Čtvrtek 18. srpen 2022 16:48
reklama
Purple Trading akcie CFD
reklama
Instaforex webinar zari 2022
reklama
Purple Trading akcie CFD
reklama
Coinfy

Swingový výhled 25. týden 2022

27.06.2022 15:06  Autor: Purple Trading  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Máme za sebou klidnější týden, ve kterém se hlavní světové akciové indexy otřepaly z předchozích ztrát a od pondělí pomalu rostly. Jedná se ale pravděpodobně pouze o dočasnou koreci aktuálně probíhajícího medvědího trendu. Bankovní rada ČNB rozhodla naposledy ve starém složení a zvedla úrokovou sazbu na 7 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Koruna ale na toto zvýšení téměř nereagovala. Důvodem je, že hlavní rizika jsou stále v platnosti a obava z recese udržuje trhy v risk off sentimentu, ze kterého profituje americký dolar.


Makroekonomická data

Pokud jde o makroekonomická data v USA, tak reportována byla data o průmyslové produkci, která v květnu rostla o 0,2 % v meziměsíčním srovnání, což je menší růst než byl v dubnu, kdy produkce rostla o 1,4 %. Růst je to sice pomalejší, než bylo očekávání, stále to však ale je růst, což je pozitivní zpráva.

Pokud jde o data z trhu práce, tak počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v minulém týdnu držel na standardní úrovni, když dosáhl 229 tisíc. Oproti předchozímu týdnu tak počet žádostí klesl o 2 tisíce.

Americký dolar si v tomto volnějším týdnu vzal oddechový čas a sestoupil ze svého vrcholu, který je u 106, 86. Celkově je ale dolar stále v rostoucím trendu. V minulém týdnu poklesly také výnosy US 10letých dluhopisů, které se aktuálně pohybují kolem hodnoty 3 %. Pokles výnosů dluhopisů byl pak pozitivní vzpruhou pro akciové indexy.

swing 25-22 obr-1

Obrázek č.1: Výnosy amerických 10letých dluhopisů a USD index na denním grafu

 

Index SP 500

Index SP 500 od pondělí 20. 6. 2022 posiluje. Nejspíše to ale není signál velkého býčího obratu. Fundamentální důvody stále spíše hovoří pro oslabování a tak by se mohlo jednat o krátkodobou korekci aktuálně probíhajícího medvědího trendu. Růst je zřejmě dán tím, že dlouhodobé investory přilákaly levné ceny. Příští týden budou v USA reportována data k HDP, která by mohla být katalyzátorem dalšího pohybu.


swing 25-22 obr-2
Obrázek č.2: SP 500 na H4 a D1 grafu
 

Index se aktuálně dostal k hodnotě rezistence podle H4 grafu, která je v oblasti 3 820 – 3 836. Další silná rezistence pak je v oblasti 3 870 – 3 900, kde došlo k „projetí“ předchozího supportu. Aktuální support je 3 640 – 3 670. 
 

Německý index DAX

Index výrobních manažerů PMI za červen dosáhl hodnoty 52,0. Předchozí měsíc byl PMI 54,8. Hodnota nad 50 sice značí očekávanou expanzi, je ale třeba říci, že PMI od února 2022 v podstatě klesá. To spolu s dalšími daty, která z Německa přichází, naznačuje určitý pesimismus, který se odráží i ve vývoji indexu DAX.
swing 25-22 obr-3
Obrázek č.3: Německý index DAX na H4 a denním grafu

DAX prorazil support  podle H4 grafu u 12 950 – 12 980, ale pak se dostal opět nad tuto hodnotu, takže nemáme platný průraz. Celkově se ale DAX pohybuje v klesajícím trendu a silnější známku obratu tohoto trendu zatím technická analýza neukazuje. Nejbližší rezistence podle H4 grafu je 13 130 – 13 190. Další rezistence pak je u 13 420 – 13 440. Silný support podle denního grafu je 12 443 – 12 600.
 

Inflace v eurozóně na novém rekordu

Spotřebitelská inflace v Eurozóně za květen v meziročním srovnání rostla o 8,1 % podle očekávání analytiků. V meziměsíčním srovnání inflace přidala 0,8 % oproti dubnu. Růst inflace by mohl podpořit ECB v rozhodnutí zvýšit sazby možná i o vyšší hodnotu, než je zatím očekávaných 0,25 %, ke kterému by mělo dojít na červencovém zasedání.

swing 25-22 obr-4
Obrázek č.4: EUR/USD na H4 a denním grafu
Z technického pohledu se euro na páru s americkým dolarem odrazilo od supportu podle denního grafu, který je v pásmu 1.0340 – 1.0370  a nadále pokračuje v posilování. Celkově je pár ale stále v klesajícím trendu. Americký Fed postupuje v boji proti inflaci mnohem agresivněji než ECB a to nadále vyvolává tlak na medvědí trend na euru. Nejbližší rezistence podle H4 grafu je u 1.058 – 1.0600. Silná rezistence podle denního grafu je v pásmu 1.0780 – 1.0800.
 

Česká národní banka opět zvýšila úrokovou sazbu

Růst inflace, která v ČR dosáhla již 16 %, donutil bankovní radu ČNB k dalšímu zvýšení úroků. Klíčová úroková sazba je tak již na 7 %.  Takto vysoká byla úroková sazba naposledy v roce 1999. Jedná se o poslední rozhodnutí bankovní rady ve starém složení. V srpnu již provede hlasování nová bankovní rada, která není jednoznačně jestřábí. Proto bude velice zajímavé sledovat, jak se k rostoucí inflaci postaví.
Aktuální rizika podle ČNB jsou vyšší růst cen doma i v zahraničí, riziko zastavení dodávek energií z Ruska a celkově rostoucí inflační očekávání. Přetrvávajícím rizikem je samozřejmě válka na Ukrajině. ČNB se také rozhodla nadále pokračovat v intervencích na trhu, aby udržela kurz české koruny v přijatelných mezí a zabránila tak jejímu oslabování, což by zvýšilo dovozní inflační tlaky.


swing 25-22 obr-5
Obrázek č.5: USD/CZK a EUR/CZK na denním grafu

Když se podíváme na grafy, tak koruna na rozhodnutí ČNB zvýšit razantně sazby téměř vůbec nereagovala. Vůči dolaru koruna poněkud oslabuje, zatímco vůči euru si koruna drží hodnotu kolem 24.60 – 24.80. K posílení koruny po zvýšení úroků zabránila pravděpodobně nejistota ohledně toho, jak se k inflaci bude stavět nová bankovní rada a také to, že celkově je na globálních trzích risk off sentiment a investoři v takových případech preferují tzv. bezpečné přístavy, kam patří americký dolar.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Swingový výhled 17. týden
  Hlavní akciové indexy pokračovaly v korekci a otestovaly silné úrovně supportů. Silně naopak posiloval americký dolar, který je na nejvyšší hodnotě od ledna 2017. Posilování dolaru mělo negativní vliv na hodnotu eura a komodit, jako je zlato, které se dostalo pod hladinu 1900 dolarů za unci. Japonská centrální banka ponechala nízké úrokové sazby a jen vůči dolaru překonal magickou hodnotu 130.
 • Swingový výhled 18. týden 2022
  Ve válce proti rostoucí inflaci centrální banky USA, Velké Británie a Austrálie v tomto týdnu zvyšovaly úrokové sazby. Británie přitom varovala před rizikem recese. Sazby zvyšovala také ČNB. Ty se tak dostaly na nejvyšší úrovně od roku 1999. Klíčová úroková sazba v ČR je nyní 5,75 %.
 • Swingový výhled 19. týden 2022
  Indexy v minulém týdnu pokračovaly v silném oslabování, zatímco americký dolar již překonal hodnotu 104 a pohybuje se na 20letých maximech. Sada důležitých dat je ovšem za námi, což by mohlo na akciové trhy přinést dočasně trochu úlevy. Česká koruna prudce oslabila poté, kdy byl jmenován nový guvernér ČNB Aleš Michl, který je zastánce umírněného postupu. Zdá se tedy, že růst úrokových sazeb v ČR je blízko svého vrcholu.
 • Swingový výhled 2. týden roku 2022
  Americké technologické akcie jsou nadále pod tlakem. To se projevuje i na indexu SP 500, který je aktuálně v konsolidaci. Důvod je stále stejný – hrozba rychlejšího růstu úrokových sazeb, která je negativní zejména pro technologické akcie.
 • Swingový výhled 2. týden 2022
  Swingový výhled 2. týden 2022 Americké technologické akcie jsou nadále pod tlakem. To se projevuje i na indexu SP 500...
 • Swingový výhled 20. týden 2022
  Trhy jsou nadále volatilní a křehké, což ukazuje index strachu VIX, který opět překonal hodnotu 30. Nicméně akciové indexy jsou na zajímavých supportech a mohlo by dojít k určitému krátkodobému uklidnění. Euro se odrazilo od svého supportu v očekávání zpřísňování monetární politiky a zlato drží cenovku nad 1 800 USD za trojskou unci. Je zlato zpátky v pozornosti investorů?
 • Swingový výhled 21. týden 2022
  Napětí na trzích v minulém týdnu polevilo zejména pod vlivem zpráv z amerického Fedu. To se projevilo na růstu akciových indexů a oslabením amerického dolaru. V posilování pokračuje euro, které se nyní dostalo k zajímavé rezistenci. Bude očekávané zvýšení sazeb, které by mělo nastat v červenci, stačit na další růst hlavní evropské měny?
 • Swingový výhled 22. týden 2022
  Akciové indexy pokračovaly v růstu již druhým týdnem navzdory rostoucí inflaci a sankcím vůči Rusku. Ekonomické ukazatele naznačují optimistická očekávání spotřebitelů a úlevu trhům přineslo také zmírnění opatření proti Covid-19 v Číně. Kanadská centrální banka zvýšila úrokovou sazbu na 1,5 %. Inflace v eurozóně dosáhla nového rekordu 8,1 % a dala tak další palivo ECB ke zvýšení sazeb, které podporuje euro v posilování.
 • Swingový výhled 23. týden 2022
  Hlavní světové akciové indexy po několika dnech klidu prorazily svoje hladiny supportů jako reakci na utahování ekonomiky, pokračující válku na Ukrajině, zpomalující ekonomický růst a vysokou inflaci. Australská centrální banka zvýšila úrokovou sazbu o 0, 50 %. ECB rozhodla, že úrokovou sazbu začne zvyšovat o 0,25 % od července 2022. Vítězem minulého týdne je americký dolar, který pokračuje v posilování.
 • Swingový výhled 24. týden 2022
  Máme za sebou týden, ve kterém se hlavní světové akciové indexy vykoupaly v krvavé lázni v reakci na rostoucí inflaci, která postupuje rychleji, než se předpokládalo. Hlavní part v tomto dramatu sehrály centrální banky. Podle očekávání USA, Velká Británie a překvapivě také Švýcarsko zvyšovaly úrokové sazby. Japonsko naopak jako jedna z mála zemí se rozhodlo ponechat nadále úrokovou sazbu na původní hodnotě – 0,10 %.
 • Swingový výhled 26. týden 2022
  Po krátkodobé růstové korekci indexy znovu navázaly na medvědí trend a uzavřely týden v červených číslech. Spolu s tímto risk off sentimentem oslabovaly také komoditní měny a dále britská libra i euro. Zlato zatím jako prostředek ochrany proti inflaci prohrává a dostalo se opět pod hladinu 1 800 USD za unci. Silný je naopak americký dolar, který je v prostředí hrozící recese stále nejsilnější měnou.
 • Swingový výhled 27. týden 2022
  Pokles výnosů amerických dluhopisů, růst amerického dolaru a prudké oslabení eura, které směřuje k paritě s dolarem. Tak by se dal charakterizovat minulý týden, ve kterém akciové indexy opatrně posílily a provedly korekci v klesajícím trendu. Za zmínku stojí, že v Německu je poprvé od května 1991 záporná obchodní bilance. Ztrácí tak země pověst ekonomické powerhouse Evropy?
 • Swingový výhled 28. týden 2022
  Nové rekordní hodnoty inflace, které byly v tomto týdnu zaznamenány, vyslaly centrálním bankéřům jasný vzkaz. Další zvyšování úrokových sazeb musí být rychlejší než doposud. Jako první z velkých bank vzala tuto výzvu vážně centrální banka Kanady, která doslova šokovala trhy bezprecedentním zvýšením sazby o celé 1 %. To samozřejmě není příznivé pro akcie, které v uplynulém týdnu opět oslabovaly. Nedařilo se ani euru, které již kleslo pod paritu. Nejistota naopak přeje americkému dolaru, který dosáhl nových rekordních hodnot.
 • Swingový výhled 38. týden
  Trh, který aktuálně sledujeme, bychom mohli označit za nervózní, protože obavy z toho, zda globální ekonomika dále poroste, udržují investory v napětí.
 • Swingový výhled 39. týden
  Akciové indexy byly v minulém týdnu jako na houpačce. Nejprve trhy silně oslabovaly pod vlivem obav z krachu velkého čínského developera firmy Evergrande. Kromě problémů čínského developera ale všude jinde ve vyspělých ekonomikách panuje pozitivní nálada. V druhé polovině týdne pak indexy rostly zejména pod vlivem očekávaných zpráv z amerického Fedu.
 • Swingový výhled 4. týden 2022
  Výprodej na akciových indexech pokračoval i v minulém týdnu. NASDAQ je již více než 17 % pod vrcholem a SP 500 ztrácí na svůj vrchol 11 %. Euro prorazilo silný support a nedařilo se ani zlatu, které se vrátilo pod 1 800 USD za unci zlata. Posílil naopak americký dolar, který se dostal na nejvyšší hodnoty od července 2021. Důvodem k tomuto vývoji bylo zasedání amerického Fedu a rostoucí napětí ohledně Ukrajiny.
 • Swingový výhled 40. týden
  Swingový výhled 40. týden Akciové indexy v minulém týdnu prudce oslabovaly v důsledku zhoršení rizikového sentimentu...
 • Swingový výhled 40.týden
  Akciové indexy v minulém týdnu prudce oslabovaly v důsledku zhoršení rizikového sentimentu v souvislosti s rostoucími obavami, že vyšší inflace může přetrvávat i poté, kdy globální růst dosáhl svého vrcholu. Americký dolar v tomto prostředí nadále posiluje.
 • Swingový výhled 41. týden
  Swingový výhled 41. týden Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovi...
 • Swingový výhled 41.týden
  Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovině týdne pak začaly posilovat pod vlivem dobrých dat z americké ekonomiky. Z celkového kontextu se však nic zásadního nezměnilo.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
iFOREX
City Index
KeyStock
reklama
Purple Trading akcie CFD