Sobota 03. červen 2023 07:22
reklama
The Trading Pit
reklama
Dukascopy new
reklama
The Trading Pit
reklama
Dukascopy new

Albemarle se snaží převzít Liontown 💵 Nastartuje lithiový průmysl vzestupný trend?

29.03.2023 19:35  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Společnost Albemarle (ALB.US) je největším světovým výrobcem lithia. Společnost se nyní soustředí na akvizici australské těžební společnosti Liontown, která se zaměřuje na vývoj minerálů pro baterie elektromobilů. Analytici považují nejnovější zprávy společnosti za pozitivní signál pro odvětví. 

Euforické zisky nepomohly ocenění společnosti Albemarle

 • Australané již potřetí odmítli návrh na převzetí společnosti v hodnotě 5,2 miliardy australských dolarů (3,7 miliardy USD), což způsobilo prudký růst australských lithiových společností. Minulý týden společnost Albemarle oznámila plánovanou výstavbu závodu v Jižní Karolíně (USA) v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Navzdory zprávám o rozvoji podnikání společnosti udržuje tlak na pokles ocenění akcií na relativně nízkých úrovních;
 • V roce 2022 se spotřeba lithia na jedno vozidlo podle Adamas Intelligence zvýšila o 17 %. Přesto se cena akcií společnosti Albemarle obchoduje pod úrovní z ledna 2022;
 • Vzhledem k normalizaci cen niklu a potížím s kobaltem se investoři obávají dalšího oslabení v důsledku možné recese a přísnějších úvěrových podmínek, které by mohly zasáhnout poptávku po elektromobilech. Není jasné, v jakém měřítku budou fiskální programy jako americký IRA nebo otevření Číny schopny stimulovat poptávku;
 • Z dlouhodobého hlediska může být lithium stále velmi žádanou komoditou. Od roku 2035 nebude možné v EU prodávat automobily se spalovacími motory s výjimkou syntetických paliv. Ta jsou však stále ve fázi výzkumu a poptávka po elektromobilech roste.

Value of battery metals in newly-sold EVs tripled on rampant lithium, nickel prices

Úměrně hodnotě lithia v použitých bateriích zahájil EV v dubnu 2021 dynamický růstový trend. Počátek roku 2023 přinesl mírné ochlazení. Zdroj: Mining.com

Krátký pohled na trh s lithiem v roce 2022

 • Index kovů pro elektromobily 2022, který sleduje hodnotu kovů v bateriích pro elektromobily, dosáhl 26,9 miliardy dolarů (232% meziroční růst). Hodnota kovů použitých v bateriích jen v prosinci 2022 překonala kumulativní výsledky let 2019 a 2020. kapacita baterií pro elektromobily v prosinci 2022 dosáhla podle společnosti Adamas Intelligence nového rekordu o 63,6 GWh (29 % r/r).
 • Analytici očekávají vyšší poptávku po lithiu ze strany Číny, přičemž nedávné údaje přicházející z této země naznačují postupné hospodářské oživení. Vyšší poptávka by se mohla promítnout do vyšších cen, což by potenciálně zvýhodnilo cenu akcií společnosti Albemarle.
 • Obchod s kovy pro automobilové baterie a akumulátory v roce 2022 zaznamenal vyšší celkové prodeje než v předchozích pěti letech. Hodnota kovů pro baterie v roce 2022 nově prodaných elektromobilů se ztrojnásobila v důsledku prudce rostoucích cen lithia a niklu;
 • V prosinci 2022 se v bateriích prodávaných v osobních elektromobilech na silnicích po celém světě nacházelo celkem 38 061 tun lithia (46% meziroční nárůst). V té době cena této suroviny vzrostla na 70 000 USD za tunu, což představuje meziroční nárůst o 280 %. Zvýšil se také podíl niklu, přičemž klesala role a ceny kobaltu, který má na trhu s elektromobily stále sledovanější podíl. Nyní jsme svědky korekce těchto euforických nárůstů.

Value of battery metals in newly-sold EVs tripled on rampant lithium, nickel prices

Prodej kovů používaných v elektrických vozidlech v posledních letech skokově vzrostl. Dominuje mu lithium (modré sloupce), i když jeho celková hodnota klesla z rekordních 2,7 miliardy dolarů na dnešních zhruba 1,3 miliardy dolarů. Pokles prodejů se projevil ve zlevnění akcií společnosti Albemarle. Zdroj: AdamasIntelligence, Mining.com

Akcie Albemarle (ALB.US), interval D1. Ačkoli se průměry SMA200 a SMA100 blíží k medvědí formaci "smrtícího kříže", stále není potvrzena. Pokud se pokles prohloubí, může se vyplatit sledovat úroveň 170 USD. Ukazatel RSI prolomil dvojité dno poblíž úrovně 30 bodů, která byla historicky důležitým supportem pro býky a úrovní, od níž došlo k odrazu ceny. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • AKTUÁLNÍ zprávy z krypto trhu 25. 11. 2021
  Ve středu 24. 11. se bitcoin opět obchodoval níže a provedl další pokus o prolomení úrovně 56 361 USD, která odpovídá 76,4 % Fibonacciho korekci. Dovolte mi, abych vám připomněl důležitost této úrovně. Pokud se medvědi nakonec pokusí ji úspěšně prolomit, budou dveře otevřené pro novou sestupnou vlnu. Prodejcům to poskytne skvělé obchodní příležitosti. Pokud budou kupující schopni udržet cenu nad 56 361 USD, rozložení vln vzestupného trendu se zkomplikuje a bitcoin se bude schopen pokusit aktualizovat maxima z roku 2021.
 • Akvizice Monety a PPF neproběhne
  V podvečer byla vydána překvapivá zpráva. Banka Moneta a skupina PPF se dohodly, že nebudou dál pracovat na spojení. Subjekty uzavřely v pondělí dohodu o ukončení a zastavení procesu akvizice Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. Návrh na ukončení akvizice vznesla PPF. Jako hlavní důvody uvedla zhoršující se makroekonomické prostředí, negativní vývoj na kapitálových trzích a nepříznivou geopolitickou situaci. Obě firmy dnes podepsaly dohodu o ukončení procesu akvizice. PPF má podle ní uhradit dosud vynaložené náklady související s transakcí, které k dnešku přesahují 100 milionů Kč.
 • Akvizice pokračují – Microsoft kupuje Wunderlist
  V úvodu nového týdne na akciových trzích převládala mírně optimistická nálada, když index PMI ve výrobě podle ISM v kv...
 • Akvizice za 75 miliard USD čínské firmy vloni neuskutečnily. Kvůli regulátorům a restrikcím
  Čínské firmy vloni musely zrušit dohody o akvizicích v zahraničí za téměř 75 miliard amerických dolarů. Hlavním důvodem byly zásahy regulátorů a také devizové restrikce v Číně. Celkem tak bylo zrušeno 30 akvizic evropských a amerických firem. S odvoláním na analýzu právní společnosti Baker McKenzie a výzkumné firmy Rhodium to uvedl ekonomický list Financial Times. O rok dříve byly zrušeny dohody jen za deset miliard USD.
 • Aký bude mať dopad zvýšenie úrokových sadzieb v USA?
  Trhy už zvýšenie sadzieb na dnešnom zasadnutí započítali, čiže samotné zvýšenie sadzieb by nemalo zahýbať cenami finančných aktív. Sledovať sa však bude prognóza budúceho vývoja sadzieb, ktorú FED zverejňuje na každom druhom zasadnutí. Očakáva sa, že FED ostane pri svojej prognóze z decembra, že v tomto roku a aj v budúcom sa budú zvyšovať sadzby tri krát. Pokiaľ by však túto prognózu zmenil a očakával by viac zvýšení, tak by to bola pozitívna správa pre dolár a negatívna pre ceny amerických dlhopisov.
 • Aký bude mať vplyv zvyšovanie sadzieb na komodity?
  Investori by mali sledovať komodity a na základe toho usúdiť, či robí Fed pri zvyšovaní sadzieb chybu v monetárnej politike a priškrtí ekonomický rast, alebo je všetko v poriadku a rast bude pokračovať tak ako doteraz. Myslia si analytici Bank of America Merrill Lynch.
 • Aký je „nový normál“ pre NFP? Malo by to byť pod 150 tis.
  Trhový konsenzus ohľadom zajtrajšej zmeny NFP (zamestnanosti v USA) je na úrovni 174 tis. V tomto poste sa pozrieme na to, či to je veľa, alebo málo. V posledných rokoch sme boli zvyknutí na zmenu NFP nad 200 tis. – od roku 2013 je priemer 215 tis. To však bolo v čase, kedy bola v USA veľká medzera na trhu práce a na trhu bol dostatok voľnej pracovnej sily (t.j. ľudí hľadajúcich si prácu). V posledných mesiacoch to však už neplatí – miera nezamestnanosti sa usadila jemne pod piatimi percentami a môžeme predpokladať, že sa dostala blízko prirodzenej miery nezamestnanosti:
 • Aký je Trumpov ekonomický program? Silno deficitný
  USA má nového prezidenta, a keďže republikáni nielenže nečakane vyhrali prezidenta, ale aj senát (podľa research note Deutsche Bank mala takýto výsledok zhruba šesťpercentnú pravdepodobnosť), tak takáto nejednofarebnosť, ktorá v USA nebola od roku 2010, vytvára priestor pre zásadnejšie zmeny v smerovaní americkej ekonomiky. Podobe demokratickú jednofarebnosť v rokoch 2009-2010 pretavil Obama do reformy zdravotníctva Obamacare a stimulačného balíčka pre ekonomiku American Recovery and Reinvestment Act.
 • Aký tón zvoli Janet Yellen na svojom polročnom prejave?
  Už túto stredu začína pravidelná pol ročná testimónia Janet Yellen pred senátom a finančnou komisiou. Trh ani nebude sledovať náznaky inflácie, alebo silného pracovného trhu, ale skôr sa bude zameriavať na poznámky ohľadom valuácie aktív – či už akcií, alebo dlhopisov. Fed už niekoľko krát na svojich zasadnutiach varoval, že akciové trhy sa zdajú byť nafúknuté a výnosy na amerických stredno až dlhodobých dlhopisoch sú stále nízke. Výnos na 10 ročnom cennom papieri je stále iba okolo 2.4% a dlhodobejšie výnosy majú skôr tendenciu klesať, aj napriek zvyšovaniu sadzieb.
 • Aký veľký je tlak na FED, aby znížil projekcie budúceho zvyšovania sadzieb?
  Pred zasadnutím FEDu v budúcom týždni rezonuje otázka, že nakoľko sa v posledných týždňoch, zhoršila situácia a vyhliadky v americkej ekonomike, a teda že do akej miery by FED mohol znížiť prognózu budúceho vývoja úrokových sadzieb. Práve nové projekcie vývoja úrokových sadzieb totiž budú do najbližších týždňov veľmi významným faktorom pre vývoj dolára a akcií (tým druhým bude vývoj na poli obchodných vojen).
 • Alcoa odstartovala pozitivně výsledkovou sezonu, čeká se na zápis Fedu, denní přehled událostí
  Americký akciový trh má za sebou další nepovedený obchodní den, když index Dow Jones oslabil o 0,69 procen...
 • Alcoa otevře výsledkovou sezónu, ECB, BoE do té doby zůstávají v (ne)činnosti
  Hranice 1150 byla jednoznačně prolomena, obchodování včera uzavřelo vysoko nad touto úrovní. Poslední cenové pohyby ukazují, že investoři prostě riziko (akcie) chtějí. Zklamání po spuštění kvantitativního uvolňování nebo z nadcházející výsledkové sezóny by mohlo způsobit prudkou korekci trhu.
 • Alcoa překonala očekávání, akciový trh na to: ,,No a co?"
  Včera jsme jasně prolomili práh 1150 a uzavřeli výrazně nad touto hladinou. Z posledního chování cen to vypadá, že investoři jsou prostě ochotní přistoupit na riziko (akcie). Případné zklamání v souvislosti se zahájením dalšího kola kvantitativního uvolňování nebo s nadcházející výsledkovou sezónou by mohlo vést na trhu k prudké korekci.
 • Aleš Michl novým guvernérem ČNB?
  Obměna bankovní rady se zdá být větším “dobrodružstvím”, než jsme očekávali my i trh. Podle předběžných zpráv z tisku, by do čela ČNB měl mířit současný člen bankovní rady Aleš Michl. Pokud se informace potvrdí, dojde pravděpodobně na výraznější obměnu v bankovní radě.
 • Alfa Romeo, Nissan, Porsche a Honda hlásí obrovské propady prodejů v Evropské unii
  „Česká republika patří mezi pět zemí Evropské unie, kde za prvních pět měsíců letošního roku došlo k nejhlubšímu propadu prodejů nových automobilů. Oproti stejnému období loňského roku ztrácíme 9,6 procenta prodejů, což ukazuje na snahu spotřebitelů odkládat dlouhodobou spotřebu. Takové chování je obvyklé při narůstající nejistotě a strachu z budoucího vývoje,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Algorand padá k historickým minimům📌
  Kryptoměna Algorand prohrává, přestože její vývojáři před několika měsíci navázali spolupráci s FIFA. Díky tomu bylo logo Algorandu k vidění během některých z největších zápasů na mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Ukázalo se však, že trendy zpomalující aktivity v decentralizovaných financích mají větší váhu než mistrovství světa a způsobily pokles cen kryptoměny de-fi:
 • Algorand se po spolupráci s Itálií snaží zvrátit medvědí trend
  Společnost Blockchain Algorand oznámila, že její technologie blockchain se podílí na vývoji italské digitální platformy Fideiussioni Digitali, kterou využívá italská centrální banka, regulátor pojišťovnictví IVASS a více než 30 dalších finančních institucí:
 • Algorand získává na síle v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale 📈
  Přestože jsou kryptoměny pod tlakem, hlavní trendy "sezónnosti" spekulativního růstu v tomto odvětví stále platí. V tomto ohledu jsme v posledních dnech zaznamenali příliv pozitivního sentimentu vůči projektu Algorand, který je jedním ze sponzorů zahájení mistrovství světa ve fotbale v Kataru:
 • Algoritmický fond Quant loni zhodnotil o 6,2 procenta. Překonává tak původně očekávanou výnosnost
  Jediný český čistě algoritmický fond Quant ohlásil výnos za rok 2019 na úrovni 6,24 procenta. Od svého založení v září 2016 tak už přinesl investorům kumulativní výnos 18 procent. Investiční strategii fondu určuje výhradně algoritmus sestavený na základě dlouhodobých zkušeností a práce známého českého ekonoma Pavla Kohouta. Rozhodování o rozložení investic tak nemohou ovlivňovat lidské emoce. „Quant loni investorům přinesl nejvyšší zhodnocení od svého vzniku. V praxi se tak znovu potvrdilo, že mnohaletý vývoj, testování a ladění algoritmu Pavlem Kohoutem přináší ovoce. Fond dokonce dosahuje v průměru ještě lepších výsledků než původně očekávaných pět procent ročně“, uvádí Lukáš Foral, předseda správní rady investičního fondu Quant. Průměrná roční výnosnost od založení fondu nyní činí 5,22 procenta.
 • Algoritmy nahrazují hlavy analytiků i investorů. Mění investování i způsob tvorby cen
  Počítačem řízené algoritmy se už neomezují pouze na HFT. Postupně nahradí snahu a výhodu analytiků i investorů při zkoumání hodnoty konkrétní akcie a přinesou zásadní změnu způsobu, jakým dnes cenu akcie i její správnou hodnotu určujeme, zní z odvětví. Otázkou je cena za tuto schopnost: Nestabilita finančních trhů? Ztráta důvěry? Konec jejich chápání?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple - Panelova diskuze