Sobota 27. duben 2024 08:26
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani

Je investice do amerických dluhopisů opravdu taková sázka na jistotu?

Napsal:   Sekce: Investice

Restriktivní politika amerického Fedu znamenala mimochodem návrat amerických dluhopisů do mnoha portfolií. Americké dluhopisy jsou považovány za jedno z nejistějších aktiv. I když uvidíme, že možná se nejedná o stoprocentní jistotu, tak koupě amerického dluhopisu zůstane jako zajímavý doplněk k akciovému portfoliu.



Proč kupovat americké dluhopisy?

Pro nákup amerických dluhopisů mluví dva faktory. Když se podíváme na růst výnosů desetiletých amerických dluhopisů, tak zjistíme, že výnos se nyní pohybuje na úrovni 4 %. Celková inflace se nyní v USA pohybuje okolo 3,4 %. V příštích měsících se očekává její pokles. I kdyby inflace klesala velmi pomalu v USA, tak již v roce 2024 budeme mít na kuponu z amerického dluhopisu reálný výnos 1 %. Jakmile se inflace dostane pod inflační cíl 2 %, tak roční reálný výnos bude na úrovni 2 %. To není mnoho, ale vzhledem k tomu, že tento výnos je kvazi jistý, tak mnoho investorů se nechá zlákat.

Vývoj výnosů amerických desetiletých dluhopisů za poslední šest měsíců:


Druhý důvod, proč kupovat americké dluhopisy se zakládá na tom, že cena dluhopisů roste, když úrokové sazby jdou dolů. I když nikdo přesně neví o kolik úrokové sazby půjdou dolů v roce 2024, jedno je jisté. Americké úrokové sazby dosáhly svého vrcholu. Právě dosažený vrchol je signálem pro pokles výnosů. Jak vidíme v grafu, trhy již snížení sazeb do výnosu amerického desetiletého dluhopisu započítaly. Mělo by jít tedy prakticky o sázku na jistotu. Fed sazby sníží a cena starých dluhopisů půjde nahoru. Jenomže má to jeden háček. Na finančních trzích nelze zbohatnout bez rizika.

Výnosy z rizika

Na cenu dluhopisu totiž nemají vliv jen úrokové sazby centrální banky, ale taktéž věřitelé kalkulují s rizikem nezaplacení dluhopisu. V případě USA je toto riziko malé. Neznamená to, že USA nemůžou zkrachovat, ale krach USA by znamenal úplnou katastrofu finančního systému. Politici by udělali prakticky cokoliv, aby tomu zabránily.

I kdyby se katastrofa nekonala, věřitelé mohou tlačit na to, aby americké dluhopisy více vynášely. Pro růst výnosu jsou hlavně dva důvody.

  • První je obsluha současného státního amerického dluhu, která dosahuje 1 000 miliard dolarů ročně.
  • Druhý je obrovský deficit veřejných financí. USA si budou muset v tomto roce půjčit na trhu částku odpovídající 9,73 % celého HDP.

Tak obrovskou emisi amerického státního dluhu jsme ještě nezažily. Věřitelé tak budou moct tlačit výnosy nahoru. Kdyby se výnosy utrhly nahoru, tak ti co dnes sázejí na jistotu, budou nemile překvapení.

Matěj Široký

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jednoduché - složité
    Když jsem před roky začínal s tradingem, tak jedna z hlavních otázek, kterou jsem si tenkrát kladl, byla, jak složité to celé obchodování je a co všechno budu muset znát a naučit se, abych mohl být alespoň částečně úspěšným.
  • Jednoduchý a funkční návod na zjištění ideální výše investice
    Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik byste měli investovat nebo obchodovat na burze? Já věřím, že ano. A myslíte, že jste udělali to správné rozhodnutí? Na to už tolik lidí s jistotou kladně neodpoví. Ve svém dnešním příspěvku se zaměřím na to, jak nastavit ideální výši investice. Od složitých grafů, vzorců, analýz a svící si tentokrát odskočíme. Největším pomocníkem nám bude hlava a svědomí každého z nás.
  • Jednoduchý a profitabilní trendline systém
    Náhled obchodního systému, který je právě ve fázi vývoje a testování, využívající pouze technickou analýzu, jeden indikátor pro vyhledávání supportů a rezistencí a trendové čáry. Doporučuji celé přečíst, jsem si jistý že s tímhle systémem člověk bude chápat graf jako nikdy předtím!
  • Jednoduchý automatický obchodní systém založený na změně volatility
    V tomto článku vám představím jednoduchý automatický obchodní systém (AOS) založený na změně volatility. Jedná se pouze o demonstraci myšlenky a přiložený zdrojový kód je určený pouze k testovacím účelům.
  • Jednoduchý dôvod prečo väčšina prerába
    V dnešnom blogu by som rád popísal najhlavnejší dôvod prečo je väčšina traderov stratová a prečo iba malá hŕstka vie byť zisková. Je to o tom ako obchodujeme a ako to máme v hlave nastavené. Takmer každý si povie, že pff to je jasné ale naozaj pracujete na svojej psychike a na štýle svojho obchodovania alebo len o tom viete a dúfate že „raz“ príde ten zlomový okamih kedy to začne ísť a budete robiť pravidelné zisky?
  • Jednoduchý kĺzavý priemer - jeden zo základných kameňov technickej analýzy
    Jednoduchý kĺzavý priemer, Simple Moving Average alebo skrátene SMA je jeden z najjednoduchších ale zároveň najpoužívanejších a najuniverzálnejších indikátorov technickej analýzy, ktorý by mal poznať určite každý trader. V článku uvidíte rozličné príklady použitia SMA v praxi na rôznych trhoch, čítajte ďalej…
  • Jednoduchý pohľad na Bitcoin
    Bitcoin si v minulom roku prešiel obrovským poklesom po tom ako v roku 2017 šiel z hodnoty $1000 až na $20000. Momentálne sa drží od konca roka 2018 na úrovni $3000 až $4000. Kam pôjde ďalej?
  • Je Eurodolar pripravený na odraz? Nie tak celkom
    V tomto tradingovom blogu poukážem na minulý vývoj rôznych trhov a inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na EUR/USD, GBP/USD a AUD/CAD cez denné časové rámce.
  • Je euro překoupené?
    Letní eurové rally došel na konci srpna dech, aniž by eurodolar dosáhl hranice 1,2000. Toto posílení eura mělo slušný fundamentální základ, protože v USA došlo k extrémnímu uvolnění měnové i fiskální politiky, zatímco v eurozóně to Evropská centrální banka (ECB) se stimuly nijak zvlášť nepřehnala.
  • Je inflace v USA neporazitelná?! | Investiční Memento #72
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 72. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Je Japonsko stále bezpečným přístavem?
    Ekonomiky eurozóny a Číny již zpomalují a globální rizika se začínají kupit. Investoři se mohou obávat všeho od italského dluhu přes tvrdý brexit a americko-čínské obchodní války až po odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů. I přesto zůstává japonský jen v defenzívě a pro vystrašené obchodníky není atraktivní.
  • Je již EUR/USD přeprodaný?
    V minulých dnech jsme se dozvěděli, že investoři se rozhodli prodávat eura ve velkém a čisté short pozice na měnovém páru EUR/USD dosáhly vysokých hodnot. Stejně tomu bylo i při velkých obratech v letech 2010 a 2012, po kterých následovaly tučné eurové zisky. Z historického hlediska tedy kontrariánská strategie funguje. Vyplatí se to i dnes?
  • Je komoditní super-cyklus u konce?
    Komodity se až na výjimky ocitly během prvních 6 ti měsíců pod prodejním tlakem, kterému bezesporu přispěla i rostoucí geopolitická rizika. Mezitím se však začíná mluvit o dalším fenoménu, který může způsobit další a mnohem výraznější výprodeje na komoditních trzích. Tím je konec komoditního super-cyklu, ten je úzce vzpjat s cyklem ekonomickým. Nicméně poptávka po komoditách na rozdíl od akcií prudce klesá, na čemž se podílí Čína i FED.
  • Je koronakrize již za námi?
    Rychlý růst nakažených v Evropě v posledních týdnech znovu začíná vysílat otázky, jestli nepřijde další uzavření jednotlivých zemí spojených s propadem ekonomiky i finančních trhů. Politici od francouzského prezidenta Macrona po premiéra Babiše sice ujišťují, že další „lock-down“ by byla ekonomická sebevražda, stačí ale obrat v náladě spotřebitelů, kteří se budou bát utrácet, a oživení může být velice pomalé.
  • Je koruna před kolapsem?
    Nová bankovní rada ČNB se drží svého slibu a udržuje úrokové sazby v Česku stabilní na 7,00 %. Jenže problémem pro českou korunu je zvyšování úroků v zahraničí, zejména pak v eurozóně a ve Spojených státech. Fundament koruny slábne, úrokový diferenciál se ztenčuje a polštář, který by měl českou měnu bránit proti spekulativnímu útoků, se vyčerpává.
  • Je krize již za námi nebo nás to nejhorší teprve čeká?
    Během května jsme byli svědky návratu optimismu, když v České republice i v celé Evropě začal počet nově nakažených koronavirem rychle klesat. Vlády si tak mohly dovolit zrušit zákazy a nechat ekonomiku nadechnout se výrazně dříve oproti předchozím plánům.
  • Je kryptozima u konce?! | Investiční Memento #67
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 67. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Je kukuřice zralá na sklizeň?
    V dnešním článku bych se rád podíval na komoditu pod tickerem ZC, tedy kukuřici. Co nám prozradí COT, sezonalita, poptávka a cenová akce?
  • Je lepší investovat do akcií, nebo ropy?
    Pokud se tento rok chystáte naskočit na obchodování s CFD akciemi či ropou, ale nevíte, kterému trhu dát přednost, tento článek jsme napsali pro vás. Možná vám s rozhodováním pomůže.
  • Je lepší investovat do komodit, či kryptoměn?
    Ačkoliv popularita kryptoměn klesá, stále se najdou mnozí (dokonce i konzervativní) obchodníci, kteří na ně nedají dopustit. Například podložené stable coiny (XAUT, PAXG) mají jako podkladové aktivum zlato a nedá tak na ně dopustit mnoho komoditních obchodníků. Vyplatí se však dávat kryptoměnám přednost před komoditami? Na to odpoví dnešní článek.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CentroFX
Brokerjet
Beam FX
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace