Čtvrtek 28. březen 2024 14:30
reklama
Purple pivot points
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani

Každý deň 1 obchod? + bilancia

Napsal:   Sekce: Vzdelávanie

V článku uvediem svoj postoj k „nevyhnutnosti“ otvorenia pozície pri každej obchodnej seanse, v krátkosti niečo málo o spojení hazardu a obchodných trhoch, spomeniem postoje Alexandra Eldera, Marka Douglsa a N. N. Taleba k súvisiacim témam a pridám moju nie príliš lichotivú bilanciu tohto týždňa.
  • Každá seansa = nutnosť otvorenia pozície?
  • Keď namiesto obchodovania hazardujeme
  • Alexander Elder – „Obchodovaním k bohatstvu“
  • Mark Douglas – „Trading in the Zone“
  • N. N. Taleb – „Antifragilita“
  • Bilancia 25. týždňa 2020
  • Záverom


Každá seansa = nutnosť otvorenia pozície?

Určite nie. Jednou z chýb obchodníka, je jeho „nespochybniteľné“ presvedčenie o nevyhnutnosti realizácie obchodu počas každej seansy. Predpokladám, že takýto postoj má takmer každý. „Keď sme si už dali toľko námahy, aby sme sa dopracovali k obchodovaniu, tak aký význam má, aby sme nezrealizovali aspoň jednu objednávku? Aspoň jednu jedinú. Stoj čo stoj!

Koľko nás stál hardvér, softvér, nehovoriac o čase, počas ktorého sme nadobudli skúsenosti aké máme (a že ich máme ;)), odriekania si možnosti byť s kamarátmi a veľa ďalších vecí! Máme príležitosť kliknúť na „PREDAJ/NÁKUP“ a predsa: „Že by sme tak dnes neurobili?“ Všetko nás to stálo množstvo úsilia, času a peňazí. Zrazu ale zisťujeme, že skúsenosti, stratégia, money a predovšetkým risk manažment, nám hovoria, že by sme do obchodu vstupovať nemali... Postupne, ale iste sa začíname pohybovať na tenkom ľade.


Pohybovať po tenkom ľade by sa mali ale len tí, ktorí vedia správne reagovať aj po jeho prelomení.

„Stačilo!“ Pomyslíme si. Veď ľudia čo chodia do práce, zarobia či je slnko, alebo zamračené a je logické, že „musíme“ aj my. Stalo sa. Otvorili sme pozíciu a následne po nejakom čase sme ju samozrejme aj uzavreli. Ešte pred jej otvorením, sme ale vyslali jasný signál, že trhu peniaze ideme odovzdať a nie si zobrať. Za trh sme rozhodli, ako sa má správať! Veď sme to predsa my, ktorí si zaslúžia zisk! Neriadili sme sa tým čím máme, ale emočným kalkulujúcim pocitom, ktorý do sveta obchodovania nepatrí.


Keď namiesto obchodovania hazardujeme

Začala nám „šéfovať“ naša myseľ a tá rozhodla (žiaľ), že sa nebudeme riadiť štruktúrou a správaním sa trhu. Ani sa nebudeme riadiť pravdepodobnosťou štatistickej výhody. Do úzadia sa taktiež dostala aj naša stratégia. Risk manažment sme síce nepotlačili úplne, ale tak trocha sme sa ospravedlnili sami pred sebou, že: „Veď to nejako „zvládneme“ a začali sme sa riadiť veľmi zvláštnym postojom: „Ten zisk si predsa  zaslúžime“.


To, ako keby hráč rulety po troch po sebe idúcich čiernych, vsadil na červenú:  „Veď to má logickú istotu“. Nemá a nikdy mať nebude. Ani červená či čierna v rulete, ale ani trh žiadnu logiku v podobe našich vnútorných pocitov nemajú.  Oni totižto o našich pocitoch nevedia a keby aj vedeli, tak ..., tak proste nič. Trh ani gulička v rulete neberú ohľad na nikoho. Tak ani tri po sebe idúce Black Jack pre kasíno s tým, že nemôže byť štvrté. Môže.


Alexander Elder – „Obchodovaním k bohatstvu“

Dovolím si tvrdiť, že veľmi veľa neúspešných obchodníkov má dobrú stratégiu, money a risk manažment a predsa nie sú konzistentne úspešný. To, že sú úspešný „občas“, nehrá žiadnu rolu. Alexander Elder vo svojej knihe – „Obchodovaním k bohatstvu“, píše, že aj ten najnešikovnejší obchodník má približne 3 mesiace v roku úspešných. Nakoľko ostatných 9 mesiacov konzistentne prerába, tie tri sú mu nanič. „Občasná“ úspešnosť je možno ešte škodlivejšia, ako nepretržitá neúspešnosť. Utvrdzuje obchodníka vo falošnej nádeji, že „Raz to bude dobré“ a stále dopĺňa účet. Nebude. Je to chodenie po skutočne nebezpečných cestách/necestách, z ktorých hrozí skutočný pád.



Mark Douglas – „Trading in the Zone“

V takýchto prípadoch, kde stratégia, money a risk manažment sú skutočne na dobrej úrovni, je potrebné popracovať na psychike obchodníka – na jeho duševnom prostredí. Spomeniem, ďalšieho môjho obľúbeného autora, Marka Douglasa, ktorý vo svoje knihe – „Trading in the Zone“, píše, že existuje veľmi vysoké % neúspešných obchodníkov, ktorí stoja pred bránami úspechu a neuvedomujú si, že ich slabinou je to, čo si myslia že je ich najväčšou výhodu.

Psychika, alebo mnou s obľubou nazývané duševné prostredie. Všetko majú vhodne pripravené a nastavené – stratégiu, money a risk manažment, či pracovné prostredie, ale zlyhávajú v oblasti psychiky. Často používajú slovíčko „musím“. Pritom aby boli úspešný, je postačujúce veľmi málo. Byť sebakritický a objektívny.


Údajne po Tichom oceáne sa plaví chobotnica s tromi srdciami a deviatimi mozgami. Za zmienku stojí zamyslenie, aké by asi bolo prirovnanie „nášho“ trhu, po ktorom sa pohybujeme my.


N. N. Taleb – „Antifragilita“

N. N. Taleb vo svojej knihe – „Antifragilita“ má na podobné stavy ako „musíme, zaslúžime“ a pod., výborný výraz: „Naratívna optimalizácia“. Je to stav, kedy niečo vysvetľujeme z hľadiska toho, ako nám uvedené vyhovuje. Proste práve prebiehajúci stav si optimalizujeme podľa vlastných požiadaviek a nie podľa vnútorných či vonkajších skutočností.

Pre zaujímavosť, opýtaj sa sám seba, kedy si išiel obchodovať a pritom si neotvoril ani jeden jediný obchod? Koľko krát bolo takých obchodných seans? Za seba môžem napísať, že ich bolo skutočne málo.

Za pozornosť by stálo, koľko bolo takých dní, že som mal stav „neobchodovania“ a aj napriek tomu som obchodoval a s akým výsledkom skončili? Takúto evidenciu som si na moju škodu nerobil. Výhodou je, že do budúcnosti si ju už robiť ani nemusím, nakoľko podobným dňom, ako som mal v pondelok (vopred „odsúdeným“ na stratu) sa vyhnem.

Pre uzavretie celej tejto témy je vhodné pripomenúť jedno z najdôležitejších pravidiel obchodovania a to je: „Dôležitejšie ako zarobiť, je neprerobiť!“.


Bilancia 25. týždňa 2020

Nasledujúce údaje a celkový výsledok aktuálneho týždňa odrážajú negatívny vstup v podobe pondelkových výsledkov o ktorých som sa zmienil v článku TU.

Opätovne len môžem zdôrazniť, aké dôležité je byť vnútorne stotožnení s tou skutočnosťou či vieme, že sme pripravení obchodovať, alebo či to len chceme vedieť.

Pozitívnym výsledok tohto týždňa je iba celkové zhodnotenie účtu. Ostatné ukazovatele sú nedostatočné. Utorok – piatok som dobiehal stratu z pondelka, len aby som skončil v miernom zisku, čo bolo aj z psychického hľadiska nie príliš komfortné (pochopiteľne).

Od utorka do piatka pomer ziskových obchodov ku stratovým bol 7 : 3, čo len potvrdzuje pravdepodobnú vhodnosť stratégie, ale s nutnosťou sa vyhnutiu zbytočným stratovým dňom.

Zhodnotenie účtu

1,22 %

Pomer ziskových ku stratovým

13 : 9

Profit Factor

1,09

Relative Drawdown

6,32 %

Krátke obchody

16

Z toho ziskové

8

Dlhé obchody

6

Z toho ziskové

5

Maximálny počet po sebe ziskových

1

Maximálny počet po sebe stratových

2

Priemer po sebe ziskových obchodov

2

Priemer po sebe stratových obchodov

1


Záverom

V článkoch som sa skutočne zameral na sebakritiku vo všetkých oblastiach obchodovania. Niekedy možno až príliš osobne, ale obratom dodávam, že v tomto prípade byť osobným je aj mojím cieľom. Koniec-koncov som presvedčený, že v blogoch, články by osobné jednoznačne mali byť.

Môj osobný priateľ a zároveň aj vzdialený kolega, pri našich pravidelných telefonátoch hovorí, že som na seba niekedy až príliš prísny. Budem len a len rád prípadnej pravdivosti jeho slov, nakoľko len konštruktívna kritika alebo sebakritika nás môže posúvať .

Prajem úspešné zavŕšenie pracovného týždňa (napr. úspešné môže byť aj vtedy, pokiaľ nebol vytvorený zisk, ale bol dodržaný risk manažment) a kopec, vlastne veľko-kopec úsmevov počas celého víkendu ;)

Vladimír Beszédes

Použité zdroje

https://www.google.sk

https://www.pexels.com

https://pixabay.com

Mark Douglas – “Trading in the Zone”

Alexander Elder – “Tradingem k bohatství”

Nassim Nicholas Taleb – “Antifragilita”

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kam vystoupají úrokové sazby v roce 2023?
    Měnová politika centrálních bank určovala vývoj na akciových trzích. Jinak tomu nebude ani v roce 2023. Zásadní otázka je, do jaké výše americký Fed vyžene svoje úrokové sazby. Trhy nyní počítají s maximální výškou 5 %. Toto očekávání je prakticky jednomyslné a týká se následujících dvou zasedání americké centrální banky. 1. února a 15. března by měla sazby pokaždé zvednout o 25 bazických bodů. Avšak vývoj od 3. května se odhaduje již těžko. Větší část analytiků si myslí, že Fed zvedání sazeb zastaví, zatímco jiní se domnívají, že Fed je bude zvyšovat i nadále. Otázka maximální výše sazeb tak bude klíčová minimálně pro první polovinu roku 2023.
  • Kam zmizely problémy Evropy?
    Jeden z největších problému Evropy v roce 2018 byl italský rozpočet a zadlužení italské vlády. Při pohledu na vývoj finančních trhů v Evropě se zdá, že největší problém Evropy někam zmizel. Alespoň tak lze usuzovat z vývoje italských akcií a dluhopisů, které na tom nejsou od začátku roku nijak zle. Hrozba z Itálie je však stále reálná a může vyvolat paniku napříč finančním sektorem v Evropě. Nejnebezpečnější veřejný dluh v hodnotě 1,5 bilionu euro je koncentrován v italských bankách v Římě a Miláně. Dluh země již přerostl 132% ročního HDP.
  • Kanadský dolar černým koněm podzimu
    Kanadský dolar si do letošního posledního čtvrtletí nese zajímavý potenciál výnosu a rizika. Fundamentálně by mu měly pomáhat vysoké ceny ropy i provázanost se silnou americkou ekonomikou. Zpomalení Číny nemusí Kanadu tolik trápit, na rozdíl od takové Austrálie. A sankce proti Rusku hrají do karet místním těžařům potaše, uranu, hliníku nebo i zlata, které se na světový trh dostává mnohem jednodušeji a za vyšší cenu, protože Kanada je oproti Rusku preferovaným dodavatelem těchto komodit.
  • Kanadský dolar drží eso v rukávu a může překonat ostatní měny
    Na kanadském dolaru zatím lehce převládá optimismus a může být ještě mnohem lépe. Je několik faktorů proč kanadský dolar nedokázal posilovat, ačkoliv je na tom kanadská ekonomika poměrně dobře a s jeho provázaností s americkou ekonomikou by měla také přeřadit na vyšší stupeň. Fundament na kanadském dolaru se však začíná otáčet k lepšímu a zbytek roku by mohl patřit této komoditní měně.
  • Kanadský dolar premiantem mezi komoditními měnami
    Minulý rok byl pro vývozce komodit zlomový. Přes deset let trvající býčí trh od pšenice přes uhlí až po zlato se pomalu vyčerpal a jeho slabost se přenesla i do roku letošního. Klesající ceny snižují producentům surovin exportní inkaso, což podkopává důvěru v jejich měny.
  • Kanadský dolar se točí okolo ropy
    Korelace mezi dvěma měnami nebo mezi měnou a jiným finančním aktivem často nabízí atraktivní obchodní příležitosti. Pohybovaly se hodnoty v grafu společně a naráz se rozešly? Je velká pravděpodobnost, že se vrátí zpátky k normálu a otevření dvou pozic, které tento budoucí stav předpokládají, dává slušný ziskový potenciál.
  • Kanadský dolar už oslabil dostatečně
    Dnes se v rámci fundamentální analýzy podíváme na aktuální pozici kanadského dolaru. Ten se za poslední 3 roky nechal stáhnout negativní komoditní vlnou z parity s USD až do rozmezí 1,30 – 1,35 kanadského dolaru za jeden americký.
  • Kapitulace zlata?
    Zlato pokračuje ve formování potencionálního vrcholu většího významu.
  • Káva zatím nenašla své dno. Dozrál čas na spekulativní nákup?
    Káva je od roku 2011 v silném sestupném trendu. Z tehdejších hodnot kolem 400 USD se nyní nachází pod 100 USD. Může jít vůbec ještě níže?
