Sobota 27. duben 2024 18:05
reklama
CapXmaster
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ETF

Koukej, padá sazba. Hypotéky zlevnily a budou zlevňovat dál. Proč není nejlepší řešení sledovat jen čísla?

18.01.2024 11:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

-          Rok 2024 bude rokem zásadního snižování úrokových sazeb a růstu poptávky po hypotékách

-          To nastartuje růst cen nemovitostí, laik ale nepozná, o kolik a kdy přesně

-          Aby nestál sám proti realitním profesionálům a nedělal drahé chyby, zdarma mu pomůže hypoteční portál od Ownest. Vyhodnotí jeho bonitu a odhadne i skutečnou cenu nemovitosti

Loni jsem porušil svoje pravidlo o tom, že si nebudu hrát na věštírnu v Delfách, a odhadl letošní pokles hypotečních sazeb někde mezi 5 % a 4 % a základní úrokovou sazbu na konci letošního roku někde okolo 3,5 %. A nyní dokonce k ještě nižšímu odhadu sazeb dospěl i Jakub Seidler z ČBA. Zároveň podle prognózy ČNB by letos průměrná inflace za celý rok měla dosáhnout 2,6 % oproti loňským 10,7 %. Samozřejmě je potřeba brát prognózy s rezervou, stále si ale myslím, že pokles ke třem procentům je zcela reálný, i vzhledem k vysoké srovnávací základně z loňského roku. V kombinaci s předpokládaným růstem ekonomiky o 1,2 % a v řadě případů i zvyšováním mezd lze myslím očekávat, že kupní síla obyvatel Česka poroste, alespoň oproti loňsku.

Zatímco nominální mzdy v loňském roce rostly, nominální ceny nemovitostí nikoliv. Navíc v loňském roce se s přízrakem vysokých cen energií a dalších životních nákladů lidé opět naučili výrazně víc šetřit. Mají tedy naspořeno. A v Česku, kde oproti evropskému průměru a zvláště oproti západním zemím mnohem více lidí bydlí ve vlastním, je koupě vlastního bydlení nadále nejoblíbenější formou zajištění bytových potřeb – v nájmu žije ten, kdo musí. Co znamenají české matrace plné loňských peněz pro letošní realitní trh?

Blíží se odložená poptávka. Lidé, kteří od července 2022, kdy hypoteční sazby vyrazily na trestnou výpravu k závratným 6 %, čekali na příležitost, kdy opět dosáhnou na hypotéku a budou si ji moci dovolit, se konečně dočkají. Nahrává tomu i zrušení ukazatele DTI, který částečně omezoval objem úvěrů na bydlení, jež si lidé mohli brát (a znemožňoval tak nákup některých větších nemovitostí třeba pro rodiny).

Snižování sazeb, a to mnohem rychlejší než o nepatrné tři setiny procentního bodu měsíčně, už zřejmě začalo, byť se to zatím neprojevilo v posledním Hypomonitoru – podobné databáze na trh logicky reagují se zpožděním. V dalších měsících pravděpodobně uvidíme o něco výraznější pokles sazeb.

Experti si dají dvě a dvě dohromady o měsíce dřív než laici, spoléhat jen na čísla je drahá chyba

Ovšem jak velký ten pokles sazeb bude, to vám nikdo neřekne a pravidelné statistiky určitě ne – bylo by amatérskou chybou upínat se pouze na čísla a tím spíš na základní úrokovou sazbu. Není dobré sledovat makroekonomický trend, který stejně nedokážeme rozklíčovat – musíme si všímat detailů na trhu.

Právě proto daleko dříve než statistická data uvidí změnu majitelé bytů na prodej a především jejich realitní zprostředkovatelé. Ti měli ještě loni na podzim na prohlídkách jednotky zájemců a už nyní pociťují, že zájem roste – když pro naše klienty teď vybíráme byty, soutěžíme s nižšími desítkami zájemců. A jakmile konkrétní majitel usoudí, že už má zájemců dost, zapomene, že kdysi znal slovo „sleva“. Ba právě naopak – nechá zájemce o nemovitost se navzájem přeplácet. Zejména lidé, kteří mají zájem o vlastní bydlení v Praze, tak mají každým dnem menší a menší možnost zajistit si vlastní bydlení za dobrou cenu. Vědí, že lepší sazbu nevyčekají – každé snížení sazby brzy hravě dorovná rostoucí kupní cena. Zároveň si neuvědomují, že realitní profesionál dokáže vývoj trhu předvídat mnohem rychleji než oni.

Lidé nevyhnutelný růst cen, který už u řady kvalitních nemovitostí začal, neberou vážně. Možná si ho ani nevšímají – v médiích koneckonců čtou, že na větší pokles sazeb a růst cen se stále čeká. První o něm budou vědět experti – realitní profesionálové, kteří mají na ocenění jednotlivých bytů „oko“. Nenechají se ošálit ležáky v nabídce či nemovitostmi s vadami, které uměle snižují průměrnou cenu za metr čtvereční v dané oblasti. O růstovém cenovém trendu tak budou vědět třeba i o kvartál dřív než domácnosti, které to přitom potřebují vědět nejvíc, chtějí-li vychytat dobrý poměr mezi cenou a úrokovou sazbou.

Jakmile k tomu zlomu dojde, začnou valem, mnohem rychleji než teď, ubývat z nabídky byty za přijatelnou cenu. Celkově přitom pravděpodobně nabídka poroste, ale budou se v ní objevovat byty za mnohem vyšší ceny, přitom i ty nejlevnější budou pro běžnou domácnost najednou už příliš drahé. Obyčejným lidem, kteří nebudou chtít uváznout v nájemní pasti, v lepším případě nezbyde nic jiného než hledat bydlení mimo hlavní město, ve kterém žijí a pracují.

A ještě hůř, i když z opačného důvodu, na tom budou lidé, kteří uhradili 10-30% zálohu za novostavbu a teď mají podle smlouvy o smlouvě budoucí načerpat hypotéku a doplatit developerovi zbytek. Pokud na hypotéku nedosáhnou, část nebo celá záloha jim nenávratně propadne coby penále za nedodržení smlouvy. Těm by se naopak hodilo, kdyby si mohli hypotéku odložit ještě alespoň o rok či o dva.

Mohou si obyčejné domácnosti nějak kompenzovat know-how expertů?

Faktem zůstává, že čas začít řešit hypotéku je právě teď. Letos se pravděpodobně dočkáme průměrné sazby 4,5 %, což je magická hranice, při které je měsíční splátka úroku už nižší než měsíční nájemné ve srovnatelném pražském bytě. A pokud na splátku jistiny budeme nahlížet jako na spoření, prakticky tak bude hypotéka levnější než nájem, i když nominálně to tak vypadat nebude.

Pro obyčejnou domácnost je prvním krokem, jak si v takové situaci poradit, nechat si poradit. Lidé by neměli spoléhat na to, že za pár hodin rešerše se potřebnými znalostmi vyrovnají realitnímu profesionálovi. Nejlépe to koneckonců vědí ti, kteří si chtěli vzít hypotéku v první polovině roku 2022 a nevzali – pozdě bycha honit. Kdo má štěstí, natrefí na kvalitního hypotečního poradce.

Co ale může udělat kdokoli, je vyzkoušet hypoteční portál, který jsme s Ownestem vytvořili pro Bezrealitky. Lidé zdarma a během několika minut znají svou přibližnou bonitu a mohou si nechat i orientačně posoudit nemovitosti, o které se zajímají. A pokud jim bonita nevyjde tak, jak si představovali, portál jim nabídne řešení v podobě odložené hypotéky. Ať už se rozhodnou pro jakýkoliv postup, měli by to udělat co nejdřív. Realitní trh na nikoho nečeká.

Ediční poznámka:

Připravujete se na hypotéku, ale ještě vám k ní kousek chybí, nebo chcete „do většího“ a nechcete prodávat svou nemovitost, když víte, že za pár měsíců si za ni budete moci říct o víc? Řešením, jak na hypotéku dosáhnout a obejít dokonce i závod s časem o nejlepší ceny nemovitostí, může být alternativní financování. Třeba odložení hypotéky, které nabízí Ownest, umožňuje vzít si hypotéku až za 24 měsíců, která by se měla pohybovat okolo 4 % p. a., tedy ještě mnohem níže než teď – ovšem při nákupu nemovitosti za dnes stanovenou cenu, nikoli za tržní cenu v době čerpání hypotéky, kdy odložená poptávka bude opět v plné síle.

Autor: Martin Machala, Ownest

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Korunu 26 CZK/EUR nezastaví, ekonomice i ČNB její slabost vyhovuje, tvrdí SocGen. Chci-li vědět, kam půjdou sazby, vsadím na Tomšíka a Singera?
    Česká koruna jde jednoznačně směrem oslabení a centrální bance takový vývoj vyho...
  • Korunu 26 CZK/EUR nezastaví, ekonomice i ČNB její slabost vyhovuje, tvrdí SocGen. Pohyb sazeb spolehlivě napoví Tomšík a Singer?
    Česká koruna jde jednoznačně směrem oslabení a centrální bance takový vývoj vyho...
  • Koruny se drží tendence slábnout, euro včera posílilo, ale jeho pozice se nyní zhoršuje
    Koruna tento týden postupně slábne. Stejná tendence je tu i dnes ráno, kdy se její kurz k euru pohybuje na 25,63. Zm...
  • Korupční skandál v nejvyšších patrech turecké politiky srazil liru na historické dno
    Turecká lira dnes pokračovala v propadu na nové rekordní minimum vůči dolaru a akcie klesly nejníže za 17 měsíců. Může...
  • Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí
    Včerejší výsledky DocuSign nám dokreslují obrázek o aktuální valuaci SaaS/cloudových společností. Cena jejich akcií očividně stojí jen a jen na akcelerujícím růstu tržeb, na zlepšující se profitabilitu očividně nikdo nehledí. Ve chvíli, kdy se ale představy o tržbách rostoucích do nekonečna začnou bortit, akcie nezachrání ani to, že se začínají mít konečně o co opřít. Investoři (v kombinaci s autonomními algoritmy) se navíc snaží zachránit ze svých krásných letošních zisků, co se dá a akcie masivně opouštějí. Na první pohled uspokojivá čísla DocuSign proto končí propadem akcií o tragických 30 %.
  • Košické ocelárny, někdejší VSŽ, po skoro čtvrtstoletí mění majitele. Od Američanů je kupují Japonci
    Jeden z největších zaměstnavatelů na Slovensku, ocelárny US Steel Košice, mění majitele. Japonský kolos Nippon Steel, čtvrtý největší výrobce oceli na světě, totiž podle japonského listu Nikkei kupuje americký podnik US Steel, a to v přepočtu celkově, včetně dluhu, za necelých 340 miliard korun. Cena tak zahrnuje čtyřicetiprocentní přirážku k páteční burzovní uzavírací ceně akcií US Steel. Akcie US Steel v reakci na zveřejnění zprávy poskočily v americkém obchodování před otevřením tamních burz o více než pět procent, vzápětí ale většinu tohoto svého zisku zase odevzdaly.
  • Kotace BTC začaly nečekaně růst
    Podle webu CoinMarketCap, který sleduje ceny virtuálních aktiv, dosáhla jeho nejvyšší cena během posledních 24 hodin úrovně 19 548 USD a nejnižší cena úrovně 18 813 USD.
  • Kotace páru EUR/USD klesly na tříměsíční minima
    Na trh se vrátil strach. Po zveřejnění lednových údajů o inflaci v USA se investoři neměli kam schovat, kromě amerického dolaru. Akciové indexy zaznamenaly v den zveřejnění údajů o vývoji spotřebitelských cen nejvýraznější výprodeje od září 2022. Dluhopisy byly inflací oslabeny a jejich výnosy prudce vzrostly. To umožnilo "medvědům" na měnovém páru EUR/USD poprvé od poloviny listopadu stlačit tento pár pod 1,07. Naopak index strachu VIX vyskočil na nejvyšší úroveň za poslední tři měsíce. Blíží se konec tržní chamtivosti?
  • Kotace XAU/USD se zhroutily: co bude dál?
    V úterý po zveřejnění údajů o inflaci ve Spojených státech americký dolar prudce posílil: index spotřebitelských cen (CPI) v lednu vzrostl o +0,3 % a jádrový index spotřebitelských cen o +0,4 %, čímž překonaly prognózy o +0,2 % a +0,3 %.
  • Kotace zlata klesly na více než týdenní minimum
    Prezident saintlouiského Federálního rezervního systému James Bullard nevidí důvod, aby Fed zvyšoval úrokové sazby o více než 50 bazických bodů. Centrální banka je ale předtím zvýšila výrazněji, a tak Bullard nevylučuje případné zvýšení o 75 bazických bodů.
  • Koupí Elon Musk Twitter? Pohled do zákulisí obchodu...
    V pátek ovlivnila finanční trhy zpráva o opuštění myšlenky plánovaného nákupu společnosti Twitter (TWTR.US) ze strany Elona Muska. Otázka, zda-li se jedná o úplné zrušení nebo jen přerušení ve vyjednávání o nákupu, prozatím nebyla zodpovězena. Pokusíme se tedy nyní odhalit zákulisí tohoto obchodu.
  • Koupit jeden bitcoin denně – je to dobrý nápad?
    Od té doby je věrným zastáncem bitcoinu, a to i navzdory nepříznivým událostem, které přispěly k propadu BTC. Pozoruhodné je, že Bukele dnes na svém profilu na Twitteru oznámil, že od 18. listopadu 2022 bude El Salvador nakupovat jeden bitcoin denně.
  • Koupit, nebo vyčkávat? Co napovídá druhá polovina realitního jara a její trendy očima Bezrealitky
    Koupit, nebo vyčkávat? Odpověď za milión dostává konkrétnější obrysy. Na trh se po měsících nejistoty vrátil optimismus a s ním poptávka. Skvělá investiční příležitost se tak s nadcházejícím létem pomalu uzavírá. Zásadní trendy, které budou na konci prvního pololetí formovat realitní trh, přináší digitální realitní služba Bezrealitky.
  • Kouzlo dolaru během dne vyprchává, ropa drží zisky
    Ostře sledované ceny ropy se během dne stabilizovaly, přičemž Brent se nachází u 77 dolarů. Trh nadále vstřebává možné důsledky vypovězení íránské jaderné dohody ze strany USA. Intuitivně sice sankce a omezení nabídky znamenají růstový impuls pro cenu, ale na druhou stranu není jasné, jak velké omezení nakonec přijde, nakolik je započteno v současných cenách, jaká je pravděpodobnost nové dohody, jestli bude výpadek kompenzovat Saúdská Arábie atp. Trh tak zůstává ve značné nejistotě a ropa svůj růst přerušila.
  • Kovbojka v Kongrese (opäť) začína
    Kým v Nemecku sa týždeň po voľbách postupne schyľuje k predbežným koaličným dohodám (hoci ešte nie je isté, či skutočne vznikne veľká koalícia) a voľby v Rakúsku si sotva kto všimol, v ďalších dvoch krajinách G7 zúri parlamentná kovbojka, ktorá nachvíľu dáva zabudnúť na slabé ekonomické dáta.
  • KPMG Canada nakoupila bitcoin a ethereum
    KPMG Canada je rozsáhlá mezinárodní síť společností poskytujících auditorské, poradenské a daňové služby, jejíž název sestává ze jmen zakladatelů této organizace: Klynveld, Peat, Marwick a Goerdeler.
  • K poklesu pražské burzy přispěly hlavně akcie Erste
    Index pražské burzy dnes přišel o část svého úterního zisku. Klesl o 0,22 procenta na 1177,67 bodu. Dolů ho táhlo hlavně oslabení akcií bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Dařilo se naopak české měně, která dnes mírně zpevnila vůči euru i dolaru.
  • K posílení dnes pražské burze pomohly hlavně Avast a ČEZ
    Pražská burza dnes smazala část svých středečních ztrát. Index PX posílil o 0,11 procenta na 1104,10 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie Avastu a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1735 USD
    Shrnutí: Poté, co předseda Fedu Powell minulý týden na schůzce FOMC uštědřil tržnímu sentimentu ránu, si zlato, stříbro i měď vedly víc než dobře. Všechny tři kovy se rychle vzpamatovaly a nyní se blíží k hladinám, které mohou vyvolat změnu zavedené mentality „prodeje při posilování“. V tomto článku se podíváme blíž na zlato a na to, co je nutné k tomu, aby k uvedené změně opravdu došlo.
  • K programu Pirátů a STAN: Bez realistického plánu rozpočtových škrtů přijde euro a daň z nemovitostí, v režii Pirátů a STAN
    Minulý týden zveřejněná jarní prognóza Evropské komise je pro Česko varovná z hlediska udržitelnosti veřejných financí. Bohužel, ani koalice SPOLU není s to toto varování reflektovat. Nelze tak vyloučit, že Česko pod taktovkou Pirátů a STAN nastoupí cestu k euru či k citelnému navýšení daně z nemovitostí, nakonec nejen těch komerčních.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace