Středa 09. července 2025 17:02
reklama
Purple trading band forex umíme
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
Purple jak obchodovat zlato
reklama
RebelsFunding NEW

Swiss Life Hypoindex červenec 2025: Zdražení jen na papíře, banky dál bojují o klienty s nižší sazbou

09.07.2025 09:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti se splatností 25 let při průměrné nabídkové sazbě 5,03 % p. a. činila v červenci 20 518 korun.

První prázdninový týden přinesl zájemcům o hypotéku nečekané překvapení. Po dvou měsících poklesů totiž Swiss Life Hypoindex v červenci vzrostl o desetinu procentního bodu a vrátil se zpět nad pětiprocentní hranici. Nejvýraznější nárůst zaznamenaly sazby u pětiletých fixací s LTV do 80 %, které se zvedly téměř o čtvrt procentního bodu. Naopak u jednoletých fixací došlo v porovnání s červnem jen k minimálním změnám.

Zatímco v červnu se průměrná nabídková sazba podle Swiss Life Hypoindexu držela těsně pod psychologickou pětiprocentní hranicí na úrovni 4,94 %, červencová data ukazují nárůst na 5,03 %. I přesto se sazby stále nacházejí výrazně pod loňským maximem přes 6 %.

„Navzdory tomuto nárůstu však reálné tržní sazby pro dobře připravené klienty zůstávají prakticky beze změny. Klienti s kvalitním ratingem, stabilním příjmem a požadovanou rozumnou výší LTV mohou i nadále získat sazbu mezi 4,3 a 4,9 % – tedy na úrovni červnových nabídek. Centrální banka sice zatím drží repo sazbu beze změny a brzdí tak rychlejší pokles sazeb, vedle toho však konkurenční boj mezi bankami působí jako přirozený tlak proti výraznějšímu zdražení,“ komentuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

„Za červencovým růstem Swiss Life Hypoindexu stojí především technické faktory. Některé banky ukončily své akční nabídky, což vedlo ke zvýšení zveřejňovaných sazeb. Svou roli navíc hraje i každoroční letní útlum poptávky, který na hypotečním trhu pravidelně nastává s příchodem prázdnin,“ doplňuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

Swiss Life Hypoindex červenec 2025


Zdroj: Swiss Life Hypoindex

Jak do hry vstupuje ČNB

Bankovní rada České národní banky na začátku července ponechala dvoutýdenní repo sazbu beze změny na úrovni 3,50 % a zároveň signalizovala, že s dalším uvolňováním měnové politiky bude nadále opatrná. „Tato opatrnost se projevila i na mezibankovních trzích – sazby FRA a IRS, podle nichž si banky zajišťují fixace, mírně vzrostly. Zatím ale ne natolik, aby to vedlo k plošnému zdražení hypoték. Navíc pokračuje intenzivní konkurenční boj o bonitní klienty. I při stagnaci nebo lehkém růstu tržních sazeb tak banky ponechávají prostor pro individuální slevy. Typický scénář? Oficiální sazebník ukazuje pětku, ale po individuálním posouzení bonity a přidání pojištění schopnosti splácet dostanete nabídku začínající čtyřkou,“ popisuje realitu hypotečního trhu Jiří Sýkora.

„Hypoteční sazby tak v červenci zůstávají de facto beze změny. A obdobný vývoj očekáváme i ve druhé polovině letošního roku – tedy velmi pozvolný pokles, případně stagnaci kolem průměru 4,5 %. Důvodem je mimo jiné zvýšená nervozita na globálních finančních trzích, způsobená nevyzpytatelnou politikou americké administrativy. Americký Fed sice na svém posledním zasedání naznačil možnost brzkého snížení sazeb, nakonec však vyčkal – právě kvůli obavám ze zrychlené inflace plynoucí z celní politiky Donalda Trumpa. Rozhodující budou další kroky amerického prezidenta. Nejasný vývoj nutí k opatrnosti nejen centrální banky a komerční sektor, ale i investory. Bez jasného směru, kterým se světová ekonomika vydá, nelze očekávat žádné výraznější změny v nastavení hypotečních sazeb,“ komentuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Ceny nemovitostí: dvě tváře jednoho trhu

Cenový vývoj na realitním trhu stále více rozděluje Českou republiku na dvě odlišné kategorie: tahouny růstu v podobě krajských metropolí a stagnující či mírně zlevňující periferní regiony. Pokud však kupující přistoupí k pořízení vlastního bydlení strategicky, může získat hypotéku s rozumnou sazbou a najít nemovitost, která nezatíží rozpočet více, než je nutné.

Z pohledu celorepublikového průměru ceny bytů nadále rostou – podle Deloitte Real Indexu za 2. čtvrtletí 2025 došlo k meziročnímu nárůstu o přibližně 3 % v krajských městech. Tahounem zůstávají především Praha a Brno. Současně však v méně atraktivních regionech, jako je Karlovarský nebo Ústecký kraj, zaznamenaly ceny pokles o 2 až 3 %. Důvodem je slabší kupní síla, která omezuje poptávku. Na realitním trhu se tento trend projevuje konkrétně: zatímco panelový byt 2+kk v Chebu meziročně zlevnil o 150 000 Kč, v brněnských Židenicích naopak podobná nemovitost zdražila o 200 000 Kč. Trh se čím dál více segmentuje a celostátní průměr začíná být zavádějící.

Co to znamená pro kupující v létě 2025?

„Největší výhodu má dnes klient, který disponuje silným příjmem a ochotou hledat nemovitost mimo přehřáté lokality. Pokud se zaměří na regiony, kde ceny stagnují nebo mírně klesají, může si – i přes mírný nárůst průměrných úrokových sazeb – udržet měsíční splátku na rozumné úrovni. Rozdíl několika desetin procentního bodu na sazbě se totiž v praxi snadno vykompenzuje výraznější slevou z kupní ceny – často ve výši 10 až 20 %. Naopak v Praze či Brně je nutné počítat s vyšším podílem vlastních zdrojů. V současném konkurenčním prostředí totiž i drobná změna v LTV může snížit nabízenou sazbu až o dvě desetiny procentního bodu,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

Měsíční splátka stoupla

Měsíční splátka hypotečního úvěru ve výši 3,5 milionu korun, sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,03 % p. a., činí v červenci 20 518 korun. Ve srovnání s červnovou hodnotou (20 334 korun) tak vzrostla o 184 korun.

Měsíční splátka – vzorový příklad



Zdroj: Swiss Life Hypoindex

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Swingový výhled 5. týden 2022
    Na trzích nadále panuje vysoká volatilita. Do nejistoty přispívá jestřábí politika centrálních bank. Bank of England zvýšila úrokovou sazbu a ECB uvedla, že vyšší inflace bude trvat déle, než se původně očekávalo. Tato změna rétoriky ECB podpořila euro, které po zprávě silně posilovalo a oslabil DAX. Do volatility přispěla také zpráva Facebooku, který se poprvé za dobu svojí existence setkal s poklesem uživatelů.
  • Swingový výhled 50. týden
    I když je Omikron novým zdrojem nejistoty, tak podle posledních zpráv se zdá, že by neměl mít devastující vliv na ekonomiku. A na toto reagují akciové indexy, které v minulém týdnu kompenzovaly předešlé ztráty. Index strachu VIX poklesl k hodnotě 20 a SP 500 se přiblížil k historickému vrcholu. Silný je nadále americký dolar, který podporují dobrá data z americké ekonomiky.
  • Swingový výhled 51. týden
    V minulém týdnu hned tři významné centrální banky rozhodovaly o úrokových sazbách. Kromě amerického Fedu to byla evropská centrální banka ECB, která ponechala sazby beze změny a britská Bank of England, která naopak překvapila zvýšením sazeb. Price action reakce na zprávy centrálních bank přitom ukázaly, jak překvapivé dokáží trhy někdy být. Americký dolar oslabil, euro posílilo a akciové indexy provedly ve čtvrtek mírnou korekci.
  • Swingový výhled 6. týden 2022
    Rekordní hodnota inflace v USA za posledních 40 let vyvolala na trzích dalších vlnu volatility z důvodu obavy agresivnějšího postupu Fedu proti přehřáté ekonomice. Šok trhům přinesla také neočekávaně silná data z amerického trhu práce. V návaznosti na to pak výnosy z amerických 10letých dluhopisů rostly a překonaly hranici 2 %. Akciové indexy ke konci týdne naopak oslabovaly a uvidíme, zda pod vlivem těchto fundamentů dojde k opětovnému otestování silných supportů. Růst výnosů dluhopisů není dobrou zprávou ani pro zlato, které zatím na posilující dolar a rostoucí výnosy reagovalo oslabováním.
  • Swingový výhled 7. týden 2022
    Makroekonomické události v minulém týdnu měly na volatilitu na trzích vedlejší vliv. Tím „velkým příběhem“, který momentálně hýbe trhy, je situace na Ukrajině. Akciové indexy kvůli tomuto konfliktu oslabovaly a znovu otestovaly svoje silné supporty. Vítězem minulého týdne je naopak zlato, které v důsledku těchto geopolitických nejistot posílilo k hodnotě 1900 USD za unci, kde se naposledy obchodovalo v červnu 2021.
  • Swingový výhled 9. týden 2022
    Válka na Ukrajině pokračuje a i když si všichni přejeme, aby tato tragická událost okamžitě skončila, tak podle vyjádření ruských představitelů to bohužel vypadá spíš na to, že se válka protáhne na delší dobu. Investoři na tento vývoj reagovali výprodejem rizikových aktiv, kam patří také česká koruna. Ztrácí akciové indexy a zejména DAX byl pod silným tlakem. Silně naopak posilují komodity jako je ropa, zlato, ale třeba také uhlí.
  • Swiss Life Hypoindex březen 2024: Hypoteční sazby stagnují. Další zlevnění hypoték přijde na jaře
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,62 % p. a. byla v březnu 21 737 korun.
  • Swiss Life Hypoindex březen 2025: Hypotéky mohou po třech letech klesnout pod 5 %
    Pokud bude v příštích týdnech vývoj na hypotečním trhu pokračovat stejným tempem jako dosud, mohla by průměrná nabídková sazba podle Swiss Life Hypoindexu v dubnu po třech letech klesnout pod psychologickou hranici pěti procent. V březnu totiž Swiss Life Hypoindex po poklesu o šest bazických bodů dosáhl hodnoty 5,05 %. Ačkoli se index stále drží nad pětiprocentní hranicí, začínají se objevovat první zajímavé jarní nabídky bank, které umožňují sjednání hypotéky s výrazně nižším úrokem.
  • Swiss Life Hypoindex červenec 2023: Hypoteční sazby klesly. Přichází změna trendu?
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 % p. a. se v červenci snížila o 127 korun na 23 068 korun.
  • Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti se splatností 25 let při průměrné nabídkové sazbě 5,49 % p. a. činila v červenci 21 475 korun.
  • Swiss Life Hypoindex červen 2023: Sazby stagnují. Co přinese uvolnění pravidel ČNB?
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,30 % p. a. klesla v červnu o 47 korun na 23 195 korun. Ve srovnání se splátkou hypotéky v červnu 2021 je o téměř 7,5 tisíce vyšší.
  • Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, a se splatností 25 let a při průměrné nabídkové sazbě 5,51 % p. a. činila v červnu 21 520 korun.
  • Swiss Life Hypoindex červen 2025: Cesta dolů pokračuje, ale pomalu. Kdo čeká na vysněnou sazbu, může promeškat šanci
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti se splatností 25 let při průměrné nabídkové sazbě 4,94 % p. a. činila v červnu 20 334 korun.
  • Swiss Life Hypoindex duben 2024: Strmý pád sazeb se nekoná
    Očekávání poklesu úroků hypoték spojovaná se změnou sazeb České národní banky se zatím pohledem klientů naplnila jen částečně. Zatímco ČNB snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték klesla k počátku dubna podle Swiss Life Hypoindexu o pět setin procentního bodu.
  • Swiss Life Hypoindex duben 2025: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace
    V dubnu 2022 to bylo naposledy, kdy se nabídkové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu pohybovaly pod 5% hranicí. Přesně po třech letech nad ní stále zůstávají, a to i přesto, že jen těsně. V dubnu 2025 totiž Swiss Life Hypoindex po dalším velmi mírném poklesu uzavřel na hodnotě 5,01 %. V současné době banky nabízejí nejvýhodnější sazby u tříleté fixace, přičemž podle Swiss Life Hypoindexu je to 4,71 %. Vývoj hypotečního trhu přidělává vrásky lidem, kterým letos končí pětileté fixace se sazbami kolem 2 %. Pro ně budou nové sazby krutým probuzením do hypoteční reality roku 2025.
  • Swiss Life Hypoindex květen 2024: Úrokové sazby hypoték (ne)překvapivě stagnují, banky vytvářejí „polštář“
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, a se splatností 25 let a při průměrné nabídkové sazbě 5,52 % p. a. činila v květnu 21 540 korun.
  • Swiss Life Hypoindex květen 2025: Sazby hypoték poprvé po třech letech pod pěti procenty. Pokles pokračuje, tempo ale zůstává pomalé
    Swiss Life Hypoindex se v květnu poprvé od jara 2022 dostal pod hranici pěti procent a aktuálně činí 4,96 %. Pokračuje tak trend mírného zlevňování hypoték. Nejvýhodnější jsou aktuálně úvěry s tříletou fixací, jejichž sazby se pohybují v průměru kolem 4,6 %. Pokles úroků však zatím nedoprovází zlevnění bydlení – naopak, ceny nemovitostí v Česku dál rostou. Důvodem je omezená výstavba i zvyšující se poptávka, kterou nižší sazby hypoték přiživují. Výsledkem je i rostoucí zájem o nájemní bydlení.
  • Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti se splatností 25 let při průměrné nabídkové sazbě 5,13 % p.a. činila v lednu 20 730 korun.
  • Swiss Life Hypoindex listopad 2024: Sazby hypoték klesají, ale pomaleji než hlemýždím tempem
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti se splatností 25 let při průměrné nabídkové sazbě 5,32 % p.a. činila v listopadu 21 116 korun.
  • Swiss Life Hypoindex prosinec 2023: Sazby stagnují pod vrcholem. Co čekat v roce 2024?
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,02 % p. a. se v prosinci nepatrně zvýšila o 7 korun na 22 589 korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding NEW