  • Každá změna přináší i nové příležitosti
    Rozhovor s Magdalénou Korniovou, generální ředitelkou společnosti Dom Maklerski BOS SA (Bossa).
  • Kde a jak se vzdělávat v tradingu
    Trading, neboli obchodování na finančních trzích, představuje jednu z fascinujících cest k finanční nezávislosti. Ať už jste začátečníkem nebo pokročilým obchodníkem, neustálé vzdělávání je klíčové pro úspěch na tomto dynamickém poli. Článek se zaměří na různé způsoby, jak se vzdělávat v tradingu, a doporučí, kam byste se pro získání potřebných znalostí měli podívat.
  • Kde hledat klíč ke konci propadu ropy
    Ropa od začátku října rekordně ztrácí poté, co se podívala na svá nová letošní minima a zároveň nejvyšší úrovně z roku 2016. Silný medvědí trh zasáhl již celý svět od obchodníků s dluhopisy po politické vůdce. Všichni aktivní, ale také pasivní účastníci na trhu nyní budou hledat záchytné body, které budou klíčové pro budoucnost ropného trhu. Faktorů, které působí na vývoj ceny ropy je hned několik, my se však podívá na pár nejdůležitějších a to podle jejich aktuální relevance pro trhy.
  • Kde hledat levné akcie?
    Od počátku roku se makroekonomické statistiky hemží především negativními zprávami. Ochlazení ekonomiky eurozóny už se začíná projevovat v tvrdých datech jako je HDP a průmyslová výroba. A poslední várka čísel z USA také nepotěšila, když ukázala na největší pokles maloobchodních tržeb od globální finanční krize a na slabost místního průmyslu i realitního trhu. Jaký mají tato data dopad na akciové indexy?
  • Kde hledat nápady na stavbu AOS
    Myslím, že v dnešní době už existuje mnoho zdrojů, kde můžete hledat nápady pro stavbu automatických obchodních strategií, například:
  • Kde hledat výnos přes záporné sazby?
    Centrální banky vyspělých zemí se předhánějí v holubičích komentářích s cílem podpořit chřadnoucí ekonomiku a zároveň oslabit měnu. V Austrálii už začali úrokové sazby snižovat a vypadá to, že další země budou následovat. Už 6 bilionů USD vládních dluhopisů vynáší záporný výnos. Není se co divit, že investoři prodávají měny, kterým centrální banky házejí klacky pod nohy. Jakou zemi by však mohla tato vlna minout?
  • Kde hledat zisky ve středoevropském regionu?
    Česká národní banka (ČNB) včera překvapila trhy svým jestřábím tónem. V době, kdy Evropská centrální banka (ECB) i americký Fed snižují úrokové sazby, jde ČNB proti proudu. Dva členové bankovní rady dokonce hlasovali o zvýšení úrokových sazeb z nynějších 2,00 % na 2,25 % a zdá se, že tato diskuze bude ještě výraznější na příštím zasedání na začátku listopadu. Trh tak přestává sázet na pokles českých sazeb, což pomáhá koruně, která si od včerejší tiskové konference guvernéra Rusnoka drží zhruba 10haléřový zisk proti euru.
  • Kde investori vkladali svoje peniaze v roku 2018
    Pre väčšinu investorov bol rok 2018 nepríjemný a plný udalostí. Hrozba obchodnej vojny a rast geopolitickej neistoty. Toto všetko sa deje. Volatilita sa rozbehla a akciový index S&P 500 zakončil rok prvýkrát v mínuse za posledných 10 rokov.
  • Kde je obchodná volatilita
    Spoločným znakom úspešných profesionálnych obchodníkov je, že vedia využiť zabudované charakteristiky, ktoré sú zásadné pre trhy, s ktorými obchodujú. Jednou z týchto charakteristík je úloha volatility, pretože zohráva rozhodujúcu úlohu pri identifikácii najatraktívnejších akcií, mien či komodít na obchodovanie.
  • Kde je stále inflace pod 1 %?
    Ve světle bombastických inflačních čísel z dílny Českého statistického úřadu se pojďme podívat, proč musela Česká národní banka zvyšovat úrokové sazby dříve než ostatní centrální banky. A že pořád existují velké ekonomiky, kde růst spotřebitelských cen řešit nemusejí.
  • Kde je teď bezpečný přístav?
    Finanční trhy se z úvodních ztrát po ruské invazi na Ukrajinu překvapivě otřepaly. Především americkým akciím konflikt nijak neškodí, protože se obchodují na úrovních z úterý, tj. před invazí. Podobně i bitcoin se po 10procentní rally drží blízko maxim z tohoto týdne.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank