Pátek 14. června 2024 04:22
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader

Týden na akciových trzích: Indexy v červeném

24.05.2024 17:24  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dle komentářů představitelů Fedu by mohli investoři nabýt dojmu, že ke snižování sazeb se bude přistupovat velmi opatrně a spíše se odsune. 

Ostře sledovanou událostí byly výsledky společnosti Nvidia. Byly velmi silné a potvrdily své předchozí výborné úrovně a taky, že šílenství kolem AI nekončí. Masivní poptávka po čipech pokračuje. Jen po výsledcích vzrostla cena jejích akcií o +9,32 %. Od začátku roku o asi 110 %.

Pražská burza

Týdenní výkon

Pro hlavní index pražské burzy PX byl tento týden třetí růstový v řadě, když přidal mírných +0,05 % (1 562,20 b.).

ČEZ (+1,86 % t/t, 931 CZK) sice v pátek klesl, ale v dalších dnech týdne rostl a připsal si slušná téměř +2 % t/t. Znamená to třetí týdenní růst v řadě. Jeho představenstvo navrhlo dividendu 52 CZK (viz níže). Skončit v kladných číslech se za týden podařilo ještě Kofole a lehce taky posílily Komerční banka (+0,19 % t/t, 786 CZK) a Moneta (+0,21 % t/t, 96,30 CZK). Kofola během týdne rostla, v pátek však klesla a dosavadní zisky snížila. Za celý týden si připsala +1,06 % t/t (285 CZK).

Po třech rostoucích týdnech klesla cena pojišťovny VIG (-1,16 % t/t, 765 CZK). Mimo pondělí ostatní dny klesala Erste a za týden odepsala -0,95 % t/t (1 152 CZK). Colt oznámil kvartální výsledky, které nepotěšily (níže). Byly to vzhledem k jednorázovým položkám. Tento týden byl jeho třetí klesající v řadě, když odepsal 1,03 % t/t (671 CZK).

Pražská burza

Dnešní výkon – pátek 24. 5. 2024

Index PX dnes oslabil o 0,57 % (1 562,20 b.) podobně jako okolní evropské parkety.

Po včerejších výsledcích (viz níže) posílil jen Colt CZ (+0,75 %, 671 CZK). K němu se přidaly Komerční banka (+0,77 %, 786 CZK)  a Gevrkyan (+1,59 %, 256 CZK). To bylo vše, zbytek emisí klesl.

Nejhorší byla dnes Erste (-1,29 %, 1 152 CZK). Za ní se umístila Moneta (-1,03 %, 96,30 CZK), ČEZ (-0,96 %, 931 CZK), VIG (-0,65 %, 765 CZK) a Kofola (-0,70 %, 285 CZK), když korigovala růst předchozích dnů.  

USA

Index S&P500 první dva dny rostl a opět dosáhl nového historického maxima (5 321,41 b.). Následně došlo k mírné korekci. Od pondělí do čtvrtka klesl o 0,67 % (5 267,84 b.).Dnes zahájil seanci růstem o +0,5 %. Po čtyřech růstových týdnech v řadě v tomto týdnu bude jeho výkon blízko nuly.   

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 více dnů v tomto týdnu klesal, přesto je jeho hodnota za celý týden jen mírně slabší. Dnes je krátce před koncem obchodování klesá o 0,3 %. Za celý týden zaznamená ztrátu kolem 0,6 %. 

Podstatné kurzotvorné zprávy

Ve čtvrtek reportoval výsledky za 1Q24 Colt CZ. Kromě tržeb, které meziročně vzrostly a překonaly odhady, ostatní finanční ukazatele klesly a za konsensem trhu zaostaly. To je dáno jednorázovými vlivy souvisejícími s podporou prodeje v USA. Nejpodstatnější je potvrzený růst poptávky na hlavním trhu v USA. Na první pohled slabší výsledky, proto Colt představil výhled netradičně i na první pololetí. A ten naznačuje, že 2Q24 bude nejsilnější čtvrtletí v historii. Více v našem zhodnocení https://bit.ly/Colt_1Q24. 

ČEZ, respektive jeho představenstvo navrhuje vyplatit dividendu ze zisku minulého roku ve výši 52 CZK. To odpovídá hrubému výnosu +5,6 %. Takový návrh je v rámci stávající dividendové politiky a jistě není pro trh překvapením. Ale v našich projekcích čekáme, že MinFin dá na VH protinávrh na výplatu celého zisku, to by znamenalo 65 CZK (výnos +7,0 %). Více najdete v našem komentáři https://bit.ly/CEZ_DVD24prop. 

Co se dá čekat příští týden?

Hned v pondělí 27. května se budou obchodovat Erste (2,70 EUR, nebo asi 66,7 CZK, hrubý výnos +5,8 %) a VIG (1,40 EUR, nebo asi 34,6 CZK, hrubý výnos +4,5 %) první den bez dividendy. Obvykle cena akcií v první den, tzv. ex-dividend klesne o výši dividendy.

Ve středu 29. května představí kvartální výsledky pojišťovna VIG. 

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týden na akciových trzích: Evropské parkety zaostaly za zámořskými
  Z pohledu akciových trhů byla tento týden nejdůležitější dohoda o americkém dluhovém stropu.
 • Týden na akciových trzích: Evropský index hrál tento týden prim, Praha nijak neoslnila
  HDP z USA překvapil svým růstem, ale i téměř všechna ostatní data z USA byla lepší, než se čekalo. ECB sazby nezměnila a doprovodný komentář vyzníval spíše holubičím dojmem. Sledované indexy PMI byly v USA lepší, v Evropě naopak smíšené. Ostatní indikátory sentimentu byly však v Evropě horší (IFO index).
 • Týden na akciových trzích: Historická maxima na obou stranách Atlantiku
  Nejdůležitější makrodata tohoto týdne dopadla nad očekávání dobře. V USA překonal index aktivity ve službách ISM všechny odhady a dosáhl rekordní hodnoty. Podobně dopadla také data z trhu práce. Navzdory předstihovým ukazatelům, které dopadly hůře než se čekalo, počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor podstatně předčil očekávání. To bylo za mořem. U nás zvýšila ČNB sazby o 0,25 pb, ale to se všeobecně čekalo, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Průmysl v Německu nepotěšil a zaostal za odhady. Ale překvapivě tuzemská průmyslová produkce si vedla nad očekávání dobře.
 • Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele
  Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná. I z komentářů dalších členů FOMC se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná o mluvit omezení bezbřehé podpory trhu. Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.
 • Týden na akciových trzích: indexy opět na rekordech
  Pokračuje výsledková sezóna. A stejně jako v předchozím týdnu i v tomto platilo, že reportovaná čísla byla proti odhadům trhu lepší, pozitivně pak vyznívají zejména v meziročním srovnání - hospodaření firem je proti loňskému prvnímu čtvrtletí lepší.
 • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to na obou stranách Atlantiku
  Zasedání ECB nic nového nepřineslo, úrokové sazby zůstaly beze změny, aktiva se budou vykupovat dál. Inflace v USA byla vyšší, než se čekalo, naopak u nás skončila pod odhady. Makrodata tento týden trhy příliš neovlivnila.
 • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to v Evropě i USA
  Inflace v USA dopadla více méně podle očekávání a potvrzuje desinflační trend. Zato maloobchodní tržby a průmyslová produkce za odsekáváním zaostaly. Lepší data byly viděna v Evropě (ZEW, průmyslová produkce).
 • Týden na akciových trzích: Indexy padaly na obou stranách Atlantiku, pražský nevyjímaje
  Z makro dat byly na programu inflace a HDP. Růst spotřebitelský cen v eurozóně byl v souladu s odhady. Nepotěšilo však americké HDP a statistiky z Evropy také nenadchly. Nejistota z dalších možných lockdownů se šíří z Číny. A tady v Evropě zase riziko plynoucí z války na Ukrajině (spočívající hlavně v omezení dodávek plynu). Spotřebitelský sentiment tak vlivem těchto událostí zůstává nízký.
 • Týden na akciových trzích: Indexy podpořeny výsledky technologické společnosti Nvidia
  Stěžejní událostí tohoto týdne byly výsledky technologické společnosti Nvidia. Vzrostly v meziročním srovnání, dopadly lépe než se čekalo a výhled opět pozitivně překvapil. To ovlivnilo celý globální akciový trh, na kterém se rozlila pozitivní nálada.
 • Týden na akciových trzích: Indexy rostly každý den, jen v pátek a v jen Praze klesly
  Nejsledovanější centrální banka světa americký Fed tento týden úrokové sazby neměnil. Rétorika byla opatrně jestřábí. Nicméně podruhé zůstaly sazby stabilní a trh tak může sázet na pauzu v utahování měnové politiky. To tentokráte znamenalo podporu akciovým trhům, když se pravděpodobně čekal více jestřábí komentář.
 • Týden na akciových trzích: Indexy ztrácely, o vzrušení se postarala páteční data z amerického trhu práce
  Celý týden se čekalo na páteční ostře sledovaná data z amerického trhu práce. Předem zveřejněné předstihové indikátory byly jako obvykle smíšené. O to větší překvapení bylo oznámení podstatně lepších čísel. Razantně se zlepšila tvorba nových pracovních míst, která byla masivně lepší ve srovnání s odhady trhu. Ale pro Fed to znamená opravdu napjatý trh práce, což je pro něj jedním z důležitých kritérií rozhodování o měnové politice. A může to také znamenat, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Tak paradoxně lepší data jsou vlastně pro akcie horší. Byla to nejdůležitější makrodata tohoto týdne.
 • Týden na akciových trzích: Mnoho důvodů k radosti investoři tento týden neměli, spíše naopak
  Tento týden všichni čekali zejména na rozhodnutí americké centrální banky. Fed na svém měnovém zasedání potvrdil, že snižování podpory ve formě dodávání likvidity do trhu (nakupování aktiv) skončí v březnu a pak se dá čekat začátek zvyšování sazeb. EBC potvrdila ukončení PEPP (pandemic emergency purchase programme), ale částečně ho nahradí jiný (APP – Asset prurchase programme). Nicméně tempo snižování nákupu aktiv je nižší ve srovnání s Fedem. Zvyšování sazeb se v eurozóně hned tak nechystá, taky na rozdíl od Fedu. Nejdříve na konci roku 2023.
 • Týden na akciových trzích: Moc radosti tento týden na akciích nebylo
  Tento týden nebyla zveřejněna žádná podstatnější makroekonomická data. Snad jen dnešní ceny průmyslových výrobců v USA za listopad, které skončili pouze mírně nad odhady trhu. Sentiment na trzích se nesl v nervózním očekávání vyššího růstu sazeb na měnovém zasedání Fedu, které se bude konat příští týden (níže).
 • Týden na akciových trzích: Na obou březích Atlantiku 4. týden v mínusu, Praha je na tom lépe
  Investoři čekali zejména na měnové zasedání americké centrální banky. Před rozhodnutím FOMC panovala značná nervozita, která se přelila i na akciové trhy. Sazby se podle očekávání neměnily, ale důležitějším střípkem do celkové skládačky byl doprovodný komentář guvernéra J. Powella.
 • Týden na akciových trzích: Na začátku týdne opět rekord, pak sestup z výšin, na konci opět růst
  Ještě v pondělí dokázal širokopásmový index S&P500 posílit a dále vylepšit historické maximum, ale to bylo vše. Následně z výšin ustoupil.
 • Týden na akciových trzích: Na začátku týdne padaly ještě rekordy, pak přišel Fed a série mizerných makrodat
  Všechny oči i uši investorů se tento týden soustředily na výstupy amerického Fedu. Sazby a uvolněná politika beze změn, to se čekalo, takže to není překvapení. Ale co se nečekalo, byl doprovodný jestřábí komentář. K růstu sazeb dojde pravděpodobně již v roce 2023, a to hned dvakrát. Dosud se čekala stabilita sazeb do konce 2023. Několik guvernérů dokonce odhaduje vzestup sazeb již v roce 2022. A taky se blíží chvíle, kdy se začne pomalu diskutovat snižování objemu vykupovaných aktiv. Celkový výstup Fedu byl pro trhy docela silným impulsem. Bohužel ne pozitivním.
 • Týden na akciových trzích: Nižší inflace znamenala nemalé zisky
  Tento týden se čekalo na zveřejnění inflace v USA. To byla opravdu ta rozhodující událost. Byla nižší, než se čekalo. To okamžitě zalilo trhy optimistickou náladou. Interpretace trhu je, že sazby nakonec nebude nutné zvedat tak vysoko. A to je ten důvod silného růstu.
 • Týden na akciových trzích: Opět rostoucí týden a nová maxima
  Událostí týdne bylo beze sporu měnové zasedání amerického Fedu. Sazby se podle očekávání neměnily. Následný komentář však vyzněl holubičím dojmem. Začátek cyklu uvolňování měnové politiky je sice nyní v mlze, ale nejlépe nám z toho vychází červen, kdy by mělo dojít k prvnímu snížení sazeb.
 • Týden na akciových trzích: Optimismus minulého týdne se vytratil, akciové indexy ztrácely na západě i východě
  Výsledková sezóna pokračuje. A nutno dodat, že velmi úspěšně. Většina firem, co za mořem reportovala, oznámila nejen lepší výsledky ve srovnáním s odhady trhu, ale hlavně předvedly meziroční růst čísel.
 • Týden na akciových trzích: Pátý růstový týden v Evropě, v Praze bohužel
  Z makrodat byly tento týden podstatně lepší, tedy nižší inflace průmyslových výrobců. Překvapivě silná data dorazila z Číny v podobě HDP za první kvartál a dnes byly dubnové indexy PMI nad odhady, a to jak v Evropě tak USA, a to hlavně ze sektoru služeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI