Středa 19. leden 2022 01:17
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Dukascopy krypto
reklama
InstaMarkets

AMD akcie raketově rostou. O čipy EPYC má zájem Meta (Facebook)

10.11.2021 17:58  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

AMD akcie opět trhají rekordy. Firma reportovala další výborný kvartál, který si zevrubně rozebereme v rámci fundamentální analýzy. Také navázala významnou spolupráci s firmou Facebook, nyní přejmenovanou na Meta. AMD navíc přichází i s novými procesory, které jsou speciálně určené pro datová centra. K tomu všemu nadále přetrvává problém s nedostatkem čipů na trhu.  Je tedy správný čas na nákup akcií AMD?

Nové procesory EPYC již příští rok. AMD bude dodávat i společnosti Meta (Facebook)

Advanced Micro Devices (AMD) vstupuje do metaverse. Výrobce čipů ohlásil, že si firma Meta vybrala jejich řadu procesorů EPYC. Řada EPYC jsou serverové procesory 3. generace, které mají až 64 jader. Jedná se tudíž o ty nejlukrativnější procesory. Jsou to čipy, které stojí i stovky tisíc korun – tudíž se skutečně jedná o technologickou špici. AMD má v tomto ohledu velké plány a podle dostupných zdrojů by měla mít například 5. řada EPYC už 256 jader. 

Nová řada EPYC má jít na trh až příští rok, ale společnost Microsoft je ve svých serverech využívá již nyní. AMD představilo novou řadu 8. listopadu na události, která se jmenuje Accelerated Data Centre Premiere. Firma objasnila, že se na vývoji nové řady čipů podílí i Meta. Respektive bylo řečeno, že se jedná o úzkou spolupráci. Jejich cílem je vývoj velmi výkonných a energeticky úsporných procesorů. CEO AMD Lisa Su si začátek spolupráce s Meta pochvaluje.

Dle firmy mají být nové procesory v řadě EPYC světovou jedničkou ve výkonu pro všeobecné použití v informačních technologiích. Lisa Su uvedla, že žijeme v době počítačového „megaycyklu“, kdy výkon techniky neustále stoupá, nikoliv klesá.

Společnost AMD je na tom z technologického hlediska nyní skutečně výborně. Pamatuji si doby, kdy udělali „díru“ do světa s řadou Athlon 64. Což je více jak 15 let zpátky. Pak mělo AMD období útlumu. Podnik je specifický tím, že nějakou dobu naprosto exceluje, jindy je to zase podprůměr. Trochu jako počasí.

Dobré časy pro AMD zase přišly před několika lety s novou řadou Ryzen, díky čemuž se ukázalo, že jejich největší konkurent Intel tak trochu zaspal dobu. Procesory Ryzen byly totiž nejenom levnější, ale mnohem lepší na hraní her, než procesory Intelu. Od té doby se do herních počítačů dávají hlavně procesory od AMD. Kromě čipů do datových center je i tenhle segment trhu velmi důležitý. Předtím to bylo naopak. Vzhledem k tomu, že AMD vyrábělo v 80. letech čipy pro Intel, je to skvělý úspěch. Zas na druhou stranu, pozice Intelu je v dlouhodobém měřítku o dost stabilnější.

Meta (Facebook) navýší investice do datových center až na 34 miliard USD

Na základě toho, že je Meta novým významným zákazníkem AMD, je dobré si uvést následující zprávu. Meta se totiž rozhodla markantně navýšit své kapitálové investice na příští rok. Z původních 19 miliard USD je tak rozmezí 29 až 34 miliard USD. Což je v relativních číslech navýšení o 66 %. Všechny investice mají do datových center, serverů, síťové infrastruktury a kanceláří.

Meta tudíž počítá s obrovskými výdaji. A jejich výdaje jsou něčí příjmy. Respektive jsou to příjmy AMD. Dovolil bych si tvrdit, že větší část těchto investic půjde právě do datových center a serverů. Firma AMD může jenom díky této spolupráci utržit miliardy USD. Jenom pro představu, výnosy za rok 2020 byly 9,76 miliardy USD. Pouze ze spolupráce s Meta může v roce 2022 plynout obdobný výnos. Jejich dohoda je proto pro AMD jako dar z nebes.

Problém s čipy dle Pata Gelsingera přetrvá až do roku 2023

CEO Intelu Pat Gelsinger se k problematice nedostatku čipů na trhu vyjadřuje asi vůbec nejčastěji. Svá tvrzení zase ke konci října zopakoval a doplnil o nové informace. Naposledy jsme se tomuto fenoménu věnovali v analýze na Ford, kde jsme si vysvětlili, že pro automobilový průmysl je slabá nabídka čipů naprostá tragédie. Spousta automobilek musela snížit výrobu nebo linky na omezenou dobu úplně odstavit.

Zrovna třeba pro tuzemský průmysl to byl obrovský negativní zásah, když Škodovka začala omezovat výrobu. Škodovka (Volkswagen) je totiž bohužel jeden z mála podniků, který zde vyrábí celý produkt, což je pro hospodářský růst to nejdůležitější. Multiplikační efekt je v tomto sektoru velký. Laicky řečeno je na Škodovce závislých spousta dalších českých subdodavatelů a agentur.

V každém případě AMD, Intel a Nvidia z nedostatku čipů velmi těží. Dle Pata Gelsingera bude cesta za vyřešením slabé nabídky dost těžká. On sám věří, že momentální situace je v tomto ohledu asi vůbec nejhorší. Gelsinger se už dříve vyjádřil, že by se nabídka mohla tzv. odrazit ode dna. V průběhu roku 2022 se má situace postupně zlepšovat, ale obecně počítá s tím, že čipy budou nedostatkovým artiklem i v roce 2023. Nové výrobní kapacity se totiž nepostaví za pár měsíců.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

V každém případě se výrobci čipů mohou docela dlouho těšit z prostředí, které je pro ně velmi hojné – výnosy a marže by měly jít jednoznačně nahoru. Když poptávka výrazně převyšuje nabídku, implikuje to růst cen. A to znamená právě vyšší výnosy a marže. Jakmile se ovšem trh dostane do rovnováhy, období hojnosti může skončit. Osobně jsem toho názoru, že rovnováhy dosáhneme během roku 2022. Pokud ne, lze to brát jako významný negativní signál – globální ekonomika je nemocná. V tržní ekonomice by výrazné převisy poptávky nad nabídkou neměly trvat dlouho. Pokud trvají dlouho, ekonomika se překlopí do recese.

Fundamentální analýza AMD akcie

Jak bylo řečeno, společnost AMD zveřejnila vskutku výborné hospodářské výsledky. Meziročně výnosy vzrostly o 54 %. Mezikvartálně šly výnosy nahoru o 12 % na 4,31 miliardy USD. Jenom pro představu, třetí kvartál letošního roku je z pohledu výnosů silnější jak za celý rok 2015 (4 miliardy USD) nebo 2016 (4,27 miliardy USD). Celkový obrat za rok 2020 činil 9,76 miliardy USD, což bylo již s přehledem překonáno. Celkový obrat za rok 2021 bude asi atakovat hodnoty v rozmezí 15-20 miliard USD. Tudíž se jistě dočkáme meziročního růstu minimálně o 50 %.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Co se týká hrubé marže, ta zůstává víceméně stejná jako předcházející čtvrtletí – 48 %. Provozní zisková marže je mezikvartálně též skoro stejná (22,1 %), ke konci minulého roku šla rychle nahoru. Čistá zisková marže mírně stoupla na 21,4 %. Ve druhém čtvrtletí minulého roku byla pouhých 8 %. 

Výnosy za posledních osm kvartálů. Zdroj: amd.com

I přesto, že čistá zisková marže nijak závratně nestoupla, zisky šly rapidně nahoru. Což je dáno tím, že výnosy pořád stoupají. Proto si u zisku AMD polepšilo o 25 %, 893 milionů USD. Společnost právě stabilní růst výnosů dost vyzdvihovala v samotném reportu. Graf vypadá vážně dobře.

EBITDA dosáhla 1,72 miliardy USD, mezikvartálně o 103 % nahoru. Provozní výnos vzrostl o 101 %, zatímco mezikvartálně o 14 % na 1,055 miliardy USD. Volné cash flow bylo 764 milionů USD. Zisk na akcii (EPS) je 0,73 bodů. Poměrový ukazatel (P/E) je 32,75 bodů. Jsme sice nad konzervativním rozmezím, ale v kontextu sektoru a uvolněného měnového prostředí (nízké úrokové míry) je to solidní číslo.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje 72 %, což je skvělá úroveň. Nicméně je to podezřele vysoko. Proto je dobré se pak podívat i na rentabilitu na investovaný kapitál (ROIC), kde je ve výpočtu zohledněn i dluh (finanční páka) společnosti. ROIC je ovšem velmi blízko, 67 %. Poměr dluhu vůči kapitálu (D/E) je proto nepřekvapivě nízký, 0,08 bodů.

Technická analýza AMD akcie

Technickou analýzu si zpracujeme na denním grafu. AMD akcie jsou z technického hlediska příznivým trhem. Všimněte si, jak kurz respektuje jednotlivé S/R levely. Dojde k průrazu rezistence, pak k throwbacku, otestování původně rezistenční hladiny, ze které se tak stane support. Takhle to na trhu AMD funguje již od roku 2017. V podstatě vývoj z posledních let připomíná schody.

Technická analýza AMD akcie
Denní graf AMD akcie

Co se týče posledních měsíců, od poloviny května se AMD akcie zhodnotily o cca 113 %. V rozmezí S/R hladiny 98 až 74 USD se tvořila jedna velká tržní rovnováha. Proces trval skoro rok, než došlo k definitivnímu průlomu S/R hladiny 98 USD. Po tomto průlomu následoval cenový spike až k 120 USD. Zde se ovšem vývoj na několik týdnů obrátil. Korekce dělala asi 20 %. Nicméně během korektivního vývoje se v grafu vytvořil býčí pattern – klesající klín.

Spodní část klínu byla zároveň oblast supportu 98 USD. Byla zde tudíž malá, ale silná supportní konfluence. Jakmile se během relativně krátké konsolidaci naakumulovalo, cena prorazila z patternu. Cenový růst byl následně ohromně dynamický, což vydrželo až doteď. Úroveň 120 USD padla prakticky okamžitě. Trh ji pak akorát využil pro další odraz, díky čemuž opět nabral momentum. Během velmi krátké doby se proto akcie zhodnotily o 55 % a v doprovodu vysokých objemů. 

Díky čerstvému vývoji AMD akcie dosáhly historického maxima 155,65 USD. Cenová expanze byla natolik agresivní, že struktura trhu je už parabola. Opakovaně říkám, že parabolický růst nikdy dlouho nevydrží, takže je rizikové do trhu v těchto chvílích vstupovat. Respektive je riziko velmi vysoké. Proto je rozumné si počkat na throwback k prvnímu silnému supportu.

Leč takový support je až na 120 USD. Abychom uvedenou hladinu vůbec otestovali, cena by musela klesnout asi o 23 %. Je též možné, že si trh vytvoří nový support ve vyšších hladinách, ale to se pozná až s dalším price action. Jinak denní RSI bylo až 87 bodů. Nyní je to 85 bodů, což je pořád vysoko. Proto je dobré počítat s korekcí.

Závěrem

Hospodářsky jsou AMD akcie snad tím nejlepším titulem. Respektive patří mezi ty nejlepší. Můžeme však mírně vytknout, že marže už příliš nestoupají. Vyšší zisky táhnou hlavně rostoucí výnosy. Jinak je ale interpretace výsledků velmi pozitivní. Z technické analýzy je zřejmé, že trh je díky posledním několika týdnům hrozně přepumpovaný. Zmiňovaná parabolická struktura je příliš riziková. Proto je dobré si počkat, až se trh pročistí – ideální by bylo, kdyby otestoval support na úrovni 120 USD.

Obchodujte s akciemi AMD prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Tesla logo

Akcie Tesla trhají rekordy. Elon Musk je nejbohatší na světě

Logo společnosti Ford

Nedostatek čipů ohrožuje automobilový průmysl. Jak si aktuálně vedou akcie Ford?

Logo Exon Mobil

Cena ropy stoupá. Dočkáme se dalšího růstu Exxon Mobil akcie?

Detail čipu Qualcomm

Budou akcie Qualcomm díky nedostatku čipů na trhu i nadále růst?

