Neděle 23. leden 2022 16:01
reklama
BidAskBit
reklama
fpmarkets
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
BidAskBit

Tři důvody, proč bychom měli ČNB děkovat

30.11.2021 17:20  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

ČNB se již dvakrát v řadě odhodlala ke dvacet let neviděné akci – k růstu sazeb o víc než čtvrt procentního bodu na jednom zasedání. A aby toho nebylo málo, dodala, že s utahováním měnové politiky není u konce.

Po sedmi letech (naposledy se tak stalo u počátku intervencí) se tak kroky ČNB opět dostávají na čelní strany i bulvárních periodik. A i když je s nelibostí nesou nebo budou nést realitní zprostředkovatelé (byty zlevní), vládní politici (financování dluhu zdraží) či insitní makroekonomové z internetových diskusí („ČNB zničí ekonomiku“), domnívám se, že ČNB dělá to nejlepší, co pro českou ekonomiku dělat může.

I v podmínkách České republiky – a pak mnohem více v západním světě – byla cenová stabilita dlouho brána jako přirozený a neměnný stav věcí: v USA vám musí být přes padesát a u nás aspoň čtyřicet let abyste dokázali vzpomenout na období, kdy inflace plnila přední stránky lokálního tisku. Tato „neměnnost“ je vystavěna na základech, že centrální banky inflaci kdysi dávno poslaly do věčného vyhnanství, což je bohužel omyl. Nebyly to to totiž centrální banky, ale jen shoda historických náhod, která jedné generaci západního světa zajistila bezprecedentní cenovou stabilitu.

Globalizace, internet, rozpad odborů, prekarizace práce (kupř. nástup „zakázkové“ (gig) ekonomiky v posledním desetiletí) atp. vytvořily strukturální tlak, který držel inflaci pod pokličkou i v situaci, kdy negativní dopady těchto tendencí, zejména globalizace, na celé skupiny obyvatelstva „řešily“ vlády růstem veřejného (v Evropě) nebo soukromého (v USA) zadlužení. A dokonce i když toto zadlužování začínalo narážet na své limity (Maastricht, Řecko), nedošlo ke zúčtování: vládám totiž na pomoc přispěchaly centrální banky. Vyloživše si zkrocení inflace v 90. letech jako svůj úspěch a přesvědčení o svých schopnostech centrální banky nabyly dojmu, že inflace je navždy mrtvá, že dokážou obejít letité ekonomické zákonitosti a obědy jsou zdarma, že ztráty a volatilita do ekonomického života už nepatří. Od bohorovného přesvědčení, že tomu tak je, byl jen kousek k tomu, aby se začaly oddávat letitým orgiím nulových či záporných reálných sazeb, začaly experimentovat s bezuzdnými nákupy finančních aktiv, flirtovaly s moderní měnovou teorií a místo cenové a finanční stability začaly řešit klima a sociální nerovnost. Poslední kapkou byla/je naprosto bezprecedentní pomoc po pandemii – dvouciferné roční veřejné deficity a spurt tempa růstu měnové zásoby však už nikoho nevzrušily. Lidé, politici i trhy si za posledních 15 let navykly na měnově-politické opium levných sazeb a nevšimly si, že jeho v pandemii naordinována dávka je už moc velká. Centrální banky léta monetizovaly dluh svých vlád a stlačovaly náklady financování firmám i lidem s výsledkem, že nikdo přirozeně necítil žádný tlak chovat se odpovědně nebo dokonce spořit. A v pandemii neměl důvod začít.

Ale ekonomické zákonitosti platí. Nekonečné napínání struny přineslo inflaci, jejíž pravou příčinou je poptávka. Můžeme se tvářit, že za to může strana nabídky či rozbité dodavatelsko-odběratelské řetězce, ale není tomu tak. To, že se automobilkám nedostává jednoduchých čipů, není důsledek rozbitých řetězců, ale faktu, že výrobce polovodičů preferuje svou omezenou kapacitu vyčlenit na uspokojování vysoké poptávky po svých produktech s vyšší marží, nikoliv na výrobu čipů za pár dolarů. To, že jsou obsazené přepravní kapacity, nereflektuje hamižnost přepravců nebo zavřené přístavy, ale velkou poptávku po kontejnerech a zboží v nich a nedostatek pracovníků. Rostoucí ceny komodit mají méně spojitosti s Green Dealem a více s obavou, že inflace po desetiletí vystrkuje ze svého údajného hrobu hlavu, a s přesvědčením, že způsobem, jak se před ní ochránit, jsou komodity. A ne, Číňané skutečně nezahálejí a nezavírají kvůli Covidu fabriky – využití kapacit je tam nyní dokonce vyšší než před pandemií. A i když se nás někteří členové Bankovní rady ČNB a nemálo politiků snaží konejšit tím, že za inflaci nemůžeme a že tato je problémem všude, není to úplně tak: česká cenová hladina vzrostla od konce roku 2018 o více než 10 % (v EU jen tempem polovičním) a poptávková inflace v ČR v posledních třech měsících vzrostla o 2,5 % (anualizovaně tedy o více než 10 %)!  V EU jsme skoro „worst in inflation“ – poptávkovou harmonizovanou inflaci (HICP) mělo v září vyšší než my (4,3%) jen Polsko (4,5 %).

Ale i kdyby to všechno byly toliko jednorázové faktory, které jednou (kdy?) zmizí, kumulace mnoha jednorázových faktorů v prostředí dlouhodobě nulových či záporných reálných sazeb, obrovských deficitů a více či méně napjatých trhů práce hrozí způsobit rozvolnění inflačních očekávání. Lidem je totiž zcela jedno, zda je inflace způsobena tím nebo oním faktorem – vnímají jen to, že je. Podobně jako v počátkem 70. let výdaje na vietnamskou válku a na program Velké společnosti prezidenta Johnsona vytvořily podhoubí, na němž vinou devalvace dolaru v roce 1973 a ropných šoků vyrostla inflace, výdaje na permanentní „pomoc“ ekonomikám po Velké finanční krizi pokryté nekrytými penězi centrálních bank vytvořily podhoubí, na němž vinou pandemie, zadrhnutí mezinárodního obchodu a vlád, jež ztratily jakoukoliv fiskální uměřenost, vzlínají inflační tlaky nyní.

Ačkoliv se ani ona nevyhnula příliš volné politice, chybám a experimentům s negativními dopady (kupř. v podobě stále oslabeného kurzového kanálu měnové politiky), ČNB si všechno shora uvedené díkybohu uvědomuje. Ví, že to, že tranzicí 90. let prošla česká ekonomika relativně hladce, bylo dílem díky faktu, že probíhala v inflačně benigní době. Že s cenovou stabilitou je to jako se zdravím – dokud jej člověk má, přehlíží jej a jeho hodnotu si začne uvědomovat až v situaci, kdy se zdraví nedostává a že ztracené zdraví se špatně získává zpátky. Ví, že česká ekonomika je ve stavu, kdy si přílišnou aktivitou a podpůrnými prostředky pomohla přivodit inflační nemoc. V situaci přehřátého organismu (trh práce) a rizikového chování pacienta (strukturální deficit na úrovni 5-6 % potenciálního HDP, nová vláda, která si evidentně neuvědomuje, v jaké díře český rozpočet je) nemá konzilium strážců cenového zdraví jinou možnost, než pacientovi naordinovat hořké léky a klid na lůžku.

Je to dobré ze tří důvodů.

Zaprvé, zpomalení ekonomiky, resp. recese, která nás příští rok po utažení měnové politiky čeká, zabrání tomu, aby se zabudovala do inflačních očekávání a kontraktů a stala se tak strukturální. První znaky, že se inflace stává sebe-propagující, už vidíme - cenové doložky v kontraktech na auto nejsou ničím jiným než důsledkem rozvolnění inflačních očekávání. Lámat zabudovaná inflační očekávání je přitom, jak ukazuje počátek 80. let v USA, velmi, velmi bolestivé. Prevence je nepříjemná, ale léčení je násobně horší a dražší. 

Zadruhé, to, že ČNB chce vrátit měnovou politiku na neutrální úroveň či dokonce na úroveň kladných reálných úrokových sazeb, je návrat ke zdravému rozumu a řádu. ČNB tím ordinuje ekonomice detox a nutí ji, aby si odvyknula od zhoubného návyku na nízké sazby, jehož výsledkem je, podobně jako u narkotik, ekonomické chřadnutí (stačí se podívat, kolik firem žije jen proto, že peníze jsou zdarma) a dramatický nárůst zadlužení. Detoxikace samozřejmě bolí, ale život bez opia je lepší a delší, než s ním.

A zatřetí, ČNB potvrzuje, že je nezávislá. Na rozdíl od ECB nebo od FEDu, jejichž servilní chování vůči politikům je už jen špatně zastíraným faktem, je ČNB sebevědomá, nezávislá a asertivní.  Reakce členů Bankovní rady  (na vcelku nevybíravou kritiku politiků) byla dle mého vkusu sice až přespříliš mírná, ale jasně odkázala vládu do patřičných mezí: dvojím razantním zvýšením sazeb je dnes už každému politikovi jasné, že ČNB si od politiků do své práce mluvit nenechá. Pro to, aby občané nabyli dojmu, že inflaci se skutečně zkrotit podaří a že onen „neměnný inflační stav věcí“ se navrátí, je to alespoň tak důležité jako růst sazeb o 2 procentní body v říjnu a listopadu.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Tržní sektory s vysokým růstovým potenciálem pro tento rok
  Rostoucí výnosy rozevřely nůžky mezi jednotlivými sektory na akciovém trhu a investoři se nyní ptají, kam fundament pošle akciové trhy ve střednědobém horizontu a zda je na trzích ještě prostor pro nalezení zajímavějších výnosů. Podle JP Morgan napověděly o aktuálním trendu první měsíce v letošním roce.
 • Tržní turbulence hýbou i s korunou, která naopak ignoruje domácí data
  Včerejší odpoledne dávalo naději na zklidnění rozbouřených finančních trhů, jenže se tak nestalo. Akcie v USA začaly znovu výrazně padat a následně se vlna výprodejů převalila přes asijské trhy a dorazila znovu do Evropy. Zdejší hlavní indexy začaly hluboko v záporu a jejich ztráty zůstávají velké, přestože se je snaží aspoň trochu umazávat.
 • Tržní volatilita není "in": Má americký dolar vůbec nějaký důvod k silnému růstu?
  Americká měna opět kolísá a z nedávného růstu směřuje k dočasnému poklesu. Zároveň je zpochybňována její možnost prudkého růstu.
 • Třetí čtvrtletí 2016 bylo pro Deutsche Bank ziskové. Překvapivě
  Třetí čtvrtletí roku 2016 přineslo německé Deutsche Bank, jejíž akcie se v září dotkly historických minim, nečekané zisky. Zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ztrátu až 394 miliónů eur, Deutsche se za předposlední kvartál podařilo vykázat čistý zisk 256 miliónů eur po rekordní ztrátě šest miliard eur před rokem, a to zejména kvůli odpisům a urovnávání sporů.
 • Třetí kolo obchodních jednání skončilo, trhy rostou
  Americké akciové trhy zahájily poslední obchodní den tohoto týdne v pozitivní náladě. Index Dow Jones roste o 1,3 %, S&P 500 posiluje o 0,7 % a technologický Nasdaq si připisuje 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 rostou všechny sektory. Nejlépe jsou na tom finanční instituce (+1,7 %). Důvodem optimismu na trzích je mimo jiné i vyjádření Bílého Domu ke třetímu kolu obchodních jednání, které dnes skončilo v Číně. Dle něj došlo ke značnému pokroku, avšak stále je zapotřebí vyřešit ještě řadu věcí. Jednání budou pokračovat příští týden ve Washingtonu. Cílem stále je stihnout vše v rámci původní 90denní lhůty příměří do konce února.
 • Třetí největší bitcoinová velryba adresa přidala 456 BTC za průměrnou cenu 46 363 $
  Zdá se, že třetí největší bitcoin velryba je po novoročních svátcích opět ve formě. Provedla svůj první významný nákup v roce 2022.
 • Třetí největší BTC velryba v prosinci nakoupila 3090 BTC
  Třetí největší bitcoinová velryba, je zároveň největší neidentifikovanou adresou jelikož neznáme jejího majitele, cenovou korekci BTC využila k dalším nákupům.
 • Třetí zasedání v řadě, obchoduje se v červené zóně
  Další obchodní den na akciových trzích skončil v červené zóně. Evropské indexy uzavřely den na záporných hodnotách, a to navzdory pozitivním statistikám o maloobchodních tržbách v eurozóně. Eskalace konfliktu na Ukrajině má stále vážný dopad nejen na vývoj na rozvíjejících se trzích, ale také ve všech evropskcýh zemích.
 • Třetí zvýšení sazeb v řadě
  Členové bankovní rady včetně guvernéra Rusnoka ve svých veřejných vystoupeních jasně naznačili své odhodlání zvýšit úrokové sazby na následujícím zasedání. Souhlasíme, že je ekonomika zralá na další utahování měnové politiky. Silný růst mezd se již projevuje ve spotřebitelských cenách, jak celková tak i jádrová inflace se drží nad cílem ČNB, když v srpnu oba tyto indikátory dosáhly 2,5 %. Rostoucí nákladové tlaky jsou zřejmé i v cenách výrobců, které překvapily trh poměrně silným růstem. Zklamání z vývoje HDP je přitom spíše proinflačním faktorem kvůli rostoucím mzdovým nákladům na jednotku produkce. Koruna zároveň zůstává zranitelná vůči globálním nejistotám. Čekáme, proto, že ČNB do konce roku zvýší sazby ještě dvakrát a bude pokračovat i v příštím roce až na úroveň 2,5 % v Q3 2019.
 • Tři čtvrtiny německých firem nejsou výhledově konkurenceschopné. Německo má problém – a my s ním
  Německá vláda tento týden oznámila, že má historicky rekordní rozpočtový přebytek. Za rok 2019 činí 13,5 miliardy eur čili takřka 340 miliard korun. Na první pohled se tedy zdá, že náš západní soused je na tom výjimečně dobře.
 • Tři důvody, proč je dobře, že vláda právě teď zrušila daň z nabytí nemovitosti
  V rámci jednání Národní ekonomické rady vlády jsme s vládními představiteli diskutovali kromě jiného také práv zrušení daně z nabytí nemovitostí. Ministerstvo financí zrušení sice jednoznačně podporovalo, avšak proti se stavěli zejména sociální demokraté. Upozorňovali na výpadek třinácti miliard korun, který zrušení daně ve veřejných rozpočtech způsobí. Dnes vláda zrušení daně schválila.
 • Tři důvody, proč právě teď zrušit daň z nabytí nemovitosti
  V rámci jednání Národní ekonomické rady vlády diskutujeme s vládními představiteli kromě jiného také zrušení daně z nabytí nemovitostí. Realitní trh žije představou, že zrušení této daně je už v podstatě „hotovou věcí“. Zájemci o nemovitost nyní mnohdy vyčkávají, kdy se tato představa změní ve skutečnost a oni budou moci ušetřit.
 • Tři grafy, podle kterých je zpomalení v Číně ještě horší, než připouští vládní data
  Není žádným tajemstvím, že čínské statistiky nejsou zrovna dvakrát spolehlivé a že ekonomická data čínská vláda upravu...
 • Tři investiční tipy pro rok 2021
  Říkáte, že je po posledním růstu cen finančních aktiv všechno drahé? Akciové indexy na historických maximech, tři čtvrtiny všech světových dluhopisů nesou výnos nižší než jedno procento ročně… Částečně s tím lze souhlasit, přesto pro letošek vidíme na trhu investiční příležitosti, které stojí za pozornost. Které to jsou?
 • Tři muži z Mělnicka chtěli vydělat na virtuálních měnách, přišli o miliony
  Tři muži z Mělnicka chtěli vydělat na virtuálních měnách, ale přišli při tom o téměř sedm milionů korun. Případ nyní řeší jako možný podvod kriminalisté. Poškození reagovali na článek, který našli na internetu. Formulářem pak zaslali osobní údaje, kopii občanského průkazu, platební karty i dalších dokumentů, uvedla v tiskové zprávě mluvčí mělnických policistů Markéta Johnová. V případě prokázání viny a odsouzení může pachateli za podvod s tak vysokou škodou hrozit až osm let vězení.
 • Třinecké železárny loni dosáhly nejhoršího výsledku za dekádu
  Třinecké železárny (TŽ) dosáhly loni zisku 469 milionů korun, což bylo o 141 milionů (23,1 procenta) méně než v roce 2019. Jde o nejhorší výsledek za poslední dekádu, firma ale dosáhla pozitivního výsledku hospodaření i přes nejistoty na trhu s ocelí a dopady koronavirové pandemie. Tržby za prodej výrobků a služeb firmě klesly meziročně o tři miliardy na 35,1 miliardy korun. ČTK to dnes řekla mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková.
 • Tři nejběžnější metody Forexové arbitráže
  Když se začne mluvit o cenových arbitrážích, tak si mnozí pod tímto pojmem obvykle představí tradingový způsob, který umožňuje docílit okamžitého zisku, aniž by obchodník musel jakkoliv riskovat. V obecné rovině si však pod arbitráží lze představit každý obchod, jehož základ je postaven nejen na využívání cenové neefektivity „s okamžitým“ ziskem, ale také se může jednat i o využívání obchodů v kombinaci s dalšími faktory, které v čase zisku pomohou docílit.
 • Tři největší rizika pro finanční trhy
  Země skupiny G20 dnes ohrožují tři zásadní rizika. Mohou mít podstatný vliv na finanční trhy. Investoři by jim proto měli věnovat náležitou pozornost.
 • Tři pilíře moderního bankovnictví pro rok 2020 – digitální onboarding, proaktivní komunikace a empatie
  Svět bankovnictví se otáčí velmi rychle a chce-li v něm banka uspět, musí rychle reagovat na moderní trendy i technologické výzvy. Stejně jako ostatními obory, i bankovnictvím významně hýbe digitalizace. Ta bankám otevírá nové možnosti, jak optimalizovat procesy a přinášet zákazníkům ty nejlepší služby, ale zároveň je pro ně nelehkou výzvou. Co bude muset v roce 2020 banka splňovat, aby neztratila svou relevanci na bankovním trhu a byla pro zákazníky atraktivní?
 • Tři průmyslové akcie pro příští rok
  Před více než rokem jsem tu hovořil o akciích společnosti Ingersoll-Rand. Tehdy se mi líbily, až na jeden detail, kterým byla valuace. Ta se mi v té době zdála poněkud našponovaná. Trh se mnou doposud souhlasil v bodě prvním, ale ne v bodě druhém. Jinak řečeno, akcie se mu také líbí, ale valuace podle něj příliš vysoko nebyla. Patrné je to z následujícího obrázku – cena akcie se po poměrně prudkém sešupu v druhé polovině roku 2015 vydala na stejně prudký výlet do výšin nepoznaných:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto