Pátek 01. červenec 2022 03:28
reklama
Instaforex krypto webinar
reklama
Coinfy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Coinfy

Doteková technologie - skrytý gigant metaverse?

21.06.2022 18:38  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Heptická technologie je i přes vysoký potenciál růstu neustále ve stínu. Heptika umožňuje revoluční interakci s nástroji a ostatními uživateli v přenosu citlivosti doteku. Za přenos jsou zodpovědné senzory přenášející sílu a vibrace v reálném čase.

Ačkoliv přenos doteku pomocí senzorů připomíná sci-fi filmy, v aktuální fázi vývoje již existuje možnost využití. Mohla by však k růstu tohoto odvětví pomoci populární Metaverse?

Metaverse - katalyzátor budoucího růstu?

Představení pohlcujícího světa metaverse , který potenciálně přináší velké možnosti využití, přináší revoluci na úrovni vědecké i ekonomické a dopomáhá k tvorbě digitální ekonomiky. Rozvoj virtuální reality dává unikátní příležitost k implementaci heptické technologie skrze tvorby virutálního světa reálnějším.

Pojem Metaverse byl představen Nealem Stephensonem v roce 1992 v novele Snow Crash. Hlavní hrdinové tohoto románu používají virtuální realitu k útěku před totalitou. Dnešní metaverse se skládá z několika úrovní virtuálních světů, přičemž se každý z nich snaží projovat uživatele mezi sebou.

Platformy v rozvoji, jako ty vytvořené Meta Platforms nebo Horizon World jsou příliš primitivní pro využití při složitějších úkonech, avšak tento typ je dobrým odrazovým můstkem pro budoucí vývoj tohoto odvětví. Základem změny bude v konečeném důsledku propojení VR (virtuální reality), AR(rozšířené reality) a MR (smíšené reality).


Graf ukazuje, že Metaverse se stává neustále častěji předmětem diskuse v korporacích. Největší zájem nastal v době, kdy Mark Zuckerberk oznámil změnu názvu společnosti Facebook na Meta Platforms. Hodnota 100 poukazuje na nejvyšší bod, zatímco 50 je průměrnou hodnotou.Zdroj: Bloomberg Intelligence

Průkopník VR technologie a aktuální CEO společnosti UnanimouAL, Louis Rosenberg poznamenal, že Metaverse  přináší nové zážitky z reality. Mark Zuckerberg tvrdí, že se přešlo z počítačů na mobily, z fotografií na video,  a že neustále nejsme na konci. Následující platforma bude dle Zuckerberga ještě více pohlcující. Zkrátka internet, kde se můžeme všeho dotknout.

Počet uživatelů VR a AR roste, což znamená, že evoluce se dostává ke stále většímu množství lidí a využívá svého potenciálu.

Heptika - můstek mezi virtuálním světem a tím skutečným?

Heptická technologie se využívá v herním průmyslu, robotice, letectví, automobilismu atd.. Aktuální využití je velmi důležité pro základ rozvoje nové technologie, protože již dnes víme, že máme patenty, které nás mohou posunout dále.

Doteková technologie nám umožňuje vnímat virtuální svět hmatatelným. Modelovaný růst možného využití dotekové technologie. Zdroj: Inkwood Research

Je Immerson připraven na to být hvězdou NASDAQ?

Immerson byl založen v roce 1993 vynálezcem VR Louisem Rosenbergem. Společnost debutovala na NASDAQ v roce 1999, na rekordní valuace z dob krize na přelomu milénia však nedosáhla. Společnost má tisíce registrovaných patentů v oblasti dotekové technologie a VR spolu s TouchSense technologií, která se používá v automobilovém průmyslu a odvětví počítačových her.

Immerson vynalezl revoluční technologii DirectX pro Microsoft v roce 1990. Spolupráce měla přesah i na Sony, se kterým došlo k vytvoření prostoru pro sdílení práce skrze senzorovou simulaci. Immerson později vedl s oběma společnostmi soudní spory, ve kterých zvítězil. Aktuálně je podána žaloba na společnost Apple, která měla údajně porušit patenty na senzor doteků u mobilních telefonů typu iPhone 6s a iPhone 6s plus. 

V červnu 2022 společnost zahájila soudní spor s Meta Platforms kvůli údajné krádeži šesti patentů. Meta použila systém Immersonu v platformě Quest 2, který používá technologie virtuální a rozšířené reality. Technologie Immersonu jsou taktéž součástí Nintendo Switch a nové konzole Sony Playstation 5. 

