Čtvrtek 23. březen 2023 08:14
reklama
Purple Ropa se obchoduje u nas
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
XTB konference brezen 2023

Fed a Powell: Inflace klesá, pravděpodobně dojde k dalšímu zvýšení sazeb

08.02.2023 18:24  Autor: Admiral Markets  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americké akciové trhy v úterý posílily poté, co šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell vystoupil s projevem před Ekonomickým klubem ve Washingtonu. Další zprávou je, že obchodní bilance mezi USA a Čínou dosáhla v roce 2022 rekordní úrovně, a to i přesto, že se jejich diplomatické vztahy zhoršily. Ve Spojeném království se akciový index FTSE 100 vrací k rekordnímu maximu z minulého pátku, protože sílí naděje, že by se ekonomika země mohla vyhnout recesi.

Powell z Fedu: Dezinflace a zvyšování sazeb budou pravděpodobně pokračovat

Jerome Powell ve svém vystoupení uvedl, že inflace začala klesat, ale zdůraznil, že půjde o dlouhý proces. Powell poznamenal, že "dezinflační proces, proces snižování inflace, začal a začal v sektoru zboží, což je asi čtvrtina naší ekonomiky. Čeká ho však ještě dlouhá cesta. Jedná se o velmi rané fáze."

V komentáři k úrokovým sazbám šéf Fedu uvedl, že pokud bude inflace probíhat hůře, než centrální banka očekává, mělo by se diskutovat o dalším zvyšování sazeb. "Realita je taková, že budeme reagovat na data. Takže pokud budeme i nadále dostávat například silné zprávy z trhu práce nebo zprávy o vyšší inflaci, může se stát, že budeme muset udělat více a zvýšit sazby více, než se předpokládá," poznamenal Powell.

Americký dolarový index (DXY) v důsledku Powellových komentářů ztratil (-0,29 %).

Čínská inflace v lednu pravděpodobně zrychlila

Národní statistický úřad (NBS) zveřejní zprávu o inflaci za leden 2023. Ekonomové předpokládají, že inflace měřená indexem spotřebitelských cen v lednu meziročně zrychlila na 2,1 %. Cílem čínských úřadů je přiblížit inflaci k 3% cíli. Podle statistických zpráv, které NBS představila, se inflace v roce 2022 meziročně zvýšila o 2 %.

Čínská vláda radikálně změnila svůj postoj vůči Covid-19 stažením většiny restriktivních opatření. Šéfka Mezinárodního měnového fondu (IMF) Kristina Georgievová poznamenala, že návrat Číny by mohl být nejdůležitějším faktorem souvisejícím s globálním hospodářským růstem v roce 2023. V lednu Georgieva vyjádřila své obavy slovy: "Co když se dobré zprávy o rychlejším růstu Číny promítnou do skokového zvýšení cen ropy a plynu, což vyvolá tlak na inflaci?".

Analytici agentury Bloomberg předpokládají, že HDP Číny v roce 2023 vzroste o 5,8 %. V roce 2022 čínská ekonomika vzrostla o 3,0 %.

Zpráva o HDP Spojeného království za 4. čtvrtletí 2022: Recese, nebo ne?

Ve čtvrtek 9. února bude zveřejněna předběžná zpráva o HDP Spojeného království za čtvrté čtvrtletí roku 2022, která poskytne investorům a obchodníkům možnost podrobně prozkoumat ekonomickou kondici země. Očekává se, že zpráva Národního statistického úřadu (ONS) vykáže meziroční růst HDP ve výši přibližně 0,4 %.

Je však třeba poznamenat, že ve čtvrtletí od července do září se ekonomika Spojeného království snížila o 0,3 %. Ekonomové poznamenávají, že ještě jeden pokles ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 by znamenal, že ekonomika země vstoupila do období recese.

Bank of England (BoE) signalizovala, že zvažuje pozastavení cyklu zpřísňování měnové politiky, přičemž někteří politici vyjádřili své obavy ohledně načasování a toho, jak by takové rozhodnutí mohlo poškodit ekonomiku. Guvernér BoE Andrew Bailey naznačil, že inflace bude rychleji klesat během druhé poloviny roku 2023. Protichůdné zprávy oslabily britskou libru, která se na začátku týdne dostala na měsíční minimum vůči americkému dolaru.

NIESR: Spojené království se pravděpodobně vyhne recesi

Zpráva Národního institutu pro ekonomický a sociální výzkum (NIESR) naznačuje, že Spojené království se pravděpodobně vyhne recesi. Ekonomové britského ekonomického think tanku však uvedli, že vysoké ceny zasáhnou každou sedmou domácnost. NIESR předpovídá, že ekonomika v roce 2023 poroste pouze o 0,2 % a v roce 2024 o 1 %.

Zajímá vás obchodování na základě makroekonomických zpráv? Zjistěte, jak tento přístup funguje, díky našim bezplatným webinářům. Seznamte se a komunikujte s odbornými obchodníky. Sledujte a učte se z živých obchodních seancí.

 

Tradingové webináře zdarma

Nalaďte se na živé webové semináře pořádané našimi tradingovými experty.

ZAREGISTROVAT SE ZDARMA

Tento materiál neobsahuje a neměl by být vykládán jako materiál obsahující investiční poradenství, investiční doporučení, nabídku nebo výzvu k jakýmkoli transakcím s finančními nástroji. Vezměte prosím na vědomí, že tato obchodní analýza není spolehlivým ukazatelem jakékoli současné nebo budoucí výkonnosti, protože okolnosti se mohou v průběhu času měnit. Před přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce, abyste se ujistili, že rozumíte rizikům.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fed a ECB určí trhům směr do nového roku
  Nastává poslední skutečně rušný týden před koncem roku. Nejenže v něm dojde na zasedání Fedu i ECB, ale nejprve se ve Spojených státech (v úterý) a dnes i v Česku dozvíme výsledky listopadové inflace. Říjnová čísla byla slabší a v kombinaci s uvolněnější náladou na komoditních trzích přispěla velkou měrou k odbourání sázek na agresivnější růst úrokových sazeb v USA i v eurozóně. I proto v tuto chvíli valná část trhů čeká od Fedu i ECB podobně jako my zvýšení sazeb “jenom” o 50bps. A i proto se dalo v posledních týdnech na globálních trzích daleko “uvolněněji” dýchat.
 • Fed a energie barví úvod týdne na červeno
  Start do nového týdne není na hlavních západních trzích zrovna povzbudivý. Akcie v Evropě navazují dalším propadem a například DAX odepisuje 2 procenta. Červené jsou rovněž americké futures, které naznačují pokles přes jedno procento. Dluhopisy byly pod tlakem už v předchozích dnech a dnes nevykazují významný posun, když výnosy zatím dorovnaly úvodní lehký pokles. Eurodolar se ráno podíval těsně pod paritu a dál se kurz pohybuje těsně kolem jedničky.
 • Fed akciovým trhům vlil čerstvou krev do žil
  Americkým akciovým burzám se včera dařilo. Indexy si připsaly vysoké zisky. S&P 500 vzrostl o 1,6 % za podpory všech sektorů, průmyslový Dow Jones přidal 1,8 % a technologický Nasdaq vyskočil dokonce až o 2,2 %. Akcie vystoupaly v reakci na zasedání americké centrální banky, která sice dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, nicméně její šéf Jerome Powell naznačil, že by sazby mohly setrvat na stávajících úrovních po několik zasedání. Fed je dle jeho slov připraven změnit sazby oběma směry a bude nyní vyčkávat na vyjasnění některých rizik a nejistot, které ohrožují vývoj globální ekonomiky. Trhům pomohly i zveřejněné údaje o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru či výsledky některých firem jako Apple nebo Boeing.
 • Fed a kríza emerging markets
  O tom, že ekonomiky emerging markets môžu spustiť novú vlnu problémov nielen na finančných trhoch, ale aj v reálnej ekonomike, vieme...
 • Fed: americká ekonomika ožívá
  V očekávání trhu může být Fed nucen zpřísnit měnovou politiku dříve, než se očekávalo. Špičkoví američtí centrální bankéři doručili investorům jednoduchý vzkaz zaměřený na rostoucí výnosy amerických dluhopisů a cenová rizika: Nečekejte žádné změny, dokud se ekonomika jednoznačně nezlepší.
 • Fed: Americká ekonomika v září mírně rostla, výhled do budoucna ale nejasný
  Americká ekonomika si v září udržela mírný růst, výhled do budoucnosti je však n...
 • Fed: Americké banky čekají letos růst kvality aktiv i přes dostupnější úvěry. Vláda zažaluje Standard&Poor?s
  Americké banky očekávají v průběhu roku 2013 růst kvality úvěrových aktiv přes fakt, že uvolnily podmínky poskytování ...
 • Fed ani data trhy příliš nerozhýbaly. Dolar i tak přehrává euro či jen
  Včerejší zápis z jednání Fedu podle očekávání nepřinesl nic, co by měnilo aktuální představy trhu o budoucí měnové politice. V září se dá počítat s dalším zvýšením sazeb, s čímž byl zápis naprosto v souladu. Nepřekvapí ani projevená obava bankéřů z důsledků dalšího průběhu obchodních válek.
 • Fed ani rostoucí výnosy dolaru nepomáhají. Blíží se trh práce
  Začátkem čtvrtečního obchodování zůstávají akcie v kurzu a hlavní evropské indexy míří strmě vzhůru. Navazují tak na Ameriku a Asii, kde si výrazné zisky připsalo zejména Tokio. Poptávka po dluhopisech už dál neroste a naopak na těchto trzích sledujeme pokles cen, respektive nárůst výnosů, a korekci včerejšího vývoje. Pozitivní tržní náladu pak dokresluje snížení cen drahých kovů.
 • Fed ani volby v USA trhy nepřekvapily. Cena ropy (WTI) klesla pod 60 USD.
  Tento týden byl opět nabitý makroekonomickými událostmi. Bank of Japan (BoJ) vydala svůj zápis (Minutes) ze svého posledního zasedání. V Americe proběhly volby do Kongresu. WTI klesla na více než šestileté minimum.
 • FED a projekcie úrokovej sadzby
  V piatkovom ošiali po silných d&aacu...
 • FED a reinvestovanie istín exspirujúcich cenných papierov vo svojom portfóliu
  FOMC to bude robiť tradične cez NY FED, ktorý by mal udržiavať veľkosť držby cenných papiero...
 • Fed asi začal krotit svou rétoriku příliš brzy, dluhopisy i akcie padají
  Představitelé americké centrální banky se až na výjimky semkli kolem výhledu, který předpokládá razantnější zvýšení sazeb o 50 bodů na příštích zasedáních a následné zpomalení tempa. Mezitím se ustálila i očekávání na finančních trzích, který už nesází na ještě agresivnější postup. Možná to ale bylo předčasné.
 • FED a trhy sa naďalej rozchádzajú ohľadom vývoja sadzieb. Tentokrát vyzerajú byť realistickejšie prognózy FEDu
  FED včera výrazne znížil očakávania budúceho vývoja úrokových sadzieb. Pre roky 2017 a 2018 o pol percentuálneho bodu, znamená to, že po novom očakáva, že v budúcom roku pôjdu nahor sadzby dvakrát, v ďalších dvoch rokoch trikrát, aby sa v roku 2020 dostali na tri percentá, čo je podľa FEDu nový dlhodobý priemer.
 • 🔻🔻 Fed a Trump posílají indexy dolů
  FOMC chtěla včera přinést v prvé řadě holubičí poselství, ale to se úplně nepodařilo. Trh je v současné době závislý na velmi expanzivní měnové politice a bez nového stimulu na horizontu se obchodníky uchlácholit nepodařilo. Fed slíbil zachování nulových sazeb do konce roku 2023, ale akcie reagovaly poklesem. Negativní nálada se prohloubila poté, co americký prezident Trump naznačil, že se mu nelíbí řešení amerických operací společnosti TikTok, při kterém by si čínská společnost uchovala kontrolu. A popřel tak předchozí spekulace.
 • FED a voľby v Holandsku nebudú mať na trhy dlhodobejší vplyv. Pokojne môže prísť korekcia
  Včerajšok priniesol posun v očakávaniach – 1) ohľadom vývoja úrokových sadzieb v USA; 2) ohľadom výsledkov francúzskych volieb.
 • Fed a výsledková sezóna v hledáčku akciových investorů
  Americké akciové indexy v minulém týdnu vylepšovaly svoje historická maxima. Páteční seanci pak na novém rekordu uzavřel jak S&P 500, tak i technologický Nasdaq. Indexy si polepšily o 0,7 %, respektive 1,1 %. Jedním z důvodů byly výsledky společnosti Alphabet, které překonaly očekávání, a jejíž akcie vystřelily o téměř 10 % vzhůru. Překvapivě silná data o růstu amerického HDP za druhý kvartál nijak nenabořila očekávání ohledně snižování sazeb americkou centrální bankou.
 • 📣Fed, BoE a ECB - kdo řekne stop?
  Rozhodnutí budou oznámena následovně: Fed ve středu ve 20:00 a tisková konference ve 20:30. Bank of England pak oznámí své rozhodnutí ve čtvrtek ve 13:00 s tiskovou konferencí ve 13:30. Později, ve 14:15 rovněž ve čtvrtek, bude zveřejněno rozhodnutí ECB a tisková konference se uskuteční ve 14:45.
 • FED bol jastrabí, očakáva tri zvýšenia sadzieb v budúcom roku
  Dnešný FED bol jastrabí. Americká centrálna banka najnovšie predpokladá, že v budúcom roku pôjdu úrokové sadzby nahor trikrát. Trhový konsenzus hovoril o tom, že FED ponechá svoje projekcie pre budúcoročné zvýšenie úrokových sadzieb na dvoch. Pre rok 2018 hovorí mediánové očakávanie popredných členov FEDu o sadzbách medzi 2,0% a 2,25%, čo znamená ďalšie tri zvýšenia. Tu je porovnanie projekcií zo septembra a decembra (graf od @M_McDonough):
 • Fed bude jednat tvrdě na základě příchozích ekonomických dat (EUR/USD a USD/CAD pravděpodobně zaznamenají omezené zisky)
  Trhy zůstávají pod silným tlakem kvůli očekávání vyšších úrokových sazeb Fedu. Zveřejněný protokol Fedu neukázal žádné rozpory s usnesením, které bylo vydáno po posledním zasedání, což naznačuje téměř jednomyslné rozhodnutí členů zvýšit klíčovou úrokovou sazbu o 0,25 %. Zmínil také, že banka je připravena pokračovat v boji s inflací, což znamená, že pokud bude toto číslo nadále zpomalovat, úrokové sazby se budou nadále zvyšovat, dokud neklesnou na 2 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Tickmill logo