Neděle 14. července 2024 07:21
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster

Čínský Evergrande & spol. - blížíme se vrcholu dramatu?

Napsal:   Sekce: Investiční blog

Od posledního blogu na téma Evergrande uběhl skoro měsíc, během kterého kauza čínského Evergrandu a čínského developerského segmentu nabrala další dynamiku. Dnes čeká Evergrande zátěžový test – další velká splátka. Pojďme se podívat, co se v této kauze odehrálo nového.Soudruzi zasahují

Na konci října, kdy se blížil konec první „grace period“, tedy dodatečné 30denní lhůty pro úhradu dlužných úroků z dluhopisů Evergrande, vydaly čínské autority prohlášení (spíše bych řekla, že varování), aby developerské společnosti podnikly „aktivní přípravy“ k tomu, aby uhradily zahraničním věřitelům dlužné pohledávky.

Na konci října Evergrande opravdu zaplatil zahraničním věřitelům dvě tranše dlužných úroků z dluhopisů, což vyvolalo překvapení, protože Evergrande má řadu čínských věřitelů a zahraniční pozorovatelé nečekali, že budou upřednostněni zahraniční věřitelé před těmi místními. Zatím tedy jako ve správné kovbojce Evergrande uniká svému nepříteli - formálnímu bankrotu - a snaží se získat čas pro prodej svých aktiv, aby na jejich účtech přistála další potřebná hotovost.

Zároveň čínské autority apelují na majitele skupiny Evergrande, čínského miliardáře Hui Ka Yan, aby použil svůj vlastní majetek k pokrytí dluhů společnosti. Odhaduje se, že jenom prodejem své jachty, soukromých letadel a svých domů, které jsou aktuálně známé, by se mohlo získat přes 400 milionů dolarů. To by rozhodně pomohlo.

FED varuje a zátěžový test se blíží

Dnes končí Evergrande další dodatečná 30denní lhůta a stane se splatných 148 milionů dolarů. Nad uhrazením částky visí otazníky a spekuluje se, že pokud Evergrande zmešká tuto platbu, může to spustit lavinovou reakci a zřejmě by se staly splatné zbývající dolarové dluhopisy v odhadované výši 19,2 miliard dolarů. Co by následovalo, těžko předvídat.

Pokud Evergrande i tentokrát zvládne dnešní splátku uhradit, na konci prosince ho čeká další test, kdy se stane splatných 255 milionů dolarů. Úhradou dnešní splátky tak pro Evergrande rozhodně nekončí závod o shromáždění hotovosti.

Nastávající zátěžovou zkoušku komentoval i americký FED, který ve své zprávě v pondělí 8. listopadu varoval, že křehkost v čínském komerčním real-estate sektoru by mohla ohrozit finanční trhy a ohrozit světový ekonomický růst. Riziko krachu Evergrande a následného dominového efektu tedy berou vážně i ve FEDu a je tedy jasné, že dnes budou oči hodně lidí nervózně upřeny právě na Evergrande.

Systémové riziko – jednou ano, jednou ne …

Už několik týdnů se zároveň řeší, zda problémy Evergrandu a dalších čínských developerů představují nebo nepředstavují systémové riziko. Trocha malé teorie: jako systémové riziko se považuje riziko kolapsu celého odvětví, případně celého finančního systému, které by mohlo vyústit ve větší finanční krizi.

Čínští představitelé, ať už z vlády nebo čínské centrální banky, se snaží uklidnit trhy a vydávají opakovaná prohlášení, že systémové riziko nehrozí a že mají situaci pod kontrolou. Na druhé straně se objevují názory různých zahraničních analytiků a odborníků, kteří se domnívají a obávají, že Evergrande & spol. systémové riziko představují.

Zde bych řekla, že bude ideální, pokud nikdo nezjistí, kdo měl nebo neměl pravdu, celkem logicky by bylo nejlepší, kdyby ke krachu vůbec nedošlo.

Parta Evergrande & spol. se rozrůstá o další členy

Mezitím bohužel roste seznam čínských developerů, kterým se nedaří plnit své závazky z vydaných dluhopisů. Skupinu Evergrande & spol. čerstvě doplnila další větší ryba – společnost Kaisa Group Holdings Ltd., která tento týden oznámila, že není schopna uhradit závazky z jí vydaných speciálních finančních produktů a dluhopisů. Kaisa Group Holdings Ltd. je třetí největší čínský emitent dolarových dluhopisů v developerském segmentu, jenom tento týden se stanou splatnými úroky ve výši 88,5 milionů dolarů.

Aktuálně jsou v problémech už tyto developerské společnosti:

1.      Central China Real Estate Ltd.

2.      Evergrande

3.      Fantasia Holdings Group Co.

4.      China Aoyuan

5.      Kaisa Group Holdings Ltd.

6.      Modern Land China Co.

7.      Scenery Journey Ltd.

8.      Sinic Holdings Group Co.

9.      Xinyuan Real Estate Co.

10.   Yango Group Co.

11.   Zhenro Properties Group Ltd.

Propad čínského dluhopisového trhu

Problémy čínských developerů se samozřejmě odráží i na čínském dluhopisovém trhu. Veřejně obchodované dluhopisy čínského real-estate sektoru jsou už několik týdnů pod silným tlakem. Výplach čínských dluhopisů zasáhly i dluhopisy takových společností, jako jsou dluhopisy zatím solventní společnosti Country Garden Holdings Co., která se Evergrande dělila o první a druhé místo největších čínských developerů. Zároveň je přirozené, že klesá zájem investorů o nákup dalších, nových emisí dluhopisů, takže zeslábne jeden ze zdrojů peněz pro čínské developery. Dá se tak očekávat, že do problémů se asi dostanou i další developeři a skupinka se tak ještě rozroste.


Závěrem

Uvidíme, jak si Evergrande poradí s dnešní výzvou ve výši 148 milionů dolarů a budeme se těšit na další pokračování příběhu, který, pevně doufám, skončí happy endem.

Pevné nervy a úspěšné obchodování.

Marika Čupa

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Čína si znovu hraje s čísly
  Nové statistiky z Číny nepřinesly nikterak optimistický obrázek. Nadměrné kapacity i obchodní válka se Spojenými státy si stále více vybírají svou daň na druhé největší světové ekonomice. Dopad na komoditní trhy a australský dolar je proto negativní, protože Čína je největším světovým konzumentem většiny průmyslových surovin, jako je uhlí, železná ruda nebo měď.
 • Čína ve velkém prodává dolary
  Zpomalení čínské ekonomiky a s tím související nedůvěra zahraničních investorů prudce zvyšuje odliv spekulativního kapitálu z Číny. Ten musí čínská centrální banka (PBoC) kompenzovat prodejem svých devizových rezerv, aby zabránila oslabení čínského jüanu (CNY). Za poslední rok tak čínské rezervy, které jsou zdaleka největší na světě, klesly o 440 mld. USD a tempo poklesu se v poslední době zvyšuje.
 • Čínská tragédie zvýší ceny komodit
  Čína se s rozsáhlými záplavami potýká již několik týdnů. Voda v gigantické přehradě Tři soutěsky na Modré řece dosahuje za 15 let existence díla rekordního množství. Přináší také nejistotu čínské ekonomice, která se stále vzpamatovává z koronavirové krize. Škody napáchané živlem se odhadují na 26 miliard dolarů a částka stále roste.
 • Čínské oživení se nekoná? | Investiční Memento #35
  Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 35. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
 • Čínský drak hrozí trhům
  Zdá se, že Čína je v problémech a obchodníci, kteří aktuálnímu vývoji nebudou věnovat pozornost, na to hořce doplatí. Jenže na co přesně se zaměřit?
 • Čínský Evergrande a co může způsobit jeho pád
  V posledních dnech se zejména v zahraničních finančních médiích hodně skloňuje kauza čínské společnosti Evergrande, která je rekordně zadlužená a hrozí její bankrot. Situace s Evergrande v minulých dnech hodně ovlivňovala vývoj světových akciových trhů. Co však o Evergrande víme a jaké následky může mít její případný pád? A nechá vůbec čínská vláda padnout tak velkou společnost?
 • Čínský Evergrande – drama pokračuje
  V jenom z minulých blogů jsem se zabývala situací ohledně čínské developerské společnosti Evergrande a jejími dluhovými problémy. Od 27. září 2021, kdy byl blog publikován, se událo hodně nového. Ráda bych řekla, že drama vrcholí, ale mám obavu, že jsme teprve v zahřívacím kole.
 • Čínský Evergrande - krize prozatím zažehnána
  Každý, kdo sleduje příběh čínského Evergrandu, si jistě pokládá otázku – zaplatil Evergrande ve středu 10. listopadu splatných 148 milionů dolarů nebo ne?
 • Čínský Evergrande – Krůček od krachu
  Čínské drama s hlavní postavou Evergrande má další dynamické pokračování. Poté, co v listopadu Evergrande stihl splatit své splatné pohledávky a finanční svět si oddychl, tento týden nastal dramatický zvrat. Evergrande nezaplatil dlužné úroky z dluhopisů a americká ratingová agentura Fitch Ratings mu snížila rating na hodnotu RD - Restricted default. Co tomu přecházelo?
 • Čínský Evergrande & spol. - a je tu domino efekt
  Když jsem psala první blog na téma čínský Evergrande a jeho dluhové problémy, nenapadlo mě, jak bohatý materiál na další blogy to bude. Od posledního blogu na toto téma ze 7. října 2021 se opět semlelo hned několik zajímavých věcí a vše nasvědčuje tomu, že celý problém nabírá na dynamice a obávaný domino efekt přichází, protože problém nemá jenom Evergrande, ale už i další čínští developeři.
 • Čínský jüan nabírá na důležitosti
  V návaznosti na silná ekonomická i inflační data z americké ekonomiky i eskalaci rizika na Blízkém východě si USD připisuje zisky. Dolarový index se pohybuje na nejsilnějších hodnotách za posledních 18 měsíců, kdy vrcholila evropská energetická krize. Proti dolaru aktuálně oslabuje japonský jen, euro, ostatní evropské měny, prodejní tlaky jako poslední v tomto týdnu neustálo mexické peso.
 • Čínský jüan novou rezervní měnou?
  Letošní rok by mohlo dojít k oficiálnímu vyhlášení čínského jüanu (CNY) novou rezervní měnou. O udělení statutu do konce roku rozhodne Mezinárodní měnový fond (MMF) a tento krok může potenciálně otevřít dveře k mnohem volnějšímu obchodování CNY než doposud.
 • Čínský jüan pod palbou USA
  Čínský jüan si celé jaro držel až překvapivě silnou pozici vůči americkému dolaru. V dubnu a květnu, během kterých USD začal prudce posilovat vůči euru, japonskému jenu a ostatním vyspělým zemím se měnový pár USD/CNY zvýšil o pouhé jedno procento. Trh totiž nevěřil ostrému rozpoutání obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Nyní je ale vše jinak.
 • Čínský jüan řízeně posiluje
  Na konci května se finanční trhy již oklepaly z drtivého nástupu pandemie a Čína jako její rozbuška už začala reportovat návrat výkonu ekonomiky nad předcovidovou úroveň. Není proto divu, že zájem o čínskou měnu, která je stále částečně chápána jako riziková, se zvýšil. Od té doby musejí soudruzi v Pekingu korigovat kurz měnového páru USD/CNY, aby nedošlo k žádné velké volatilitě a aby jüan příliš neposílil.
 • Čínský jüan vystrkuje růžky
  Čínská centrální banka v posledních měsících uzavřela swapové kontrakty s Evropskou centrální bankou i Bank of England. To proto, aby se čínská měna dostala k evropským bankám a místní podniky si mohly vést účty v jüanech (CNY) a také si v této měně půjčovat a obchodovat. Eurozóna a Británie se tak připojila do skupiny „vyvolených zemí“ k Japonsku a Austrálii, kterým se právo obchodovat v omezené míře v CNY dostalo již dříve.
 • Čísla, která vyvolávají obavy
  Ti, kdo pravidelně sledují burzovní trhy, jsou zvyklí každý měsíc zkoumat údaje o růstu HDP, inflaci a výrobního indexu. Tato čísla mají zásadní význam pro tvorbu obchodní strategie. Nicméně existuje mnoho článků, které poukazují na omezení těchto čísel, jako je například koš spotřebního zboží při měření inflace. Je pravda, že průměrný spotřební koš neexistuje, a tak má inflace různý dopad na každého jednotlivce. Získání informací o skutečné ekonomické situaci je velice náročné. Pro odhalení reálné situace může sloužit analýza údajů o zadlužení amerických občanů.
 • Čistá decentralizácia kryptomien je ilúzia
  Hlavným pilierom krypto podporovateľov je argument, že kryptomeny ako také sú decentralizované siete, ktoré sa nedajú vypnúť alebo narušiť národnou či centrálnou autoritou. Táto paradygma má však jeden nedostatok...
 • Článek, který vám vůbec v ničem nepomůže
  Čistá mysl a rozšířené vnímání je cesta k úspěchu nejen na finančních trzích, ale i v životě.
 • Členství v exkluzivní VIP zóně FXstreet.cz od 1. května 2020 u Purple Trading opět zdarma
  Zájem obchodníků o členství v exkluzivní VIP zóně FXstreet.cz i po letech jejího fungování neustále roste a proto se znovu Purple Trading, v rámci ještě vyššího zkvalitňování služeb a budování silné komunity fialových traderů, rozhodl, že svým klientům opět poskytne příležitost, stát se na měsíc zcela zdarma plnohodnotným členem této unikátní VIP zóny (nabídka platí do 31. května 2020), díky které každý obchodník získá nejen přístup k jedinečnému know-how pro obchodování na forexu, ale také například i k VIP indikátorům, se kterými profesionální obchodníci posouvají svůj reálný trading na zcela jinou úroveň.
 • Členství zdarma v unikátní VIP zóně, akce, kterou obchodníci milují
  Neutuchající zájem obchodníků, zkvalitňování služeb a budování ještě silnější komunity Purple Trading obchodníků, to vše nás znovu přimělo k tomu, vrátit se opět k nabídce jedinečné VIP zóny zdarma (akce platí do 31. května), kdy tuto nabídku mohou aktuálně využít nejen všichni stávající obchodníci u Purple Trading, ale navíc je dostupná také těm, kteří projeví zájem se ke komunitě fialových teprve přidat.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI