Čtvrtek 26. květen 2022 01:47
reklama
XTB analyticke forum
reklama
Instaforex webinar cerven
reklama
Purple Dulovec VWAP
reklama
XTB analyticke forum

Máš mozek, tak se ho nauč používat

Napsal:   Sekce: Pro tradery

Každý si myslí, že psychologie je nejdůležitější pro profitabilní obchodování. Spousta obchodníků si ani neumí představit, jak je daný problém rozsáhlý. V tomhle článku bych se chtěl zaměřit na vlastnosti obchodníka, rady a tipy, které mě osobně pomohly se stát dlouhodobě profitabilním obchodníkem. Obchodování je velice náročná činnost na psychickou stránku člověka, bohužel nezbytná, bez ní se na trhu nepohneme kupředu úspěchům. Psychické vlastnosti neboli dovednosti je třeba nepřetržitě procvičovat stejně tak, jako hru na hudební nástroj. Pojďme si připomenout ty nejdůležitější kroky, co musí každý obchodník dodržovat.Trpělivost

“Trpělivost přináší růže a učenlivost moudrým býti”

Nadměrné obchodování není nejlepší cesta a už to vypovídá o nedostatku trpělivosti, to rovnou skočte do studny. Nadměrné obchodování způsobuje “odvetné obchodování”. Revenge trading je obchodování s cílem získat zpět své předchozí ztráty více obchody. Netrpělivost Vás žene prohrané peníze získat co nejdříve zpět. Zatímco netrpěliví obchodníci spadnou do bláta, trpělivý obchodník několik dní i měsíců počká, aby ztrátu získal zpět. Základ je analyzovat své dosavadní výsledky. Spousta obchodníků nedokáže zjistit, zda jedná podle svého instinktu nebo popudu. Trpělivost není důležitá pouze u jednotlivých obchodů, ale v širším kontextu. Trpělivý obchodník ví, že se nestane obchodníkem přes noc, učí se ze svých chyb a upravuje strategii. Musíte důvěřovat svému obchodnímu plánu, častá chyba u obchodníků je nedůvěra v jejich obchodní plán, pokud nějaký vůbec mají. Pokud svému obchodnímu plánu nedůvěřujete, poznáte to tak, že si budete myslet, že vám chybí dobré obchody. No a to povede k nedostatku trpělivosti, co obchodní plán potřebuje.

Ze školy si pamatuji, že jistý pan McGregor rozdělil už v 18. století lidi na dva geny a to gen X a gen Y. Jednoduše popsal svůj výzkum tak, že gen X byl pracovitý a chtěl se rozvíjet natož gen Y byl stvořen jen k práci a přežití. Trpělivost sama osobě se musí také procvičovat. Nejsme zvyklí nic nedělat, zvláště v práci. Jsme vychováni v domnění, že dostáváme zaplaceno podle toho, kolik toho děláme. Ve výsledku nemůžeme zůstat v klidu. Chcete-li se naučit být trpělivý, soustřeďte se na to a to ve všech aspektech vašeho života. Tak například ze života, na někoho čekáte a má zpoždění a vy začínáte být netrpělivý a nervózní, rozpohybují se ve vás negativní emoce a myšlenky, přitom s tím nejde vůbec nic dělat, jeho příchod nijak neovlivníte, proto je dobré zůstat pevně uvnitř vyrovnaný. Stejná logika platí pro obchodování. Celý den jste neudělali pozici a už jste netrpěliví. Trpělivé čekání je nejlepší postup i v obchodování, nikdy neovlivníte směr ceny daného instrumentu na trhu.

Když jsme netrpěliví, krátce a mělce se nadechneme. Naše mysl běží rychle a nastává netrpělivost. Zhluboka se nadechněte a znovu soustřeďte svůj tok myšlenek. Pomůže to vašemu mozku se znovu soustředit. Kdo by měl zájem, zde je jeden ze zdrojů z kterých jsem čerpal: https://www.mindtools.com/pages/article/newTCS_78.htm. Při pokusu o trpělivost existuje riziko záměny trpělivosti a tvrdohlavosti a to je pak patálie. Tvrdohlavý obchodník zůstává v obchodu navzdory varovným signálům. Fyzicky je nelze rozlišit, každý jde za svým profitem. Trpělivost přichází s pocitem klidu a sebedůvěry. Víte, že děláte správnou věc. Není tedy nutné nadměrně to ospravedlňovat. Na druhé straně tvrdohlavost často přichází s úzkostí a přehnaným ospravedlněním.


Obchodní plán

Pravidla důležitá a nezbytná, ke spuštění vaší strategie jsou obsažena v obchodním plánu. Obchodní plán uceluje obchodníkovi, aby nepřijímal subjektivní stránku, ale objektivní rozhodnutí a ne to co se stane a předvídat jen tak z hlavy. Musíte mít pravidla a držet se jich, u toho zkoumat co je dobře a co špatně, když budete obchodovat bez pravidel emoce a další psychologické aspekty Vás dostanou mimo plán a každou chybu tak budete dělat jiným způsobem. Nenechte se ovládnout emocemi.


Právě obchodním plánem objektivně identifikujete obchodní příležitost a můžete opakovat obchod několikrát po sobě a stejným způsobem. Jinými slovy řečeno, to co není psáno jako pravidlo, jinak začnete přemýšlet, vyjedete z kolejí a vede to ke ztrátám. Čím více myslíte, více chyb uděláte, takže to chce mít napsaná a nastavená pravidla. Ti nejlepší obchodníci z mého okruhu se plnou silou zaměřují na obchodní plán a následují ho, místo profitu u dalšího obchodu. Disciplína a trpělivost je klíč k úspěchu.


Paper Trading

“Paper trading je proces obchodování v minulosti s využitím historických dat” (JK). Jediný klíč k tomu, abyste si vybudovali sebedůvěru. Jaké cíle nám pomůže dosáhnout paper trading? Vybudujte si uspořádané poznání. Když se v praxi soustředíte na opakování jednoho úkolu, váš mozek vytváří databázi zvanou “Reticular cognition” Určité vzorce v obchodování se zobrazují denně a náš mozek musí být schopen je analyzovat a pak je mohl použít. Jinak řečeno, trh má svůj vlastní jazyk, kterým komunikuje a jediná šance je se tento jazyk naučit. Statistická pravděpodobnost vašich obchodů poznáte testováním strategie na historických datech. Pak zajistíte očekávanou pravděpodobnost, které buduje sebevědomí. Proč? Sebevědomí nám dokáže zajistit rozpoznání signálu v budoucnosti, pokud však si budete jisti, že vaše metoda funguje. Tím to nekončí, vybudujete si nějaké statistiky pravděpodobných neziskových obchodů, takže vás to nechá klidným, když k nim opravdu dojde. Pokud máte tuto informaci, díváte se na to, že každá ztráta je náklad na podnikání a postupujete s množstvím profitabilních obchodů.


Dalším faktem je znalost pravděpodobnosti pro vybudování ziskových a důvěru celkově. Jinak řečeno když myslíte v pravděpodobnostech, myslíte tak v řadě pozic, to vám pomůže zjistit, kolik bude v budoucnu ziskových obchodů. Ten kdo udržuje tento postup, se nemůže setkat se chybami v money managementu. Neprofitabilní obchody jsou součástí hry, jako smrt v životě.


Sebedůvěra

Když nemáte sebedůvěru v obchodování, vzniká obchodování se ztrátou, začátečníci tím jsou slavní. Zapamatujte si, že každý profesionál, ať se již jedná o jakýkoli druh umění či sportu, musí zvládat svůj vnitřní boj. To co dobrý, dlouhodobě profitující obchodník potřebuje, je důvěra v sebe samého. Websterův slovník definuje důvěru jako „Víra ve své schopnosti, důvěryhodnost nebo spolehlivost na sebe a své dovednosti.“ Pro správné provedení obchodního plánu se vaše myšlenky musí usadit do roviny a musíte najít vnitřní rovnováhu, to hodně pomáhá i překonávat obavy obchodníků.


Další cenné rady

Studujte jeden až tři instrumenty několik měsíců, jejich historii a historické maxima a minima (pak po několika měsících a úspěšné strategii můžete instrumenty doplňovat), To zvýší pravděpodobnost chycení další vlny. Dodržení způsobí jen dobré výsledky. Někdo střídá tři instrumenty za týden a pak jde na další, záleží na osobnosti a jeho postoji k riziku. Pondělí může ukázat silnou dynamiku nebo manipulace. Obchodování v tento den je na vás. Pátek je obvykle obráceným “reversal” dnem. Připravte se na to, že všechny fx páry budou prudce prodávány. Kromě toho mohou nastat manipulace ze strany hedgeových fondů, bank a podobně jako v pondělí. Pondělí a pátky jsou takzvanými otevřenými a uzavírající dny v obchodním týdnu. To je čas, kdy instituce jako banky a další velcí hráči na trhu otevírají a uzavírají pozice, proto pohyby ceny může být větší než v ostatní dny. Důležité je si také uvědomit, že směr trhu se dá říci, že je ve vlnách, takže na celkovém směru nezáleží. Když trh dosahuje vyššího nebo nižšího minima, buďte si 100% jistí, že je na cestě “pullback”.

Pokud máte obchod se ztrátou, většina obchodníků se pokouší přidat pozice stejným směrem jako první obchod, protože si myslí, že právě udělali špatný vstup, zatímco je pravda, že možná udělali chybu se směrem. Tato akce je prvním důvodem ztráty nad vašimi pravidly řízení rizik a způsobuje extrémně špatné návyky při řešení ztrát. Nikdy neotvírejte jinou pozici na stejném páru při ztrátě. Je klasické, že po ztrátě obchodu bude nezkušený obchodník svůj money management jen proto, že nejsou duševně vyrovnaní a tak pravděpodobnost ztráty je v této fázi prakticky zaručena. Je mnohem výhodnější uvolnit se a vrátit se silnější. Bez správného řízení rizik je obchodování bezcenné. Po 20-30 pipech, když jde trh vašim směrem, posuňte svůj SL na zisk 1-2 pipů (bez rizika), abyste pokryli své provize. Chraňte svůj kapitál! Když je zasažen první TP, uzavřete částečně obchod, aby se dílčí část rovnala %, které jste riskovali. Nechte zbytek běžet bez rizika na další TP.


Závěr

Na závěr bych chtěl jen krátce prohlásit, že daný článek není jako investiční doporučení, jen poznatky z dlouholeté praxe, které můžou váš trading level posunout o jiné dimenze, jde jen o trpělivost, protože každý den, chtě nebo nechtě, se vždy naučíme něco nového.

Aleš Hála

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Margin call - jak znovu začít
  Rozhodl jsem se, že se trochu vypíšu ze svého obchodování...
 • Mariáš vs. trading
  Včera večer jsem se v pozdních hodinách vracel domů, a protože se v restauraci mého kamaráda ještě svítilo, nahlédl jsem dovnitř ve víře, že bych si mohl dát, po teplém dni, ještě jedno pivo na dobrou noc. Jenže restaurace už uklizená, pípa vyčištěná a celkově bylo vidět, že ke spánku jsou připraveni mnohem lépe než já. Přesto jsem neodolal a na svoji přítomnost jsem upozornil. Najednou se otevřely dveře kuchyně a v nich kamarád, ačkoliv se smutkem v očích, že přijde o tržbu za jedno pivo, přesto s patřičným odhodláním hlásil „dnes už otvírat nebudu“! Jenže hned nato přišla další věta a ta mě v podstatě přiměla k zamyšlení. „Svrbí mě prsty, ve čtvrtek bychom si mohli dát mariáš“!
 • Market Scanner
  Naučení se technické analýze je v současnosti jedním z několika nezbytných kroků, díky nimž je možné v tradingovém světě dosáhnout úspěchu. Bohužel, jak už to tak bývá, zvládnutí technické analýzy není ničím jednoduchým, čemuž nenahrává ani fakt, že se tento typ analýzy, v průběhu času, neustále vyvíjí.
 • Market Scanner – Formace, Reporty a Webová aplikace
  V předchozím článku jsme si zde představili obchodní nástroj Market Scanner, který v sobě skrývá mnoho jedinečných obchodních funkcí, jež mohou být přínosem nejen úplným začátečníkům, ale také ostříleným profesionálům.
 • Martingale investovanie ako najvýnosnejšia stratégia?
  Každý nejako obchoduje či investuje. Inštrumentov, obchodných štýlov a timeframeov je veľa. Čo sa ale za poslednú dekádu udialo je to, že kryptomeny nám ukázali, že sú najvýnosnejšie finančné aktíva a nikam neodchádzajú. Nie je to len tulipánová bublina. Kryptomenový trh progresívne rastie exponenciálnym tempom a je len na ľuďoch či sa zúčastnia tohto rastu alebo nie.
 • Martingale pre pokročilých
  Takmer každý vie o čo sa jedná keď sa spomenie martingale, no prejstotu si to objasníme v jednej vete. Martingale je obchodná stratégia, kde obchodník navyšuje pozície ak ide obchod proti nemu a to dovtedy, kým sa trh naozaj neotočí. Veľa traderov si na tomto vymaže účet, pretože jednoducho raz za čas prídu trendy bez korekcií aj 500 a viac pipov. Obchodovať martingale stratégiu je nepohodlné na psychiku a nie je tam taký potenciál na zisk, ak...
 • Maržové požiadavky - čo potrebujete vedieť
  Ako funguje marža pri obchodovaní Forexu a ďalších CFD, aké sú rozdiely medzi maržovými požiadavkami pre retailových klientov a pre tých so statusom profesionálneho obchodníka? V tomto článku sa pozrieme bližšie na všetko dôležité ohľadom marže a neobídeme ani pojmy ako margin call a stop-out.
 • Masakr na trzích: Nejhlubší sešup od finanční krize smazal půlroční zisky amerických akcií
  Korekce je tady! Týden byl plný stresu s hlubokými denními propady, index S&P 500 nakonec odepsal 11,49 %.
 • Masakr na trzích pokračuje: Extrémní propady cen amerických akcií (dále) mění situaci
  Volatilita, brutální propady, páteční mimořádný růst. Propastné změny hodnot indexů po všech pět obchodních dnů. Takový byl druhý březnový týden (nejen) na amerických burzách, během kterého index S&P 500 celkově odepsal 8,79 %.
 • Má smysl investovat do Bitcoinu a dalších kryptoměn?
  Bitcoin se dostal v posledních dnech nad hranici 4 000 USD. Má smysl do něj investovat nebo je to bublina, která brzy splaskne? Jak vidí jeho budoucnost analytici? Zeptali jsem se Jaroslava Brychty, hlavního analytika XTB Česká republika.
 • Máte japonský jen v portfoliu?
  Japonský jen v posledních letech není příliš oblíbenou měnou k nákupu. Jeho hodnota však zůstává velice atraktivní. A v době vrcholu ekonomického cyklu, kdy se čeká na propad akciových trhů, a do toho se řinčí atomovými zbraněmi, se hodí mít v portfoliu nějaký diverzifikátor ve formě bezpečného přístavu, nemyslíte?
 • Mayové dochází čas a o brexitu zdaleka není rozhodnuto
  Velká Británie spolu s britským sterlingem čelí neustálé nejistotě ohledně podoby brexitu a jakým způsobem se chystá opustit EU. Podle posledních zpráv se britská premiérka Theresa Mayová bude snažit protlačit dohodu parlamentem do dvou týdnů, aby zamezila množícím se obavám o jejím sesazení z postu premiérky. Právě za dva týdny, konkrétně 17. řijna se sejdou lídři 27 zemí EU a budou diskutovat o vývoji jednání kolem brexitu. Druhý den, tedy 18. října, následuje řádný summit, který bude klíčový pro následné finální rozhodnutí na mimořádném summitu v listopadu.
 • Mé dnešní ráno
  Nejen pro mmFX. K včerejší reakci nad článkem vynechané ........ .
 • Měď pod drobnohledem profilace a techniky COT
  Měď patří mezi kovy, které by mohly z dlouhodobého hlediska dosáhnout mnohem vyšších hodnot. Aktuálně je však pod silným tlakem fundamentální vyhlídky budoucí poptávky, neboť data z Číny ukazují jasně na tamní zpomalující ekonomiku.
 • Medvědí hody nekončí, americké akcie dále krvácejí
  Americké akciové indexy mají za sebou nejhorší týden od finanční krize v roce 2008. Index S&P 500 odepsal 14,98 %.
 • Medvědi měli navrch, akcie zlevnily kvůli obavám z koronaviru typu delta
  Americký akciový index S&P 500 během týdne dosáhl na nová historická maxima, uzavřel ale nakonec se ztrátou 0,97 %. Nejvýrazněji k tomu přispěly páteční výprodeje.
 • Medvědi se probrali ze zimního spánku. Začíná korekce?
  Po čtyřech týdnech se na týdenním grafu indexu S&P 500 objevila červená svíčka, a to rovnou sytě rudá. Index S&P 500 odepsal 3,85 % a pravidlo, že poklesy bývají rychlejší než vzestupy, se potvrdilo. Po delší době se za celý týden nepřepisovaly historické rekordy. Konečně něco normálního, chce se dodat.
 • Medvědi se připomněli, americké akcie odepsaly téměř 3 %
  Ve středu americký akciový index S&P 500 připomněl, že přehnaný optimismus není namístě, páteční seance to pak potvrdila. Celkově S&P 500 za týden odepsal 2,86 %.
 • Medvědí útok pokračuje, index S&P 500 je pod 200denním průměrem
  Třetí obchodní týden roku 2022 se do historie zapsal temně červeným písmem. Index S&P 500 ztrácel ve všech čtyřech denních seancích (v pondělí se neobchodovalo) a celkem odepsal 5,68 %.
 • Medvědi už mají velký hlad !
  Je konec měsíce a dnešní volatilita je zatím malá.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
virarosi krypto