 
 

 

Klíčová slova: AMD akcie | Metaverse | Meta | Provozní výnos | Exxon Mobil akcie | Škodovka | Dna | Společnosti | Nedostatek čipů | Interpretace | Příležitosti | Plány | Problém s nedostatkem čipů | Advanced Micro Devices (AMD) | AMD | Advanced Micro Devices | Dlouhodobý investor | Rostoucí výnosy | Zajímavé akcie | Počasí | Akcie Qualcomm | Výrobce čipů | Intel | Qualcomm | Nvidia | Rentabilita | Čas na nákup | Ceny | Expanze | Růst výnosů | Čas na nákup akcií | Vzdělávací webináře | Signál | Vyšší výnosy | Růst | Páka | WP | Vývoj | Výdaje | Situace | Podnik | Společnost Microsoft | Yahoo | Klesající klín | Tuzemský průmysl | Průmysl | Oblast supportu | Miliardy | Nejbohatší | Růst cen | Aktuální obchodní příležitosti | Technické analýzy | Firma | Obchodujte | Denní graf | Býčí pattern | Akcie a ETF | Breakout Trader | Příjmy | Výnosy | Exxon | Poplatky | Tesla | Firmy | Investovaný kapitál | Hospodářské výsledky | Automobilový průmysl | Úspěch | Microsoft | S/R hladiny | Čistá zisková marže | ROE | ROCE | Elon Musk | EBITDA | ROIC | Zisky | Webináře | Volkswagen | Trh | Throwback | Ropy | Převodník měn | Nákup akcií | Konfluence | Investiční | Instrumenty | Graf | Eura | Cena | Analýzy | Akcie Tesla | EPS | Ceny akcií | LYNX | Facebook | Obchodovat | Obchodní příležitosti | Výsledky | Zisk | Exxon Mobil | Globální ekonomika | Hospodářský růst | Cena ropy | Obchodování | USD | Zisková marže | Zisk na akcii (EPS) | Zisk na akcii | Výnos | VaR | Ukazatel | Trigger | Trader | Support | Spike | Riziko | Rezistence | RSI | Pozice | P/E | Opce | Obchodník | Nabídka | Momentum | Marže | Margin | Kurz | Korekce | Investor | Investice | Intradenní obchodník | Futures | Finanční páka | Ekonomika | Cash flow | CFD | CEO | Breakout | Analýza | Akcie | Kapitál | Recese | Poptávka | ETF | Price Action | Fundamentální analýza | Technická analýza | FOREX | Fundamentální analýza AMD akcie | Technická analýza AMD akcie | Graf AMD akcie | Meta (Facebook) |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Amazon přestává růst a začíná vydělávat
  Poslední kvartální výsledky Amazonu investory potěšily v mnoha oblastech. Dařilo se růstu zisku na akcii, expanzi ziskových marží i množství volných peněžních toků. Amazon však nesplnil očekávání investorů v růstu tržeb a zejména ve výhledu na nadcházející vánoční sezónu. Výhledy jsou přitom pro růstové tituly s nabobtnalými poměry P/E a P/S klíčové, proto akcie Amazonu po oznámení výsledků reagovaly poklesem.
 • Amazon směřuje k nákupům budoucnosti
  Po propuknutí pandemie se lidé soustředili zejména na nákupy prostřednictvím online prostoru. K vyššímu komfortu nákupů se snaží přispívat i samotní prodejci, kteří neustále přinášejí novinky. Během uplynulého týdne to byla společnost Amazon, která představila nákupní košík budoucnosti s názvem Amazon Dash Cart.
 • Amazon srazil akcie a nasměroval investory do dluhopisů, dolar drží zisky. Rizikem je HDP
  Trhy ani tentokrát bohužel nedokázaly udržet optimismus moc dlouho. Po včerejším slibně vyhlížejícím obchodování v Americe zaúřadovaly nové firemní výsledky, které patřičně zhoršily vyhlídky pro konec týdne. Zejména nižší výhled Amazonu rozhodně nepotěšil, Alphabet zaostal za odhady tržeb. Vypadá to přitom, že aby zlomily současný negativní sentiment, firmy musejí překonávat konsensus výrazněji než dříve. Dokonce i velmi dobrá čísla Intelu dokázala akcii v mimoburzovním obchodování poslat nahoru pouze přechodně.
 • Amazonu poprvé od roku 2017 klesl čistý zisk
  Amazonu klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 28 procent na 2,1 miliardy dolarů (48,4 miliardy Kč). Snížil se poprvé od roku 2017 a byl slabší, než čekali analytici. Největší světový internetový prodejce to oznámil ve čtvrtek po uzavření burzovního obchodování. Jeho akcie v reakci po uzavření burz odepisovaly přechodně více než devět procent.
 • Amazon v strate, akcionári spokojní
  Akciový index SP500 včera dokázal zastaviť dvojdňovú sériu poklesov a zaznamenal mierny rast. Pomohli hlavne výborné v...
 • Amazon zasáhl protimonopolní stížností ve výši 28 miliard dolarů
  Akcie Amazonu jsou v patách poté, co Evropská komise tento týden podala na společnost formální předběžné protimonopoln...
 • Amazon – Šance testování úrovně 1 500 dolarů
  Akcie Amazon porušily místní odpor na úrovni summitu z 28. března 2018 (1 450 USD – 1 455 USD). V případě trvalého průlomu by se před obchodníky otevřela vyhlídka na test hodnoty 1 500 dolarů. Další cíl pro poptávku bude hodnota kolem 1 530 USD. Nadcházející scénář ovšem bude zrušen, jestliže bude díra přerušena na úrovni z 5. dubna 2018 (1.427 dolarů). Maximální test ze 4. dubna 2018 (1.414 dolarů) bude pravděpodobný, pokud překročí úroveň 1.410 dolarů, pak může dojít k poklesu cen akcií Amazon (1.351 – 1.360 dolarů).
 • AMC Entertainment překonala očekávání tržeb
  Akcie společnosti AMC Entertainment (AMC.US) rostly v premarketu o téměř 8 %, ovšem na počátku seance se býkům nepodařilo udržet pozitivní momentum. Řetězec kin překonal odhady tržeb díky návratu diváků po roce uzavírek a restrikcí. Společnost ztratila 71 centů na akcii při očekávání ztráty 91 centů na akcii. CEO Adama Aron řekl během konferenčního hovoru, že firma bude do konce roku přijímat platby v kryptoměnách. AMC také oznámila dohodu s Warner Bros na exkluzivním obsahu pro kina. Přestože výsledky překonaly odhady, tak společnost stále vykázala vysokou ztrátu. Existují obavy, že šíření mutace Delta může vést k znovuzavedení restrikcí, které by negativně ovlivnily hospodaření firmy po zbytek roku. I pokud by restrikce nepřišly, tak se někteří diváci mohou obávat o své zdraví a kino nenavštíví. Mnozí stále považují cenu akcií AMC za nadhodnocenou. Medián cílové ceny dosahuje na $3,70, tedy na přibližně 1/10 současné hodnoty akcie na trhu.
 • AMC roste o 8 % díky brzkému otevření poboček
  Akcie AMC Entertainment (AMC.US) dnes vyskočily o více než 8 % poté, co tento řetězec multiplexů oznámil, že od pátku otevře 98 % svých poboček. A téměř veškerá kina společnosti by měla být otevřena do 26. března. Zákazníci budou muset dodržovat pravidla proti šíření koronaviru. Hlavně se bude jednat o nošení masek a dodržování odstupů. Společnost také počítá se zvýšenou účinností filtračních systémů.
 • AMC si zaisťuje nové financovanie, ktoré ho má dostať z bankrotu
  Akcie spoločnosti AMC Entertainment (AMC.US) v predobchodnej fáze prudko vzrástli o 40% po tom, čo najväčší reťazec kín na svete zvýšil vlastné imanie a dlhy celkovo vo výške 917 miliónov dolárov, pretože sa zaoberá dopadom pandémie na účasť v kinách. Vďaka novým finančným prostriedkom spoločnosť získala potrebnú likviditu, ktorá jej umožní pokračovať v činnosti bez nutnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu. "Akékoľvek rozhovory o hroziacom bankrote spoločnosti AMC sú úplne mimo stola," uviedol výkonný riaditeľ AMC Adam Aron.
 • 🚀AMD roste o 10 % díky dohodě s Metou📈
  Akcie AMD (AMD.US) vyskočily během dnešní seance o 10 % díky zprávám, že společnost Meta (dosud Facebook) bude využívat čipy společnosti ve svých datových centrech. AMD vysvětlila, že obě společnosti pracují dohromady a vyvíjejí vysoce výkonný procesor postavený na třetí generaci EPYC procesoru. AMD také odhalila řadu nových čipů. Dnešní novinky následovaly oznámení Microsoftu, který se chystá využívat nový AMD Milan X chip v Azure. Zároveň AMD si ukusuje vyšší tržní podíl od lídra na tomto poli - Intelu. Jeho služeb dosud využívají Amazon nebo Google.
 • Americká administrativa uklidňuje trhy
  Poslední zářijovou seanci zahájily evropské akcie poklesem o zhruba 0,2 %. Přesto se jim během první hodiny podařilo ztráty vymazat a v odpoledních hodinách index Stoxx 600 stoupal k ziskům, které aktuálně dosahují 0,2 %. Trhy mírně uklidnilo oficiální vyjádření americké administrativy, která částečně vyvrátila zprávu ohledně omezování amerických investic v Číně. To se projevilo i na začátku obchodování ve Spojených státech. Index S&P 500 po otevření trhů přidává zhruba 0,4 %.
 • Americká akcie dobývají nová maxima, RBA ponechala beze změny; analýza GBP/USD, AUD/USD, CAD/CHF
  Americký technologický index Nasdaq uzavřel včera na nejvyšší hodnotě za více než 15 let, když posílil o 1,5 procenta. Index Dow Jones...
 • Americká banka JPMorgan uvede vlastní kryptoměnu
  Americká banka JPMorgan uvede vlastní kryptoměnu s názvem JPM Coin. Jde o první kryptoměnu vydanou velkou bankou, která bude sloužit k interním účelům. Používat se bude pro mezinárodní převody peněz bankovní klientely.
 • Americká burza zaznamenala nejhorší den od roku 1987
  Akcie padají po celém světě. Kvůli koronaviru nesmíme cestovat do USA. Rozsáhlá opatření proti pandemii výrazně omezují ekonomiku v mnoha postižených zemích.
 • Americká centrální banka dá trhům nový impuls
  Americký akciový trh v průběhu úterní seance přidal zhruba čtvrt procenta. Podporou mu byly především technologické akcie, které si polepšily o 1,5 %. Zklamání z předstihového indexu ISM z výrobní aktivity vedlo k poklesu průmyslového indexu Dow Jones o 0,3 %. Vedle akcií průmyslových podniků ztrácely i maloobchodní řetězce (-0,9 %) nebo telekomunikace ( 0,8 %).
 • Americká centrální banka nehodlá zvyšovat sazby
  Americká centrální banka v souladu s očekáváním ponechala na svém posledním zasedání klíčovou úrokovou sazbu beze změny v pásmu 2,25 % - 2,50 %. O současném nastavení sazeb ale toto zasedání nebylo.
 • Americká centrální banka rapidně snížila sazby
  Americká centrální banka – Fed chce snížením sazeb podpořit ekonomiku sužovanou dopady šíření koronaviru. Zareagovala velmi rychle a už v úterý velmi překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 %. K podobně razantnímu snížení sazby tato banka naposledy přistoupil v roce 2008. Americká centrální banka se k tomuto kroku rozhodla ihned po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7.
 • Americká centrální banka snížila úroky, trhy přesto zklamala. Koruna se propadla nejníže za poslední skoro dva měsíce
  Americká centrální banka dnes večer středoevropského času snížila svoji základní úrokovou sazbu, a to o čtvrtinu procentního bodu. Stalo se tak poprvé od roku 2008. Koruna vůči euru v reakci znehodnotila na nejslabší úroveň za poslední takřka dva měsíce, na 25,72 za euro. Snížení sazby totiž šéf centrální banky USA, Jerome Powell, doprovodil rétorikou, která jej vykresluje spíše jako preventivní zásah, dost možná jednorázový, než nutně jako zahájení cyklu trvalejšího snižování sazeb. Trhy však sázely na to, že nezůstane právě je u jednoho snížení o čtvrtinu procentního bodu, pročež jsou navzdory snížení sazby – které by je teoreticky mělo povzbudit – spíše zklamány. Zájem tak opadá i o rizikovější druhy investic, které tak tak v reakci zaznamenávají propad, ať už se jedná obecně o americké akciové trhy nebo právě o českou měnu.
 • Americká centrální banka uklidňuje trhy
  Šéf americké centrální banky ve svém pátečním projevu potvrdil pokračující ekonomické zotavování. „Současně ale spíše uklidňoval trhy tvrzením, že zpřísnění měnové politiky není na pořadu dne. V pátek pak podrobně informoval o tom, proč považuje nárůst inflace jako dočasný. Mimo jiné je způsobena časově omezeným nabouráním odběratelsko-dodavatelských řetězců,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Centrální banka tak údajně zůstane i nadále zdrženlivá ohledně případného zvyšování úrokových sazeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank