30 miliard pro střed a jihovýchod Evropy
    Nový plán na podporu ekonomik zemí v krizí zasaženém regionu střední a jihovýchodní Evropy se zrodil společnými silami Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), Evropské investiční banky (EIB) a Světové banky (SB). Organizace dnes oznámily, že pod hlavičkou "Joint Action Plan" společně poskytnou regionu další půjčku v minimální výši 30 miliard eur.
  • Nový ,,průmyslově příznivý” návrh zákona o regulaci kryptoměn 
    Tržní kapitalizace krypto aktiv v době psaní tohoto článku činí celkem 1,7 bilionu dolarů, což zahrnuje zhruba 18 140 kryptoměn a 460 burz. Každý den investoři obchodují s kryptoměnami v hodnotě cca 90 miliard dolarů, a to konkrétně s BTC a ETH.
  • Nový průzkum ČSÚ odhaluje hloubku recese české ekonomiky
    Opatření k zamezení nekontrolovatelného nárůstu počtu nakažených virem Covid-19 dopadla na globální ekonomiku až nezvykle prudce. Tvrdá data, která přicházejí s výrazným zpožděním a stále probíhající pandemii plně nereflektují, mají tedy minimální informační hodnotu. I proto se více než kdy jindy upíná pozornost finančních trhů k předstihovým indikátorům.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster