Pondělí 27. září 2021 18:15
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy
reklama
Interactive Brokers - Tech-you-need-to-succeed-HU
reklama
ETX Capital

Jak na investiční portfolio: Příručka kapitálového stratéga

15.09.2021 14:25  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Drobní investoři se často nadchnou pro jednotlivé akciové tituly a s nimi spojené příběhy. Nejednou také začínají tím, že se ptají, které akcie si povedou nejlíp. To ale není dobrý začátek – nejprve se musí zamyslet nad základními stavebními kameny svého portfolia, kterým se říká beta a alfa, a nad tím, kolik do těchto dvou komponent investovat. Teprve když jsou položené základy, měl by investor začít přemýšlet o jednotlivých titulech.

Klienti, přátelé i příbuzní se mě často ptají, jaké akcie koupit. A já, i když se nepovažuji za nového Warrena Buffetta, mám v téhle oblasti spoustu dobrých nápadů. Ale ptát se na jednotlivé akciové tituly není dobrý začátek. Hned vám to vysvětlím.

Vaše rozhodování o penězích je v ideálním případě úlohou typu má dáti – dal. Jde vlastně o optimalizaci bilance vaší domácnosti, takže je třeba zohlednit vaše aktiva, pasiva, příjmy, věk, výdaje a tak dále. Celá úloha se tak velice rychle komplikuje a jejímu řešení se obvykle mohou věnovat jen majetní lidé. Já se raději soustředím na to, jak uvažovat o aktivech, která můžete investovat – o investicích do likvidních finančních instrumentů, jako jsou akcie, pevně úročené cenné papíry apod.

Alfa a beta koktejl

Návratnost investic lze rozdělit na dvě komponenty – alfa a beta. Beta jsou tržní výnosy a alfa ty ostatní. Co jsou to tržní výnosy? Ve své nejčistší formě jsou odvozeny z globálního tržního portfolia, což je portfolio tvořené všemi dostupnými typy aktiv s vahami odpovídajícími tržní hodnotě těchto aktiv, ať už se jedná o akcie, papíry s pevným výnosem, nemovitosti, nebo cokoli jiného. Většina drobných investorů nemůže takové portfolio v praxi nikdy sestavit. Ale i jednodušší heuristické řešení, jako je například mix globálních akcií a papírů s pevným výnosem ve formě ETF, dokáže investorovi nabídnout v zásadě globální tržní portfolio, i když je třeba počítat s jistou odchylkou, která se nazývá tracking error (ve většině případů nepodstatný detail).

A jak vypadá typická alfa komponenta? Jde o investice, které představují výrazný odklon od tržního portfolia. Řekněme, že investujete 10 % svého jmění do firmy Vestas. Pak tedy aktivně sázíte na to, že bude mít Vestas lepší výsledky než tržní portfolio. Sázky na alfu se sice nemusejí omezovat na akcie, ale pro většinu drobných investorů to je přirozená volba.

Jak moc riskovat?

Další otázkou je, jakou část aktiv určených na investice vložit do beta komponenty a jakou do alfy? To závisí na mnoha faktorech, například na vaší toleranci rizika, na vašem věku, příjmech, dalších aktivech apod. Neexistuje jednoduchá odpověď. Já osobně investuji 30 % do alfa subportfolia a 70 % do tržního portfolia.

Z čeho by se mělo tržní portfolio skládat? U většiny drobných investorů by mělo mít rovnovážnou alokaci aktiv s využitím fondů ETF. Na trhu je celá řada příležitostí s nízkým ukazatelem nákladovosti a Saxo nabízí vynikající portfolio s vybalancovanou alokací aktiv sestavené firmou BlackRock, největší investiční manažerskou firmou světa. Já jsem si vytvořil vlastní portfoliový rámec, který optimalizuje 14 druhů aktiv (akcií, vládních dluhopisů, firemních dluhopisů, nemovitostí, komodit apod.) s cílem minimalizovat CVaR (neboli podmíněnou Value at Risk, případně také koncové riziko) s minimálním ročním výnosem 6,5 % a pár dalšími omezeními. Tento rámec navíc využívá i statistickou metodu zvanou blokový bootstrapping, aby nedocházelo ke zkreslení směrem k historickému vzorku. Takto optimalizované portfolio dosáhne postupem času celkového toku výnosů, který vidíte na následujícím obrázku (osa y je logaritmická) a který je zčásti simulovaný a zčásti reálný. Tato strategie má roční Sharpeho koeficient 0,91.


Postřehy k alfa portfoliu

Moje alfa portfolio tvoří 30 akciových titulů a všechny mají zajímavý dlouhodobý potenciál. Konkrétně jsem investoval do zachytávání oxidu uhličitého, polovodičů, sportovního oblečení, palivových článků, editace genomu, internetového obchodování v Asii, cloud computingu, energeticky efektivních tlakových čerpadel, sociálních sítí, těžby mědi, léků na ztrátu sluchu, nákladní dopravy, rostlinných plastů, platforem pro elektronické obchodování, 3D tisku, herního průmyslu, podnikových softwarových aplikací, robotiky a plodnosti.

Tyto alfa sázky považuji za rizikové a vyžaduji od nich vysoký výnosově-rizikový profil. Podle mě jde při investování do akcií o to, dosáhnout u alfa portfolia co nejvyššího růstu. Vaším cílem by mělo být vsadit na některého z budoucích vítězů. Akcie mají být sázkou na budoucnost, inovace a růst produktivity. „Hodnotová“ část investování tak nějak přirozeně vyplývá z globálního tržního portfolia a ukotvuje celé vaše portfolio na bezpečnější hladině, než kdyby šlo o rizikové portfolio složené výhradně z akcií. Drobní investoři mají také často v oblibě dividendy, ale pravdou je, že dividendoví aristokrati (tj. firmy, které průběžně vyplácejí dividendy) mají už celá desetiletí horší výsledky než firemní dluhopisy s vysokým výnosem. Globálně byl index celkového výnosu u těchto vysoce výnosných dluhopisů od srpna 2002 v přepočtu na rok 8,9 %, zatímco dividendoví aristokrati z celého světa se mohli pochlubit jen indexem celkového výnosu 7,8 %.

To jen potvrzuje můj názor, že investování do akcií není o dividendách. To budu raději investovat do firmy, která neustále vyhledává nové příležitosti k růstu a přebytečný výnos investuje právě tam. A na závěr bych rád poznamenal, že pokud pracujete v nějakém odvětví, může se vám jeho znalost hodit při hledání příležitostí pro vaše alfa portfolio.


Dlouhodobá očekávání a rizika

Jaká mám tedy od svého portfolia dlouhodobá očekávání? Tržní portfolio jsem si poskládal tak, aby mi dlouhodobě vynášelo 6,5 % ročně. To jsou má očekávání od bety. Od svého alfa portfolia očekávám 20% roční výnos, což může vypadat jako nehoráznost, ale tady vycházím ze svého vysokého výnosově-rizikového profilu, z pozic postavených primárně na mém přesvědčení, z orientace na oblasti s vysokým růstem a z příležitosti investovat kvůli mému malému základnímu kapitálku do firem s menší tržní kapitalizací. Výsledky alfa sázek je ale nutné neustále kontrolovat, a pokud nenaplňují očekávání, snižovat jejich váhu v portfoliu. Když výnosy svého alfa a beta portfolia vynásobím jejich relativní vahou, dostávám dlouhodobá výnosová očekávání ve výši 10,6 % ročně.

Správně odhadnout, kolik procent investic má tvořit alfa portfolio, není jednoduché. Ale jednoduchou a užitečnou pomůckou je položit si otázku, jakou maximální ztrátu můžete utrpět a jak byste se při takové ztrátě cítili. Moje beta portfolio už zažilo propad o 22 % a u agresivního alfa portfolia z konkrétních akciových titulů může dojít i k propadu o 60 %. Stačí, aby na trzích došlo k takovému obratu, jako když praskla internetová bublina nebo když přišla globální finanční krize. Když to vynásobím relativní vahou alokací, dostanu maximální očekávaný propad zhruba o 33,4 % (v průměru je maximální propad samozřejmě nižší, ale člověk musí počítat i s největší možnou ztrátou). To vcelku odpovídá mé toleranci rizika vzhledem k mým poměrům.

Pokud vám takový propad přijde příliš veliký, měli byste zvážit změnu tržního portfolia tak, aby mělo o něco nižší rizikový profil (řekněme mírně defenzivní), ale zase ne příliš, protože pak už se odkláníte od globálního tržního portfolia, a tím aktivně sázíte na dluhopisy proti akciím. Nebo můžete prostě jen omezit alokační váhu svého alfa portfolia.

Doufám, že jsem vás svým zamyšlením nad investiční strategií trochu inspiroval. Začínat byste měli velkými stavebními kameny a teprve potom, pokud vás láká riziko, postupně budovat alfa komponentu a přemýšlet nad tím, které akciové tituly by se vám do ní hodily.

Peter Garnry, Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak jsou bankovky a mince špinavé?
  Peníze v hrsti vyvolávají nejen pocit blaženosti, ale v dnešní situaci, v souvislosti s pandemií koronaviru, přináší rovněž obavy z přenosu nevítaných mikroskopických hostů. Do jaké míry jsou tyto obavy o naše zdraví na místě? Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla na pravou míru, že nikdy neinformovala o tom, že bankovky a mince přenášejí koronavirus, pouze doporučila, že po kontaktu s hotovostí je žádoucí umýt si ruce a nedotýkat se obličeje.
 • Jak koronavirus zasáhne českou ekonomiku? Způsobí tu propouštění?
  Zpomalení čínské ekonomiky o jeden procentní bod vyvolává zpomalení ekonomik střední a východní Evropy v rozsahu od 0,25 do 0,3 procentního bodu, vyplývá z výpočtu České národní banky. Pokud by tedy například šíření nákazy koronavirem vedlo ke zpomalení čínské ekonomiky z šesti- na pětiprocentní roční růst, tj. o jeden procentní bod, Česko musí počítat s tím, že neporoste tempem 2,2 procenta, nýbrž tempem 1,9 procenta.
 • Jak moc je koruna překoupená?
  Málokdo pochybuje o tom, že koruna bude v dlouhém období posilovat. Co se však stane bezprostředně po vypnutí intervencí zůstává otevřenou otázkou. V krátkém období bude klíčové, jak moc si před exitem trhy vsadí na silnou korunu. Podle posledních čísel se zdá, že to trochu přehánějí.
 • Jak moc jestřábí signál vyšle Fed při rostoucím předvolebním napětí?
  Pohled na prudce oslabující mexické peso, které se stalo synonymem tržního strachu z prezidentování Donalda Trumpa, potvrzuje, že téma amerických voleb se rozehrálo opět naplno. Nejen, že tak zastiňuje další důležitá data jako například včerejší index ISM, ale dokonce vrhá stín i na právě probíhající zasedání Fedu. Za jiných okolností by totiž jednání FOMC bylo co do důležitosti jasně nejtěžším kalibrem, neboť zvýšení úrokových sazeb se blíží.
 • Jak moc zatřásla delta varianta důležitými americkými daty?
  Ani nejvyšší inflace v eurozóně za posledních deset let ani slabší americká data včera nepřinesly nárůst volatility na eurodolarovém trhu. Dnes přijdou na řadu americká čísla silnějšího kalibru - ADP report z trhu práce a index podnikatelské nálady v průmyslu ISM. V obou případech se obáváme, že s ohledem na šířící se delta variantu koronaviru v USA, mohou obě statistiky trh zklamat a dolar na čas oslabit.
 • Jak moc zdraží elektřina a plyn, odpoví experti v pořadu Naše Česko
  Co je důvodem zdražování elektřiny a plynu a jak moc ceny energií na podzim porostou? V Evropě se navíc objevuje hrozba plošných blackoutů, které mohou připravit o elektrický proud miliony domácností. Jak reálná je tato hrozba pro Česko? V pořadu Naše Česko odpoví experti Václav Bartuška a Petr Kusý v 17:30 na TN LIVE.
 • Jak mohou slabší data dopadnou na americký trh s bydlením?
  Realitní trh v USA si teoreticky vede velmi dobře. Ceny dřeva rostou na historická maxima mnohdy až do abstraktních úrovní. Guvernér Fedu Powell včera také mluvil o realitním trhu. Zmínil nízkou nabídku a vysokou poptávku, což vede k výraznému nárůstu cen.
 • Jak může fungovat anonymní kasino založené na kryptoměnách?
  Představa zcela anonymního kasina byla ještě před několika lety naprosto nereálná. Nicméně, v současnosti již existuje řada kasin založených na kryptoměných, z nichž je alespoň jedno zcela anonymní.
 • Jak na hedging v MetaTrader 5?
  MT5: Obchodujete EUR/USD a chyběla Vám možnost zajištění Vaší hlavní pozice – tzv. hedging?
 • Jak na husté obočí?
  Ženy, které byly od přírody obdařeny plným a hustým obočím mají obrovskou výhodu, jelikož v uplynulých letech je výra...
 • Jak najít cestu ke konzistentní ziskovosti? Rozhovor s traderem Tomášem Hykelem
  Profesionální trader a mentor Tomáš Hykel, který stojí za projektem FinMentor, chystá exkluzivně pro klienty LYNX třídílnou sérii webinářů. Pro lepší seznámení s jeho přístupem k tradingu a zkušenostem pro Vás přinášíme tento rozhovor.
 • Jak na realitní trh – rady pro mladé
  Cen nemovitostí jsou stále plné noviny. Dle nedávno zveřejněných dat Eurostatu stouply české ceny ve druhém čtvrtletí meziročně o skoro 9 %, což je dvakrát rychleji než průměr EU. Kvartální růst dle ČNB zpomalil ke 2 % (před rokem to bylo přes 5 %), po pětačtyřicetiprocentním růstu v posledních 4 letech však už bolí jakýkoliv růst. A nejvíce pak ty, kteří na trh nemovitostí teprve vstupují. Snad pomůže následujících pět rad.
 • Jak na veřejné dluhy? Bretton Woods umožňoval zmáčknout střadatele, v éře liberalizace to bude těžší
  Jedním z nepříjemných dědictví hospodářské krize je výrazný růst veřejného zadlužení, patrný obzvlášť v USA a Evropě. Vlády...
 • Jak na volatilitu? Co je VIX a jak se dá obchodovat? (1/2)
  Pokračujeme v sérii našich videí. Tentokrát jsme se podrobněji podívali na poslední dobou stále více populární téma volatility a indexu VIX. V dnešním prvním díle si řekneme něco málo o samotné volatilitě a VIX indexu. Vysvětlíme si co volatilita vyjadřuje, v jaké formě se s ní dá obchodovat a jaké jsou specifika těchto obchodů. V dalším díle, který zveřejníme začátkem příštího týdne, se pak zaměříme na konkrétní obchodní strategie.
 • Jak na volatilitu? Možné obchodní strategie (2/2)
  Minulý týden jsme na xPulsu zveřejnili video k volatilitě a VIX indexu, ve kterém jsme se zabývali tím, co vlastně VIX vyjadřuje a jak se s ním dá obchodovat. Video lze shlédnout od tímto odkazem. Dnes nabízíme druhý díl, ve kterém na toto video navážeme a trochu podrobněji se podíváme na možné obchodní strategie, které lze při obchodování s volatilitou uplatňovat.
 • Jak na volatilitu? VIX je na nové long pozice zatím příliš vysoko
  Rozhodl jsem se, že začnu každý týden publikovat komentář k situaci na VIX indexu. Jeho obliba mezi klienty roste a do...
 • Jak (ne)jsou trhy připravené na Brexit: Co čekat v den D
  Den D je tu a Britové řeknou Unii své Ano nebo Ne. I když poslední průzkumy veřejného mínění ukazují velice těsný výsledek, trhy se překvapivě zklidňují a zdá se, že v tuto chvíli Brexitu moc velké šance nedávají. Britské akcie za poslední týden přidaly přes 5 % a libra je na frontě s eurem nejsilnější od začátku měsíce a s dolarem od začátku roku.
 • Jak (ne)proběhne Italexit
  Chleba eurozóny se bude pravděpodobně lámat v Itálii. Tedy v zemi, která je dost veliká na to, aby měnovou unii mohla rozložit a má dost problémů na to, aby pro Italexit měla motivaci (možná – viz níže). První významnější lámání by mohlo přijít už čtvrtého prosince, kdy se bude hlasovat o Renziho ústavních reformách.
 • Jak nepřijít o majetek v roce 2021?
  Minulý rok jsme byli svědky skokové změny v globální ekonomice. V souvislosti s pandemií covid-19 přišel nevídaný pokles, který byl výrazně hlubší a delší než při poslední velké globální krizi v letech 2008 až 2009. Takový vývoj výrazně zvyšuje investiční riziko. Kam bychom tedy měli investovat, abychom ochránili svůj majetek?
 • Jak nízké jsou přes svátky objemy na akciovém trhu?
  Jak nízké jsou objemy obchodů na finančních trzích přes vánoční svátky? Tradičně nejnižší v celém roce, ale pořád ne zcela zanedbatelné. Jen tak pro zajímavost jsem si připravil srovnání vývoje objemů na NYSE za posledních 60 obchodních seancí, které jsou docela reprezentativním vzorkem toho, jak se objemy na trzích během roku vyvíjejí a jak výrazně se čas od času odchylují od normálu. Graf níže zachycuje objem zobchodovaných akcií společností zahrnutých v indexu S&P500 ( v mil. kusů).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy