Pondělí 27. červen 2022 01:07
reklama
Swissquote Bank
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
InstaMarkets
reklama
Purple broker v ziskovosti

Pšenice je ohrožena téměř všude, může tak dojít k dalším škodám v ekonomice

16.05.2022 19:28  Autor: TriangleMarkets  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ruská invaze omezila vývoz pšenice z Ukrajiny, zvýšila ceny chleba a nudlí a světovou úrodu čeká další zkouška: extrémní počasí. 

Sucha, záplavy a vedra ohrožují výrobu od USA po Francii a Indii a zhoršují klesající produkci Ukrajiny. Skoro každý větší region, který se zabývá pěstováním trpí jednou z hrozeb. Jedinou výraznou výjimkou je Rusko, které se chystá na velkou úrodu a má možnost těžit ze stoupajících cen a omezených dodávek v různých zemích.

Pšenice je silná a její rozšířené zeměpisné rozšíření většinou znamená, že nedostatek na jednom místě lze doplnit odjinud. Odolnost pšenice však testuje množství problémů. Analytici dotazovaní agenturou Bloomberg před čtvrteční zprávou USA Ministerstvo zemědělství očekává, že světová produkce klesne poprvé za čtyři sezóny. To nejspíše bude držet ceny většiny základních potravin na vysoké úrovni, neboť od Afriky po Evropu se prohlubuje hlad a krize životních nákladů.

„Pokud jsme někdy potřebovali vidět optimální podmínky a silné výnosy po celém světě, byl to právě tento rok,“ uvedl výkonný ředitel společnosti CRM AgriCommodities, James Bolesworth. „Je zřejmé, že taková situace se nedostavuje. To zvyšuje riziko této vysoce nestabilní situace.“

Takhle si vedou plodiny na severní polokouli: 

Evropská Unie

Horké a suché počasí je v největším vývozci pšenice na světě po příznivém začátku jara pořád větším problémem. Uprostřed pšeničného pásu neprší na počátku klíčového období ve vývoji pšenice a teploty v nejdůležitější pěstitelské zemi Francie se vyšplhaly na nezvykle ranou letní úroveň. Vyhlídky na výrobu se sice mohou dále zlepšit, ale bude hodně záležet na tom, jestli se v následujících týdnech podaří nedostatek vody zmírnit.

„Pokud bude nedostatek srážek přetrvávat až do konce měsíce, budeme se muset znovu podívat na naše předpovědi výnosů,“ uvedl analytik plodin ve společnosti Strategie Grains, Aurelien Blary.

USA

Sucho sužující centrální pláně USA, už některé pěstitele donutilo k odepsání vyprahlé červené zimní pšenice, která je mlynáři a pekaři používaná k výrobě chlebové mouky. Podle viceprezidenta pro výzkum a provoz společnosti Kansas Wheat, Aarona Harriese, začne sklizeň příští měsíc v Kansasu, jakožto největším producentem, a výroba bude „hluboko pod“ pětiletým průměrem. Pojišťovny plodin očekávají na některých polích výnos od nuly do pěti bušlů na akr, mezitím co obvykle je to 35 až 40 bušlů, uvedl.

Hrozí, že výpadek dodávek vynese vyšší ceny obilí, prohloubí inflaci v dodavatelském řetězci a poškodí americký vývoz. „Vše na západ od řeky Mississippi potřebuje déšť,“ uvedl Harries. „Pokud nebudeme mít tyto pravidelné přeháňky, velikost úrody se bude každým dnem zmenšovat.“

Nadměrný déšť na sever dále ztěžuje pěstování jarní pšenice, která se používá k výrobě baget a pizzy. Farmář z Minnesoty, Tim Dufault odhaduje, že jeho stát už kvůli zpoždění ztratil asi 5 bušlů na akr potenciálního výnosu. Státní komise pro pšenici uvedla, že výsev v Severní Dakotě je „bolestivě pomalý“ a osetých ploch je jen 8 % oproti téměř dvěma třetinám v loňském roce touto dobou.

Kanada 

Obdobné problémy s počasím se objevují i za hranicemi Spojených států. Studené teploty zpozdily výsev v Kanadě a producenti se nyní snaží sázet na polích, která jsou buď příliš vlhká, nebo naopak moc suchá.

V  jižní Albertě je sucho problémem, v oblasti pěstování jarní pšenice a pšenice tvrdé, která se používá v těstovinách. Podle zdejšího ministerstva zemědělství je vlhkost vzduchu v zemi nižší, než před rokem a suché a větrné počasívytváří erozi půdy. O kus dál na východ odstavila farmáře v Manitobě série bouří. V tomto týdnu se očekává další déšť, který zpochybňuje brzký pokrok.

„Prakticky 99 % farmářů se ještě nedostalo na pole,“ uvedl prezident organizace Keystone Agricultural Producers, Bill Campbell, a dodal, že se může jednat o týden, než po skončení deště vše uschne. „Je to zase na začátku.“

Indie

Druhý největší zemědělec s pšenicí na světě, spalují pole vedra a snižují exportní očekávání, která by zmírnila celosvětový nedostatek. Teploty za březen se v rekordech od roku 1901 vyšplhaly na historicky nejvyšší úroveň za celý měsíc a v klíčovém období vysychaly úrodu. To vedlo k odhadům, že výnosy v této sezoně klesnou o 10 až 50 %.

Potravinářské ministerstvo snížilo odhad výroby na 105 milionů tun z předešlého výhledu 111 milionů tun a nějací obchodníci se domnívají, že úroda se znovu sníží. V některých částech severní Indie pokračují silná vedra, která mohou způsobit určité zpoždění úrody, pokud se lidé vyhnou odchodu ven.

Čína

Čína je v čele celosvětové produkce pšenice a po nezvyklých podzimních povodních jsou zde obavy o její ozimou pšenici. Na sociálních sítích ukazují videa zemědělce, kteří před dozráváním sekali hektary půdy v naději, že se jim podaří získat lepší cenu prodejem za krmivo pro zvířata. 

Pole se mají sklízet odhadem za 20 dní a úředníci zjišťují nedovolené zničení. Čína bude chtít snížit svou závislost na zahraničních dodávkách poté, co se za poslední dvě sezóny stala jedním z největších dovozců.

Oblast Černého moře

Vlhkost půdy na Ukrajině je uspokojivá, což navyšuje vyhlídky na výnosy. Válka ale omezí produkci a existují obavy, kde kvůli zaostávajícímu vývozu skladovat úrodu, sila jsou přeplněna obilím z loňska

Také Rusko se nachází v dobrém počasí a mohlo by sklízet téměř rekordní sklizeň. To posílilo vyhlídky na dopravu, přestože náklady na dopravu a pojištění jsou vysoké a někteří obchodníci se komoditám straní.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Příznivé zprávy o epidemii i politice. Akcie a euro rostou
  Včerejší závěr se sice evropským akciím nepovedl, ale dnes hlavní indexy začínají znovu slušně v zeleném. Německý DAX nebo francouzský CAC40 jsou zhruba 0,7 pct v plusu a londýnský FTSE100 o mnoho nezaostává. Pod mírným tlakem se nacházejí dluhopisy, a to hlavně v případě delších splatností. Ropa přidává dalších 0,7 procenta, zlato naopak ustupuje.
 • Příznivé zprávy z ratingových agentur koruně ani dolaru zatím příliš nepomáhají
  Zrána koruna krátce zaváhala, zřejmě i kvůli číslům o inflaci. Pak se dopoledne snažila posilovat, ale pod 25,50 nar...
 • Příznivý sentiment pomohl asijským akciím k ziskům
  Americký akciový index S&P 500 včera velkých změn nedoznal, když se jeho hodnota posunula výše o necelou jednu desetinu procenta. Vysoké zisky energetického sektoru (+1,6 %) do velké míry kompenzovaly ztráty maloobchodních řetězců, jejichž akcie přišly o 0,9 %. V mínusu uzavřely i akcie finančních domů. Investiční banka Morgan Stanley reportovala lepší než očekávané výsledky, na což akcie reagovaly otevřením o více jak 3 % výše, nakonec však o zisky přišly a uzavřely na úterním kurzu. V technologickém sektoru ( 0,2 %) byl zklamáním výhled managementu IBM, zatímco hospodářské výsledky překonaly očekávání, na což akcie reagovaly propadem o 7,6 %.
 • Příznivý vstup do týdne nezkazila ani nová data. Dolar posiluje k hlavním měnám, koruně i zlatu
  Finanční trhy odstartovaly do nového týdne s podporou zpráv z G20. Soudě podle projevu amerického prezidenta se zde vše neslo ve velmi pozitivním duchu; hlavním výsledkem pak bylo odložení dalších cel a zrušení části sankcí na Huawei výměnou za vyšší čínský import americké zemědělské produkce.
 • PSA Group
  Francouzská automobilka za loňský rok téměř zdvojnásobila čistý zisk na 1,73 miliardy eur. PSA má nyní k dispozici částku 6,8 miliardy eur, kterou hodlá využít jak na investice, tak na výplatu dividend poprvé po šesti letech.
 • PSA Group hlásí rekordní výsledky
  Společnost PSA Group dosáhla v loňském roce rekordních výsledků. Její čistý zisk činí 84,5 miliardy korun. Značka Opel, která je značkou francouzské skupiny PSA Group, se vrátí na ruský trh.
 • PSI a OSI
  Včerajšie obchodovanie na FX trhu nebolo príliš aktí...
 • Psychologie investování: Nástrahy, které číhají v našich hlavách
  Živit se obchodováním s cennými papíry považuji za jednu z nejnáročnějších činností, jak vydělávat peníze. A potvrzují to i data – v případě některých instrumentů prodělá i více jak 75 procent obchodníků. Přesto se na tuto nejistou půdu na vlastní pěst pouští velké množství lidí bez zkušeností, třeba jen po shlédnutí pár videí se „zaručenými radami“ na YouTube. Obchodování přitom nabízí velký prostor pro chybování a ztrátu peněz, mimo jiné kvůli podcenění psychologických aspektů. Které chyby jsou ty nejčastější?
 • 📉Pšenica na 3-mesačných minimách🌾
  Cena pšenice sa obchodovala okolo 6,1 USD za bušel, čo je najnižšia úroveň od 28. decembra, pretože priaznivé počasie v hlavných producentských regiónoch vrátane USA a Ruska a silnejší dolár tlačili pšenicu k stratám za posledný týždeň o takmer 3%. Vyhliadky na produkciu v oboch hlavných vyvážajúcich krajinách posilnili predpovede naznačujúce viac zrážok v tomto mesiaci. Včera ruská poradenská spoločnosť pre poľnohospodárstvo IKAR zvýšila prognózu úrody pšenice v roku 2021 v krajine na 79,8 milióna ton zo 78 miliónov ton.
 • Pšenice jako politický nástroj
  Minimálně od dob šoků sedmdesátých let minulého století se ropa právem považuje za mocnou geopolitickou zbraň. V současnosti v důsledku ruského napadení Ukrajiny pozorujeme v Evropě variaci na toto téma zejména v podobě plynu, u kterého nad námi visí hrozba (v některých případech se již jak známo naplnila) odstřižení či alespoň přiškrcení dodávek prakticky v libovolném okamžiku.
 • Pšenice klesá v ceně po dosažení 10 měsíčného maxima.
  Včera kotace pšenice dosáhli úrovně 718 USD, což je maximem od května 2013. Pouze v březnu roku 2014 růst cen na pšen...
 • Pšenice klesla na pětiletá minima, obiloviny dosáhly nejnižší ceny od roku 2006
  Pšenice se hned první obchodní den v novém roce propadla na nejnižší hodnoty od června 2010. V Chicagu po poklesu o 2,...
 • Pšenice – krátkodobý výhled
  Čas utekl jako voda a tak můžeme jen pamatovat na nejvyšší ceny bušlu pšenice...
 • Pšenice nadále roste kvůli dalším možným sankcím proti Rusku
  Termínové obchody s pšenicí v Chicagu prodloužily svůj růst z nejnižší úrovně za měsíc kvůli vyhlídkám na další sankce vůči Rusku reaguje se tak na obvinění z válečných zločinů na Ukrajině.
 • Pšenice propadla na téměř měsíční minimum
  Na úroveň téměř měsíčního minima propadl v průběhu včerejší obchodní seance na burze CBOT nejaktivnější futures kontrakt na pšenici. Jednalo se o reakci na zlepšující se podmínky pro růst pšenice ve státě Kansas, který platí za vůbec největšího producenta pšenice v USA.
 • Pšenice roste kvůli obavám z vývoje na Ukrajině
  Dle nejnovějších zpráv nelze exportovat pšenici z Ukrajiny, což napomáhá obavám z potravinové krize. Tento jev se propsal do dnešní otevírací ceny 3% zvýšením. Prezident Zelensky odhaduje, že je na Ukrajině uskladněno přibližně 22-25 milionů tun obilí. Neschopnost vyvážet je dána zablokovanými přístavy. Dle prezidenta Zelenského bude k exportu na podzim připraveno 75 milionů tun obilí. Je nutno dodat, že cenu pšenice ovlivňují i pozitivní zprávy, například zvýšení produkce v Austrálii.
 • Pšenice v Austrálii by v příštím roce mělo být více, než se čekalo
  Mnohem lepší sezónní podmínky posílily výhled sklizně pšenice v Austrálii v sezóně 2016-2017. Nicméně, dle z...
 • Pšenice – Možné pokračování odrazu
  Několik týdnů uplynulo. V pondělí jsme byli svědky důležitého obchodování pro pšenici. Pokus o zlomení klíčové podpory na 421 dolarů selhal a došlo k silnému oživení poptávky po pšenici. Podpora se aktuálně nachází na úrovni 430 dolarů.
 • Pšenice – Nárůst na 487,875 USD
  Cena pšenice vzrostla za posledních 10 dnů o 38 USD za bušl. To je neuvěřitelný skok. Aktuálně se obchoduje za 488,625 USD. Má tak velmi dobře našlápnuto k překonání hodnoty 490 USD a ataku hranice 450 USD za bušl. Ač to tedy podle posledních předpokladů a zvěstí vypadalo, že cena pšenice silně poklesne, realita se nakonec obrátila a pšenice silně roste. To ovšem nepůjde donekonečna. Silná bariéra se nachází právě na úrovni 450 USD. Tu nejspíš pšenice nepřekročí.
 • Pšenice – Obrovský pokles ceny
  Ještě v polovině července jsme vás informovali o tom, že cena pšenice může významně poklesnout. A jak jsme předpovídali, tak se také stalo. Pšenice 11. července 2017 atakovala svůj vrchol a od toho momentu její cena stále jen klesá. Z téměř 500 USD za bušl se aktuálně obchoduje za 387 USD za bušl a tato hodnota stále klesá. Její hodnota je tak na svém dvouletém minimu. Příčinou je velice dobrý stav této plodiny v Americe, které se zde letos nebývale daří. Analytici proto předpokládají, že by podobný vývoj mohl pokračovat i do budoucna.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Vantage