Sobota 22. leden 2022 09:23
reklama
InstaMarkets
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets
reklama
Bidaskbit ebook

Swingový výhled 2. týden roku 2022

14.01.2022 10:48  Autor: Purple Trading  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americké technologické akcie jsou nadále pod tlakem. To se projevuje i na indexu SP 500, který je aktuálně v konsolidaci. Důvod je stále stejný – hrozba rychlejšího růstu úrokových sazeb, která je negativní zejména pro technologické akcie.

Po nějaké době se podíváme na vývoj na české koruně, která poslední měsíc silně posilovala a na páru s eurem dostala na nejnižší hodnoty od září 2012. Poslední vývoj ale naznačuje, že by se posilování na nějakou dobu mohlo zastavit

Velkým otazníkem je aktuálně zlato. To je v sezónně obvykle silném býčím období, ovšem v prostředí silného dolaru se mu moc nedaří. Více k tomu uvádíme v našem článku.


Data z americké ekonomiky

V pátek USA reportovaly data z trhu práce, tzv. NFP. Počet nově vytvořených míst byl v prosinci poměrně významně za očekáváními. Americká ekonomika vytvořila 199 tisíc nových pracovních míst, přičemž analytici očekávali, že to bude 400 tisíc. Nezaměstnanost nadále klesá a v prosinci byla 3,9 %, což se blíží době před covidem.

Negativní zprávou byla informace o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které v uplynulém týdnu překvapivě stouply o 230 tisíc (předchozí týden 207 tisíc). To ale zatím nenaznačuje žádnou strukturální změnu na americkém trhu práce, který je stále poměrně napjatý.

Silně očekávaná data o inflaci ukázala, že v prosinci dosáhla inflace 7 %, což je nejvýše od dubna 1982.

Na tato data americký dolar v minulém týdnu reagoval oslabením. Dolarový index se dostal na support u hodnoty 94.5. Dolar je ale stále v býčím trendu a s ohledem na očekávané „utahování šroubů“ v americké ekonomice lze očekávat, že USD index by v růstu mohl dále pokračovat.

V minulém týdnu poněkud klesly také sazby 10letých amerických vládních dluhopisů. Stejně jako u dolaru tak i zde se zatím jedná o korekci, nikoli o změnu rostoucího trendu.


Výnosy amerických 10letých dluhopisů (H4 graf) a USD index na D1 grafu.
Obrázek č. 1: Výnosy amerických 10letých dluhopisů (H4 graf) a USD index na D1 grafu.
 

NASDAQ a SP500

Oba indexy máme na obrázku č. 2 na denním grafu. V obou případě vidíme jasný uptrend. U indexu NASDAQ se cena dostala ke spodní rostoucí trendové linii. Ta již byla proražena pin barem, ale cena uzavřela nad linií, takže je zatím v platnosti. Návrat ceny k trendové linii z pohledu technické analýzy znamená příležitost k nákupům se slevou. Je tu zároveň konfluence s horizontálním supportem na hodnotě 15 500.

Zároveň je tu ale riziko rostoucích úrokových sazeb, které působí mnoha investorům těžkou hlavu. Ve čtvrtek další představitel Fedu Lael Brainard uvedl, že sazby by mohly růst již v březnu. Trhy se tak obávají agresivnější monetární politiky. V návaznosti na toto prohlášení index NASDAQ ve čtvrtek ztratil 2,5 %. Pokud by korekce na indexu byla hlubší, pak další support je na 15 160. Silný support je pak na čísle 15 000 a dále 14 400.


Americké indexy US 100 a SP 500 na D1 grafu
Obrázek č. 2: Americké indexy US 100 a SP 500 na D1 grafu


Index SP 500 reaguje na jestřábí politiku Fedu méně, což je tím, že v indexu jsou zahrnuty banky, které by měly v prostředí vyšších úrokových sazeb vydělávat. Ideální přiležitost k nákupům by byl návrat ceny k supportu 4 500. Rezistence pak je u all-time-high na 4 800-4820.
 

Německý index DAX

Podle denního grafu jsou aktuálně na indexu dvě velice silné zóny: rezistence kolem 16 300, kde je all-time high a pak support kolem 15 000, kde se cena naposledy pohybovala v prosinci.
 

Obrázek č.3: DAX na H4 a denním grafu


V krátkodobém horizontu DAX reaguje podobně jako americké indexy. Nejbližší support dle H4 grafu je u 15 730 – 15 790. Nejbližší rezistence je na H4 16 070 – 16 100.
 

EUR/USD silně posílilo

V pátek byla reportována data CPI z eurozóny a dosáhla v meziročním srovnání 5 %, což je hodnota, která byla naposledy v roce 1991. Na tuto zprávu nereagovalo euro nijak výrazně. Zásadní pohyb přišel po oznámení inflace v USA, která byla dle očekávání. Poněkud překvapivě pak tento pár silně rostl. Aktuálně se blíží k hodnotě 1.15, kde by mohly být dobré příležitosti ke spekulacím short.
 

Obrázek č.4: EURUSD na H4 a denní grafu
 

Nejbližší rezistence je na 1.1500 – 1.1520. Support je v oblasti kolem 1.13 70 – 1.1380 a dále pak zejména v pásmu 1.1160 - 1.1200.
 

EURCZK na silném supportu

Česká koruna posilovala prakticky celý prosinec a leden v reakci na poslední zvýšení úrokových sazeb ČNB. Tento pohyb se ale nyní zastavil na supportu, který je na hodnotě 24.259, kde byla koruna naposledy v září 2012.
 

Obrázek č. 5: EURCZK na měsíčním a denním grafu


Pokud by nyní nastala korekce a cena se vrátila k rezistenci, která je u hodnoty 25.00 nebo pak 25.2, tak to by mohla být velmi dobrá příležitost ke vstupům short. Aktuální fudamenty totiž stále podporují korunu v posilování. Ti, kteří pak drží tento pár dlouhodobě ve směru short, totiž těží také z atraktivních swapů, které se na účet přičítají každý den.

Spekulace ve směru long na tomto páru je za aktuálních fundamentálních podmínek velmi nevýhodná a v podstatě velmi riskantní.
 

Quo vadis, zlato?

Zlato nám v minulém týdnu posilovalo a blíží se k rezistenci, která je u 1830. Tato hodnota již byla jednou testována a následoval pokles o 40 bodů k supportu na 1 785 – 1 790.


Obrázek č. 6: Zlato na H4 a denním grafu

Z krátkodobého pohledu zlato reaguje na výnosy 10letých amerických dluhopisů a cenu amerického dolaru. V minulém týdnu oba dva instrumenty ubraly plyn a proto zlato rostlo. To by ale mělo být pouze dočasné. Jakmile začne dolar opět posilovat, je možné na zlatě očekávat oslabení minimálně k supportu 1 790. Silná rezistence je na 1 850 a pak zejména na 1 867 – 1 877.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Svet 20XX. UBS: Technológie zvýšia HDP
  Čaká nás nová doba ekonomického temna alebo sú pred nami lepšie zajtraj&scar...
 • Svíčkové formace: obchodování podle cenového grafu
  V předchozích dílech o technické analýze jsme se věnovali indikátorům, nyní na čase si od nich trochu odpočinout a podívat se na určitou jejich protiváhu. Tím je tzv. price action (neboli cenová akce), která v grafu vytváří určité svíčkové formace. Naše pozornost se tedy přesune přímo na cenový graf. Popíšeme si základní svíčkové formace včetně příkladů v realných grafech.
 • S virtuálními měnami lze pohodlně obchodovat už i v České republice!
  Po téměř půl roce příprav, zahájí 28. května 2014 v Praze svou činnost klientské centrum společnosti World BTC business, které umožní všem zájemcům o obchodování s virtuálními měnami pohodlný nákup a prodej Bitcoinů prostřednictvím samoobslužného automatu nebo obchodování s Bitcoiny a Litecoiny s využitím asistenční služby WBTCB.
 • Svižná jízda akcií ve světě pokračuje, Prahu drží zpět Avast
  Pondělek je pro akcie i nadále skvělý. Hlavní indexy si připisují výrazné zisky, když americký S&P 500 přidává 1,7 procenta a v Evropě je mírně před ostatními Milán s 2,5 procenta k dobru.
 • S výjimkou Avastu se investoři na pražském parketu akcií zbavovali
  Evropské akcie po včerejším mírném růstu opětovně zamířily do hlubin. Index Stoxx 600 v závěru obchodování umazává 1,2 %, když v červeném se nacházejí všechny hlavní sektory. Nejhůře se daří informačním technologiím (-2,2 %) a prodejcům zbytného spotřebního zboží (-1,6 %). Relativně nejlépe, přesto ve ztrátách, končí čtvrteční seanci utility (-0,4 %). Důvodem obnovených výprodejů bylo včerejší zasedání americké centrální banky, které poslalo dolů akcie napříč celým světem. Americký index S&P 500 na úvod dne oslabuje o čtvrt procenta.
 • Swan (austrálsky minister financií)
  "Silný USD je výsledkom silnej austrálskej ekonomiky"... "je to zároveň výsledkom ...
 • Swap začne v auguste
  Podľa gréckeho viceministra financií začne...
 • Swingové obchodování
  Swingové obchodování 2018 - střednědobý obchodní styl, který můžete provozovat při práci. Přečtěte si náš článek a zjistěte, co je swingové obchodování. Připravili jsme pro Vás praktický příklad swingového obchodování.
 • Swingové obchodování: Objevte kouzlo této oblíbené investiční strategie!
  Zajímáte se o investování na burze? Chtěli byste obchodovat na finančním trhu, ale nechcete trávit celý den před cenovými grafy? Dlouhodobé investování vám také není blízké? Naštěstí existuje i obchodní styl, který vám umožňuje aktivní obchodování, přičemž budete mít stále dostatek času na svou práci, koníčky a rodinu. Poznejte s námi swingové obchodování. Seznamte se s tímto obchodním stylem a poznejte specifika swingových obchodů.
 • Swingové obchodování: Vzrušující investiční strategie
  Swingový trading je založený na obchodování delších pohybů, než nabízí jen intradenní trh, zároveň ale kratších, než na které spekuluje dlouhodobý investor. Swingový trader drží pozice řádově několik dní, či týdnů vstupuje-li na intradenním timeframe. Vstupuje-li na timeframu vyšším, kupř. denním, drží pozice týdny či měsíce.
 • Swingový výhled 38. týden
  Trh, který aktuálně sledujeme, bychom mohli označit za nervózní, protože obavy z toho, zda globální ekonomika dále poroste, udržují investory v napětí.
 • Swingový výhled 39. týden
  Akciové indexy byly v minulém týdnu jako na houpačce. Nejprve trhy silně oslabovaly pod vlivem obav z krachu velkého čínského developera firmy Evergrande. Kromě problémů čínského developera ale všude jinde ve vyspělých ekonomikách panuje pozitivní nálada. V druhé polovině týdne pak indexy rostly zejména pod vlivem očekávaných zpráv z amerického Fedu.
 • Swingový výhled 40. týden
  Swingový výhled 40. týden Akciové indexy v minulém týdnu prudce oslabovaly v důsledku zhoršení rizikového sentimentu...
 • Swingový výhled 40.týden
  Akciové indexy v minulém týdnu prudce oslabovaly v důsledku zhoršení rizikového sentimentu v souvislosti s rostoucími obavami, že vyšší inflace může přetrvávat i poté, kdy globální růst dosáhl svého vrcholu. Americký dolar v tomto prostředí nadále posiluje.
 • Swingový výhled 41. týden
  Swingový výhled 41. týden Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovi...
 • Swingový výhled 41.týden
  Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovině týdne pak začaly posilovat pod vlivem dobrých dat z americké ekonomiky. Z celkového kontextu se však nic zásadního nezměnilo.
 • Swingový výhled 42. týden
  Akciové indexy mají za sebou rozkolísaný týden, který zakončily silným růstem. Ve čtvrtek index SP500 vzrostl o 1,7 %, Dow Jones Industrial Average o 1,6 %, tj. o 534 bodů a NASDAQ o 1,7 %. Tuto býčí náladu podpořily údaje z USA, které ukázaly zmírnění inflačních tlaků a snížení počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. K posílení akcií přispěl také mírný pokles výnosů 10letých amerických dluhopisů, které zůstaly pod 1,6 %.
 • Swingový výhled 43. týden
  Swingový výhled 43. týden Akciové indexy mají za sebou růstový týden a SP 500 dosáhl nového historického vrcholu. In...
 • Swingový výhled 43.týden
  Akciové indexy mají za sebou růstový týden a SP 500 dosáhl nového historického vrcholu. Index strachu VIX je na hodnotě 15, což je nejnižší hodnota od února 2020. Data z amerického trhu práce byla také pozitivní a nadále potvrzují zlepšující se trend. Trhy uklidnilo také to, že velký čínský developer Evergrande, kterému hrozí bankrot, provedl splátku úroků z dluhopisů. Risk on sentiment je tedy zpět ve hře.
 • Swingový výhled 44. týden
  Akciové indexy mají za sebou další růstový týden. Americký NASDAQ dosáhl nového historického vrcholu a SP 500 v závěru týdne otestoval předchozí historický vrchol z minulého týdne. Data z amerického trhu práce byla opět pozitivní a nadále potvrzují zlepšující se trend. K risk on sentimentu přispělo i to, že čínský developer Evergrande, kterému hrozí bankrot, provedl další splátku úroků z dluhopisů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bidaskbit ebook