Sobota 28. květen 2022 06:13
reklama
Purple broker v ziskovosti
reklama
virarosi krypto
reklama
Insta zivy seminar
reklama
XTB analyticke forum

Přehled páru EUR/USD. 13. 5. 2022. Finsko a Švédsko podají do týdne žádost o vstup do NATO.

13.05.2022 07:53  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

analytics627da107ede59.jpg

Měnový pár EUR/USD se během čtvrtého obchodního dne v týdnu propadl. Pár z ničeho nic obnovil svůj pád, ačkoli tomu nepředcházelo nic, co by mohlo tento pohyb vyvolat. V předchozích článcích jsme řekli, že téměř jediným růstovým faktorem pro euro může být nutnost čas od času se přizpůsobit. Zdá se však, že ve skutečnosti je vše přesně naopak. Právě kvůli neschopnosti přizpůsobit se obnovil pár svůj obrovský propad. Nutno podotknout, že poslední dny byly pro americký akciový trh a trh s kryptoměnami neveselé. Viděli jsme rekordní pády, které ještě ani nelze považovat za dokončené. Proto na obecném pozadí nový pád eura a libry už ani nevypadá děsivě. Přesto si stojíme za svým názorem: současný pád eura je již naprosto nelogický, trh se nadále vyprodává pouze setrvačností, spekulanti útočí, jelikož trend je silný a přidává se stále více účastníků, kteří na tomto propadu chtějí vydělat.

Všimněte si také, že z technického hlediska vše vychází téměř dokonale. Výše uvedená ilustrace jasně ukazuje, že pár se poprvé obchodoval poblíž Murrayovy úrovně "3/8"-1,0620 - nejbližší úroveň k ceně v té době. A pak nedokázal překonat úroveň, která se nacházela několik desítek bodů daleko. To znamená, že jsme neviděli korekci, ale dokonce ani rollback na vrchol. No, protože na trhu prostě nejsou žádní býci, pak je nová nabídka drop-in celkem logická. Nyní je měna euro v odstupu od svých 20letých minim a v příštích dnech je může aktualizovat. A pak je cenová parita hned za rohem. Domnívali jsme se, že cíl 1 0000 je skutečným cílem pro rok 2022. V praxi lze tuto úroveň vypracovat již koncem května - začátkem června. Indikátor CCI je nyní v přeprodané oblasti, hluboko pod úrovní -250. To je obvykle signál k nákupu.

Finsko a Švédsko se hrozeb Kremlu nebály.

Dobře, odbočme trochu od makroekonomického tématu plného negativity a věnujme pozornost geopolitice plné negativity. O vojenském konfliktu na Ukrajině se toho zatím moc říct nedá, ale o světové geopolitice se něco říct dá. V posledních dvou měsících jsme opakovaně upozorňovali obchodníky na skutečnost, že vojenské akce se mohou rozlévat i mimo území Ukrajiny. Připomeňme, že Kreml označil za hlavní důvod vstupu ruských vojsk na Ukrajinu neochotu mít na své hranici vojenské základny NATO (v té době chtěl Kyjev požádat o členství v bloku). Kreml dostane stejné základny NATO jen na druhé hranici. Na hranici s Finskem, která je mnohem delší než s Ukrajinou.

Finsko a Švédsko přemýšlely několik týdnů, ale nyní učinily konečné rozhodnutí - do týdne obě země požádají o členství v NATO. Kreml již na tuto zprávu zareagoval a znovu pohrozil zemím "následky". Dmitrij Peskov řekl, že vstup zmíněných zemí do NATO nepřispěje k bezpečnosti na kontinentu. Dmitrij Medveděv ve svém telegramovém kanálu otevřeně napsal, že vojenská cvičení NATO u hranic Ruska by mohla vyvolat třetí světovou válku, ve které by nebylo vítězů. Finský prezident Sauli Niinisto také ruským úřadům odpověděl, že tlačily jeho zemi na vstup do NATO a že vstup do vojenské aliance nepředstavuje pro Rusko hrozbu. "Přemýšlíme o tom, jak ochránit naši zemi. Pokud se chceme postarat o svou bezpečnost, nikdo nám to nemůže zakázat. Nikomu nemůže ublížit, že se někdo chce chránit," řekl Niinisto. "Moskva dlouhodobě říká, že nezařazený status Finska a Švédska zaručuje stabilitu v pobaltském regionu. Koncem loňského roku však oznámili, že Finsko a Švédsko nemohou vstoupit do NATO. Toto prohlášení úplně vše změnilo. My a Švédsko jsme byli nezúčastněnými zeměmi. Ale prohlášení Ruské federace znamená, že nemůžeme sami rozhodovat o osudu našich zemí. Tato změna nás přiměla přemýšlet," shrnul Niinisto.

analytics627da10f97655.jpg

Průměrná volatilita měnového páru euro/dolar za posledních 5 obchodních dnů k 13. květnu je 95 bodů a je charakterizována jako "vysoká". Očekáváme tedy, že se pár dnes bude pohybovat mezi úrovněmi 1,0311 a 1,0501. Otočení indikátoru Heiken Ashi nahoru bude signalizovat nový pokus o korekci.

Nejbližší úrovně supportu:

S1 – 1,0376
S2 – 1,0254
S3 – 1,0132
Nejbližší úrovně rezistence:

R1 – 1,0498
R2 – 1,0620
R3 – 1,0742

Doporučení k obchodování:

Pár EUR/USD nadále tvoří sestupný trend. Nyní byste tedy měli zůstat v krátkých pozicích s cíli 1,0311 a 1,0254, dokud se indikátor Heiken Ashi neobrátí nahoru. Dlouhé pozice by měly být otevřeny s cílem 1,0620, pokud je cena fixována nad klouzavým průměrem.

Vysvětlivky k ilustracím:

Lineární regresní kanály – pomáhají určit aktuální trend. Pokud jsou oba směrovány stejným směrem, pak je trend nyní silný.

Linie klouzavého průměru - (nastavení 20,0, vyhlazená) – určuje krátkodobý trend a směr, kterým by se nyní mělo obchodovat.

Murray úrovně - cílové úrovně pro pohyb a korekce.

Úrovně volatility (červené linie) – pravděpodobný cenový kanál, ve kterém pár stráví následující den, na základě aktuálních indikátorů volatility.

Indikátor CCI - jeho vstup do přeprodané oblasti (pod -250) nebo do překoupené oblasti (nad +250) znamená, že se blíží obrácení trendu v opačném směru.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Přehled ekonomické situace v České Republice a týdenní předpověď po EUR/CZK, 17. – 21. března 2014.
  Mezí důležité zprávy tohoto týdne patři publikace celé řády ekonomických ukazatelů České Republiky...
 • Přehled ekonomické situace v České Republice a týdenní předpověď po EUR/CZK, 17. – 21. března 2014.
  Mezí důležité zprávy tohoto týdne patři publikace celé řády ekonomických ukazatelů České Republiky. Začneme průmysl...
 • Přehled na tento týden: Fed, FOMC a RBA se dostávají do centra pozornosti
  První v kalendáři je úterní prohlášení o sazbách Australské centrální banky. Neočekávají se žádné změny a trh úrokových sazeb s futures neoceňuje ceny žádného typu snižování sazeb. Existuje však prostor, aby se banka mohla přesunout na 0,1% ze současného rekordního minima 0,25%. Většina ostatních zemí G7 se již pohybuje kolem úrovně 0,1%, takže je to zpráva, kterou je třeba sledovat.
 • Přehled na tento týden: hlavní pozornost na FOMC a BOE
  Aktualizace od nejlepších světových centrálních bank budou tento týden pokračovat trojnásobným přívalem zpráv od Federálního rezervního systému USA, Bank of England a Bank of Japan. Minulý týden se Evropská centrální banka pokusila zmírnit euro, které se v posledních měsících výrazně posílilo. Všechny oči však byly upřeny na žalostný stav jednání o brexitu, který se zintenzivnil, když britský premiér Boris Johnson oznámil plány na porušení mezinárodního práva.
 • Přehled nejdůležitějších ekonomických událostí posledního březnového týdne
  Kypr stojící před bankrotem se v hodině dvanácté dokázal domluvit s Evropskou unií na podmínkách své záchrany. Os...
 • Přehled nejdůležitějších týdenních událostí v USA a Evropě
  Nejdůležitější událostí tohoto týdne bylo setkání ministrů eurozóny. Ti již potřetí řešili tu samou otázku, a to kdy...
 • Přehled nejdůležitějších událostí dne
  Japonská centrální banka (BoJ) dnes ukončila dvoudenní měnové zasedání, kterému poprvé předsedal nový guvernér &n...
 • Přehled očekávaných události: květen 26-30, 2014
  Příští týden bude nejspíš klidný kvůli svátkům v USA a Velké Británii v pondělí, 26. května. Přehled zahrnuje důležité...
 • Přehled očekávaných události: květen 26-30, 2014
  Příští týden bude nejspíš klidný kvůli svátkům v USA a Velké Británii v pondělí, 26. května. Přehled zahrnuje důležité...
 • Přehled o německých parlamentních volbách 2017
  Nové volby jsou již za dveřmi! Německo uspořádá své parlamentní volby dne 24. září, kdy budou přímo voleni čle...
 • Přehled páru EUR/USD – 17. 1. 2022. Vícenásobné zvýšení sazeb Fedu nemusí Ameriku zachránit před vysokou inflací.
  Měnový pár EUR/USD v pátek prudce klesl. Nebylo to způsobeno fundamentálním pozadím nebo makroekonomickými statistikami. Byl to jen "sesuv půdy". Samozřejmě, celkově slovo "propad" není úplně správné, protože pár klesl pouze o 80 bodů. O většinu pozic, které během týdne s velkými obtížemi nasbíral, však přišel. Připomeňme, že během týdne evropská měna jednoduše rostla a ignorovala "základ", v pátek naopak klesla ignorujíc "základ." Americké statistiky byly zcela ignorovány. Můžeme tedy konstatovat, že pohyb byl minulý týden čistě technický.
 • Přehled páru EUR/USD. 25. 1. 2022. Geopolitika, Fed, kolaps světových trhů.
  Měnový pár EUR/USD v pondělí dle očekávání znovu klesl. Situace ve světě je každým dnem zajímavější, i když samozřejmě za současných okolností je "zajímavější" tak trochu špatné slovo. Lépe řečeno nebezpečnější nebo intenzivnější. V poslední době téměř všichni účastníci trhu pozorně sledují prohlášení a kroky Fedu. Situace se vyvíjí a v současnosti 7% inflace nutí mnohé účastníky mluvit ne o 3-4 zvýšení sazeb v roce 2022, ale o 5-7 zvýšeních. Přirozeně jde o "jestřábí" rétoriku, i když nepochází od samotného Fedu.
 • Přehled páru EUR/USD. 27. dubna Olaf Scholz je v Německu nespokojený. Kancléř může rezignovat.
  Měnovému páru EUR/USD se v úterý nepodařilo znovu zahájit korekci. Jeho propad mírně zeslábl, ale celkově zůstává stabilní. Po slabém pullbacku na vrchol ztratila evropská měna několik desítek dalších bodů. Jak jsme řekli dříve, neexistuje žádný spouštěč, kvůli kterému začal koncem minulého týdne propad kotací evropské měny.
 • Přehled páru EUR/USD - 30. 11. 2021. Omikron přichází, ale devizový trh je stále klidný
  Měnový pár EUR/USD byl v pondělí upraven proti korekci. Co se stalo v posledních dnech? Evropská měna našla sílu získat zpět malou část dříve ztracených pozic a dostat se nad linii klouzavého průměru. To už na jednu stranu znamená úspěch, protože v posledních týdnech většinou klesal.
 • Přehled páru EUR/USD – 4. 1. 2021. Podle WHO bude pandemie koronaviru lidstvo provázet i v roce 2022.
  Měnový pár EUR/USD se v pátek a pondělí pohyboval různými směry. Poslední obchodní den roku 2021 a první obchodní den roku 2022 se ukázal jako poměrně aktivní, na trzích se obchodovalo velmi čile. Již jsme si ale řekli, že v podmínkách "tenkého" trhu je pohyb možný i o svátcích. Nejdůležitější je, že v posledním měsíci byl pár nevyhnutelně uvnitř vedlejšího kanálu mezi Murrayho úrovněmi "0/8" - 1,1230 a "2/8" - 1,1353.
 • Přehled páru EUR/USD. 7. 1. 2022. Fed bude mít v příštích dvou až třech letech plné ruce práce se zvyšováním sazeb.
  Měnový pár EUR/USD ve čtvrtek nadále zůstával ve stejném postranním kanálu jako dříve. Pár teď nic nemůže ovlivnit. Ať se na trhu stane cokoli, nic mu nepomůže dostat se z bočního rozmezí 130 bodů. Je třeba ještě poznamenat, že pár má stále minimální vzestupný sklon. V zásadě lze dokonce říci, že v období od 24. 11. do 6. 1. vzrostl o 110 bodů. Tedy za téměř měsíc a půl vzrostlo euro o 110 bodů. Právě tato tendence směrem nahoru je nyní přítomna. Z technického hlediska se tedy pro euro/dolar absolutně nic nemění.
 • Přehled páru GBP/USD na 11. 1. 2022. Velká Británie nadále boří smutné koronavirové anti-rekordy.
  Měnový pár GBP/USD v pondělí zahájil nové kolo korekcí, přičemž se nadále nacházel nad hranicí klouzavého průměru. Vzestupný trend tedy přetrvává. Udržuje se tři týdny, během kterých britská libra přidala asi 400 bodů. Každá pohádka však dříve nebo později skončí. Libra reagovala na prosincové rozhodnutí Bank of England zvýšit sazbu o 0,15 %, ale nyní je potřeba se alespoň trochu korigovat. Signálem pro korekci bude překonání linie klouzavého průměru.
 • Přehled páru GBP/USD na 16. 12. 2021. Rating Borise Johnsona se nadále propadá.
  Měnový pár GBP/USD se ve středu pohyboval většinou klidně. Nebereme nyní v potaz pohyb páru libra/dolar ve večerních a nočních hodinách, protože po tak důležité a vážné události, jakou je zasedání Fedu, trhy vždy potřebují nějaký čas na zklidnění a zotavení.
 • Přehled páru GBP/USD. 10. 2. 2022. Protokol o Severním Irsku: Johnson začal znovu mluvit o článku 16.
  Měnový pár GBP/USD se ve středu pokusil obnovit svůj vzestupný pohyb a obecně se pohyboval přibližně stejně jako pár EUR/USD – s minimálním vychýlením směrem nahoru. V tuto chvíli tedy platí rostoucí trend páru, protože cena se nadále nachází nad klouzavým průměrem. Více než jednou jsme řekli, že britská měna má mnohem více důvodů k růstu než euro. Když se podíváte na grafy pohybu obou párů za posledních 13-14 měsíců, je jasné, že právě euro vůči dolaru mnohem ochotněji zlevňovalo. Libra se po trendu z roku 2020 korigovala vůči dolaru pouze o 38,2 %. Euro korigovalo o 70 %. Preferujeme tedy britskou měnu, která by mohla v polovině prosince nastartovat nový dlouhodobý vzestupný trend. Navíc Bank of England se, na rozdíl od ECB, nechová vyhýbavě, chápe nebezpečí rostoucí inflace a pouští se do práce. Nyní je trh přesvědčen, že Bank of England letos zvýší sazbu ještě nejméně dvakrát. A to je vážná podpora pro britskou měnu, vzhledem k tomu, že Fed dosud neučinil jediný krok ke zpřísnění měnové politiky.
 • Přehled páru GBP/USD. 12. 1. 2022. Britská ekonomika bude čelit novým problémům kvůli "bezpečnému omikronu."
  Měnový pár GBP/USD v úterý opět aktualizoval svá lokální maxima a udržuje si tak rostoucí trend. Zároveň je ale pouhým okem vidět, že se pohyb nahoru zpomaluje, což naznačuje ústup býků z trhu. Zároveň se však pár nemůže prosadit pod linií klouzavého průměru, což nedává důvod k závěru, že lokální vzestupný trend skončil.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple broker v ziskovosti