Pondělí 29. listopad 2021 16:04
reklama
Swissquote Krypto
reklama
Bernstein Bank
reklama
InstaMarkets
reklama
XTB Masterclass

Ceny potravin dál rostou, o komoditách teď rozhodují COVID a inflace

22.11.2021 14:00  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Komoditní sektor pokračuje už pátý týden v cestě směrem dolů. Kvůli posilujícímu dolaru rostou náklady na většinu klíčových komodit v lokálních měnách. Síla dolaru byla patrná zejména vůči euru, které se propadlo až na 16měsíční minimum. Může za to rostoucí hrozba opětovných lockdownů po celém kontinentu, brutálně vysoké ceny plynu a elektřiny, které brzdí růst, a nové problémy na východních hranicích.

Kromě toho se musí trh vypořádat s vzestupem inflace, který ohrožuje další růst, s problematickým počasím a s neustálým zahlcením globálního systému zásobování, za které mohou ucpané přístavy a nedostatek pracovních sil. Zároveň musí investoři zvažovat, nakolik se do cen promítne rychle rostoucí poptávka po některých klíčových komoditách, zejména průmyslových kovech, vyvolaná zelenou transformací, a jak vysoké je riziko ekonomického zpomalení v Číně, která je největším světovým odběratelem základních surovin.

Kombinace všech těchto faktorů přispěla v tomto nejednoznačném týdnu ke snížení cen ropy, pohonných hmot a průmyslových kovů, ale zemědělský sektor jde proti proudu a Bloomberg Agriculture Index se vyšplhal na pětileté maximum. Ani u drahých kovů nebyla situace jednoznačná a zlato si dokázalo udržet vše, co v poslední době díky rychlému růstu americké inflace získalo.

Nejlépe si znovu vedly komodity v Evropě, když se skokově zvýšila benchmarková cena plynu na holandském TTF poté, co německý regulátor pozastavil proces certifikace kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Toto zpoždění se může protáhnout až do března a spolu s pomalou obnovou dodávek z Ruska vyvolává obavy, zda bude mít Evropa dost zásob, aby přečkala nadcházející zimní měsíce. A tak se skokově zvýšily i ceny elektřiny a nového rekordu dosáhly i ceny emisních povolenek, neboť se očekává růst poptávky po uhlí, které má nahradit případný nedostatek plynu a které znečišťuje výrazně víc. 

 

Zemědělství: Cena veškerého jídla dál roste a Bloomberg Agriculture Index, který sleduje koš futures na hlavní potravinářské komodity, teď po několika měsících horizontálního obchodování dosáhl nového pětiletého maxima. Podle Organizace pro výživu a zemědělství (UN FAO) vzrostla cena globálního koše klíčových potravinářských položek za poslední rok o více než 31 % a vzhledem k tomu, že zatím poslední vzestup cen zapříčily hlavně káva, sójové boby, pšenice a cukr, nelze vyloučit, že v nadcházejícím roce budou potraviny hlavní hnací silou inflace. Svůj listopadový index zveřejní UN FAO 2. prosince.

Výrazný vzestup jednotlivých komodit nemá ve všech případech stejné důvody, ale všechny mají něco společného – problematické počasí v uplynulém roce a očekávané narušení produkce v příští sezóně fenoménem známým jako La Niña, skokový nárůst poptávky po odeznění pandemie, který povede k všeobecnému narušení dodavatelských řetězců a nedostatku pracovních sil, a v poslední době také rostoucí výrobní náklady kvůli rychlému růstu cen hnojiv, ale i paliva, například nafty.

Ropa měla nakročena ke čtvrtému týdnu ztrát v řadě. Příčinou nebyla pouze hrozba uvolnění amerických strategických rezerv, ale i nová vlna koronavirové nákazy, která se šíří Evropou. Ta už donutila několik států, aby místo dalšího uvolňování začaly znovu zpřísňovat opatření, což může ohrozit ekonomický růst a mobilitu. To dál sníží spotřebu pohonných hmot ve chvíli, kdy už se spotřebitelé rozčilují, že musí na pumpách platit nejvyšší cenu za celé roky.

Poslední měsíční zprávy organizací EIA a IEA o ropných trzích navíc naznačují jen mírné riziko dalšího zvyšování cen. Po utlumení dalšího růstu poptávky kvůli nové vlně COVIDu a oslabení průmyslových aktivit, za něž mohou zčásti právě vyšší ceny ropy a plynu, totiž stabilní růst objemu nabídky přinese počátkem příštího roku konečně rovnováhu na trhu.

Ropa Brent měla v tomto týdnu zaděláno na 4% pokles, čímž by téměř úplně vymazala své říjnové zisky, které vycházely z očekávaného růstu poptávky kvůli nahrazování zemního plynu ropou, zejména u produktů, jako jsou nafta, topný olej a propan. Poté, co cena klesla pod 80 USD za barel, je zde riziko dalších ztrát a poklesu směrem k trendové linii podpory, která se nyní nachází na 73 USD.

Riziko dosažení 100 USD za barel, o němž se tolik spekulovalo, se pro nejbližší dobu rozplynulo jako pára nad hrncem a nastoupil vybalancovanější scénář. A právě ten trh potřebuje, aby se dokázal zbavit spekulativních dlouhých pozic a připravit se na další vzestup. My zůstáváme ohledně ropných trhů dlouhodobě optimističtí. Čekají nás totiž patrně celé roky nízkých investic, kdy ropní giganti nebudou mít chuť do velkých projektů. Příčinou budou zčásti nejisté dlouhodobé vyhlídky v oblasti poptávky, ale hlavně ESG a zelená transformace, kvůli nimž nebudou banky a investoři na podobné akce uvolňovat prostředky.  


Zdroj: Saxo Group

Po technickém průlomu z minulého týdne čekalo zlato tento týden na nový katalyzátor a obchodovalo se v relativně úzkém pásmu mezi 1850 a 1870 USD. Po působivém vzestupu navzdory silnějšímu dolaru začalo vykazovat známky zpomalení. Problémy ale mají i další kovy, jako stříbro a platina. Nový impuls k růstu dalo třpytivému kovu riziko obnovy pandemických lockdownů v Evropě. Výše zmiňovaný silný dolar zlato překonalo díky poklesu výnosů z dluhopisů, za nímž stojí obavy o další růst. Tento drahý kov se nejspíš dokáže silnějšímu dolaru bránit i nadále, a to díky vysoké inflaci, která už v USA dosáhla 6,2 %.

Pozornost bude upřená také na to, jak budou reagovat investoři prostřednictvím fondů ETF. Ty svou expozici vůči zlatu v posledním roce postupně snižovali. Kvůli nízké volatilitě akciového trhu a rostoucím cenám akcií totiž klesala potřeba diverzifikace. Navzdory nedávnému růstu ceny jsme ale obnovení poptávky zatím nezaznamenali.

V krátkém časovém horizontu bude zlato pro další cestu vzhůru potřebovat nějaký katalyzátor. Pokud se žádný neobjeví, je tady riziko, že se blýskavý kov znovu propadne, i když patrně najde podporu na významné hladině kolem 1830-35 USD.


Zdroj: Saxo Group

Měď se už od března obchoduje v úzkém pásmu. Chybí jí momentum a kvůli rozporuplným fundamentům ochladl zájem investorů natolik, že počet otevřených pozic v měděných futures na LME klesl na devítileté minimum. Propad na pětitýdenní minimum byl ale v tomto týdnu rychle zvrácen, když HG měď našla silnou podporu poblíž 4 USD za libru a 9000 USD za tunu na LME.

21. listopadu se koná v Chile první kolo prezidentských voleb. Vzhledem k podílu, který má Chile a jeho bezprostřední soused Peru na globální produkci mědi, bude výsledkům věnována značná pozornost. Spekuluje se totiž, že levicově smýšlející kandidát zvýší těžařským koncernům daně, aby získal prostředky na zelený vodík a snížení společenské nerovnosti.

Ve své poslední zprávě z akciových trhů se mědí zabývá i náš hlavní akciový stratég Peter Garnry. Podle něj bude zelená transformace a pokračující urbanizace celého světa, s níž jsou samozřejmě spojeny stavební práce, nadále vytvářet silné poptávkové tlaky. A proto vytipoval šest těžebních firem s vysokou expozicí vůči mědi.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ceny pohonných hmot dělají řidičům vrásky na čele
  „Zatímco investorům do ropných společností dělá vývoj ceny černého zlata radost, řidiči se nestačí divit, jak rychle se ceny na čerpacích stanicích vrátily na úroveň před propuknutím pandemie koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Ceny pohonných hmot klesají k úrovni 26 korun za litr
  „Česká republika by měla využít nebývalé situace na trhu s ropou a doplnit nádrže státních hmotných rezerv až po okraj. Může díky tomu ušetřit stovky milionů korun,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Ceny pohonných hmot letí nahoru. Pláčou hlavně řidiči benzínových vozů, naopak nafta je v ČR po snížení spotřební daně levnější než v Polsku, stejně drahá jako v Rumunsku
  Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu dramaticky zdražily. Benzín o 81 haléřů na cenu 30,79 koruny za litr, nafta o šedesátník na cenu 29,22 koruny za litr. Benzín je nyní nejdražší za více než jeden rok, nafta pak nejdražší za období skoro jednoho roku. Ceny pohonných hmot jsou v zásadě tam, kdy byly v době propuknutí pandemie loni v březnu.
 • Ceny pohonných hmot mírně narůstají. Stále jsou však příznivé
  „Při tankování plné nádrže o objemu 50 litrů zaplatí řidiči jezdící na benzín o 229 korun méně než před rokem. Řidiči tankující naftu ušetří proti loňskému roku dokonce 245 korun,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Ceny pohonných hmot rostou již více než 2 měsíce
  „Lidé, kteří letos vyrazí do Chorvatska automobilem, ušetří při standardní spotřebě pohonných hmot necelou tisícikorunu. Vyplatí se jim tankovat v České republice, v Rakousku i ve Slovinsku. Naopak v Chorvatsku si za pohonné hmoty výrazně připlatí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Ceny pohonných hmot stagnují, možné zmírnění napětí mezi USA a Íránem by je snížilo
  Benzín v uplynulém týdnu zlevnil, cena nafty stagnovala. Litr benzínu je o šest haléřů levnější než před sedmi dny, stojí 32,63 koruny, a je tak nejlevnější od dubna. Nafta v průměru vyjde na 31,81 koruny, stejně jako před týdnem.
 • Ceny pohonných hmot v ČR padají. Propad ještě zrychlí, a to i kvůli nynějšímu Trumpovu zákazu cest Evropanů do USA
  Pohonné hmoty v ČR zrychlují tempo svého cenového poklesu. Za uplynulé dva dny zlevnil jak benzín, tak nafta o více než dvacet haléřů na litr. V uplynulém týdnu zlevnil benzín o 55 haléřů na litr, nafta pak o 53 haléřů.
 • Ceny pohonných hmot v roce 2018: zlevnění nečekejme
  Ceny pohonných hmot uzavřely loňský rok na obdobných hodnotách jako ten předloňský. Je to však jen shoda náhod, protože u všech základních faktorů, které ceny u čerpacích stanic ovlivňují, se situace z roku na rok významně změnila.
 • Ceny pohonných hmot začínají atakovat pětiletá maxima
  Slovní přestřelka mezi americkým prezidentem a představiteli íránského režimu prudce zvýšila cenu ropy. Donald Trump přes svůj účet na Twitteru pohrozil Íránu zničením. Islámská republika zas oznámila, že její rakety mohou zasáhnout bitevní lodě v Perském zálivu. Kromě těchto událostí byly zaznamenány útoky na saúdskoarabský ropovod a čtyři ropné tankery poblíž Spojených Arabských emirátů. V průběhu týdne se však napětí na Středním východě začalo snižovat a pozornost investorů se upřela na obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou. Investoři se obávají, že by obchodní válka mohla vést k dlouhodobému poklesu poptávky po ropě, což se na trzích projevilo výrazným poklesem ceny ropy. Ropa Brent se aktuálně obchoduje kolem 70 dolarů za barel. Ropa WTI je o 9 dolarů za barel levnější.
 • Ceny potravin dál rostou, o komoditách teď rozhodují COVID a inflace
  Trh se vypořádává s vzestupem inflace, který ohrožuje další růst, s problematickým počasím a přeplněním globálního systému zásobování, za které mohou ucpané přístavy a nedostatek pracovních sil.
 • Ceny potravin postrčily inflaci v eurozóně nahoru
  Ve Spojených státech nás dnes čekají méně významná data. Za zmínku stojí březnový ISM index mimo oblast průmyslu, který se i přes očekávanou korekci udrží na vysokých úrovních, a ADP report. V eurozóně bude dnešek patřit inflaci. Ta se díky vyšším cenám potravin posune mírně směrem nahoru. Podobně na tom bude polská březnová inflace.
 • Ceny potravin se v listopadu utrhly ze řetězu, inflace posílí
  Rostoucí ceny potravin přiživují inflaci, která může v roce 2021 jen posílit. Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů včera vydala index cen potravin za listopad. Tento index, který sleduje průměrné ceny 95 potravin z pěti komoditních skupin, se vyšplhal na šestileté maximum a zaznamenal meziroční nárůst o 6,5 %. V listopadu zaregistrovaly nárůst i všechny dílčí indexy, přičemž dílčí index rostlinného oleje poskočil od října o neuvěřitelných 14,5 % a za poslední rok o celých 31 %.
 • Ceny průmyslových komodit jsou v ohrožení klesajícího PMI a cel
  Ceny surovin mohou klesat v důsledku hrozící celní války mezi USA a Čínou a kvůli snižování optimismu v obou zemích v oblasti průmyslové výroby.
 • Ceny průmyslových výrobců dalé
  Ceny průmyslových výrobců v dubnu meziměsíčně přidaly 0,8 % (v březnu 1,4 %), a znovu tak překonaly konsensus tržního odhadu, který činil 0,4 %. Meziroční dynamika zrychlila z 3,3 % na 4,6 %.
 • Ceny průmyslových výrobců dále padají
  České koruně se včera dařilo. I přesto, že ceny průmyslových výrobců propadly více, než se čekalo, domácí měna posílila v průběhu dne...
 • Ceny průmyslových výrobců jsou po půl roce opět v plusu
  Ceny průmyslových výrobců v říjnu předčily náš i tržní odhad, když meziměsíčně vzrostly o 0,4 % oproti očekávaným 0,2 %. V meziročním vyjádření tak došlo k růstu o 0,3 % oproti odhadovaným 0,1 %. Po šesti měsících poklesu se ceny průmyslových výrobců dostaly meziročně do růstu. Uvedený cenový pohyb byl opět dán meziměsíčním růstem cen dopravních prostředků o 1,0 % (v září o 1,5 %) a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,1 % (v září o 0,7 %). Na druhé straně se dostavil předpokládaný pokles cen v kategorii energií, konkrétně o 0,7 %.
 • Ceny průmyslových výrobců klesají
  Ceny v průmyslu klesly v říjnu meziměsíčně o 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu zpomalilo na 0,9 % z předchozích 1,9 %. Trh počítal s mírným meziměsíčním růstem cen o 0,1 % a zpomalením meziročního růstu na 1,3 %. My jsme počítali s cenami průmyslových výrobců meziročně na 1,0 %. I tak byl pokles cen výraznější a odráží se v něm nejen pokles cen ropy, ale celkově desinflační vnější prostředí.
 • Ceny průmyslových výrobců na konci roku stagnovaly
  Ceny průmyslových výrobců po listopadovém překvapivém poklesu o 0,5 % meziměsíčně v prosinci vzrostly o 0,2 %. Meziročně tak vykázaly stagnaci. Rok tak zakončily v souladu s tržním očekáváním.
 • Ceny průmyslových výrobců navyšují tempo
  Ceny průmyslových výrobců v červenci překvapily svižným tempem růstu o 1,6 % meziměsíčně, což je vyslalo na 7,8 % meziročně z 6,1 % v červnu. Překonaly tak náš odhad o 7,1 % a medián trhu 6,8 %.
 • Ceny průmyslových výrobců opět klesají
  Ceny v průmyslu v ČR v srpnu meziměsíčně klesly o 0,3 %, což bylo dvě desetinky pod naším odhadem a celých 0,4 procentního bodu pod očekáváním trhu. Za cenovým poklesem stojí širší škála odvětví. S levnější ropou se zlevňovalo v rafinérském odvětví a klesly ceny v oblasti zpracování pryže a plastů, levněji je i v odvětvích kovodělných výrobků a dopravních prostředků. Vzrostly pak především ceny v chemickém odvětví. V meziročním srovnání došlo k prohloubení meziročního poklesu cen placených výrobcům na -0,5 % z předchozích -0,1 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading CUP