Neděle 20. září 2020 02:25
reklama
Dukascopy
reklama
Bossa live mentoring
reklama
RoboMarkets webinare

Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik

04.02.2019  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk


Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown.

Obchodní deník, to je studnice moudrosti vašeho tradingu a jeho zapisování by měla být jedna z nejdůležitějších činností, kterou při obchodování na finančních trzích provádíte. Již od samého začátku, tedy od backtestu, je vyhodnocování dat z deníku klíčovým faktorem vašeho budoucího úspěchu. Dle mého názoru je backtest jako takový mnoha začínajícími obchodníky neprávem opomíjen a často vede k neúspěšnému výsledku na reálných trzích. Lidé obecně mají malou trpělivost, a proto jim přijde čas investovaný do paper tradingu jako zbytečný. Oni se přece mohou mnohem více naučit přímo na reálných datech v reálné situaci, a ne na nějakém testování dat. Nic nemůže být vzdálenější od pravdy než toto tvrzení.

Vždy, když mě někdo žádá o radu, jak se stát úspěšným burzovním obchodníkem, říkám, že na začátku musí být kvalitně provedený backtest, který po vyhodnocení vykazuje uspokojivé výsledky, aby bylo vůbec možné se o něco stabilního opřít a pustit se do další fáze převedení tohoto sebevědomí a výsledků na reálný, hýbající se trh. Pokud tedy předpokládáme, že mám obchodní systém/strategii, která funguje a chci tuto strategii aplikovat na reálný trh, musím nejprve na historických datech ověřit, že jsem schopen tuto strategii aplikovat na trhu, který se nehýbe, který mi poskytuje dostatek času pro vyhodnocení a který mi nabízí možnost analyzovat několik tradingových session za hodinu, tedy zároveň šetří můj drahocenný čas. Abychom mohli ověřit, zda se mi aplikace obchodní strategie daří nebo nedaří, musím pečlivě vést svůj obchodní deník a zapisovat veškeré důležité statistiky, které se zapisovat mají a které jsou pro můj obchodní styl klíčové.

Na mém vlastním začátku při vytváření své obchodní strategie jsem měl k dispozici pouze hrubou představu o tom, jak by mnou hledaný signál měl vypadat. Tušil jsem, že ukazatel, na který se spoléhám, ukazuje časté příležitosti pro případný vstup, ale to bylo tak vše. Potřeboval jsem stanovit samotná kritéria pro vstup, pro výstup, pro řízení pozice a zároveň jsem potřeboval vědět, jak úspěšná bude moje představa o strategii na samotném trhu. Toto je možné zjistit a ověřit pouze na historických datech, proto jsem strávil stovky hodin analyzováním signálů a vstupů a jejich zapisováním do deníku, a to především proto, abych mohl tyto data poté vyhodnotit a strategii upravit tak, aby produkovala co nejlepší signály s co nejlepšími výsledky. Měl jsem spoustu neznámých a hledal jsem odpovědi, které jsem mohl dostat jedině v rámci backtestu a prostřednictvím práce s obchodním deníkem.

Dle mého názoru si až příliš mnoho traderů neuvědomuje, že trading je převážně práce se statistikou a pravděpodobností. V diskuzích s kolegy tradery často obchodování přirovnávám ke hraní pokeru. Dobří pokeroví hráči pracují se statistikou a pravděpodobností, znají svoji šanci v konkrétních herních „spotech“ a stávají se výdělečnými tím, že produkují dostatečný vzorek (objem) odehraných her, aby se pravděpodobnost a statistika naplno projevila. Stejně tak se snaží ze svého rozhodování vyloučit emoce, protože ty škodí jejich úsudku. Naprosto stejné je to v obchodování na finančních trzích – pokud disponuji dobrou obchodní strategií, mám ověřenou její aplikaci a úspěšnost na historických datech a v simulačním režimu, poté se musím pouze snažit převést tu stejnou činnost na reálná data a produkovat dostatečný objem obchodů, ve kterých se mnou očekávaná úspěšnost na plno projeví. Snažím se dosáhnout stejného stavu vědomí, který jsem využíval při aplikaci strategie na historických datech a v demo režimu – snažím se tedy realizovat pouze dobré obchody a výsledek se musí projevit. Nikdy nehodnotím obchod nebo správnost signálu podle momentálního výsledku, ale vždy podle toho, jestli splňoval nebo nesplňoval mnou/strategií definovaná pravidla. Že to není lehké? To mi povídejte. Ale co v životě, co za něco stojí, je lehké? Kdyby to bylo lehké, kdo by nám pekl rohlíky, pokud by všichni kupovali zlato a spekulovali na směr pohybu akciových indexů nebo měnových párů?

