Středa 26. leden 2022 12:14
reklama
Purple Trading Hartman
reklama
Purple Trading Hartman
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Bidaskbit ebook

Jak na inflaci? Naučte se investovat bezpečně

30.11.2021 17:43  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Navzdory krizi české domácnosti loni více spořily a na bankovních účtech tak je rekordní množství peněz. Hlavním důvodem přitom nebylo ani tak náhlé prozření a potřeba zajistit se pro nepředvídané události, jakou je například pandemie koronaviru, jako spíše omezené možnosti peníze utrácet - lidé museli nedobrovolně odkládat spotřebu. Úspory českých domácností nyní podle České národní banky dosahují téměř tří bilionů korun, přičemž téměř polovina peněz leží na běžných účtech. A na scéně se objevuje strašák, který tu dlouhé roky nebyl - inflace.

I proto postupně roste zájem také o investování. Dle nejnovější zprávy AKAT ČR investice do domácích a zahraničních fondů kolektivního investování nabízených v České republice dosáhly ke konci června výše 651 miliard Kč a od počátku roku tak objem investic v těchto fondech vzrostl o více než 10%. Lidé si začínají více uvědomovat, že jejich peníze na účtech ztrácejí na své reálné hodnotě.

Jak jste na tom vy? Podařilo se vám během pandemie našetřit? A nepatříte k těm, kteří jsou zatím světem investic nepolíbení, protože nevíte jak na to?

Krok č. 1: Vytvořte si finanční polštář

Pokud jedete každý měsíc takzvaně “nadoraz”, nemá vůbec smysl uvažovat o nějakém zásadnějším investování. Začněte proto revizí svých výdajů a zjistěte, zda dokážete měsíčně alespoň nějakou částku ušetřit. Cílem je mít rezervu, která by při výpadku příjmů pokryla až šest měsíců základních výdajů.

Pomoci vám může osvědčené pravidlo 10 - 20 - 30 - 40, které říká, že bychom si měli 10 % příjmů odkládat jako likvidní rezervu. Dalších 20 % je určeno na dlouhodobé výdaje, např. pojištění, spoření na důchod apod, 30 % by mělo pokrýt výdaje spojené s bydlením. No a zbylých 40 % jde na běžnou spotřebu.

Krok č. 2: Investiční strategie

Než začnete rozhodovat o tom, kam konkrétně své naspořené prostředky zainvestujete, zamyslete se nad několika zásadními otázkami.

- Jak velkou částku jste schopni měsíčně investovat? Udělejte si přehled o výdajích typu splátky dluhů, pojištění, penzijní spoření, “stavebko” apod. Nedá se tady ušetřit, např. sloučením dluhů? Nedublují se zbytečně některé pojistky? Lze využít produkty nabízené v rámci některých bankovních účtů, jako například cestovní pojištění?

- Jaký je váš investiční horizont, tedy na jak dlouhou dobu můžete své prostředky postrádat? Je vaším cílem našetřit na hypotéku nebo na spokojenou penzi za 40 let? Čím delší časový horizont, tím dynamičtější portfolio, složenému hlavně z fondů zaměřujících se na akcie, si můžete dovolit. Dynamičtější podílové fondy nabízejí atraktivnější zhodnocení investovaných peněz, ovšem za cenu vyššího rizika.

- Jaký je váš vztah k riziku? Čím mladší jste, tím větší riziko můžete podstoupit. Případný ekonomický šok vás nemusí trápit, pokud spoříte na důchod a tedy na peníze nehodláte sahat dlouhá desetiletí. Dlouhý horizont totiž tyto výkyvy zpravidla spolehlivě vykompenzuje. Je třeba být ovšem odolný, nezmatkovat a nedělat velké a časté změny. Pokud jste ovšem pár let před odchodem do důchodu, mohl by to být problém a vyplatí se investovat spíše konzervativněji. Na trhu jsou dnes i fondy, které se v průběhu životního cyklu postupně zkonzervativňují.

- Nestyďte se nechat si poradit. Žádný učený z nebe nespadl a jde o vaše úspory.

Krok č. 3: Opatrnost nade vše


Nemáte-li s investováním žádné zkušenosti, rozhodně se nevrhejte do žádných velkých dobrodružství a začněte konzervativně. Vhodným začátkem může být konzervativní smíšený podílový fond, který se zaměřuje na širší spektrum sektorů. Takový fond aktualizuje své portfolio podle situace na trzích, aniž by sám investor dění musel nějak více sledovat, a řídí ho zkušený portfolio manažer. Další výhodou je, že se nemusíte starat ani o diverzifikaci, tedy takové rozložení prostředků, které minimalizuje riziko ztrát.

Krok č. 4: Diverzifikujte

Sázka na jednu kartu totiž může často skončit bankrotem. Příkladem správné i špatné diverzifikace může být portfolio, které obsahuje 20 různých investic:

Pokud dejme tomu celou polovinu a k tomu čtvrtinu vašich prostředků investujete do dvou příležitostí a zbylé prostředky rozložíte do dalších 18, nelze tuto diverzifikaci považovat za správnou. V případě krachu hlavních dvou investic, nebo pouze jedné z nich, zbylé položky nedokáží vykompenzovat případné ztráty. Byť se naoko tváří 20 různých investičních titulů v portfoliu jako bezpečná diverzifikace, tudy správná cesta pravděpodobně nepovede. Ideální stav nastává v případě, kdy žádná z investic nepřekročí 10 % investovaných zdrojů.

Pokud se v těchto aktivech navíc objeví i stabilnější výnosy například z nemovitostí či dluhopisů, dá už se hovořit o optimálně nastavené diverzifikaci. Jednotlivé třídy aktiv by se navíc neměly pohybovat stejným směrem. Portfolio by mělo být sestaveno jak z dynamičtějších investic, které se za přijatelného rizika postarají o vyšší zisky, tak z investic konzervativnějších, které sice negenerují závratné výnosy, ale zato se postarají o stabilní příjem.

Pro konzervativního investora s horizontem 3-4 roky bude ideální smíšený fond či smíšené portfolio, kde podíl akcií bude oscilovat kolem 10 %. Většina portfolia pak bude spoléhat na dluhopisové instrumenty včetně těch korporátních a vhodným doplňkem jsou určitě i alternativní investice včetně nemovitostí. Jejich podíl by se v takovém portfoliu měl pohybovat ideálně kolem 10-15 %. S rostoucím investičním horizontem a zkušenostmi investora se vhodný podíl tzv. rizikových aktiv (především akcie, ale také korporátní dluhopisy, nemovitosti či komodity) postupně zvedá.

U korporátních dluhopisů je diverzifikace zvláště důležitá, protože riziko nesplacení jistiny či kuponu u jednotlivých emitentů vždy existuje. Aktivní správou, investováním do zavedených a transparentních společností a průběžným sledováním ratingu lze toto riziko u profesionálního správce minimalizovat.

Pro investory, kteří se obávají současného vzedmutí inflace, se pak jako doplněk nabízí zařazení zlata, komoditních akcií, nemovitostních fondů či inflačně linkovaných dluhopisů. U komodit, včetně zlata (nemluvě pak o kryptoměnách!), je však všudypřítomný prvek spekulace, který není ve větším podílu vhodný pro začínající investory.

Učení dělá mistra

Do investování určitě není vhodné vrhat se po hlavě. Nakonec jde o vaše peníze. V případě, že se chcete investicím věnovat napřímo, je určitě na místě nejdříve věnovat čas nastudování základních pravidel fungování trhu. Při samostudiu se můžete rozkoukat i pomocí různých aplikací, na kterých si lze vyzkoušet fiktivní transakce. Nejsnadněji lze vstoupit na burzovní trh přes internet, kde je nákup či prodej otázkou několika málo sekund. Z bezpečnostního hlediska jsou tyto internetové aplikace srovnatelné s internetovým bankovnictvím. Odpovědnost za případnou ztrátu je však plně na investorovi. Pro řadu tzv. prvo-investorů tak bude ideální jít spíše cestou investičního poradenství u některého z renomovaných správců.

Pro nezkušeného investora také není moc vhodné snažit se časovat trh. Diverzifikace tak je namístě nejenom z hlediska aktiv, ale také jejich rozložení v čase. K tomuto je velmi užitečným nástrojem tzv. pravidelné investování, kdy stejnou částku investuji, ať trhy rostou nebo klesají.

Martin Řezáč, předseda asociace pro kapitálový trh ČR

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak kryptoměny narušují tradiční finance?
  Když Satoshi Nakamoto v roce 2009 spustil Bitcoin, stal se z něj software s otevřeným zdrojovým kódem (OSS). To znamená, že veškerý kód, díky němuž první světová kryptoměna funguje, může kdokoli libovolně používat.
 • Jak moc je koruna překoupená?
  Málokdo pochybuje o tom, že koruna bude v dlouhém období posilovat. Co se však stane bezprostředně po vypnutí intervencí zůstává otevřenou otázkou. V krátkém období bude klíčové, jak moc si před exitem trhy vsadí na silnou korunu. Podle posledních čísel se zdá, že to trochu přehánějí.
 • Jak moc jestřábí signál vyšle Fed při rostoucím předvolebním napětí?
  Pohled na prudce oslabující mexické peso, které se stalo synonymem tržního strachu z prezidentování Donalda Trumpa, potvrzuje, že téma amerických voleb se rozehrálo opět naplno. Nejen, že tak zastiňuje další důležitá data jako například včerejší index ISM, ale dokonce vrhá stín i na právě probíhající zasedání Fedu. Za jiných okolností by totiž jednání FOMC bylo co do důležitosti jasně nejtěžším kalibrem, neboť zvýšení úrokových sazeb se blíží.
 • Jak moc zatřásla delta varianta důležitými americkými daty?
  Ani nejvyšší inflace v eurozóně za posledních deset let ani slabší americká data včera nepřinesly nárůst volatility na eurodolarovém trhu. Dnes přijdou na řadu americká čísla silnějšího kalibru - ADP report z trhu práce a index podnikatelské nálady v průmyslu ISM. V obou případech se obáváme, že s ohledem na šířící se delta variantu koronaviru v USA, mohou obě statistiky trh zklamat a dolar na čas oslabit.
 • Jak moc zdraží elektřina a plyn, odpoví experti v pořadu Naše Česko
  Co je důvodem zdražování elektřiny a plynu a jak moc ceny energií na podzim porostou? V Evropě se navíc objevuje hrozba plošných blackoutů, které mohou připravit o elektrický proud miliony domácností. Jak reálná je tato hrozba pro Česko? V pořadu Naše Česko odpoví experti Václav Bartuška a Petr Kusý v 17:30 na TN LIVE.
 • Jak mohou slabší data dopadnou na americký trh s bydlením?
  Realitní trh v USA si teoreticky vede velmi dobře. Ceny dřeva rostou na historická maxima mnohdy až do abstraktních úrovní. Guvernér Fedu Powell včera také mluvil o realitním trhu. Zmínil nízkou nabídku a vysokou poptávku, což vede k výraznému nárůstu cen.
 • Jak může fungovat anonymní kasino založené na kryptoměnách?
  Představa zcela anonymního kasina byla ještě před několika lety naprosto nereálná. Nicméně, v současnosti již existuje řada kasin založených na kryptoměných, z nichž je alespoň jedno zcela anonymní.
 • Jak může přejmenování Facebooku na Meta ovlivnit MANU a jiné altcoiny
  Decentraland, decentralizovaná platforma 3D virtuální reality fungující na principu blockchainu Etherea, zaznamenala 31. října nárůst tokenu MANA na cenové maximum 4,11 dolarů.
 • Jak na hedging v MetaTrader 5?
  MT5: Obchodujete EUR/USD a chyběla Vám možnost zajištění Vaší hlavní pozice – tzv. hedging?
 • Jak na husté obočí?
  Ženy, které byly od přírody obdařeny plným a hustým obočím mají obrovskou výhodu, jelikož v uplynulých letech je výra...
 • Jak na investiční portfolio: Příručka kapitálového stratéga
  Drobní investoři se často nadchnou pro jednotlivé akciové tituly a s nimi spojené příběhy. Nejednou také začínají tím, že se ptají, které akcie si povedou nejlíp. To ale není dobrý začátek – nejprve se musí zamyslet nad základními stavebními kameny svého portfolia, kterým se říká beta a alfa, a nad tím, kolik do těchto dvou komponent investovat. Teprve když jsou položené základy, měl by investor začít přemýšlet o jednotlivých titulech.
 • Jak najít cestu ke konzistentní ziskovosti? Rozhovor s traderem Tomášem Hykelem
  Profesionální trader a mentor Tomáš Hykel, který stojí za projektem FinMentor, chystá exkluzivně pro klienty LYNX třídílnou sérii webinářů. Pro lepší seznámení s jeho přístupem k tradingu a zkušenostem pro Vás přinášíme tento rozhovor.
 • Jak na realitní trh – rady pro mladé
  Cen nemovitostí jsou stále plné noviny. Dle nedávno zveřejněných dat Eurostatu stouply české ceny ve druhém čtvrtletí meziročně o skoro 9 %, což je dvakrát rychleji než průměr EU. Kvartální růst dle ČNB zpomalil ke 2 % (před rokem to bylo přes 5 %), po pětačtyřicetiprocentním růstu v posledních 4 letech však už bolí jakýkoliv růst. A nejvíce pak ty, kteří na trh nemovitostí teprve vstupují. Snad pomůže následujících pět rad.
 • Jak na veřejné dluhy? Bretton Woods umožňoval zmáčknout střadatele, v éře liberalizace to bude těžší
  Jedním z nepříjemných dědictví hospodářské krize je výrazný růst veřejného zadlužení, patrný obzvlášť v USA a Evropě. Vlády...
 • Jak na volatilitu? Co je VIX a jak se dá obchodovat? (1/2)
  Pokračujeme v sérii našich videí. Tentokrát jsme se podrobněji podívali na poslední dobou stále více populární téma volatility a indexu VIX. V dnešním prvním díle si řekneme něco málo o samotné volatilitě a VIX indexu. Vysvětlíme si co volatilita vyjadřuje, v jaké formě se s ní dá obchodovat a jaké jsou specifika těchto obchodů. V dalším díle, který zveřejníme začátkem příštího týdne, se pak zaměříme na konkrétní obchodní strategie.
 • Jak na volatilitu? Možné obchodní strategie (2/2)
  Minulý týden jsme na xPulsu zveřejnili video k volatilitě a VIX indexu, ve kterém jsme se zabývali tím, co vlastně VIX vyjadřuje a jak se s ním dá obchodovat. Video lze shlédnout od tímto odkazem. Dnes nabízíme druhý díl, ve kterém na toto video navážeme a trochu podrobněji se podíváme na možné obchodní strategie, které lze při obchodování s volatilitou uplatňovat.
 • Jak na volatilitu? VIX je na nové long pozice zatím příliš vysoko
  Rozhodl jsem se, že začnu každý týden publikovat komentář k situaci na VIX indexu. Jeho obliba mezi klienty roste a do...
 • Jak na vyrovnaný rozpočet v roce 2022?
  Investování by mělo tvořit běžnou součást nakládání s financemi domácnosti. Ale z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké si cíleně vytvářet finanční rezervu a začít tak investovat. Máte to stejně a nedaří se vám ušetřit si každý měsíc alespoň menší rezervu? Zde je několik kroků, jak se chovat zodpovědně. PS: ověřeno v praxi
 • Jak (ne)jsou trhy připravené na Brexit: Co čekat v den D
  Den D je tu a Britové řeknou Unii své Ano nebo Ne. I když poslední průzkumy veřejného mínění ukazují velice těsný výsledek, trhy se překvapivě zklidňují a zdá se, že v tuto chvíli Brexitu moc velké šance nedávají. Britské akcie za poslední týden přidaly přes 5 % a libra je na frontě s eurem nejsilnější od začátku měsíce a s dolarem od začátku roku.
 • Jak (ne)proběhne Italexit
  Chleba eurozóny se bude pravděpodobně lámat v Itálii. Tedy v zemi, která je dost veliká na to, aby měnovou unii mohla rozložit a má dost problémů na to, aby pro Italexit měla motivaci (možná – viz níže). První významnější lámání by mohlo přijít už čtvrtého prosince, kdy se bude hlasovat o Renziho ústavních reformách.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bidaskbit ebook