Středa 28. červenec 2021 00:46
reklama
Swissquote Bank
reklama
Admiral Markets new demo
reklama
XTB - investicni akcie

Týden na akciových trzích: Na začátku týdne padaly ještě rekordy, pak přišel Fed a série mizerných makrodat

18.06.2021 18:25  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Všechny oči i uši investorů se tento týden soustředily na výstupy amerického Fedu. Sazby a uvolněná politika beze změn, to se čekalo, takže to není překvapení. Ale co se nečekalo, byl doprovodný jestřábí komentář. K růstu sazeb dojde pravděpodobně již v roce 2023, a to hned dvakrát. Dosud se čekala stabilita sazeb do konce 2023. Několik guvernérů dokonce odhaduje vzestup sazeb již v roce 2022. A taky se blíží chvíle, kdy se začne pomalu diskutovat snižování objemu vykupovaných aktiv. Celkový výstup Fedu byl pro trhy docela silným impulsem. Bohužel ne pozitivním.

Nepotěšila ale ani další makrodata. Nižší byly US maloobchodní tržby (motor ekonomiky), vyšší (což je negativní) index cen výrobců a více přibylo také žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Americký trh

Na zmíněná data reagoval trh, respektive investoři, a to v negativním směru. Ještě v pondělí dosáhl hlavní index S&P500 nového rekordu. Ale ve zbytku týdne již své zisky korigoval.

V pátek zahájil obchodní seanci slabší o necelé procento.

Za celý týden to vypadá na pokles o 1,5 % (4 184 b.) a to po 3 týdenních růstech v řadě.

Evropské akciové trhy

Evropský index (index Stoxx Europe 600) posiloval 9 dnů v řadě až do čtvrtka. Ve čtvrtek a pátek uzavřel bohužel slabší. Nicméně v pondělí, v úterý a také ve středu posouval rekordní hodnoty a přepisoval tak historická maxima. Na konci týdne pak z vrcholu lehce ustoupil, ale ztráta na maxima není velká, pouze několik bodů. Vypadá to tak, že na samotném konci páteční seance se index noří stále hlouběji.

Dnes krátce před koncem obchodování zaostává o 1,6 %.

Za celý týden index zřejmě odepíše 1,2 % (452 b.). Přeruší se tak šnůra čtyř v řadě rostoucích týdnů.

Pražská burza

V pátek nebyl na trhy pěkný pohled. Převládala červená barva. Index PX pražské burzy skončil sice v mínusu, ale ve srovnání s okolními parkety předvedl jeden z lepších výkonů.

Ztratil procento (-1,02 %, 1 162,01 b.).

Na samém konci seance, doslova v poslední minutě vystřelila cena Monety, takže z mínusu, kde byla po celý den, je za pátek +2,83 % (79,90 CZK). Je to reakce před valnou hromadou (viz míže), která mí v úterý rozhodnout o transakci s PPF? Z jednotlivých titulů mírně posílil jen Avast (+0,45 %, 145,35 CZK), Philip Morris ČR (+0,97 %, 14 580 CZK) a ČEZ (+0,16 %, 630,50 CZK). To je vše.

Řady zaostalců jsou bohužel početnější. Odpadlíky vede dnes O2 CR. Důvod je jednoduchý, dnes se první den obchoduje bez dividendy (níže). Operátor spadl o 6,07 % (263 CZK), nicméně ztráta je nižší než dividenda = pokud bychom od toho odhlédly, tak by dnes vlastně posílil. Skutečný pokles dnes byl největší u Erste Group (-3,92 %, 829 CZK), která tak koriguje velké zisky předchozích týdnů. Beze zpráv klesaly VIG (-2,62 %, 594 CZK), Stock (-1,49 %, 79,5 CZK) nebo Kofola (-1,06 %, 279 CZK).

Týdenní výkon

Za celý týden to opravdu není na pražskou burzu pěkný pohled. Trhu chyběly kurzotvorné zprávy a tak většina titulů korigovala předchozí vývoj, nebo jen následovala sentiment na trhu. V posledních okamžicích pátečního obchodování se vyšvihla Moneta a za celý týden to znamená zisk +1,72 % (79,90 CZK). Solidních +1,32 % (145,35 CZK) si připsal Avast, Philip Morris ČR přidal +0,55 % (14 580 CZK) a Česká zbrojovka +0,23 % (432 CZZK). Ale to je vše. Propad o 11,45 % (263 CZK) předvedl operátor O2 CR, každý den v tomto týdnu oslaboval. Připomínám, že rozhodující je tu obchodování bez práva na dividendu (viz výše i níže). Akcionáře nepotěšily banky: Erste (-2,47 %, 829 CZK) a Komerční banka (-3,02 %, 770 CZK). ČEZ odepsal 0,71 % (630,5 CZK), ale slabší skončily i Kofola (-1,76 %, 279 CZK) a Stock (-2,33 %, 79,50 CZK).

Podstatné kurzotvorné zprávy

Operátor O2 CR se od pátku obchoduje bez nároku na dividendu (21 CZK).

Také akcie Kofoly a ČEZu se o d pátku obchodují bez možnosti se účastnit valné hromady.

Co se dá čekat příští týden?

Nejdůležitější bude úterní (22. 6.) mimořádná valná hromada Monety. Akcionáři na ní rozhodnou o akvizici Air Bank a navýšení kapitálu (vydání nových akcií). Po těchto transakcích ovládne Monetu skupina PPF a bude kontrolovat 55,4 % všech akcií Monety.

Z technických dat:

Philip Morris ČR začne v pondělí vyplácet dividendu 1 260 CZK, akcie se již obchodují bez práv na tuto výplatu.

A dozvíme se výsledky rozhodování per rollam České zbrojovky.

Týden 14. 6. 2021 – 18. 6. 2021

 

Po

Út

St

Čt


t / t

PX Index (ČR)

0.23%

-0.40%

-0.34%

0.22%

-1.02%


-1.30%

S&P 500 (USA)

0.18%

-0.20%

-0.54%

-0.04%

-0.90%**


-1.50%

Stoxx Europe 600

0.18%

0.11%

0.23%

-0.12%

-1.51%*


-1.21%

Zdroj dat: Boloomberg; * krátce před koncem pátečního obchodování; ** krátce po začátku páteční seance


Zdroj: Komerční banka
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Twitter vtrhl na NYSE: Až +92 % k 50 USD
  Americké mikroblogovací síti Twitter odzvonilo na americké burze NYSE. Ve středu stanovila emisní cenu svých akcií na ...
 • TWITTER 2Q
  TWITTER před kvartálními výsledky   Twitter Inc. (TWTR), někdy označován jako „King of Social Media“ má oznámit t...
 • Týden bohatý na makrodata
  Přelom roku nebyl pro trhy nijak zásadní a investoři spíše vyčkávají na nové zprávy, data a fundamenty, které budou pr...
 • Týden, kdy Fed překvapil trhy: Kovy rostly, naopak ropa zlevnila
  Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank Klíčovou událostí uplynulého týdne bylo bezpochyby dlouho očekávané set...
 • Týden končí akciové trhy převážně v plusu
  Evropské akciové trhy v průběhu pátečního odpoledne mírně rostou. Index Stoxx 600 si připisuje 0,2 %, když se nejvíce daří těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie přidávají jako jediné více jak jedno procento. Druhým nejúspěšnějším odvětvím jsou prodejci spotřebního zboží (+0,8 %). To však neplatí pro automobilku Daimler, která ztrácí na své hodnotě zhruba 1,3 % poté, co management vydal varování ohledně výsledků hospodaření za druhý kvartál kvůli problémům s naftovými motory a airbagy. Futures na americký index S&P 500 naznačují ziskový začátek páteční seance.
 • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Evropa také, Praha na nule
  Makrodata byla tento týden smíšená. Ekonomický kalendář přinesl lepší index důvěry v eurozóně či předstihová PMI data, smíšený obrázek z německého průmyslu, a naopak slabší domácí průmyslovou výrobu či horší data z amerického trhu práce.
 • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Praha ztrácela
  Od čtvrtka je americký S&P500 opět na rekordech, pomohl další již několikátý balíček fiskální pomoci, který tentokrát bude směřovat do infrastruktury. Další jestřábí komenty byly slyšet od několika guvernérů Fedu o tom, že snižování výkupu aktiv by mělo přijít dříve, než se čeká. Tento jestřábí komentář poslal index ve středu do mínusu.
 • Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele
  Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná. I z komentářů dalších členů FOMC se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná o mluvit omezení bezbřehé podpory trhu. Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.
 • Týden na akciových trzích: indexy opět na rekordech
  Pokračuje výsledková sezóna. A stejně jako v předchozím týdnu i v tomto platilo, že reportovaná čísla byla proti odhadům trhu lepší, pozitivně pak vyznívají zejména v meziročním srovnání - hospodaření firem je proti loňskému prvnímu čtvrtletí lepší.
 • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to na obou stranách Atlantiku
  Zasedání ECB nic nového nepřineslo, úrokové sazby zůstaly beze změny, aktiva se budou vykupovat dál. Inflace v USA byla vyšší, než se čekalo, naopak u nás skončila pod odhady. Makrodata tento týden trhy příliš neovlivnila.
 • Týden na akciových trzích: Optimismus minulého týdne se vytratil, akciové indexy ztrácely na západě i východě
  Výsledková sezóna pokračuje. A nutno dodat, že velmi úspěšně. Většina firem, co za mořem reportovala, oznámila nejen lepší výsledky ve srovnáním s odhady trhu, ale hlavně předvedly meziroční růst čísel.
 • Týden na akciových trzích potěšil, všechny a všude
  Po dlouhé době byly informace týkající se nárůstu nakažených na druhé koleji. Zveřejněná makrodata byla spíše lepší než se čekalo. Fed sice, podle očekávání, sazby nezvýšil, ale dál bude podporovat trh a dodávat na něj likviditu. Prim tento týden hrály jednoznačně americké prezidentské volby. Sice stále nevíme výsledek, když sčítání nadále probíhá, nicméně výsledek bude velmi těsný. Zatím to vypadá tak, že mírně navrch má vyzyvatel Biden. Ale Kongres s největší pravděpodobností zůstane rozdělený, protože republikáni ovládnou Senát. Sice se tak snižuje šance na brzké schválení stimulačního balíčku, ale ono to stejně jednou přijde. Trh si celé dění zatím vykládá pozitivně.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš
  Za mořem začala výsledková sezóna za první čtvrtletní tohoto roku. Tradičně jako jedny z prvních oznámily svá kvartální čísla velké banky. A nutno dodat, že dodané výsledky jsou opravdu dobré. Meziroční zisky rostly násobně (např. 5x). Důvodem je pravděpodobně rozpouštění rezerv ke špatným úvěrům a zisky z obchodování.
 • Týden na akciových trzích: Praha je tomto týdnu vítězem
  Výsledková sezóna pokračuje. A je to docela pěkný pohled, a to ze dvou důvodů. Za prvé společnosti reportují lepší výsledky ve srovnání s odhady trhu, ale hlavně jsou čísla lepší v meziročním srovnání. Tzn. že se hospodaření obchodovaných společností zlepšilo.
 • Týden na akciových trzích: Pražská burza vzrostla, ostatní naopak ztratily
  Žádné další maxima, nových rekordů se v tomto týdnu nikdo nedočkal, když trhy prošly drobnou korekcí. S výjimkou Prahy, která naopak procento a půl přidala. Ta rovnice je jednoduchá, na jedné straně je vyšší inflace v USA a na druhé růst sazeb, nebo aspoň obavy investorů, že by to tak mohlo dopadnout. A vidina rychlého ekonomického růstu naráz dostává trhliny.
 • Týden na akciových trzích: Rekordní hodnoty se opět otřásají
  Tento týden byl na akciových trzích veskrze pozitivní. Negativní seance jako by nebyly, vyskytly se pouze ojediněle. A tak není překvapením, že akciové indexy rostly na obou stranách Atlantiku.
 • Týden na akciových trzích: Ve světě to drhne, Praha letí stále vzhůru, 4. týden v řadě
  Pražská burza (PX index) s lehkostí motýlího letu porazila jak Ameriku (index S&P500), tak Evropu (index STOXX Europe 600), a to poměrně výrazně.
 • Týden na akciových trzích: Výprodeje ze začátku týdne jsou zapomenuty, trhy opět rostou, za mořem opět maxima
  V pondělí ještě pokračovaly výprodeje z konce minulého týdne, když hlavním strašákem bylo šíření nové nakažlivější formy koronaviru. Nicméně chmury byly rozehnány a zisky ve zbytku týdne počáteční propad více než eliminovaly. Trhy byly podpořeny událostí týdne. Tím bylo zasedání ECB. Hlavní poselství bylo jednoznačné holubičí. Nejenže se, podle očekávání, v nastavení politiky nic nezměnilo, ale vypadá to tak, že extrémně uvolněná politika bude pokračovat ještě dost dlouho.
 • Týden nabitý událostmi začíná opatrně. Eurodolar stagnuje, akcie lehce klesají
  Nový týden začíná na hlavních trzích poměrně klidně. Financování americké vlády bylo na čas obnoveno, na čemž ovšem trhy stihly už vyrůst s předstihem v pátek. Dnes sledujeme lehký pokles evropských akcií i mírné ztráty na cenách dluhopisů. Eurodolar zůstává v klidu u 1,1400 a libra s jenem vůči dolaru lehce ztrácejí.
 • Týden na finančních trzích: Pozitivní nálada pokračovala
  V uplynulém týdne dominovaly titulky v médiích opět zprávy o epidemii koronaviru, jejím očekáváném dopadu na světovou ekonomiku a v neposlední řadě jsme byli svědky poměrně slabých makroekonomických dat z eurozóny a především Německa, jehož ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala a jenom o chlup se vyhnula recesi. Přesto trhy rizikových aktiv prokázaly velkou odolnost. Globální akciové trhy posílily o 1,1 %, komoditní index posílil o 2,0 %. Naproti tomu dluhopisy mírně ztrácely, když jejich globální index odepsal 0,1 %. Po překvapivém zvýšení úrokových sazeb Českou národní banku v předchozím týdnu pokračovala koruna vůči euru v posilování. Za týden byla silnější o 0,8 % a týden zakončila na úrovni 24,83 CZK/EUR.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets new demo