Neděle 26. červen 2022 09:53
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets

Globální ekonomika: Je vyloženě špatná, nebo extra divná?

17.06.2022 10:06  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Co je extra špatné? Válka mezi Ruskem a Ukrajinou, cena ropy a rizika recese ve Velké Británii a eurozóně jsou na prvním místě seznamu toho, co je v globální ekonomice špatné. Co zdaleka není tak špatné? Zaměstnanost v USA, snížení cel a uvolnění covid omezení v Číně.

Je světová ekonomika opravdu tak hrozná?

Podle mého názoru rozhodně ne. Myslím, že je vhodnější ji popsat jako "super divnou" - neustále slýchám, jak mi finanční profesionálové a klienti říkají, že si nejsou jisti, co si o tom mají myslet, že je to takové neobvyklé prostředí. Jeden z nich jednoduše řekl: "Je těžké se v tomto prostředí zabydlet". Domnívám se, že některé aspekty globální ekonomiky jsou velmi pozitivní, zatímco některé jsou velmi negativní. A sentiment je velmi negativní – podle mého názoru překvapivě. Pojďme si projít, co právě teď funguje a co ne.

Co je vyloženě špatné?

1. Rusko-ukrajinská válka. Rusko nyní dosahuje určitých úspěchů, dokonce znovu zaútočilo na Kyjev. Tato válka se zhoršuje a je čím dál trvalejší, což je pro svět špatná zpráva z hlediska možného nedostatku potravin i některých komodit. To povede k narušení dodavatelských řetězců a zvýšení nákladů. Riziko přerušení dodávek energie zůstává pro evropskou ekonomiku značnou hrozbou.

2. Cena ropy. Ceny ropy v posledních pěti týdnech výrazně vzrostly. Ceny energií mají schopnost se kaskádovitě šířit celou ekonomikou a zvyšovat tak mnoho dalších cen. Ve Spojených státech dosáhla nedávno průměrná cena galonu benzinu 4,85 USD, což je přibližně dvojnásobek ceny od začátku roku 2021. Zatímco ceny energií zůstávají zvýšené, je velmi nepravděpodobné, že bychom se vrátili k cílové míře inflace stanovené centrálními bankami, která byla kolem 2 %.

3. Rizika recese ve Spojeném království a eurozóně rostou. Ekonomiky Spojeného království a eurozóny jsou výrazně ovlivněny rusko-ukrajinskou válkou. Jsou slabší a hrozí jim větší riziko recese. A jejich centrální banky mají křehčí postavení při vybalancovávání situace, když se snaží kontrolovat vysokou inflaci. A to zejména proto, že některé klíčové příčiny inflace vyřešit nemohou.

Co zdaleka není tak špatné?

1. Situace v oblasti zaměstnanosti v USA. Velká pozornost byla věnována tomu, jak "dobrá" byla květnová zpráva o zaměstnanosti. Na to dokonce reagovaly akcie ve stylu "dobrá zpráva je špatná zpráva", právě protože míra vytváření pracovních míst v USA byla tak vysoká. Domnívám se však, že nejdůležitější částí zprávy o zaměstnanosti je nyní růst mezd, a ten vykázal vítané zpomalení. Průměrný hodinový výdělek se meziměsíčně zvýšil o 0,3 %, což bylo pod očekáváním 0,4 %. Růst mezd tak byl v květnu, stejně jako v dubnu, relativně příznivý, což naznačuje, že "lepivější" složka inflace – mzdy – nemusí být tak problematická.

2. Složka zaměstnanosti řízená zpomalením hospodářského růstu, zatím funguje podle plánu. Tím máme na mysli, že zpráva Job Openings and Labor Turnover Survey (JOLTS) za duben ukázala, že počet volných pracovních míst se snížil. Zatím jsme ale nezaznamenali růst propouštění (ve skutečnosti se propouštění snížilo). Doufám, že by to tak mohlo pokračovat i nadále, kdy se bude propouštět jen málo, ale výrazně se sníží počet volných pracovních míst, což by jistě mohlo pomoci zmírnit mzdové tlaky do budoucna. Podle mého názoru tak mohou USA dosáhnout měkkého přistání.

3. Tržní inflační očekávání se v posledních týdnech snížila v USA, Německu a Spojeném království. Navzdory vysokým cenám energií se objevily některé signály, které podporují názor, že by se inflace mohla brzy začít snižovat. Kromě toho se také domnívám, že hlavní západní centrální banky si dokázaly udržet určitou důvěryhodnost poměrně tvrdými jednáními o boji s inflací. Jak jsme viděli od chvíle jestřábího obratu Fedu ze začátku tohoto roku, tato slova vykonala část práce, aniž by došlo ke skutečnému zvýšení sazeb, což způsobilo zpřísnění finančních podmínek. To zase pomohlo formovat inflační očekávání. Nebojte se tedy tvrdých slov ze strany Fedu nebo jiných centrálních bank.

4. Zpětné zpřísnění omezení kvůli covidu v Číně. Ekonomické výsledky v Číně byly v posledních několika měsících vzhledem k omezením souvisejícím s covidem velmi neuspokojivé. To by se však mělo začít zlepšovat vzhledem ke snižování striktních nařízení ve velkých městech. Minulý týden se v Šanghaji začaly demontovat ploty, znovu se otevřela veřejná náměstí a obnovila se veřejná doprava. Zaměstnanci se vracejí do práce a věci do normálu. To by mělo pomoci zlepšit narušené dodavatelské řetězce, které byly významným zdrojem inflace. Již minulý týden jsme zaznamenali mírné zlepšení indexů nákupních manažerů (PMI) a věřím, že to bude pokračovat – zejména s nástupem fiskálních stimulů. Příběh, který se odehrává v Číně, je velmi pozitivní, i když může chvíli trvat, než nabere na dynamice. (Nevýhodou je samozřejmě možnost vyšších cen energií v důsledku zvýšení poptávky po ropě, ale výhody opětovného otevření zvysoka převažují nad nevýhodami).

5. Snížení cel. Americká ministryně obchodu Gina Raimondo nedávno uvedla, že Bidenova administrativa zvažuje zrušení některých cel z Trumpovy éry. Bidenova administrativa 6. června oznámila, že pozastaví cla na solární panely z některých zemí jihovýchodní Asie. Zdá se, že administrativa se vzhledem k vysokým nákladům na energie soustředí na zrušení cel souvisejících s energetickým průmyslem.  Bidenova administrativa hledá všechny možné způsoby, jak zkrotit inflaci, byť by k tomu byla jen malá příležitost. To je také malé vítězství pro globalizaci.

6. Známky uvolňování regulace v Číně. Objevují se zprávy, že vyšetřování několika čínských společností čínskými úřady končí, což naznačuje, že by se čínské regulační prostředí obecně mohlo zlepšovat. To podporuje to, co v posledních měsících naznačovali čínští politici, tedy že se staví přívětivěji k podnikání. To by mělo být pozitivní i pro čínskou ekonomiku.

Jaké jsou hlavní poznatky?

Některé oblasti světové ekonomiky jsou ve špatném stavu, ale jiné rozhodně ne. Některé společnosti z tohoto prostředí těží, zatímco jiné ne. Například navzdory velmi pesimistickým názorům některých generálních ředitelů jsme slyšeli i pozitivnější postřehy a názory. Společnost Hewlett Packard vykázala lepší než očekávané výsledky a upravila svůj výhled pro zbytek roku směrem nahoru. Generální ředitel společnosti Delta Airlines Ed Bastian řekl, že "poptávka je mimo tabulky". To jsme slyšeli i od jiných leteckých společností; a i když jsou předpovídány vyšší náklady na energie, zdá se, že tyto firmy je dokážou dobře zvládat. Výrobce vybavení Foxconn očekává zlepšení podmínek pro dodavatelský řetězec v druhé polovině roku 2022.

Domnívám se, že po letech ultra-akomodativní měnové politiky, která všechny lodě „nadnášela“, je současná éra obdobím, v němž budeme muset být selektivní,nároční a zaměřit se na odvětví i společnosti, které mohou v tomto prostředí potenciálně dosahovat dobrých výsledků.

Kristina Hooper, vedoucí stratéžka trhů Invesco

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Globální akciové trhy dnes mírně rostou
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování v zisku. Index Dow Jones posiluje o 0,2 %, S&P 500 roste o 0,3 % a technologický Nasdaq přidává také 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří realitním developerům (+1,1 %). Ztráty jsou relativně omezené do výše jedné desetiny procenta a týkají se především zpracovatelů komodit.
 • Globální akciové trhy korigují předchozí silný růst
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně odepsaly 0,5 % hodnoty a technologický Nasdaq klesl o 1 %. Vzhledem k absenci negativních zpráv je tento pokles nejpravděpodobněji způsoben vybíráním zisků investory, když trhy v předchozích dnech dosahovaly nových historických maxim. V rámci širšího indexu S&P 500 se nedařilo ani jednomu sektoru. Nejhlubších ztrát ve výši 1,2 % dosáhly energetické společnosti následované technologickými firmami s poklesem o 0,8 %.
 • Globální akciové trhy postihla negativní nálada
  Globální akciové trhy mají za sebou dosti pochmurné období, když od začátku října nejširší globální akciový index MSCI All Country World ztratil 9 procent a od začátku roku je už v 7procentním mínusu. Za tímto akciovým poklesem stojí několik důvodů. Zaprvé je to mírně zpomalující dynamika světové ekonomiky, která je patrná již od počátku letošního roku a odráží se ve vývoji globálního indexu nákupních manažerů PMI, který dosáhl vrcholu na konci loňského roku a od počátku letošního roku setrvale klesá. Z klíčových ekonomik se nadstandardně daří pouze Spojeným státům, v ostatních velkých ekonomikách jsme nicméně svědky mírného ochlazování ekonomického růstu. Patrné je to zejména v Číně, kde tempo růstu HDP ve třetím kvartálu zpomalilo na 6,5 procenta, což je nejslabší dynamika od globální finanční krize. Přitom Čína přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou.
 • Globální akciové trhy zažívají nejhorší týden od globální finanční krize v roce 2008
  Globální akciové trhy zažívají nejhorší týden od globální finanční krize v roce 2008, když hlavní indexy momentálně od minulého týdně padají o přibližně 11 %. Na vině je samozřejmě šíření koronaviru po celém světě. Globální akciové trhy tak ztratily na celkové tržní kapitalizaci nevídaných 5 bilionů dolarů.
 • Globální akciové valuace indikují akciové výnosy kolem 5 % ročně
  Pro výhled na očekávané akciové výnosy ve střednědobém horizontu kolem pěti let jsou klíčové valuace neboli ocenění akciových trhů ve vztahu k fundamentálním veličinám jako korporátní zisky či tržby. Na základě historických statistik jsou sice pro střednědobý investiční horizont významnými faktory celkových akciových výnosů také růst korporátních zisků a vyplácené dividendy, nicméně tím nejdůležitějším faktorem se zdají být právě akciové valuace neboli ocenění (angl. valuations). Čím více jsou akciové valuace níže, tím levnější akcie jsou a zároveň tím vyšší potenciál pro dodatečné výnosy ve střednědobém horizontu a naopak. K nejsledovanějším valuačním ukazatelům přitom patří poměr ceny akcie k čistému zisku P/E (price-to-earnings ratio) a poměr ceny akcie k tržbám (price-to-sales ratio).
 • Globální akciové valuace indikují mírně pozitivní výkonnost
  Jedním z nejdůležitějších indikátorů atraktivity akcií ve střednědobém horizontu, a možná vůbec tím nejdůležitějším, jsou valuace. Ty představují poměr tržních cen akcií na různých fundamentálních veličinách z finančních výkazů jako zisky či tržby. Čím jsou valuace nižší, tím jsou akcie levnější a tím vyšší výnos od nich investoři mohou ve střednědobém horizontu očekávat a naopak.
 • Globální dluh, japonský scénář, zombifikace ekonomiky a akciové výnosy
  Japonský scénář je pro Evropskou unii i USA vysoce pravděpodobný. Fed na svém posledním zasedání potvrdil, že bude udržovat základní úrokové sazby na nule minimálně do roku 2023. ECB se bude chovat stejně.
 • Globální dluh loni narostl o 557 bilionů korun na nový rekord. Česká vláda se na nárůstu podílela z 0,07 procenta, tedy menší sumou, než jaká odpovídá jejímu podílu na světové ekonomice
  Celkový světový dluh loni vzrostl o 24 bilionů dolarů na historicky rekordní úroveň 281 bilionů dolarů. Tato hodnota odpovídá úrovni 355 procent světového hrubého domácího produktu. Čísla jako každoročně zveřejnil Institut pro mezinárodní finance.
 • Globální dluh na novém historickém maximu
  Institut mezinárodních financí (Institute of International Finance) včera zveřejnil pravidelnou kvartální analýzu, která se věnuje celkové globální zadluženosti, tedy zadluženosti všech ekonomických subjektů – vlády, podniků a domácností. V průběhu letošního druhého čtvrtletí celkový globální dluh vzrostl o 5 bilionů dolarů na nový rekord 296 bilionů dolarů. Podíl celkového globálního dluhu na globálním HDP přitom díky silnému oživení světové ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně poklesl na 353 %, nicméně i tak se tento poměr pohyboval poblíž historického maxima. Celkově se tak jednoznačně potvrdil již poměrně známý fakt, že objem celkového dluhu ve světové ekonomice nebyl nikdy větší.
 • Globální dluhopisové trhy: Potenciál se vyčerpal
  Globálním dluhopisovým trhům se v letošním roce velice výrazně daří. Široký globální dluhopisový index ICE BofAML Global Government totiž od začátku roku připisuje vysoce nadprůměrné zhodnocení 6 %. Ceny dluhopisů rostly prakticky kontinuálně, jak je to vidět na grafu níže. Průměrný globální dluhopisový výnos na začátku roku činil 2,0 % a do začátku září silně vyklesal až na úroveň 1,2 %. Samozřejmě přitom platí, že pokles dluhopisových výnosů, tj. výnosů do doby splatnosti (yield to maturity), měl za následek růst cen dluhopisů a kladné zhodnocení pro investory.
 • Globální ekonomika nahoru i dolů vlivem smíšených dat
  V USA v minulém týdnu vládla smíšená nálada. Mohlo za to střídání pozitivních a negativních dat, které se objevovaly...
 • Globální ekonomika se začíná zotavovat
  Nejnovější čísla OECD ukazují, že globální ekonomika, v čele s Asií, se zotavuje. Akciové trhy mohou proto dále růst. V současnosti je naší strategií zaměřit se více na akcie z Evropy a rozvojových zemí a naopak ustoupit od amerických akciových trhů.
 • Globální ekonomika v karanténě
  Globální ekonomika se kvůli pandemii koronaviru ocitla v karanténě. Její růst tak letos výrazně zpomalí. Zatímco náš předchozí odhad počítal s dynamikou na úrovni 2,4 %, nyní je to už jen 0,6 %. Zkušenosti z Číny naznačují, že současná situace by měla trvat 4-8 týdnů. Poté by se měla začít stabilizovat. Jak rychle se ekonomiky budou zotavovat, bude záležet i na situaci na trhu práce. Tam čekáme výrazný nárůst nezaměstnanosti. Centrální banky i vlády přispěchaly postiženým ekonomikám na pomoc s gigantickými balíčky. Jejich vliv ale uvidíme spíše, až současná krize opadne. Kde ale jejich dopad bude patrný velmi brzo, budou deficity veřejných financi.
 • Globální ekonomika vykáže v roce 2013 mírný růst, eurozóna zůstane v recesi
  Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. Saxo Bank očekává v letošním roce mírný růst globální ekonomik...
 • Globální ekonomika zpomaluje kvůli rekordnímu růstu komodit
  V úterý se akcie propadly spolu s evropskými a americkými futures kvůli obavám, že ceny komodit zvýší inflaci a potlačí ekonomický růst. Nikl krátce vystoupal nad 100 000 dolarů za tunu.
 • Globální ekonomiku i akciové trhy ovlivňuje do značné míry obchodní válka
  V posledních dnech jsme mohli pozorovat, jak americké indexy zareagovaly na obnovený a možná ještě větší obchodní konflikt mezi USA a Čínou. Ačkoliv se jednalo o poměrně malý výprodej 5 – 6 procent, a tím pádem jen logickou korekci po strmém růstu, může jít o spouštěč mnohem horších predikcí do budoucna.
 • Globální investiční výhled – Investoři se budou muset spokojit s podprůměrnými výnosy
  Naše původní očekávání pro rok 2020 byla masivním rozšířením pandemie koronaviru po celém světě výrazně upravena. Vzhledem k tomu, že globální akciové trhy jsou momentálně od začátku roku pouze mírně v plusu, je vysoce nepravděpodobné, že dosáhnou za celý rok výraznějšího kladného zhodnocení.
 • Globální krize na pozadí geopolitické situace na Ukrajině
  Ceny zlata nadále rostou na pozadí rostoucí inflace a současné krize na Ukrajině. Kombinace geopolitického napětí a vysoké inflace je velmi příznivá pro vyšší ceny zlata a stříbra i do budoucna.
 • Globální makroekonomická situace nahrává vysokým cenám komodit
  Cenám komodit nahrává globální ekonomická situace, jejich další růst nebo alespoň udržení stávající úrovně podporuje řada faktorů. O tom, že komodity si letos povedou lépe než loni, jsou přesvědčeni i analytici Světové banky.
 • GLOBÁLNÍ NÁRŮST AMERICKÉHO DOLARU A EURA
  Po několika ziskových dnech a nových rekordních maximech nastal mírný pokles amerických akcií. Největší stín na solidn...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXGiants
FXlift
MB Trading
reklama
Dukascopy forex