Immerson má zaregistrováno více než 3500 patentů,  nichž jsou některé získané v roce 2021 a v květnu 2022. Jedná se například o systém kódování a vykreslování heptických efektů  nebo systém a metody pro integraci environmentálních doteků ve virtuální realitě

Historie ukázala, že Immerson drží revoluční patenty, se kterými je schopen uspět v soudních řízeních proti gigantům, jako jsou Apple nebo Microsoft. Patenty jsou natolik revoluční, že mohou být skvělým nástrojem na budoucí rozvoj metaverse.

V následujících letech můžeme spekulovat o rapidním nárůstu poptávky po licencích této technologie. Bez systémů Immerson by mohla transformace trvat ještě o dvě desítky let déle.  Společnost však musí být proaktivní a vytvořit škálovatelný obchodní model zaměřený na výnosy z duševního vlastnictví.

Porovnání ukazatelů se společností Texas Instruments.Zdroj:XTB Research

Akcie společnosti Immerson (IMMR.US) v intervalu W1. Z pohledu technické analýzy se akcie společnosti pohybují mezi úrovní podpory na hranici 4,50 USD za akcii a testovanou rezistencí na 50týdenním exponenciálním klouzavým průměrem (modrá křivka). Zdroj:xStation 5

Eryk Szmyd a Mateusz Czyżkowski

XTB HQ

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dosiahli európske bankové akcie dno?
  Európskym akciám sa od júla darilo. Keď sa pozrieme na výkonnosť jednotlivých sektorov v rámci indexu Stoxx600, tak od...
 • Dosiahlo spomalenie eurozóny dno?
  Po štyroch mesiacoch poklesu PMI index dôvery podnikovej prišiel mierny rast. Najviac sledovaný predstihový indikátor ekonomickej aktivity v eurozóne – kompozitný index dôvery z dielne Markit Economics, vzrástol v júni z 54,1b. na 55,0. Ako ukazuje graf nižšie, tak tieto úrovne sú konzistentné so zhruba 0,5-percentným medzikvartálnym rastom HDP. Keďže v druhom kvartáli bol medzikvartálny rast na úrovni 0,4%, tak by už ekonomika eurozóny ďalej spomaľovať nemala. Dodám ešte, že z globálneho hľadiska sa jedná stále o vysokú úroveň, hranica medzi rastom a poklesom aktivity je 50.
 • Dosiahol USD svoj vrchol?
  Súčasné vyjadrenia viacerých členov Fedu či ECB na adresu smerovania menovej politiky sú trhom vnímané ako dôkaz toho,...
 • Dosiahol USD svoj vrchol?
  Súčasné vyjadrenia viacerých členov Fedu či ECB na adresu smerovania menovej politiky sú trhom vnímané ako dôkaz toho,...
 • 🔥Dostane se nikl na 100 000$?
  NIKL (NICKEL) je i nadále jednou z nejvolatilnějších komodit. Cena tohoto průmyslového kovu se dnes krátce obchodovala nad 100 000 USD za tunu na singapurské burze. Abychom toto číslo uvedli do perspektivy, připomeňme, že se nikl v lednu obchodoval za přibližně 20 000 USD za tunu! Cena včera vyskočila nad 50 000 dolarů. Nikl zahájil dnešní obchodování v Londýně (London's Metal Exchange) lehce nad 80 000 USD. Jaké jsou důvody rally?
 • Dostanete milion. Zhodnoťte ho a vyhrajte iPad!
  Jak si „nanečisto“ vyzkoušet, co obnáší obchodování s měnami, zlatem nebo třeba ropou? Zkuste soutěž s milionem!
 • Dostavba jaderných bloků je kvůli Evropskému parlamentu ohrožena
  Plánovanou dostavbu jaderných bloků v Dukovanech ztěžuje vyjádření Evropského parlamentu, který jádro označil za tzv. špinavý zdroj. Celkovou stavbu to může prodražit o desítky miliard korun.
 • Dostupnost bydlení v ČR je jedna z nejhorších na světě. Češi přitom trpí fetišem vlastnického bydlení a také se v tuzemsku rozevírají nůžky mezi majiteli a nájemci
  Dostupnost nového bydlení v Česku byla loni ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi třetí rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde na 11,4 průměrného ročního platu, v roce 2018 to bylo 11,2 platu. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte
 • Došlo ke zkrocení inflace
  „Inflace se konečně vrátila do svého tolerančního pásma. Vysoké ceny však stále nepříjemně doléhají na domácnosti, kterým se v průběhu koronavirové krize snížily příjmy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Do Španělska dorazily 2 miliony barelů americké ropy
  Tento měsíc dorazily do Španělska 2 miliony barelů americké ropy. Podle Bloombergu se jedná o největší americký ropný náklad, který do Evropy dorazil od roku 2016. Dříve Evropa dostávala ropu v malých plavidlech, to se však může brzy změnit, protože vláda údajně hledá alternativy. Stejně jako zkapalněný zemní plyn má i americká ropa politicky největší smysl, protože USA a EU prokázaly úzké partnerství. USA ve skutečnosti naznačily, že pomohou EU ustát nedávno zavedené sankce. Bloomberg uvedl, že ve srovnání s loňským rokem pendlují od začátku letošního roku mezi USA a Evropou čtyři supertankery. Loď, která dorazila do Španělska v dubnu, je první, která tak učinila od doby, kdy USA před sedmi lety zrušily zákaz vývozu ropy. Bloomberg také uvedl, že USA a EU soukromě diskutují o tom, jak by EU mohla snížit dovoz ruské ropy, aniž by to vedlo k růstu cen ropy.
 • Do tretice všetko dobré
  Piatkové obchodovanie na páre EURUSD prebiehalo v najuž&am...
 • Dotřesy v Japonsku znamenají prozatím konec úlevného vzestupu
  Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou ve středu níže, neboť ...
 • Double top na dolaru, japonská měna posiluje, S/R úrovně pro USD páry. Výběr zisků pokračuje.
  Konec měsíce umožňuje investorům vybírat zisky, bez ohledu na pokračování uvolněné měnové politiky centrálních...
 • Double top na USD? Konsolidace dolaru uvolňuje tlak na ostatní měny. Přehled měnových párů.
  Americká měna si vybírá oddechový čas a pomalu začíná na týdenním grafu I.USDX tvořit obratovou formaci - dvojitý vrch...
 • Dôvera malých podnikateľov a stavebníkov v USA klesá. Vyhliadky však ostávajú solídne.
  Dnes bol zverejnený index dôvery malých podnikateľov v USA. Ten zaznamenal relatívne silný pokles o 2,6b. na 104,8b. Bol to už tretí mesačný pokles po sebe z historických maxím 108,8b. Aktuálne je tento index najnižší od marca. V historickom porovnaní však stále ostáva na mimoriadne vysokých úrovniach. Nie je to jediný index, ktorý klesá. Silný pokles zaznamenal index dôvery stavebníkov, ktorý v novembri klesol o 8b., najviac od roku 2014 na 60b. Tento pokles ho poslal na najnižšiu úroveň od leta 2016.
 • Dôvera malých podnikateľov v USA je na dvojročných minimách
  Časy, kedy z USA chodili samé dobré správy, sú už niekoľko mesiacov minulosťou. Trh práce sa drží, a spolu s ním aj sp...
 • Dôvera v americkú ekonomiku je už len krôčik od desaťročných maxím
  Minulý týždeň boli zverejnené posledné významné indikátory dôvery, ktoré už zachytávajú vývoj po amerických voľbách, a tak prišiel čas bilancovať. Vytvoril som kompozitný index dôvery v americkú ekonomiku vychádzajúci z deviatich popredných indexov sentimentu. Jedná sa o celonárodné ISM indexy podnikovej dôvery vo výrobe a službách, regionálne indexy výrobnej dôvery (Chicago, Philadelphia, New York), index dôvery medzi malými podnikateľmi, indexy spotrebiteľskej dôvery (Conference Board, University of Michigan) a index staviteľov domov. Vzhľadom na to, že rôzne indexy používajú rôzne škály som ich historický vývoj meral na základe násobku smerodajnej odchýlky od priemeru.
 • Dôvera v americkú ekonomiku po voľbách prudko rastie. Kvôli očakávaniu nižších daní
  Pred chvíľou bol zverejnený novembrový index dôvery v sektore služieb pre americkú ekonomiku, ktorý vyskočil z úrovne 54,8b. na trinásťmesačné maximum 57,2b. (čakal sa len mierny rast na 55,3b.). Zoznam indikátorov dôvery subjektov súkromnej sféry pre november je tak skompletizovaný. A keďže značná časť respondentov odpovedala po prezidentských voľbách, tak nám to poskytuje pohľad na to, že ako americká súkromná sféra vníma očakávané Trumpove politiky.
 • Dôvera v ekonomiku eurozóny zažíva boom, rast EURUSD zastavila rezistencia 1,20
  Dnes prekvapili indexy dôvery podnikateľov v európsku ekonomiku. Indexy dôvery vo výrobe aj v službách pre Francúzsko, Nemecko a aj celú eurozónu boli výrazne lepšie než sa čakalo. Nižšie je screen z dnešného kalendára, v ktorom sa to zelená.
 • Dôvera v schopnosť FEDu zvyšovať sadzby klesá. A s ňou aj dolár.
  Aktuálna negatívna nálada na trhoch sa prejavuje aj na výnosoch z amerických dlhopisov. Pri desaťročných splatnostiach klesli výnosy za posledných šesť obchodných dní z viac ako 3,2% pod 3,1%, na najnižšiu úroveň od začiatku októbra.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank