Pondělí 16. květen 2022 16:38
reklama
Purple Husnik Jak na AOS trading
reklama
InstaMarkets
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
virarosi krypto

Swingový výhled 4. týden 2022

28.01.2022 14:33  Autor: Purple Trading  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Výprodej na akciových indexech pokračoval i v minulém týdnu. NASDAQ je již více než 17 % pod vrcholem a SP 500 ztrácí na svůj vrchol 11 %. Euro prorazilo silný support a nedařilo se ani zlatu, které se vrátilo pod 1 800 USD za unci zlata. Posílil naopak americký dolar, který se dostal na nejvyšší hodnoty od července 2021. Důvodem k tomuto vývoji bylo zasedání amerického Fedu a rostoucí napětí ohledně Ukrajiny.


Zasedání amerického Fedu

Zdaleka nejvýznamnější zprávou minulého týdne bylo zasedání Fedu. Na svém středečním zasedání se Fed rozhodl ponechat úrokové sazby beze změny blízko nuly. Nicméně Fed naznačil, že v březnu pravděpodobně zvýší sazby, jak se všeobecně očekávalo, a potvrdil plány na ukončení nákupů dluhopisů v tomto měsíci. Poté nastane fáze výrazného snižování objemu aktiv držených centrální bankou.

Trh s futures na fed funds nyní v návaznosti na Powellovy výroky oceňuje téměř pět zvýšení sazeb v letošním roce. Vyhlídka na rychlejší nebo větší zvyšování úrokových sazeb v USA pomohla dolaru dosáhnout nejlepšího týdne za posledních sedm měsíců. USD index prorazil hladinu rezistence na hodnotě 97.00.Obrázek č. 1: Výnos 10letých vládních dluhopisů na 4H grafu a USD index na denním grafu


Výnos benchmarkových desetiletých státních dluhopisů vzrostl na 1,869 %. Poptávka po amerických dluhopisech pak působí jako palivo pro posilování amerického dolaru.


Makroekonomická data z USA

Americká ekonomika ve 4. čtvrtletí 2021 vzrostla meziročně o 6,9 %, což je mnohem více než 2,3 % ve 3. čtvrtletí a výrazně nad prognózami 5,5 %. Jedná se o nejsilnější růst HDP za posledních pět čtvrtletí. Při zohlednění celého roku 2021 ekonomika rostla o 5,7 %, což je nejvíce od roku 1984.Obrázek č. 2: Vývoj čtvrtletního HDP v USA


Otázkou je, jak tato silná data vyhodnotí Fed. Silná data mohou paradoxně působit negativně na akciové indexy v důsledku obavy z toho, že by Fed měl argument k výraznějšímu utahování ekonomiky.
 

NASDAQ a SP500

Wall Street v minulém týdnu silně oslaboval. Oba indexy se ale dostaly na silné supporty. Mix pozitivních ekonomických zpráv se smíšenými podnikovými výsledky, geopolitickými nepokojí a vyhlídka na utahování ekonomiky vedly k tomu, že na trzích je zvýšená volatilita. Celý měsíc leden tak na trzích trvá velká nejistota.

"Tento trh je schizofrenní," řekl Tim Ghriskey, senior portfolio strategist ve společnosti Ingalls & Snyder v New Yorku. "Existují lidé, kteří věří, že vše negativní již bylo odečteno, a jsou jiní, kteří věří, že to nejhorší teprve přijde."

Kromě ekonomických výsledků se do trhu promítá geopolitické napětí, protože Rusko pokračuje v posilování vojenských jednotek podél ukrajinských hranic zatímco diplomaté se snaží zabránit konfliktu v regionu.

Oba indexy máme na obrázku č.3 na denním grafu. V obou případě vidíme že korekce z jasného rostoucího trendu se prohloubila. Index NASDAQ již odepsal ze svého vrcholu více než 17 %, SP 500 ztratil více než 11 %. Tyto poklesy by mohly přilákat některé investory k nákupům se slevou.

 

Obrázek č. 3: Americké indexy NASDAQ a SP 500 na D1 grafu

Indexy jsou ve své korekci silně rozjeté, objevují se ale náznaky konsolidace tohoto poklesu. 24.ledna se na denním grafu na obou indexech vytvořil býčí pin bar, který bývá obratovou formací. Uvidíme, zda se to potvrdí i v tomto případě.

Na indexu NASDAQ je support v poměrně širokém pásmu 13 727 – 13 928. Pokud bude tato oblast proražena směrem dolů, pak další zastávka by mohla být u pásma kolem 13 400 – 13 500.

Na indexu SP 500 se support vytvořil v pásmu 4 225 – 4 313.
 

Německá index DAX

Index DAX klesal v tandemu s americkými indexy a dostal se do velice silné oblasti supportu.

Obrázek č.4: DAX na H4 a denním grafu
 

Support je v oblasti mezi 14 800 – 15 000.  Rezistence podle 4 H grafu je u 15 530 – 15 590.
 

EURUSD prorazilo klíčový support

Euro USD je v silné inverzní korelaci s USD indexem. Není proto překvapením, že pokud USD index silně roste, tak EURUSD klesá.

Obrázek č. 5: EURUSD na H4 a denní grafu


Euro v minulém týdnu prorazilo spodní rostoucí trendovou linii konsolidační formace v klesajícím trendu a zároveň prorazilo support u 1.1160, který se nyní stal novou rezistencí. Nejbližší rezistence je tedy dle H4 grafu v oblasti na 1.1160 – 1.1200. Support je u 1.10.
 

Zlato je znovu pod 1 800

Zlato doplácí na vývoj na amerických fondech. Ty nesou výnosy, zlato žádné výnosy nenese.


Obrázek č. 6: Zlato na H4 a denním grafu

V minulém týdnu se zlato dostalo k hladině rezistence u 1 850 USD za unci, ze které se odrazilo zpět směrem dolů a cena se pohybuje pod klíčovou hodnotou 1 800, což také můžeme chápat jako hodnotu rezistence. Nejbližší support na zlatě je u 1 783 – 1 788 podle H4 grafu. Další silný support je pak u 1 769- 1 762 USD za unci zlata.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Swingový výhled 13. týden
  Swingový výhled 13. týden Akciové indexy uzavřely první čtvrtletí roku 2022 ve ztrátě pod vlivem geopolitického napět...
 • Swingový výhled 14. týden
  Akciové indexy v minulém týdnu oslabovaly pod vlivem zpráv o zvyšování úrokových sazeb a zpřísňování americké ekonomiky. Oslabuje také euro, které je pod tlakem nejen z důvodu pokračující války na Ukrajině a sankcí proti Rusku, ale také nejistoty ohledně výsledku prezidentských voleb ve Francii. Výskyt koronaviru v Číně podpořil negativní sentiment na ropě, protože se trh obává přebytku nabídky nad poptávkou. Vítězem se tak v tomto prostředí stal americký dolar.
 • Swingový výhled 16. týden 2022
  Jerome Powell potvrdil, že Fed bude agresivně postupovat v boji proti inflaci a naznačil přísnější zvyšování úrokových sazeb již od května. Akciové indexy v návaznosti na to silně poklesly. Rekordních hodnot dosáhla inflace v eurozóně, která za březen činila 7,4 %. I přes tuto zprávu ale euro nadále oslabovalo. Výprodeje pokračují také na japonském jenu, který je vůči americkému dolaru nejslabší za posledních 20 let.
 • Swingový výhled 17. týden
  Hlavní akciové indexy pokračovaly v korekci a otestovaly silné úrovně supportů. Silně naopak posiloval americký dolar, který je na nejvyšší hodnotě od ledna 2017. Posilování dolaru mělo negativní vliv na hodnotu eura a komodit, jako je zlato, které se dostalo pod hladinu 1900 dolarů za unci. Japonská centrální banka ponechala nízké úrokové sazby a jen vůči dolaru překonal magickou hodnotu 130.
 • Swingový výhled 18. týden 2022
  Ve válce proti rostoucí inflaci centrální banky USA, Velké Británie a Austrálie v tomto týdnu zvyšovaly úrokové sazby. Británie přitom varovala před rizikem recese. Sazby zvyšovala také ČNB. Ty se tak dostaly na nejvyšší úrovně od roku 1999. Klíčová úroková sazba v ČR je nyní 5,75 %.
 • Swingový výhled 19. týden 2022
  Indexy v minulém týdnu pokračovaly v silném oslabování, zatímco americký dolar již překonal hodnotu 104 a pohybuje se na 20letých maximech. Sada důležitých dat je ovšem za námi, což by mohlo na akciové trhy přinést dočasně trochu úlevy. Česká koruna prudce oslabila poté, kdy byl jmenován nový guvernér ČNB Aleš Michl, který je zastánce umírněného postupu. Zdá se tedy, že růst úrokových sazeb v ČR je blízko svého vrcholu.
 • Swingový výhled 2. týden roku 2022
  Americké technologické akcie jsou nadále pod tlakem. To se projevuje i na indexu SP 500, který je aktuálně v konsolidaci. Důvod je stále stejný – hrozba rychlejšího růstu úrokových sazeb, která je negativní zejména pro technologické akcie.
 • Swingový výhled 2. týden 2022
  Swingový výhled 2. týden 2022 Americké technologické akcie jsou nadále pod tlakem. To se projevuje i na indexu SP 500...
 • Swingový výhled 38. týden
  Trh, který aktuálně sledujeme, bychom mohli označit za nervózní, protože obavy z toho, zda globální ekonomika dále poroste, udržují investory v napětí.
 • Swingový výhled 39. týden
  Akciové indexy byly v minulém týdnu jako na houpačce. Nejprve trhy silně oslabovaly pod vlivem obav z krachu velkého čínského developera firmy Evergrande. Kromě problémů čínského developera ale všude jinde ve vyspělých ekonomikách panuje pozitivní nálada. V druhé polovině týdne pak indexy rostly zejména pod vlivem očekávaných zpráv z amerického Fedu.
 • Swingový výhled 40. týden
  Swingový výhled 40. týden Akciové indexy v minulém týdnu prudce oslabovaly v důsledku zhoršení rizikového sentimentu...
 • Swingový výhled 40.týden
  Akciové indexy v minulém týdnu prudce oslabovaly v důsledku zhoršení rizikového sentimentu v souvislosti s rostoucími obavami, že vyšší inflace může přetrvávat i poté, kdy globální růst dosáhl svého vrcholu. Americký dolar v tomto prostředí nadále posiluje.
 • Swingový výhled 41. týden
  Swingový výhled 41. týden Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovi...
 • Swingový výhled 41.týden
  Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovině týdne pak začaly posilovat pod vlivem dobrých dat z americké ekonomiky. Z celkového kontextu se však nic zásadního nezměnilo.
 • Swingový výhled 42. týden
  Akciové indexy mají za sebou rozkolísaný týden, který zakončily silným růstem. Ve čtvrtek index SP500 vzrostl o 1,7 %, Dow Jones Industrial Average o 1,6 %, tj. o 534 bodů a NASDAQ o 1,7 %. Tuto býčí náladu podpořily údaje z USA, které ukázaly zmírnění inflačních tlaků a snížení počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. K posílení akcií přispěl také mírný pokles výnosů 10letých amerických dluhopisů, které zůstaly pod 1,6 %.
 • Swingový výhled 43. týden
  Swingový výhled 43. týden Akciové indexy mají za sebou růstový týden a SP 500 dosáhl nového historického vrcholu. In...
 • Swingový výhled 43.týden
  Akciové indexy mají za sebou růstový týden a SP 500 dosáhl nového historického vrcholu. Index strachu VIX je na hodnotě 15, což je nejnižší hodnota od února 2020. Data z amerického trhu práce byla také pozitivní a nadále potvrzují zlepšující se trend. Trhy uklidnilo také to, že velký čínský developer Evergrande, kterému hrozí bankrot, provedl splátku úroků z dluhopisů. Risk on sentiment je tedy zpět ve hře.
 • Swingový výhled 44. týden
  Akciové indexy mají za sebou další růstový týden. Americký NASDAQ dosáhl nového historického vrcholu a SP 500 v závěru týdne otestoval předchozí historický vrchol z minulého týdne. Data z amerického trhu práce byla opět pozitivní a nadále potvrzují zlepšující se trend. K risk on sentimentu přispělo i to, že čínský developer Evergrande, kterému hrozí bankrot, provedl další splátku úroků z dluhopisů.
 • Swingový výhled 45. týden
  Minulý týden byl ve znamení centrálních bank, které rozhodovaly o úrokových sazbách. Fed, Australská centrální banka a Bank of England sazby ponechaly. Naopak silně sazby zvedla Česká národní banka. Koruna tak má vydlážděnou cestu k dalším posilování vůči euru.
 • Swingový výhled 46. týden
  Minulý týden byl ve znamení důležitých dat z amerického trhu práce. Zároveň byla prezentována data k americké inflaci, která dále zrychluje. V návaznosti na to provedly americké akcie mírnou korekci a americký dolar významně posílil. Posílilo ale také zlato, které někteří investoři berou jako zajištění proti rostoucí inflaci. Měnový pár EURUSD se poprvé od července 2020 dostal pod klíčový support 1.15.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
virarosi krypto