Neděle 21. července 2024 19:21
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei Payout
reklama
Fintokei Payout
reklama
CapXmaster

Německu hrozí, že bude rozvojovou zemí. Co s tím?

16.06.2024 10:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská ekonomika rychle ztrácí své někdejší zdánlivě neotřesitelné postavení ve světě. Dravější jsou jak Spojené státy, tak asijské země v čele s Čínou. To vše není nic nového. Nové je ovšem to, že nyní dramatická ztráta evropské konkurenceschopnosti začíná děsit evropské elity, které dosud měly tendenci takové problémy přehlížet, případně škarohlídy rovnou častovat označením typu „ruský agent“.  

Je pravda, že některé nejnovější promluvy evropských elit musí ruskému uchu znít libě. „Pověst Německa ve světě ještě nikdy nebyla tak špatná,“ říká – světe, div se – nikoli Dmitrij Medveděv, nýbrž Theodor Weimer, šéf německé burzy Deutsche Börse. „Z hospodářského hlediska jsme na nejlepší cestě stát se rozvojovou zemí,“ dodává s tím, že se z Německa stalo „vetešnictví“, které zejména v posledních dvaceti letech upadá, neboť není schopno dostatečných investic a inovací, třeba v oblasti digitalizace.  

 Německo, motor ekonomiky EU, se zadrhává ze čtyř stěžejních důvodů.

Prvním je euro, které je dlouhodobě slabší, než bývala marka, neboť jej stahují předlužené země typu Francie či Itálie. Slabost eura tlumí podněty německých firem k právě inovacím. Německo poškozuje i nezvládnutá energetická transformace, Energiewende, tedy sázka na zelené zdroje a plyn a odmítání jádra. To vše upevnilo závislost Německa na Rusku, což se mu nyní vymstilo – relativně drahé energie dále nabourávají německou konkurenceschopnost. Do toho Německo čelí důsledkům nezvládnuté migrační politiky. Ekonomicky přínosná imigrace je výsledkem promyšleného, selektivního přístupu, jaký Západní Německo uplatňovalo v 50. a 60. letech 20. století. Ovšem za vlády Angely Merkelové podlehlo levicové fantasmagorii a chybně pojalo imigraci jako otázku principu, nikoli míry. Kombinace štědrého sociálního státu – štědrého i k imigrantům – a otevřených hranic pochopitelně není ekonomicky a nakonec ani sociálně, bezpečnostně a politicky udržitelná. Čtvrtým kruciálním problémem Německa je nezvládnutá environmentální politika, tedy fiasko Green Dealu. To poškozuje německý autoprůmysl a další průmyslové obory, jež čelí striktnějším omezením než konkurence na jiných kontinentech, zejména v USA a Číně.

Úpadek Německa je problémem celé EU. Ta se proto uchyluje ke krokům, které ještě nedávno kritizovala. Třeba razantně zvyšuje cla na čínská elektroauta. A Francie tlačí na to, aby se vysoká cla uplatnila také na další čínský dovoz, například i solárních panelů.

Je pravdou, že zrovna proti navýšení cel na čínské elektrovozy protestoval jak německý kancléř Olaf Scholz či šéfové velkých německých automobilek typu BMW. Bojí se čínské odvety. Jenže rozkol mezi „pročínským“ Německem a Bruselem, jenž najednou pro změnu překvapivě upřednostňuje jiné hodnoty než volný trh a dekarbonizaci, jen ilustruje, jak moc jsou elity EU v šoku ze ztráty evropské konkurenceschopnosti, které země jako Čína využívají. Jenže cla nejsou dlouhodobým řešením. Bez radikální proměny fungování ekonomiky EU a jejího vnitřního trhu Čína bude Evropě utíkat dále.

EU potřebuje deregulovat, liberalizovat, razantně škrtat dotace a sociální výdaje, pozastavit Green Deal a emisní povolenky a eventuálně rozdělit eurozónu na jižní a severní křídlo.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Německo: ZEW, USA: CPI
  11.00 SEČ – Německo: Index ZEW sentimentu ek. očekávání (11 2015) Očekávání: 5,5 Předchozí:  1,9 Trh čeká korek...
 • Německo: ZEW, USA: CPI, Index Fedu New Yorku
  Trh čeká posílení indexu možná díky dalšímu poklesu ceny ropy a potvrzení ukončení série sedmi měsíčních poklesu z listopadu, stále však pod...
 • Německo: ZEW, USA: Index Fedu NY
  Trh čeká silné oslabení indexu zřejmě kvůli vzestupu obav z vývoje čínské a světové ekonomiky a poklesu cen akcií. Index je stále pod svým dlouhodobým...
 • Německo: ZEW, USA: Maloobchodní tržby, Index průmyslu Fedu NY
  Index v srpnu sice klesl těsně nad svůj dlouhodobý průměr 24,9. Institut ZEW k datům uvedl, že “?vzhledem k současným geopolitickým...
 • Německo, ZEW: Ustává slábnutí?
  Trhy čekají mírné posílení indexu, které by znamenalo první známky stabilizace slábnutí tohoto roku. Ekonomický sentiment Německa/eurozóny...
 • Německo získává Uniper. Akcie padají o 30 % 📉
  Ještě v červenci Německo uzákonilo rekordní finanční záchranu Uniperu uprostřed rostoucích cen plynu a elektřiny. Červencová dohoda činila 14,95 miliardy EUR.
 • Německo zpomalilo, výhled je nicméně stále pozitivní
  Tempo růstu německého HDP mezikvartálně výrazně zpomalilo z 0,6 % v posledním čtvrtletí loňského roku na 0,3 % a jedná se tak o nejslabší růst od třetího čtvrtletí 2016. V meziročním srovnání přitom růst činil 2,3 %. Klíčovým faktorem slabšího růstu byl první pokles vládních výdajů od druhého čtvrtletí 2013 o 0,5 % mezikvartálně a první pokles exportu od třetího čtvrtletí 2016 o 1,0 % mezikvartálně. Zejména pokles exportu by mohl být prvním signálem, že si výrazné posílení eura v loňském roce začíná vybírat svou daň.
 • Německo zrušilo státní podporu nákupu elektrických aut, kvůli úsporám
  V Německu počínaje dneškem skončila státní podpora na nákup elektrických vozů. Takzvaný ekologický bonus, se kterým se původně počítalo ještě po celý nadcházející rok, se vláda rozhodla zrušit kvůli úsporám pod tlakem rozpočtové krize. Jeho zrušení ale bylo náhlé, ministerstvo hospodářství to s konkrétními termíny oznámilo teprve o uplynulém víkendu, což vyvolalo kritiku. Od roku 2016, kdy s bonusem Německo začalo, vyplatilo na dotacích asi deset miliard eur (245 miliard Kč).
 • Německo zřejmě upustí od prověřování čínských investic v zemi. Bojí se, že o ně přijde
  Německá vláda kancléře Olafa Scholze zvažuje, že přehodnotí své záměry ohledně legislativy, která měla ustanovovat povinnost zevrubného prověřování čínských investic v zemi z bezpečnostního hlediska. Zprávu přináší Wall Street Journal.
 • Německo žádá Kanadu, aby Rusku vrátila turbínu do Nord Streamu 1. Kanada by však musela obejít protiruské sankce, bez toho však hrozí propad i české ekonomice
  Německý ministr hospodářství Robert Habeck žádá kanadskou vládu, aby vrátila Rusku turbínu do plynovodu Nord Stream 1. Kanada ji zadržuje v souladu se sankcemi. Pokud by ji Rusku vydala, sankce poruší. Berlín ji k tomu přesto vyzývá, protože se obává propadu své ekonomiky v důsledku nedostatku ruského plynu, jenž hrozí nastat kvůli právě chybějící turbíně.
 • Německu i Česku hrozí deindustrializace. S vládou kancléře Scholze není spokojeno 80 procent Němců, na výraz „energetická přeměna“ jsou alergičtí
  O Německu se už opět, po letech, hovoří jako o „nemocném muži Evropy“. V ekonomických problémech je ale celý starý kontinent. Bezprostředně jej ničí zejména důsledky války na Ukrajině, včetně energetické drahoty, které výrazně snižují globální konkurenceschopnost nejen německých firem a podniků. Má to zásadní dopad už i na náladu Němců. Hned 79 procent z nich není s vládou kancléře Scholze spokojeno, vyplývá z aktuálního průzkumu ARD. Už jsou alergičtí na výraz „energetická přeměna“ a Scholzovi spolustraníci kancléři doporučují se jeho užití na veřejnost zcela vystříhat.
 • Německu pomáhají do plusu průmyslové tituly a automobilky, Praze ČEZ
  Evropské trhy dnes dopoledne obchodují převážně v plusových hodnotách, Index DAX roste o +0,3 % a po včerejších výprodejích mu nahoru pomáhají průmyslové tituly a automobilky (BASF +1,5%; Volkswagen 1,75%; Thyssen Krupp +3,7%). Daří se rovněž evropským bankám (Unicredit +2,2%; SocGen +1,2%; Credit Suisse +2,7%; ING +1,7%), základním materiálům (Glencore, BHP +1,%), nebo ropným společnostem (Shell +1,6%; Total +1,4%). Indexy nákupních manažerů v eurozóně však dopadly lehce za odhady a evropské trhy tak postrádají impulz k dalšímu růstu.
 • Nemecku prestáva ísť karta
  Nedávno sme písali o tom, že Nemecko vytvorením eurozóny získalo ten najlepší zo všetkých možných svetov. Nemeckým firmám sa otvorili ľahko dostupné trhy s minimálnym rizikom. Nemeckému kapitálu (bankám) sa otvoril priestor pre financovanie dopytu po nemeckých statkoch.
 • Německu se blýská na lepší časy. Aktivita v soukromém sektoru letos na 12měsíčním vrcholu. Eurozóna se jen lepší...
  Soukromý sektor největší evropské ekonomiky vstoupil do začátku roku s rok nevídanou vervou, která zlepšu...
 • Německý akciový index DAX startuje nový býčí trh
  Mezi příznivé faktory začátku týdne můžeme stále ještě počítat nastartování růstu akcií ze čtvrtka, dále se přidal čínský plán na pomoc realitnímu sektoru. Drobnou měrou mohla přispět lepší průmyslová data z eurozóny nebo vstřícně laděné informace ze setkání amerického a čínského prezidenta.
 • Německý akciový index prolomil psychologickou hranici
  V porovnání s minulým týdnem bude tento týden chudší na makrodata, což trhům umožní absorbovat změny ohlášené ECB, kte...
 • Německý automobilový sektor pod tlakem prodejců 📉 Čínské „obchodní války“?
  Německé automobilky dnes prohlubují poklesy po včerejším vyjádření Ursuly von der Leyenové, která potvrdila, že EU zahájí vyšetřování „nespravedlivých výhod“ čínských elektromobilů dovážených do EU. Poklesy přicházejí jen několik dní poté, co čínští výrobci elektrických zařízení přitáhli pozornost na prestižním autosalonu IAA v Bavorsku a prokázali výhody výroby a designu elektromobilů oproti evropským koncernům.
 • Německý DAX navyšuje svá maxima, na pozitivní sentiment i dnes doplácejí hlavně bezpečné přístavy
  Po dvou nevýrazných dnech se evropské indexy nadechly k dalšímu růstu. Německý DAX se konečně přesvědčivě usadil nad hranicí 13 000 euro a přidává přibližně půl procenta. Podobně jsou na tom i ostatní evropské index s výjimkou španělského, na který doléhá i nadále situace v Katalánsku. Zobchodované objemy ale zůstávají nízké, takže je dnešní růst evropských indexů znovu jen součástí dlouhodobého trendu, který letos vydatně pomáhá všem rizikovým aktivům.
 • Německý DAX. Nejlepší alternativa pro ty, kteří nechtějí čekat na Ameriku
  Obchodování akciových indexů se stává poslední dobou stále více populární. Ne všechny indexy jsou si ale rovny, a jakmile dojde na krátkodobější spekulace, nabídka těch opravdu kvalitních a použitelných se výrazně zmenšuje.
 • Německý DAX po delší době zpět v překoupeném pásmu (RSI)
  Německý DAX se díky silnému růstu z posledních dnů vrací po delší době do překoupeného pásma. Naznačuje to alespoň RSI oscilátor, který se včera poprvé od loňského října dostal nad hranici 70b. Naposledy když RSI tuto úroveň překonal, nebo se k alespoň ní výrazněji přiblížil, začala na německém indexu korekce nebo přinejmenším konsolidace.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank