Pátek 21. června 2024 14:21
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex ETF

Seriál o ETF: Total Expense Ratio aneb kolik zaplatíte na poplatcích (díl 5.)

13.01.2023  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Investování a obchodování ETF   Tisk


V dnešním díle se budeme věnovat druhému z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Total Expense Ratio, pro které se použitá také zkratka TER. Total Expense Ratio vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích.

Co je Total Expense Ratio a jak se spočítá

Total Expense Ratio je důležitá položka, protože znamená vaše náklady spojené s investicí. Total Expense Ratio na úrovni celého fondu se spočítá tak, že celkové náklady spojené se správou a provozem ETF se vydělí celkovými aktivy ETF. Výsledná hodnota v procentech pak jednoduše znamená, kolik procent z vašeho kapitálu zaplatíte fondu na poplatcích.

Obecně se dá říci, že aktivně spravované ETF (tedy ty, které aktivně vybírají podkladová aktiva do portfolia fondu) mají vyšší poplatky než pasivně spravované ETF (tedy ty, které pouze pasivně sledují akciový index).

Je to celkem logické: aktivně spravované ETF musí zaměstnávat o dost více lidí, než pasivně spravované fondy – od analytiků, po portfolio manažery, kteří se zabývají výběrem podkladových aktiv do ETF. Náklady na zaměstnance samozřejmě představují významnou položku v nákladech fondu, tyto náklady se promítnou do Total Expense Ratia a jdou celkem logicky k tíži investorů.


Proč je to důležité

Poplatky jsou náklady, které k investování patří, ale je logické, že příliš vysoké poplatky vám sníží zisky. Za celkem přiměřenou výši poplatků u ETF se považují poplatky pod 0,5 %, poplatky nad 1 % jsou obecně brány jako vyšší.

Pro příklad uvádíme tabulku s pěti největšími ETF a možná si vzpomenete, že tuto tabulku jsme již uváděli ve 4. díle o aktivech pod správou. Ve sloupci „Expense Ratio“ je uvedená procentní výše poplatků u daného ETF. Jak je vidět, ETFs s největším objemem aktiv pod správou (sloupec AUM) patří zároveň k těm s nejnižšími poplatky, ty se pohybují od 0,03 % do 0,20 %.


Zdroj obrázku: https://www.etf.com/etfanalytics/etf-finder

Pro příklad uvádíme tabulku tentokrát s aktivně spravovanými ETFs, které jsou navíc inverzní, tedy jsou určené ke spekulaci na pokles daného podkladového aktiva. Výše poplatků je u těchto ETF o dost vyšší. Dále si všimněte sloupce AUM, kde je uvedena výše aktiv pod správou daného ETF. Kromě toho, že jsou dané fondy drahé z hlediska poplatků, nemají ani moc aktiv pod správou.

Když k tomu připočteme, že tyto ETF jsou určené k tzv. shortování, jsou takové ETF velmi rizikové a rozhodně nevhodné pro začátečníky nebo investory, kteří nemají propracované obchodní strategie s výborným řízením rizika.


Zdroj: https://www.etf.com/etfanalytics/etf-finder


Jak jsou na tom s poplatky běžné fondy

V jednom z minulých dílů jsme porovnávali běžné fondy, tedy ty, které se neobchodují na burze, s burzovně obchodovanými fondy, tedy ETFs. Jeden z rozdílů mezi nimi je ten, že ETFs mají zpravidla nižší poplatky než běžné fondy.

Jak si tedy stojí běžné fondy z hlediska poplatků? Prošli jsme hlavní velké běžné fondy, které se nabízejí v České republice a které mají v podkladových aktivech akcie. Průměrná výše poplatků se pohybuje od 2,2 % do 3,75 %. Některé fondy po vás navíc budou chtít vstupní poplatky, které mohou být kolem 0,5 % z vloženého kapitálu, našli jsme však i akciové fondy, které sice měly nižší poplatky za správu (2,2 % ročně), ale měly vstupní poplatek 3 %.

Záměrně neuvádíme, o které konkrétní fondy se jedná, protože záměrem není porovnání jednotlivých fondů a ETF, ale uvést, že poplatky se opravdu liší a mohou vám ukousnout část zisků. Je také dobré si uvědomit, že poplatky zaplatíte bez ohledu na to, jestli vaše investice vydělává nebo prodělává.

Pojďme si uvést příklad s investicí ve výši 100 000 Kč a investicí ve výši 1 000 000 Kč, kterou byste vložili buď do ETF nebo do běžného fondu. V tabulce uvádíme ilustrační výši poplatků, vzali jsme výši poplatků z TOP 5 světových ETF a průměrnou výši poplatků u běžných fondů nabízených v České republice.Platíte i za obchodní servis a distribuci

Proč jsou poplatky běžných fondů vyšší než u ETFs? Odpověď není zas tak složitá. ETFs můžete sami snadno nakoupit a prodat, stačí pár kliků v obchodní platformě. Běžné fondy se často nabízejí klasickou formou distribuce, podobně jako když si chcete sjednat třeba pojištění a dáte si schůzku s vaším pojišťovákem. Součástí poplatků běžného fondu jsou proto i provize obchodní síti, ať už to jsou pracovníci v bance či zprostředkovatelé.

Naším záměrem rozhodně není tento systém kritizovat. Řada těchto pracovníků a zprostředkovatelů jsou skvělí profesionálové, měli by umět vám poradit, pomoci vybrat ten správný fond podle vašeho rizikového profilu a pomoci s administrativou, ať už při nákupu nebo při prodeji podílových listů. Je logické, že za svoji práci dostanou odměnu.

Považujeme ale za důležité zmínit, že náklady na tento obchodní servis jdou celkem logicky tíži investorů. Je dobré to mít na paměti, pokud se budete rozhodovat, zda investovat do běžných fondů nebo ETF.

Takže kam investovat: do běžných fondů nebo do ETF?

Na tuto otázku si musí každý odpovědět sám. Kdo má čas a chuť si své investice spravovat sám, pro takového investora je hlediska poplatků výhodnější, pokud si sám přes svého brokera nakoupí ETF.

Kdo čas nebo chuť nemá, pak investice do běžných fondů, i za cenu vyšších poplatků, je rozhodně lepší než neinvestovat vůbec. Čas jsou peníze, takže pokud chcete při investování ušetřit svůj čas, musíte jednoduše zaplatit čas někoho jiného.


Závěr

Poplatky jsou nedílnou součástí investování, každý byznys má své náklady a investování není výjimkou. Je na každém rozhodnout se, zda si chce své investice spravovat sám a sám si aktivně nakupovat a prodávat ETFs. Nebo zda nemá na investování čas a chuť a raději zvolí běžné fondy, i za cenu vyšších poplatků. Naše doporučení na závěr je: raději zaplatit vyšší poplatky běžným fondům než neinvestovat vůbec.

Co nás čeká v příštím díle

V příštím díle se budeme věnovat poslednímu důležitému finančnímu pojmu, kterým je čistá hodnota aktiv neboli Net Asset Value, pro kterou se běžně používá zkratka NAV. Až probereme Net Asset Value, můžete se těšit na díl o tom, jaké existují druhy ETFs.

Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz

Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě seriálu o ETF, najdete na tomto odkazu.

Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\etf-16122022.png
  Seriál o ETF: Co jsou Assets Under Management a proč je to důležité (díl 4.)
  Ať už chcete zahrnout ETF do svého dlouhodobého investičního portfolia nebo s nimi chcete aktivně obchodovat, je dobré alespoň orientačně znát tři základní finanční pojmy: Aktiva pod správou neboli Assets Under Management, Total Expense Ratio, které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích a Čistá hodnota aktiv neboli Net Asset Value.
  C:\\fakepath\\etf-09122022.png
  Seriál o ETF: Jak se liší ETF od běžných podílových fondů (díl 3.)
  V dnešním díle si ve stručnosti popíšeme, čím se ETF liší od běžného fondu, který se neobchoduje na burze. Proč je to důležité? Není fond jako fond a věříme, že než se kdokoli pustí do jakékoli investice, měl by alespoň rámcově tušit, co je daná investice zač a čím se liší od podobných investic. Možná vám dnešní článek pomůže v rozhodování, jestli své peníze investovat do ETF nebo běžného podílového fondu.
  C:\fakepath\etf-01122022.jpg
  Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
  V dnešním díle seriálu o ETF se budeme věnovat diverzifikaci. Ta je jedním ze základních a typických rysů pro ETF, pro kterou investoři, mimo jiné, ETF rádi využívají. Diverzifikace má své nesporné výhody, má ale i nevýhody, o kterých je dobré vědět.
  C:\fakepath\etf-21112022.jpg
  Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
  Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.

Čtěte více

 • Seriál o ETF: Čistá hodnota jmění neboli Net Asset Value (díl 6.)
  V dnešním díle se budeme věnovat poslednímu z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Net Asset Value, překládané do češtiny jako čistá hodnota jmění, někdy také překládané jako čistá hodnota aktiv a pro které se používá zkratka NAV. Díky NAV se dozvíte, jaká je hodnota jedné akcie ETF k určitému datu a můžete si tak srovnat, jestli se akcie ETF obchoduje nad nebo pod touto hodnotou.
 • Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
  V dnešním díle seriálu o ETF se budeme věnovat diverzifikaci. Ta je jedním ze základních a typických rysů pro ETF, pro kterou investoři, mimo jiné, ETF rádi využívají. Diverzifikace má své nesporné výhody, má ale i nevýhody, o kterých je dobré vědět.
 • Seriál o ETF: Druhy ETF (díl 7.)
  Exchange Traded Funds (ETF) byly původně navrženy tak, aby pouze pasivně sledovaly výkon akciového indexu. Protože se ale ETF ukázaly jako velmi dobrý nástroj, jak snadno a efektivně investovat do širokého spektra instrumentů, postupem času vznikla řada dalších druhů ETF, které dnes umožní investorům investovat do nejrůznějších instrumentů i geografií. V dnešním díle si probereme, jaké jsou základní druhy ETF podle různých kritérií.
 • Seriál o ETF: ESG ETF - propaganda nebo zajímavý trend? (díl 14.)
  V sedmém díle našeho seriálu, který se věnoval druhům ETF, jsme zmiňovali ETFs, které se zaměřují na ESG investice, což jsou investice, které splňují Environmental, Social a Governance kritéria. Ať už ESG investování považujete za propagandu či naopak zajímavý trend, je nepochybné, že ESG investování nabývá dynamiku a že do této oblasti proudí a bude proudit nemalé množství peněz. Proto jsme se rozhodli věnovat ESG fondům speciální, poslední díl našeho seriálu o ETF.
 • Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
  Pokud chcete investovat do Exchange Traded Fund (ETF), máte na výběr hned z několika investičních strategií. Ze všech těchto strategií jsme vybrali dvě strategie, které jsou dle našeho názoru nejvhodnější pro začátečníky nebo pro ty investory, kteří nemají moc času, ale chtějí nechat své peníze pracovat. V dnešním díle si popíšeme první z nich: strategii zvanou Dollar Cost Averaging.
 • Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie zvaná Buy and Hold (díl 10.)
  V dnešním díle popíšeme druhou investiční strategii, pokud chcete investovat do ETF. Stejně jako strategie Dollar Cost Averaging, které jsme se věnovali v minulém díle, i dnešní strategie zvaná Buy and Hold je dlouhodobá. Tím ale podobnost končí a v dnešním díle probereme, co je podstata Buy and Hold strategie a pro jaký typ investorů se hodí.
 • Seriál o ETF: Jak se liší ETF od běžných podílových fondů (díl 3.)
  V dnešním díle si ve stručnosti popíšeme, čím se ETF liší od běžného fondu, který se neobchoduje na burze. Proč je to důležité? Není fond jako fond a věříme, že než se kdokoli pustí do jakékoli investice, měl by alespoň rámcově tušit, co je daná investice zač a čím se liší od podobných investic. Možná vám dnešní článek pomůže v rozhodování, jestli své peníze investovat do ETF nebo běžného podílového fondu.
 • Seriál o ETF: Podle čeho vybrat ten správný ETF (díl 12.)
  Na světě je aktuálně registrováno přes 8 000 Exchange Traded Funds, investoři si tedy mohou vybírat z opravdu velké nabídky. Než tedy začnete do ETF investovat, je velmi dobré zamyslet se, podle čeho vybrat ten správný ETF, abyste ze všech možných ETFs vybrali ten, který nejlépe splní vaše investiční cíle a očekávání.
 • Seriál o ETF: Pro koho jsou vhodné strategie Dollar Cost Averaging a Buy and Hold (díl 11.)
  Pro úspěšné investování je klíčové investovat podle strategie, která vyhovuje investičním cílům, vztahu k riziku a osobnosti každého investora. V minulých dílech jsme popisovali dvě strategie pro investování do ETF: strategii zvanou Dollar Cost Averaging a strategii Buy and Hold. U těchto strategií zůstaneme a v dnešním díle si představíme, pro jaký typ investorů se tyto strategie hodí.
 • Seriál o ETF: Příklady konkrétních ETF (díl 13.)
  S naším seriálem se pomalu blížíme ke konci a v dnešním předposledním díle vám představíme konkrétní ETF, které sledují americký akciový index S&P 500 a jeden ETF, který má v koši podkladových aktiv zlato. Všechny ETF se dají obchodovat v Evropě, byť v různých modifikacích, a většina těchto ETF je obsažena i v našem vlastním dlouhodobém portfoliu.
 • Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
  Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.
 • Seriál o ETF: Vznik ETF a investiční strategie fondů (díl 8.)
  V dnešním díle si velmi zjednodušeně popíšeme, jak vlastně ETF vzniká a kdo jsou hráči, kteří za ETF stojí. Při svém vzniku musí každý fond definovat svoji strategii, která určuje třeba to, do jakých aktiv bude fond investovat, jakým investorům je určen, investiční strategie má vliv i na výši poplatků fondu. V dnešním díle si proto řekneme něco málo i o investiční strategii fondu a kde ji běžný investor zjistí.
 • Video seriál pro začátečníky: Sedm důvodů, proč začít investovat do akcií
  V rámci vzdělávání spouští FXstreet.cz nový vzdělávací seriál na téma investování do akcií a ETF. Seriál je určený pro všechny, kteří nemají žádné nebo jen velmi malé zkušenosti s investováním do akcií, ale chtějí začít investovat.
 • VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 1.)
  Další díl vzdělávacího video-seriálu pro začátečníky se věnuje investování do ETF. Dozvíte se čtyři jednoduché kroky, jak začít investovat do ETF, co je to diverzifikace, volatilita a řadu dalších informací, které vám s investováním do ETF pomohou.
 • VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 2.)
  V druhém díle seriálu o investování do ETF se dozvíte, jaké existují základní druhy ETF, podle čeho vybírat ETF, který bude odpovídat vašim potřebám a vašemu investičnímu stylu, a na co si dát při výběru ETF pozor.
 • VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 3.)
  V závěrečném díle seriálu o investování do ETF vám představíme dvě investiční strategie, díky kterým můžete sami začít investovat do ETF. Popíšeme vám, jaké jsou principy obou strategií a pro jaký typ investorů se každá strategie hodí. Také probereme, jaké jsou exit strategie a proč je důležité mít exit strategii definovanou ideálně ještě před tím, než začnete investovat. A také, jaký vliv mají daně na vaše investování.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI