Neděle 28. duben 2024 16:54
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ETF

Týden na akciových trzích: Na obou březích Atlantiku 4. týden v mínusu, Praha je na tom lépe

28.01.2022 17:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tento týden měly na akciové trhy vliv zejména dvě události: Fed a Ukrajina.

Investoři čekali zejména na měnové zasedání americké centrální banky. Před rozhodnutím FOMC panovala značná nervozita, která se přelila i na akciové trhy. Sazby se podle očekávání neměnily, ale důležitějším střípkem do celkové skládačky byl doprovodný komentář guvernéra J. Powella. Ten uvedl, že podpora trhu v podobě nákupu aktiv skončí, brzy bude odstartován cyklus zvyšování úrokových sazeb a následně začne Fed svou bilanci snižovat. Trhy si výstup tohoto zasedání přebraly jako velmi jestřábí. To bylo jasně vidět na otočení sentimentu a doslova pádu akcií.  

Dalším rozhodující faktorem pro obchodování v tomto týdnu bylo vývoj kolem Ukrajiny. Akciové trhy prostě reagují na jakékoli zprávy o dalším vývoji. Nutno dodat, že tento týden to byly zprávy veskrze negativní. 

Ostatní data zveřejněná během týdne byla spíše povzbudivá. HDP v USA dopadlo nad očekávání dobře. Ale i ostatní data, např. spotřebitelské důvěra skončily lépe, než se čekalo. Bohužel na trhy to tentokrát takový vliv jako prvně dvě jmenované skutečnosti vliv nemělo. 

Obecně se dá říct, že tento týden bylo obchodování na akciových trzích velmi volatilní. Většinou došlo k otočení o 180 stupňů v samotném závěru seance. Takže, když byly akcie celý den slušně v plusu, nakonec zavřely níže.  

Americký trh

Stejně jako Evropa i hlavní index S&P500 od začátku roku oslabuje, celkově již čtvrtým týdnem v řadě. V součtu od začátku roku index ztratil přes 9 % své hodnoty.

Od pondělí do čtvrtka odepsal hlavní index S&P500 1,62 % (4 326,51 b.). Obchodování byly charakteristické velkou volatilitou a změnou směru většinou ke konci obchodního dne. Dnes trh otvírá půl procenta níže, ale zdá se, že se sentiment začíná obracet. Odhadovat jako to dnes skončí si ale netroufnu.  Za celý týden to vypadá na ztrátu ke 2 %. 

Evropské akciové trhy

Od začátku roku nezná Evropa jiný směr než dolů. Čtyři týdny v řadě akcie (Index STOXX Europe 600) klesaly. Od začátku roku tak ztrácejí již 5 %.

Hned v pondělí došlo k velkému propadu o téměř 4 %. Nicméně další dny dokázaly tuto korekci téměř eliminovat. A tady je rozdíl proti americkým indexům. Evropa se obchodovala pěkně v plusu, zámořské indexy taky. Ale v Evropě se burzy zavřely, zatímco v Americe se obchodovalo dál (časový posun). A právě v závěru obchodování v USA indexy většinou své denní zisky odmazaly a skončili v červeném. Na to ale zavřená/spící Evropa reagovat nemohla, což bylo pro indexy samozřejmě pozitivní, že neztratily své dosavadní zisky. Viz tabulka níže.

Dnes je Index STOXX Europe 600 od začátku obchodování v mínusu. Krátce před koncem obchodování je cena indexu slabší o 1,4 % (463,90 b.). Za celý týden to vypadá na ztrátu asi 2,2 %. 

Pražská burza

Pátek

Dnes, stejně jako na ostatních parketech, se v Praze obchodovalo v záporném teritoriu. Hlavní index PX pražské burzy oslabil o 0,69 % (1 410,70 b.). Ve srovnání s ostatními evropskými indexy to byl jeden z těch lepších výkonů, kdy obvyklé ztráty byly kolem 1,5 %.

Burzu tlačil dolů finanční sektor. Erste Group (-1,99 %, 1 009 CZK) dnes zaostala nejvíce, následovala Komerční banka (-1,20 %, 943,50 CZK) a pojišťovna VIG (-0,80 %, 622 CZK). Naopak od hlubšího propadu zachránily burzu společnosti Česká zbrojovka (+0,78 %, 520 CZK), Moneta (+0,49%, 92,45 CZK) a Philip Morris ČR (+0,12 %, 16 500 CZK). 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Týdenní výkon

Za celý týden, asi bez překvapení, index PX zaznamenal ztrátu. Ale stejně jako u denního obchodování ne tak strašnou jako jiné burzy. Dohromady index PX odepsal za celý týden 0,52 % (1 410,70 b.).

Jeden jediný titul se dokázal vzepřít negativní náladě a připsal si velmi slušných +3,05 % (179 CZK). Jedná se o výkon Avastu.

Na druhé straně nejvíce ztrácely Erste (-2,37 %, 1 009 CZK), Česká zbrojovka (-1,89 %, 520 CZK) a Komerční banka (-1,20 %, 943,50 CZK). Nepomohl ani ČEZ (-1,29 %, 802,50 CZK), ale podařilo se mu udržet hranici 800 CZK. 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Ve středu ve 12:00 hod skončilo distanční hlasování o vytěsnění minorit společnosti O2 CR. Bez překvapení došlo ke schválení přechodu všech zbývajících akcií na PPF za cenu 270 CZK. Připomínáme, že PPF kontroluje přes 90 % všech akcií, takže bylo schválení pouze formalitou. 

Co se dá čekat příští týden?

Také v Praze začíná sezóna reportování výsledků za 4Q21 respektive za celý rok 2021.

Prvním titulem je Moneta, která představí své hospodaření v pátek 4. 2. 2022 ráno před otevřením trhu. Číslům pomůže rychlý růst úrokových sazeb, nižší náklady na riziko. Jme přesvědčeni o tom, že Moneta překoná své celoroční cíle na všech úrovních.

Indexy v týdnu 24. 1. 2022 – 28. 1. 2022 

Po

Út

St

Čt


t / t

PX Index (ČR)

-1,88%

0,78%

1,32%

-0,81%

-0,69%

 

-0,52%

S&P 500 (USA)

0,28%

-1,22%

-0,15%

-0,54%

-0,16%**

 

-1,78%

Stoxx Europe 600

-3,81%

0,71%

1,68%

0,65%

-1,37%*

 

-2,22%

Zdroj dat: Boloomberg; * krátce před koncem pátečního obchodování; ** krátce po začátku páteční seance

růst (%)








pokles (%)









dnešní závěrečná cena

denní změna

týdenní změna

PX Index

1 410,70

-0,69%

-0,52%





Avast

179,00

0,00%

3,05%

ČEZ

802,50

-0,31%

-1,29%

O2 CR

268,50

0,00%

-0,19%

Česká zbrojovka

520,00

0,78%

-1,89%

Komerční banka

943,50

-1,20%

-1,20%

Erste Group

1 009,00

-1,99%

-2,37%

Moneta

92,45

0,49%

-0,05%

VIG

622,00

-0,80%

-0,56%

Philip Morris ČR

16 500,00

0,12%

-0,84%

Kofola

312,00

-0,64%

-1,27%

Zdroj: Bloomberg

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: Historická maxima na obou stranách Atlantiku
    Nejdůležitější makrodata tohoto týdne dopadla nad očekávání dobře. V USA překonal index aktivity ve službách ISM všechny odhady a dosáhl rekordní hodnoty. Podobně dopadla také data z trhu práce. Navzdory předstihovým ukazatelům, které dopadly hůře než se čekalo, počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor podstatně předčil očekávání. To bylo za mořem. U nás zvýšila ČNB sazby o 0,25 pb, ale to se všeobecně čekalo, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Průmysl v Německu nepotěšil a zaostal za odhady. Ale překvapivě tuzemská průmyslová produkce si vedla nad očekávání dobře.
  • Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele
    Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná. I z komentářů dalších členů FOMC se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná o mluvit omezení bezbřehé podpory trhu. Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.
  • Týden na akciových trzích: indexy opět na rekordech
    Pokračuje výsledková sezóna. A stejně jako v předchozím týdnu i v tomto platilo, že reportovaná čísla byla proti odhadům trhu lepší, pozitivně pak vyznívají zejména v meziročním srovnání - hospodaření firem je proti loňskému prvnímu čtvrtletí lepší.
  • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to na obou stranách Atlantiku
    Zasedání ECB nic nového nepřineslo, úrokové sazby zůstaly beze změny, aktiva se budou vykupovat dál. Inflace v USA byla vyšší, než se čekalo, naopak u nás skončila pod odhady. Makrodata tento týden trhy příliš neovlivnila.
  • Týden na akciových trzích: Indexy padaly na obou stranách Atlantiku, pražský nevyjímaje
    Z makro dat byly na programu inflace a HDP. Růst spotřebitelský cen v eurozóně byl v souladu s odhady. Nepotěšilo však americké HDP a statistiky z Evropy také nenadchly. Nejistota z dalších možných lockdownů se šíří z Číny. A tady v Evropě zase riziko plynoucí z války na Ukrajině (spočívající hlavně v omezení dodávek plynu). Spotřebitelský sentiment tak vlivem těchto událostí zůstává nízký.
  • Týden na akciových trzích: Indexy podpořeny výsledky technologické společnosti Nvidia
    Stěžejní událostí tohoto týdne byly výsledky technologické společnosti Nvidia. Vzrostly v meziročním srovnání, dopadly lépe než se čekalo a výhled opět pozitivně překvapil. To ovlivnilo celý globální akciový trh, na kterém se rozlila pozitivní nálada.
  • Týden na akciových trzích: Indexy rostly každý den, jen v pátek a v jen Praze klesly
    Nejsledovanější centrální banka světa americký Fed tento týden úrokové sazby neměnil. Rétorika byla opatrně jestřábí. Nicméně podruhé zůstaly sazby stabilní a trh tak může sázet na pauzu v utahování měnové politiky. To tentokráte znamenalo podporu akciovým trhům, když se pravděpodobně čekal více jestřábí komentář.
  • Týden na akciových trzích: Indexy ztrácely, o vzrušení se postarala páteční data z amerického trhu práce
    Celý týden se čekalo na páteční ostře sledovaná data z amerického trhu práce. Předem zveřejněné předstihové indikátory byly jako obvykle smíšené. O to větší překvapení bylo oznámení podstatně lepších čísel. Razantně se zlepšila tvorba nových pracovních míst, která byla masivně lepší ve srovnání s odhady trhu. Ale pro Fed to znamená opravdu napjatý trh práce, což je pro něj jedním z důležitých kritérií rozhodování o měnové politice. A může to také znamenat, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Tak paradoxně lepší data jsou vlastně pro akcie horší. Byla to nejdůležitější makrodata tohoto týdne.
  • Týden na akciových trzích: Mnoho důvodů k radosti investoři tento týden neměli, spíše naopak
    Tento týden všichni čekali zejména na rozhodnutí americké centrální banky. Fed na svém měnovém zasedání potvrdil, že snižování podpory ve formě dodávání likvidity do trhu (nakupování aktiv) skončí v březnu a pak se dá čekat začátek zvyšování sazeb. EBC potvrdila ukončení PEPP (pandemic emergency purchase programme), ale částečně ho nahradí jiný (APP – Asset prurchase programme). Nicméně tempo snižování nákupu aktiv je nižší ve srovnání s Fedem. Zvyšování sazeb se v eurozóně hned tak nechystá, taky na rozdíl od Fedu. Nejdříve na konci roku 2023.
  • Týden na akciových trzích: Moc radosti tento týden na akciích nebylo
    Tento týden nebyla zveřejněna žádná podstatnější makroekonomická data. Snad jen dnešní ceny průmyslových výrobců v USA za listopad, které skončili pouze mírně nad odhady trhu. Sentiment na trzích se nesl v nervózním očekávání vyššího růstu sazeb na měnovém zasedání Fedu, které se bude konat příští týden (níže).
  • Týden na akciových trzích: Na začátku týdne opět rekord, pak sestup z výšin, na konci opět růst
    Ještě v pondělí dokázal širokopásmový index S&P500 posílit a dále vylepšit historické maximum, ale to bylo vše. Následně z výšin ustoupil.
  • Týden na akciových trzích: Na začátku týdne padaly ještě rekordy, pak přišel Fed a série mizerných makrodat
    Všechny oči i uši investorů se tento týden soustředily na výstupy amerického Fedu. Sazby a uvolněná politika beze změn, to se čekalo, takže to není překvapení. Ale co se nečekalo, byl doprovodný jestřábí komentář. K růstu sazeb dojde pravděpodobně již v roce 2023, a to hned dvakrát. Dosud se čekala stabilita sazeb do konce 2023. Několik guvernérů dokonce odhaduje vzestup sazeb již v roce 2022. A taky se blíží chvíle, kdy se začne pomalu diskutovat snižování objemu vykupovaných aktiv. Celkový výstup Fedu byl pro trhy docela silným impulsem. Bohužel ne pozitivním.
  • Týden na akciových trzích: Nižší inflace znamenala nemalé zisky
    Tento týden se čekalo na zveřejnění inflace v USA. To byla opravdu ta rozhodující událost. Byla nižší, než se čekalo. To okamžitě zalilo trhy optimistickou náladou. Interpretace trhu je, že sazby nakonec nebude nutné zvedat tak vysoko. A to je ten důvod silného růstu.
  • Týden na akciových trzích: Opět rostoucí týden a nová maxima
    Událostí týdne bylo beze sporu měnové zasedání amerického Fedu. Sazby se podle očekávání neměnily. Následný komentář však vyzněl holubičím dojmem. Začátek cyklu uvolňování měnové politiky je sice nyní v mlze, ale nejlépe nám z toho vychází červen, kdy by mělo dojít k prvnímu snížení sazeb.
  • Týden na akciových trzích: Optimismus minulého týdne se vytratil, akciové indexy ztrácely na západě i východě
    Výsledková sezóna pokračuje. A nutno dodat, že velmi úspěšně. Většina firem, co za mořem reportovala, oznámila nejen lepší výsledky ve srovnáním s odhady trhu, ale hlavně předvedly meziroční růst čísel.
  • Týden na akciových trzích: Pátý růstový týden v Evropě, v Praze bohužel
    Z makrodat byly tento týden podstatně lepší, tedy nižší inflace průmyslových výrobců. Překvapivě silná data dorazila z Číny v podobě HDP za první kvartál a dnes byly dubnové indexy PMI nad odhady, a to jak v Evropě tak USA, a to hlavně ze sektoru služeb.
  • Týden na akciových trzích: Plno optimismu a zisky přes 3 %
    Úvod týdne by ve znamení růstu, a to po zprávách, že nová mutace koronaviru nebude tak „strašná“ a že třetí dávka výrazně zvyšuje ochranu proti ní. Ve druhé polovině došlo v Evropě (St, Čt, Pá) i za mořem (jen Čt) k mírnému vybírání rychlých zisků. Tento týden byla zveřejněna inflace v USA a taky v ČR. Obě čísla dopadla podle očekávání (ČR 6,0 %, USA 6,8 %). Pozitivně překvapila Německá průmyslová produkce, která vzrostla více, než se čekalo.
  • Týden na akciových trzích: Po pěti týdenních ztrátách pražská burza tento týden rostla
    Tento týden byl chudší na podstatné kurzotvorné události. V Německu byl zveřejněn Ifo index, který byl mírně lepší než očekávání. Jedná se o nárůst nicméně úroveň je stále nízká. Lepší byla taky osobní spotřeba v USA, což ukazuje na silnou poptávku.
  • Týden na akciových trzích potěšil, všechny a všude
    Po dlouhé době byly informace týkající se nárůstu nakažených na druhé koleji. Zveřejněná makrodata byla spíše lepší než se čekalo. Fed sice, podle očekávání, sazby nezvýšil, ale dál bude podporovat trh a dodávat na něj likviditu. Prim tento týden hrály jednoznačně americké prezidentské volby. Sice stále nevíme výsledek, když sčítání nadále probíhá, nicméně výsledek bude velmi těsný. Zatím to vypadá tak, že mírně navrch má vyzyvatel Biden. Ale Kongres s největší pravděpodobností zůstane rozdělený, protože republikáni ovládnou Senát. Sice se tak snižuje šance na brzké schválení stimulačního balíčku, ale ono to stejně jednou přijde. Trh si celé dění zatím vykládá pozitivně.
  • Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš
    Za mořem začala výsledková sezóna za první čtvrtletní tohoto roku. Tradičně jako jedny z prvních oznámily svá kvartální čísla velké banky. A nutno dodat, že dodané výsledky jsou opravdu dobré. Meziroční zisky rostly násobně (např. 5x). Důvodem je pravděpodobně rozpouštění rezerv ke špatným úvěrům a zisky z obchodování.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader