Neděle 02. duben 2023 01:44
reklama
The Trading Pit
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Instaforex krypto

📣Fed, BoE a ECB - kdo řekne stop?

31.01.2023 16:10  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Rozhodnutí budou oznámena následovně: Fed ve středu ve 20:00 a tisková konference ve 20:30. Bank of England pak oznámí své rozhodnutí ve čtvrtek ve 13:00 s tiskovou konferencí ve 13:30. Později, ve 14:15 rovněž ve čtvrtek, bude zveřejněno rozhodnutí ECB a tisková konference se uskuteční ve 14:45.

Aktuální úrokové sazby v Kanadě, USA, Velké Británii a eurozóně. Bank of Canada byla první z centrálních bank vyspělých zemí, která oznámila konec zvyšování úrokových sazeb. Dá některá ze zbývajících tří bank během nadcházejících zasedání nějaký signál, že se blíží konec zvyšování sazeb?  Zdroj: Bloomberg, XTB

Rozhodnutí Fedu

Očekávání trhu jsou jasná - Fed opět sníží tempo zvyšování sazeb na 25 bb. Navíc trh očekává, že Fed zvýší sazby maximálně na 5 % při současné sazbě 4,5 %. Na druhou stranu Fed opakovaně tvrdí, že chce sazby nad 5 %. Navíc se v poslední době finanční podmínky v USA zjevně zlepšily a nejsou tak napjaté jako dříve, a to i ve srovnání s rokem 2018, kdy došlo k předchozí sérii zvyšování sazeb. Finanční podmínky v eurozóně jsou naopak hodnoceny jako velmi restriktivní, a to i přes výrazně nižší úrokové sazby. Fed s největší pravděpodobností zůstane 1. února jestřábí, i když se mohou objevit určité signály, že se blíží okamžik, kdy Fed vyhodnotí dopad zvýšení sazeb na ekonomiku. Waller nedávno upozornil, že úrokové sazby budou považovány za restriktivní, až budou o 1,5-2,0 % vyšší než inflační očekávání, která by měla na konci letošního roku dosáhnout 3,1 %. To by znamenalo, že Fed by mohl ukončit zvyšování sazeb na úrovni 5 %.

Finanční podmínky v USA jsou trhem považovány za relativně mírné, a to i přes úrokovou sazbu 4,5 %. Zdroj: Bloomberg, XTB

Bank of England

BoE s největší pravděpodobností zvýší sazby o 50 bazických bodů na 4 %, zatímco trh očekává vrchol mírně pod 4,5 %. To by znamenalo možné zpomalení na příštích zasedáních. Je třeba připomenout, že rozhodující činitelé v BoE jsou ve svých názorech silně rozděleni a nedávno chtěli až dva členové ponechat sazby na současné úrovni. To může znamenat, že vrchol úrokových sazeb je ve skutečnosti velmi blízko, přestože trh práce je ve velmi dobré kondici. Na druhou stranu se britské ekonomice může v nejbližší době dařit poměrně špatně.

Evropská centrální banka

Christine Lagardeová dala jasně najevo, že banka bude podporovat výrazné zvyšování sazeb. ECB zaostává za ostatními bankami, pokud jde o zpřísňování sazeb, takže na svém příštím zasedání pravděpodobně zůstane silně jestřábí, což by mělo prospět euru. Navíc poslední údaje ukazují na zrychlení inflace, i když je to způsobeno zrušením daňových výjimek, ke kterému došlo během pandemie, a silným růstem cen. HDP EMU zůstává pozitivní, což ECB umožní udržet jestřábí rétoriku. Nelze však vyloučit, že ECB po únorovém a březnovém zvýšení sazeb oznámí, že zváží omezení dalších kroků. Současná depozitní sazba ECB činí 2 % a očekává se její zvýšení o 50 bazických bodů. Lagardeová v prosinci oznámila, že nás čeká série zvýšení na této úrovni.

Obchodní podmínky pro eurozónu se výrazně zlepšily díky výraznému poklesu cen plynu a dalších komodit. To by mohlo znamenat další podporu eura ze strany ECB i tržních podmínek. Zdroj: Bloomberg, XTB
Pár EURUSD v poslední době ztratil na dynamice, ale zůstává vysoko nad úrovní 1,0800. Jestřábí Fed může pár stlačit pod tuto oblast a spodní hranici vzestupného kanálu. Výnosy navíc ukazují na další posílení amerického dolaru, i když ve čtvrtek se pozornost zaměří na evropské výnosy a komentáře ECB. Zdroj: xStation5

Britská libra si vůči dolaru vedla dobře, ale to bylo způsobeno především slabostí americké měny. Na druhé straně EURGBP se od března loňského roku nachází v rostoucím trendu. V současné době se nacházíme nad polovinou konsolidace, která začala v roce 2016, ale s největší pravděpodobností ekonomické problémy Spojeného království způsobí libře další problémy, takže nelze vyloučit další růstový impuls směrem k úrovni 0,90. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fed ani rostoucí výnosy dolaru nepomáhají. Blíží se trh práce
  Začátkem čtvrtečního obchodování zůstávají akcie v kurzu a hlavní evropské indexy míří strmě vzhůru. Navazují tak na Ameriku a Asii, kde si výrazné zisky připsalo zejména Tokio. Poptávka po dluhopisech už dál neroste a naopak na těchto trzích sledujeme pokles cen, respektive nárůst výnosů, a korekci včerejšího vývoje. Pozitivní tržní náladu pak dokresluje snížení cen drahých kovů.
 • Fed ani volby v USA trhy nepřekvapily. Cena ropy (WTI) klesla pod 60 USD.
  Tento týden byl opět nabitý makroekonomickými událostmi. Bank of Japan (BoJ) vydala svůj zápis (Minutes) ze svého posledního zasedání. V Americe proběhly volby do Kongresu. WTI klesla na více než šestileté minimum.
 • Fed a Powell: Inflace klesá, pravděpodobně dojde k dalšímu zvýšení sazeb
  Americké akciové trhy v úterý posílily poté, co šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell vystoupil s projevem před Ekonomickým klubem ve Washingtonu. Další zprávou je, že obchodní bilance mezi USA a Čínou dosáhla v roce 2022 rekordní úrovně, a to i přesto, že se jejich diplomatické vztahy zhoršily. Ve Spojeném království se akciový index FTSE 100 vrací k rekordnímu maximu z minulého pátku, protože sílí naděje, že by se ekonomika země mohla vyhnout recesi.
 • FED a projekcie úrokovej sadzby
  V piatkovom ošiali po silných d&aacu...
 • FED a reinvestovanie istín exspirujúcich cenných papierov vo svojom portfóliu
  FOMC to bude robiť tradične cez NY FED, ktorý by mal udržiavať veľkosť držby cenných papiero...
 • Fed asi začal krotit svou rétoriku příliš brzy, dluhopisy i akcie padají
  Představitelé americké centrální banky se až na výjimky semkli kolem výhledu, který předpokládá razantnější zvýšení sazeb o 50 bodů na příštích zasedáních a následné zpomalení tempa. Mezitím se ustálila i očekávání na finančních trzích, který už nesází na ještě agresivnější postup. Možná to ale bylo předčasné.
 • FED a trhy sa naďalej rozchádzajú ohľadom vývoja sadzieb. Tentokrát vyzerajú byť realistickejšie prognózy FEDu
  FED včera výrazne znížil očakávania budúceho vývoja úrokových sadzieb. Pre roky 2017 a 2018 o pol percentuálneho bodu, znamená to, že po novom očakáva, že v budúcom roku pôjdu nahor sadzby dvakrát, v ďalších dvoch rokoch trikrát, aby sa v roku 2020 dostali na tri percentá, čo je podľa FEDu nový dlhodobý priemer.
 • 🔻🔻 Fed a Trump posílají indexy dolů
  FOMC chtěla včera přinést v prvé řadě holubičí poselství, ale to se úplně nepodařilo. Trh je v současné době závislý na velmi expanzivní měnové politice a bez nového stimulu na horizontu se obchodníky uchlácholit nepodařilo. Fed slíbil zachování nulových sazeb do konce roku 2023, ale akcie reagovaly poklesem. Negativní nálada se prohloubila poté, co americký prezident Trump naznačil, že se mu nelíbí řešení amerických operací společnosti TikTok, při kterém by si čínská společnost uchovala kontrolu. A popřel tak předchozí spekulace.
 • FED a voľby v Holandsku nebudú mať na trhy dlhodobejší vplyv. Pokojne môže prísť korekcia
  Včerajšok priniesol posun v očakávaniach – 1) ohľadom vývoja úrokových sadzieb v USA; 2) ohľadom výsledkov francúzskych volieb.
 • Fed a výsledková sezóna v hledáčku akciových investorů
  Americké akciové indexy v minulém týdnu vylepšovaly svoje historická maxima. Páteční seanci pak na novém rekordu uzavřel jak S&P 500, tak i technologický Nasdaq. Indexy si polepšily o 0,7 %, respektive 1,1 %. Jedním z důvodů byly výsledky společnosti Alphabet, které překonaly očekávání, a jejíž akcie vystřelily o téměř 10 % vzhůru. Překvapivě silná data o růstu amerického HDP za druhý kvartál nijak nenabořila očekávání ohledně snižování sazeb americkou centrální bankou.
 • FED bol jastrabí, očakáva tri zvýšenia sadzieb v budúcom roku
  Dnešný FED bol jastrabí. Americká centrálna banka najnovšie predpokladá, že v budúcom roku pôjdu úrokové sadzby nahor trikrát. Trhový konsenzus hovoril o tom, že FED ponechá svoje projekcie pre budúcoročné zvýšenie úrokových sadzieb na dvoch. Pre rok 2018 hovorí mediánové očakávanie popredných členov FEDu o sadzbách medzi 2,0% a 2,25%, čo znamená ďalšie tri zvýšenia. Tu je porovnanie projekcií zo septembra a decembra (graf od @M_McDonough):
 • Fed bude jednat tvrdě na základě příchozích ekonomických dat (EUR/USD a USD/CAD pravděpodobně zaznamenají omezené zisky)
  Trhy zůstávají pod silným tlakem kvůli očekávání vyšších úrokových sazeb Fedu. Zveřejněný protokol Fedu neukázal žádné rozpory s usnesením, které bylo vydáno po posledním zasedání, což naznačuje téměř jednomyslné rozhodnutí členů zvýšit klíčovou úrokovou sazbu o 0,25 %. Zmínil také, že banka je připravena pokračovat v boji s inflací, což znamená, že pokud bude toto číslo nadále zpomalovat, úrokové sazby se budou nadále zvyšovat, dokud neklesnou na 2 %.
 • Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb i navzdory obchodní válce
  Americký Fed minulý týden podle očekávání zvýšil úrokové sazby o 0.25 % a sazba fed funds se tak dostala na 2.25 %. Bylo to v pořadí již osmé zvyšování sazeb od doby, kdy začala centrální banka zpřísňovat monetární politiku v roce 2015. Fed také ponechal i současný objem prodeje dluhopisů ze své rozvahy, známé jako quantitative tightening, přičemž měsíčně Fed prodá dluhopisy v objemu mezi 40 až 50 mld. USD. Toto bylo však očekávané a trh s tím již počítal.
 • Fed bude provádět repo operace minimálně do půlky října, dnes evropské PMI
  Závěr minulého týdne přispěl k mírné korekci na akciových indexech, a to navzdory informacím o tom, že americká centrální banka bude prostřednictvím repo operací dodávat na trhy likviditu minimálně do poloviny příštího měsíce. Reagovala tak na komplikace na mezibankovním trhu, které měly v minulém týdnu za následek dokonce růst efektivní sazby až nad pásmo, ve kterém se ji Fed snaží udržovat. Navzdory korekci, která na amerických indexech dosáhla přes půl procenta, ale ocenění rizikových aktiv zůstává stále vysoké a trhy jsou relativně klidné.
 • FED bude tisknout peníze, Evropa směřuje k bankovní unii
  Měnová politika a ekonomický výhled Fedu Americká centrální banka (Fed) včera oznámila, že po&sca...
 • FED bude v roku 2018 extrémne nečitateľný. Yellenová nechce po februári pokračovať ďalej, dôjde k takmer úplnej obmene
  Yellenová v nočných hodinách vyhlásila, že po vypršaní jej funkčného obdobia ako šéfky FEDu (od februára bude šéfom FEDu Powell), sa vzdá aj svojej funkcie v rade guvernérov. Tá je už vyprázdnená – chýbajú v nej traja členovia a Trump sa s menovaním nových neponáhľa. Personálne podvyživený FED za jeho vlády posilnil len Randal Quarles, ktorý sa v októbri stal šéfom pre bankovú reguláciu. Keďže Powell, ktorý má nahradiť Yellenovú už členov rady guvernérov je, tak sa po Yellenovej odchode počet prázdnych miest rozšíri na štyri. Do toho všetkého ohlásil viceprezident a šéf Newyorského FEDu Dudley, že plánuje predčasne ukončiť svoje pôsobenie vo FEDe v polovici budúceho roka.
 • Fed bude vyhlašovat sazby, překvapí Yellen trhy?
  Zatímco evropská ekonomika stále zápasí se zotavením, americká ekonomika vykazuje zjevné známky konjunktury. Data publikovaná v minulém týdnu skončila výrazně nad očekáváním a potvrdila tak sílu amerického spotřebitele. Nad očekáváním skončily maloobchodní tržby, které v květnu meziměsíčně vzrostly o 1,2 %, což je nejrychlejší tempo za více než pět let. Výrazně výše se posunul také index spotřebitelského sentimentu podle Michiganské Univerzity, který za červen vzrostl na 94,6 bodů vůči očekávaným 91,3 bodům.
 • Fed byl už v březnu velmi jestřábí, odhalil zápis. Z bilance může mizet přes bilion ročně
  Včera zveřejněný zápis z březnového zasedání Fedu překvapil ze dvou směrů. Jednak tím, že odhalil výrazně jestřábí naladění měnového výboru, a dále i tím, že to Fed neřekl hned. Za důležitý bod považujeme silnou podporu pro 50bodové zvýšení sazeb právě už na březnovém jednání, ze kterého ale bankéři nakonec slevili kvůli velké nejistotě. Zásadní je potom konkrétní návrh na tempo vyfukování bilance, které by mělo rovnou startovat na 95 mld. USD měsíčně (z čehož 60 mld. státní dluhopisy a 35 mld. MBS).
 • Fed by mohol v stredu znížiť úrokové sadzby o 0,25 percentuálneho bodu
  Hlavným dôvodom spomalenia americkej ekonomiky sú obchodné vojny, predovšetkým však obchodná vojna medzi USA a Čínou. Americká ekonomika v súčasnosti ťaží z nízkej úrovne nezamestnanosti, ktorá zabezpečuje solídnu domácu spotrebu. Inými slovami, hospodársky rast v súčasnosti významne ovplyvňuje domáca spotreba, ale zahraničný obchod spomaľuje práve vďaka obchodným vojnám. Ďalším dôvodom je aj určitá neistota a strach z príchodu recesie, a teda firmy sa snažia obmedzovať investície. Kombinácia týchto faktorov stojí za spomaľovaním americkej ekonomiky.
 • Fed by se mohl vzdát dalšího zvyšování sazeb již zítra
  Jak euro, tak libra nadále zaznamenávají zisky, protože očekávání pauzy ve zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu sílí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
xPartners
BOSSA
IG Markets
reklama
The Trading Pit