Středa 22. březen 2023 01:44
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
Purple Jakub Hodan
reklama
Swissquote Bank
reklama
Tickmill logo

Pošta chce uzavřením poboček a propuštěním tisíců lidí ušetřit miliardy

15.03.2023 17:58  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Česká pošta očekává, že díky uzavření 300 poboček z 3200 ušetří na nákladech na provoz a mzdy jednotky miliard korun. Součástí zavírání poboček má být odchod několika tisíc zaměstnanců k letošnímu 1. červenci. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes ujistil vládu, že v obcích, kde je pouze jedna pobočka pošty, se tyto pobočky rušit nebudou. Česká pošta loni vykázala ztrátu kolem 1,5 miliardy korun. Podle Rakušana musí zahájit transformaci, jinak na konci roku skončí v insolvenci.

Přesný počet propouštěných zaměstnanců ze stávajících zhruba 25.000 podle Vitíka vyplyne ze seznamu rušených pošt. Ještě není dokončený a pošta ho chce zveřejnit až v momentě, kdy bude finální a neměnný. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pouze opakovaně uvedl, že se nebudou pošty rušit v obcích, kde je pouze jedna pobočka.

"Neznamená to ale, že ze zrušených poboček budou všichni zaměstnanci propuštěni. Řada z nich najde uplatnění na jiných poštách. Budeme to posuzovat podle pracovního výkonu, proklientského přístupu, ročního hodnocení zaměstnanců a podobně. Stejně tak se bavíme o listovním doručování, kde má na objem přepravovaných zásilek silný vliv zákon DEPO a povinně zřízené datové schránky pro více než dva miliony ičařů," dodal Vitík.

Rakušan ujistil vládu, že obcí s jednou pobočkou pošty se rušení nedotkne

Ministr vnitra Rakušan ujistil vládu, že v obcích s pouze jednou pobočkou pošty, se pošty rušit nebudou. Novinářům to po jednání kabinetu řekli vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Česká pošta letos plánuje propustit několik tisíc zaměstnanců, řekl dnes webu Seznam Zprávy pověřený ředitel pošty Miroslav Štěpán.

"Tam, kde dnes máme v obcích a městech pouze jednu pobočku, tam se ta pobočka rušit nebude," řekl Jurečka. Případná redukce se bude týkat lokalit, kde jsou v obci dvě a více poboček. "Nedojde ke zhoršení dostupnosti služeb České pošty, nedojde ke zhoršení dostupnosti na venkově," dodal.

"Ministr vnitra nás dnes ubezpečil, že ty kroky jsou opravdu nezbytné, aby se podařilo udržet služby České pošty v podobě, která bude zároveň ekonomicky únosná. Tak, aby se zároveň podařilo garantovat, že na všech místech, kde dnes pobočky České pošty jsou, nejméně jedna zůstane," řekl k vývoji v podniku Kupka.

Jurečka doplnil, že problémy v České poště už vznikly v předchozím období. Bývalý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) podle Jurečky situaci řešil s tehdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO), ale jeho požadavky na řešení podfinancování pošty nebyly naplněny. "Dnes vyřešit úlohu, jak tu Českou poštu stabilizovat, bohužel díky tomu, že čtyři roky předtím to vláda Andreje Babiše adekvátně neřešila, je velmi náročné," řekl Jurečka.

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) už před jednáním vlády řekl, že problém pošty vznikl už v minulosti a nyní je ho třeba řešit. Jednu z možností vidí v digitalizaci, kdy by část poštovní agendy, například tu spojenou s provozováním CzechPointů, mohly převzít automatické terminály.

Štěpán v rozhovoru řekl, že mezi propuštěnými pracovníky České pošty budou doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu podniku. Důvodem je klesající zájem o poštovní služby. Zároveň potvrdil již dříve zveřejněný záměr uzavřít 300 poboček pošty.

Snižování počtu poboček i zaměstnanců na poště dává podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy v mezinárodním srovnání smysl. Česko dlouhodobě patří k zemím s nejvyšším počtem lidí zaměstnaných v poštovních službách. V Evropské unii jako celku tento počet trvale klesá, například mezi lety 2008 a 2018 klesl o 12,5 procenta, v Česku to bylo výrazně méně. Ještě v roce 2018 připadalo v ČR hned po Velké Británii nejvíce pošťáků na 10.000 obyvatel v EU. V Česku dávaly poštovní služby práci zhruba 60 osobám na každých 10.000 obyvatel. Po Česku následovalo Slovensko (58), Maďarsko (55) a Slovinsko (51). Naopak nejméně pošťáků mají v Portugalsku, Řecku a na Kypru, kde jich připadá 17 na každých 10.000 obyvatel.

Podle dat Eurostatu z roku 2021, tedy nejnovějších dostupných, v Česku pracovalo v poštovních službách 47.400 lidí. Například v Belgii, která má o skoro milion více obyvatel, pracovalo předloni v poštovních službách 42.300 lidí.

"Statistika Eurostatu zahrnuje jak poštovní, tak zásilkové služby. Nicméně zrcadlí se v ní ve významné míře nadprůměrný počet zaměstnanců, který v porovnání se svými protějšky v jiných zemích EU vykazuje státní podnik Česká pošta. I ve světle zmíněných čísel je tady zjevné, že rozhodnutí zeštíhlit podnik a postupně jej zbavit sedmi tisíc pracovních míst je sice sociálně a politicky obtížné, avšak v současných podmínkách správné," dodal Kovanda.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Posun trhu v důsledku špatných zpráv
  Americký akciový trh včera zažil další průměrný burzovní den. To pomohlo indexům udržet jejich již získané pozice, ně...
 • Posun trhu v důsledku špatných zpráv
  Americký akciový trh včera zažil další průměrný burzovní den. To pomohlo indexům udržet jejich již získané pozice, ně...
 • Posunutím odchodu do důchodu o pár dní či týdnů lze letos navýšit měsíční penzi až o tisíce, a to až do konce života
  Lidé, kteří se chystají do starobního důchodu letos na přelomu roku, letos musí být obzvláště obezřetní. Správným načasováním odchodu si totiž mohou „přihrát“ stovky až tisíce korun měsíčně na důchodu navíc, a to až do konce života. Naopak špatným načasováním se o stovky až tisíce měsíčně zbytečně připraví, opět až do konce života.
 • Posunutím odchodu do důchodu o pár dní či týdnů lze letos navýšit měsíční penzi až o tisíce, a to až do konce života. Příští rok se důchodci navíc kvůli inflaci dočkají mimořádného, letního navýšení penzí
  Lidé, kteří se chystají do starobního důchodu letos na přelomu roku, letos musí být obzvláště obezřetní. Správným načasováním odchodu si totiž mohou „přihrát“ stovky až tisíce korun měsíčně na důchodu navíc, a to až do konce života. Naopak špatným načasováním se o stovky až tisíce měsíčně zbytečně připraví, opět až do konce života.
 • Posun v kvantitativním uvolňování: samé změny, samé změny?
  Pokud jste závislí na levných penězích, pak byste si měli dát pozor na poslední vyjádření...
 • Posuzovat kondici české ekonomiky jen pohledem do „plných restaurací a nákupních center“ je šarlatánství. Ve skutečnosti se spotřebitelské výdaje Čechů propadají skoro nejvíce v historii
  Přicházejí nejdražší Vánoce za poslední zhruba jedno desetiletí. Zároveň budou nejchudší z hlediska toho, co si u jejich příležitosti lze za průměrný výdělek pořídit.
 • Po šesti poklesech dnes pražská burza vzrostla o víc než procento
  Po šesti poklesech za sebou dnes pražská burza rostla. Index PX stoupl o 1,05 procenta na 1053,06 bodu. Víc než 2,5 procenta přidaly akcie Erste Bank, silně rostly také cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i dolaru.
 • Po šoku z Applu přišlo zklamání z amerických továren, dolar padá
  Negativní zprávy proudí na trhy i dnešním dnem. Varování Applu před slabšími kvartálními tržbami a nižší marží poslalo dolů jeho asijské i evropské dodavatele a nakonec i akcie firmy samotné. Pokles akcií americké firmy, přesahující v jednu chvíli i 10 %, nejvíce od roku 2013, dostal Apple co do tržní kapitalizace za Alphabet, přičemž Amazon a Microsoft byly hodnotnější ještě před tím, než Apple svoje varování - za poslední desetiletí zcela unikání - vyvěsil.
 • Po špatných datech z USA dolar oslabuje
  Spotřebitelská důvěra v USA se v lednu propadla na nejhorší výsledek od října 2011. Výzkum prováděný spole...
 • Pošta dnes oznámí propouštění, ČEZ dividendu a bitcoin možná pokoří historický rekord
  Společnost ČEZ, jejímž většinovým, takřka sedmdesátiprocentním vlastníkem stát je, minulý měsíc zaskočila trh nízkým návrhem dividendy. Společnost navrhla akcionářům rozdělit ze svého zisku pouze 24 korun na jednu akcii. Naposledy nižší dividendu vyplácela v roce 2007, kdy činila dvacet korun na akcii. V roce 2010 činila dividenda 53 korun na akcii a od té doby se postupně snižuje právě až na dnes navrženou, ani ne poloviční úroveň. Stát by měl na základě dnešního návrhu dostat z ČEZ pouze něco málo přes devět miliard korun. Loni, kdy dividenda činila 33 korun na akcii, přitom inkasoval takřka o tři a půl miliardy více, když mu ČEZ poslal 12,4 miliardy korun. Citelné snížení dividendy, vyšší, než s jakým trh počítal, je překvapivé i ve světle rostoucích cen elektřiny. Cena elektřiny domácnostem roste meziročně o více než deset procent. Další zdražování přitom přijde už letos a v dalších letech.
 • Pošta na pokraji krachu
  Česká pošta se dostala do potíží. V současné době hrozí, že nebude mít během pár měsíců na běžný provoz. Řešením má být získaný kontokorent od státu. Ministerstvo financí v současné době jedná s Českou poštou o pomoci.
 • Poštovní spořitelna přichází s Poštovními fondy
  Po úspěchu Poštovní půjčky a účtu představuje Poštovní spořitelna nově i Poštovní fondy, které klientům nabízejí zajímavou alternativu, jak zhodnotit své úspory. Od ledna si mohou návštěvníci Finančních center a vybraných přepážek České pošty zvolit rovnou ze dvou fondů, do kterých lze vkládat již od 500 korun měsíčně. Poštovní spořitelna chce s pomocí fondů ukázat široké veřejnosti, že investovat může opravdu každý. Poštovní fondy proto přináší ideální poměr bezpečí finančních prostředků v kombinaci s atraktivním zhodnocením.
 • Poté co Musk oznámil, že své kryptoměny bude držet, Dogecoin stoupl
  Dogecoin (DOGE) v pondělí během asijských obchodních hodin krátce poskočil až o 10% poté, co generální ředitel Tesly Elon Musk v tweetu uvedl, že neprodává své držené kryptoměny, mezi něž patří i DOGE.
 • Poté co OPEC+ zvýšil produkci se ropa stabilizuje
  Poté co se OPEC+ dohodli na zvýšení produkce ropy na příští měsíc, v USA poukázala zpráva z průmyslu na další pokles zásob ropy.
 • Poté, co údaje o australské obchodní bilanci překonaly předpovědi, v Asii dále roste ochota k riziku
  Poté, co během evropské seance došlo k výraznému obratu v chuti k riziku...
 • Poté, co údaje o inflaci překonaly očekávání, zůstává pár EUR/USD pod tlakem.
  Pár EUR/USD se obchoduje přibližně na úrovni 0,9650. V posledních dnech se obchodoval u úrovně Fibonacciho retracementu 61,8 %. Mnohokrát jsme zmínili, že Fibonacciho úroveň 61,8 % je bod, kde se trend obvykle obrací. Dosavadní pokusy býků o obrat ale byly slabé a narazily na rezistenci na úrovni 0,9760. Pár EUR/USD se dnes přiblížil k maximům včerejší seance, ale byl odmítnut. Byly zveřejněny údaje o CPI a cena se prudce obrátila dolů. Ve včerejší analýze jsme uvedli, že dokud cena bude pod maximy z 11. října, zůstaneme v medvědím trendu. Cena dosáhla našeho dalšího cíle na úrovni Fibonacciho retracementu 78,6 %. Náš názor se nezměnil. Dokud cena bude pod úrovní 0,9775, zůstaneme v medvědím trendu.
 • Poté co USA vystupňovala Rusku sankce, ropa stoupá
  Když americký prezident Joe Biden prohlásil, že do USA bude ruská ropa zakázána dovážet, stoupla cena za barel na 126 dolarů, tím snahy o oslabení ekonomiky země vystoupaly.
 • Poteče ruská ropa zase do Česka? Rozhodne Brusel… pokud tedy nejde o další hrátky Kremlu
  Do České republiky neproudí ruská ropa. Ukrajina zastavila její dodávky jižní větví ropovodu Družba. Ruská strana, konkrétně provozovatel ropovodní sítě Transněfť, tvrdí, že jí západní sankce znemožňují provést platbu za přepravu přes ukrajinské území. Je ale také možné, že Kreml rozjíždí další hru a své dodávky omezuje uměle, jako tak podle mnohých činí v případě plynu a potrubí Nord Stream 1.
 • Po téměř čtyřech letech končí kvantitativní uvolňování
  „Uvolněná měnová politika Evropské centrální banky umožňuje relativně levné financování vládních dluhů. V případě zpřísňování měnové politiky hrozí prudký růst nákladů na obsluhu dluhů, což může vyvolat dluhovou krizi v jižním křídle eurozóny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Potenciál býčího růstu páru ETH/USD | 6. září 2022
  V grafu 4H máme díky průrazu klesající trendové linie a pohybu nad indikátorem Ichimoku býčí trend – cena bude stoupat od 1. supportu na úrovni 1 648,93, kde je pullback support, k 1. rezistenci na úrovni 1 720,85, kde je swing high rezistence, Fibonacciho projekce 78,6 % a Fibonacciho retracement 50 %. Případně by cena mohla prorazit 1. support a klesnout ke 2. supportu na úrovni 1 618,11, kde se nachází pullback support.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FXDD
Purple Trading
reklama
Purple Trading Ebook Price Action Strategie