A proto, abych si mohl být i nadále jistý, že za předpokladu, že realizuji pouze vstupy v souladu s definovanou strategií, tato strategie pořád funguje tak, jak od ní očekávám, si musím i nadále vést podrobnou statistiku a historii svých obchodů, musím sbírat data. Pokud máte dobrou obchodní strategii a daří se vám jí správně aplikovat, neměla by se statistika s rostoucím vzorkem obchodů zásadně měnit. Pokud dosáhnete svého limitu a limitu strategie, statistika se zastaví na určitých číslech a bude se měnit pouze kosmeticky, v rámci desetinek procent. Statistika je to, co mi dává víru ve funkčnost mého systému. Protože i perfektně fungující a aplikovaná strategie produkuje určitou varianci a s ní spojený drawdown, tedy sérii ztrátových obchodů nebo chcete-li obecně – průměrný pokles vašeho kapitálu.

Pokud jsem zmínil poker, rád bych na něho navázal – drawdown je velký aspekt hry, díky tomu, že jednotlivé herní situace disponují neskutečnou variabilitou, tedy velkým počtem proměnných, jsou známy případy dlouhých a nepříjemných drawdownů, které se nevyhnuly ani těm nejlepším hráčům na světě. Ve chvíli, kdy si s vámi začne zahrávat variance v negativním směru, tedy směru dolů, musíte se být schopni opřít o statistiku a data. V tradingu se samozřejmě také objevuje drawdown, ale v různých podobách a dle mého názoru ne tak drasticky. Protože se specializuji na intradenní obchodování, nechci se rozepisovat o drawdownu spojeným s dlouhodobým investováním do akcií a dalších finančních aktiv, které držím výrazně dlouhou dobu, rád bych se zabýval drawdownem v intradenním obchodování.

Jeden z mých kolegů se mě nedávno ptal a přivedl mě tak k myšlence napsání tohoto článku, jaká je moje nejdelší evidovaná série ztrát. Tedy nejdelší drawdown v mé trading historii. Myslím si, že odpověď na takovou otázku není tak jednoduchá, jak se může zdát a pokusím se vysvětlit proč. Výše uvedenou sérii ztrát totiž ovlivní několik aspektů závislých na aplikované strategii a obchodním stylu. Jinou sérii obchodních ztrát bude mít trader, který obchoduje jednu strategii produkující jeden typ signálu na jednom trhu a jinou sérii bude mít obchodník, který obchoduje 3 různé strategie s 3 různými typy signálů pro každou strategii a na 3 trzích. Sérii ztrát tak ovlivňuje kombinatorika, variabilita a variance (a jsme znovu u té statistiky). Drawdown tedy musím počítat pro každou variantu zvlášť, aby tato statistika měla vypovídající hodnotu. Zvlášť sleduji drawdown pro A signály na A trhu v rámci A strategie a samostatně B signály na B trhu v rámci B strategie a tak dále a tak dále. Jedině tak budu schopen pracovat s relevantními daty a dostat správné výsledky.

Mohlo by se tedy zdát, že vedení statistiky a její vyhodnocování při tradingu reálných trhů nemá takový význam, jako při práci na backtestu. Jde pouze o zdání, protože vaše data jsou jediná záruka toho, že to, co děláte, děláte tak, jak máte a vše funguje. Navíc – data mi poskytnou důležitou podporu při dalším rozhodování v další fázi mojí obchodní kariéry. Co když se budu rozhodovat, zda trading rozšířit na další trh a budu potřebovat vyhodnotit, jak to ovlivní úspěšnost mé strategie, případně jak výrazně může tento krok ovlivnit můj kapitál – například v podobě zvýšení potenciální série ztrát/drawdownu. Nebo například chci porovnat úspěšnost strategie na jednom a druhém trhu, potřebuji zjistit, jak se liší průměrné RRR na akciových indexech a měnových párech, jaká je průměrná ztráta na Nasdaqu a jaká je průměrná ztráta na Dow Jonesu a podobně.

Závěr

Z mého pohledu je trading opravdu z velké části tvořen prací s daty a statistikou a využíváním získaných poznatků v reálném tržním prostředí, proto vytváření databáze relevantních dat v žádném případě nepodceňuji. Mým úkolem v rámci každé session je pak realizovat pouze takové vstupy, které jsou v souladu s mojí obchodní strategií a systémem tak, aby produkovaly data, která v dlouhodobém měřítku projeví svoji ziskovost a pravděpodobnost. Jedině tak se mohu bez emocí a nervů každý den posadit k počítači a každý den od něho v klidu odejít nehledě na to, jakého jsem daný den dosáhl výsledku.

Prostě věřte svým ověřeným schopnostem a datům.

Lukáš Adámek pro portál FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

  obchodni-denik-18052015-2.png
  Obchodní deník tradera a vedení statistik
  V dnešním vzdělávacím článku si povíme o důležitém nástroji obchodníka, o obchodním deníku. Tento nedoceněný nástroj slouží k evidenci našich obchodů a k cestě za dlouhodobě profitabilním obchodováním. Díky obchodnímu deníku máme dokonalý přehled o minulých obchodech a můžeme se tak poučit z uskutečněných chyb. Pro mnohé obchodníky je vedení obchodních statistik nuda, ovšem po určitém zvyku dokáží tuto nutnou činnost velmi ocenit.
  obchodni-plan-11052015-2.png
  Význam a stavba obchodního plánu
  V dnešním vzdělávacím článku se budeme věnovat obchodnímu plánu. Proč je vůbec takový plán pro obchodníka důležitý, jak ho sestavit a proč ho mít při samotném obchodování neustále na očích. Podíváme se, jaké základní položky by měl obchodní plán obsahovat, pokud chceme, aby byl sestaven účinně a maximálně v náš prospěch.
  MT4 clanek report3.png
  Ebook: Report obchodů v MetaTrader 4
  Pro pokročilejší obchodníky přinášíme novou elektronickou knihu, která se podrobně věnuje reportu obchodů v nejoblíbenější obchodní platformě MetaTrader 4 (MT4).
  Blue Chart prformance XL.jpg
  Obchodní deník a plán, který plní svůj účel
  Opět přinášíme článek do Bretta Steenbargera. Nejdříve bych chtěl shrnout pět nejčastějších chyb, kterých se obchodníci při práci s deníkem dopouštějí. Některé obchodní strategie jsou dobré a některé špatné. Stejně tak je to s deníky. Zde chci rozvést a napsat několik doporučení a myšlenek pro psaní a způsob vedení obchodního deníku, který má plnit svůj účel.
  bryle.JPG
  Intradenní obchodníci V. (obchodní plán - systém a obchodní deník)
  Bez obchodního systému a i obchodního deníku nelze dlouhodobě a na co možná nejprofesionálnější úrovni obchodovat. Intradenní obchodování se dostává bez obchodního systému a obchodního deníku na úroveň obyčejného hazardu a to ještě na úrovni amatéra. Nejsme přece hazardéři v kasinu, ale tradeři s jasným cílem a jasným postupem jak se k cíli dostat. Jsme nebo se většinou chceme stát profesionály, chovejme se tedy tak o počátku.
  zapisnik tradera
  Obchodní deník tradera - proč a jak?
  Je možné nějak objektivně vyhodnotit váš forex obchodní systém? Má smysl psát si obchodní deník? Nebo je potřeba si pořizovat sofistikované programy? A jaké výstupy a analýzy jsme schopni získat? K čemu nám mohou výsledky a statistiky sloužit? Je dobré být důsledný a zapisovat úplně všechno nebo se raději nezdržovat podrobnostmi a stručně zapisovat jen to nejdůležitější?

Čtěte více

 • Procesní cíle v tradingu - proč? A jak na ně?
  Jistě jste už mockrát četli, že k úspěšnému tradingu vede cesta přes stanovení cílů. Je to ale tak jednoduché? Zdánlivě ano – všude kolem nás se něco plánuje, projektuje a pak se to buď podaří splnit anebo také ne. Ač se na první pohled může zdát, že mít přesné a jasné cíle je potřeba, záleží hodně na tom, jaké cíle to jsou.
 • Proč bychom si měli stanovit maximální denní ztrátu
  Každý z nás během určitého časového období v obchodování určitě cítil potřebu obchodovat více, i když výsledná ztráta za obchodní den překročila výši obvyklé denní ztráty. Primárním cílem totiž bylo snížit předchozí ztráty a nejlépe obchodní den zakončit ještě v plusu. Bohužel tento cíl obvykle nebývá naplněn a pro obchodníka tak den končí ještě větší ztrátou. Pokud je toto i váš případ, pokračujte ve čtení. V dnešním článku si popíšeme, proč je důležité během našeho obchodního dne dodržovat určité limity.
 • Proč je nuda v tradingu důležitá?
  Pokud naše obchodování probíhá podle obchodního plánu a tudíž správně, měla by to být po nějaké době jaksi nuda. Po většinu času bychom během obchodování neměli dělat vůbec nic (myšleno aktivně zasahovat do obchodu) a tuto nečinnost si dokonce užívat, protože „znuděný“ obchodník zpravidla bývá úspěšný obchodník. Nuda v tradingu obvykle znamená, že jsme schopni z dlouhodobého hlediska profitovat. Ziskový obchodník ještě před zapnutím svého počítače přesně ví, co udělá, pokud v trhu nastane situace A, B nebo C. A to protože má plán a ví, jak na vzniklé situace reagovat. Obchodování se tak časem stává v podstatě nudným.
 • Proč nedodržujete svůj obchodní plán?
  Stále se zdůrazňuje, jak je důležité dodržovat svůj obchodní plán, abychom dokázali být dlouhodobě ziskoví. Připravit si takový plán je tou snazší částí, ale dodržovat jej, to už se snáz řekne, než udělá. V dnešním článku si popíšeme pár důvodů, proč má většina traderů problém s dodržováním plánu.
 • Proč nemůže každý riskovat stejně?
  Jedna z nejčastějších otázek ve světe tradingu je, kolik procent nebo jakou částku z obchodního kapitálu by měl obchodník riskovat na jeden obchod. Obvyklou odpovědí na různých diskuzních fórech je jedno až dvě procenta, zatímco agresivnější tradeři doporučují risk až pět procent. Každý obchodník by měl pochopit, že risk na obchod je subjektivní záležitostí. Existují určitá základní pravidla, která je dobré dodržovat, ale z dlouhodobého hlediska je stále výhodnější zohlednit vaše osobní preference.
 • Proč opět odevzdáváme své zisky?
  Jistě všichni znáte situaci, kdy se vám nějakou dobu dařilo a pak jste o všechen nashromážděný zisk velmi rychle přišli. Buď jste měli několik úspěšných obchodů za sebou, nebo se vám podařil ten jeden obchod roku, na který každý z nás přirozeně čeká. Ať už se vám to podařilo jakkoliv, je psychicky velmi náročné a frustrující, když opět o tento poctivě nashromážděný zisk rychle přijdete. Tento článek by měl přinést nápady a zamyšlení, jak s tímto chováním nadobro skoncovat a jak se tedy vyhnout tomu, abyste svůj zisk opět trhu vrátili.
 • Proč pochybnosti ničí váš trading?
  Dnešní téma se týká každého, kdo se věnuje tradingu. Všichni se musíme vypořádat s tématem strachu, nejistoty, nejednoznačnosti chování trhů. A náš mozek nám v tom nechce pomáhat. Co je toho důvodem, to si objasníme na příběhu tradera Michaela.
 • Proč používat psychologický deník
  V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, proč bychom si měli vést psychologický deník. Pokud si již pečlivě vedete obchodní deník, tak pro sebe děláte určitě dobrou věc. Je však nutné poznamenat, že čísla jsou pouze čísla, která nám nepoví celý příběh, který stojí za konkrétním obchodem. Pokud o sobě víte, že děláte stejné chyby, ale nevíte, co za nimi stojí, je pravděpodobně ten správný čas zavést si také svůj psychologický deník.
 • Proč tradeři neustále selhávají?
  Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti.
 • Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
  Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru.
 • Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
  Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo.
 • Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
  Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
 • Psychologie Profit-Targetu
  Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže.
 • Psychologie tradingu
  Stejně jako mnoho ostatních obchodníků jsem přesvědčen, že psychologie musí být v prioritách tradera hodně vysoko. Na tuto problematiku jsou na internetu tuny materiálů různé kvality.
 • Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
  Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou.
 • Psychologie tradingu: Jak se liší ziskový a ztrátový trader?
  Ve světě sportu se říká, že snaha je sice pěkná věc, ale hraje se především na góly, na výsledek. Ve světě tradingu platí toto moudro dvojnásob. Chcete-li být úspěšní a ziskoví tradeři, musíte už na začátku přijmout vlastnosti, které jsou těmto lidem společné. A o které vlastnosti se tedy jedná? Jak se liší konzistentně ziskový a permanentně ztrátový obchodník? Na to se podíváme v mém následujícím článku.
 • Rovnováha mezi tradingem a soukromým životem
  K napsání článku na téma rovnováhy mezi tradingem a "zbytkem života" mne inspiroval dotaz na jednom zahraničním fóru. Tazatel se ptal, jaké pracovní nasazení od něj očekává brokerská firma a zda bude mít možnost vzdělávat se v pracovní době nebo zda to musí dělat ve svém volném čase. Odpovědí mu bylo v podstatě to, že se očekává, že práci tradera věnuje naprosto vše. "Ukažte čísla, ostatní nás nezajímá!" Chceme to takto mít v životě i my?
 • Řídíte se při tradingu intuicí?
  Věříte, že má intuice své místo v tradingu? Nebo věříte, že tam nemá co dělat a je třeba se chovat naprosto racionálně a dodržovat pouze sadu pevných pravidel? Ať je to jak chce, dnešní téma, jak doufám, vzbudí vaši pozornost.
 • Sedm technik snižování rizika
  Trading je byznys, ve kterém je snadné se čas od času ztratit – ve snaze nenechat si uniknout ani jeden pip, na který si děláme zálusk, můžeme někdy ztratit odstup od toho, jak obchodujeme. Může se tedy stát, že postupně ztratíme ze zřetele základní jednoduchá pravidla řízení rizika, která nám mohou ušetřit spoustu trápení. Podívejme se na některé tipy pro zlepšení naší práce v této oblasti.
 • Snažíte se najít svatý grál?
  Kdybychom žili v dokonalém světě a na trzích by panovala vždy jednoznačná nálada, tak bychom se mohli vozit ve stále pokračujícím a nikdy nekončícím trendu. Bohužel realita je jiná a žádný trend netrvá věčně a naopak se trendy velmi rychle mění. A proto aby jsme uspěli v tradingu, tak musíme vynaložit trochu více dovedností.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare