Pondělí 02. říjen 2023 22:47
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
AvaTrade
reklama
XTB Ondřej Hartman

Nejlepší postupy pro stop-loss a take-profit

Napsal:   Sekce: Vzdělávací články pro tradery

Veškeré obchodování je ze své podstaty rizikové. Někdy i ti nejzkušenější investoři hledají další "obchodní triky", které jim pomohou dosáhnout co nejlepších výsledků. Existuje několik opatření, která mohou snížit vaše vystavení riziku a pomoci zefektivnit celý proces.


Můžete taky zjistit, že tyto metody vám mohou ušetřit nutnost každodenního pečlivého sledování pohybů na trhu, stejně jako ochranné obchodní příkazy. Příkazy stop-loss a take-profit berte jako druh pojistky – doufáte v nejlepší výsledek, ale měli byste plánovat i pro případ nejhoršího.

Většina renomovaných brokerů nabízí svým uživatelům možnost nastavit stop-loss a take-profit příkazy v té či oné podobě. Pojďme se na obě metody krátce podívat a zjistit, jak mohou být možností, která vám pomůže stát se jistějším a ziskovějším obchodníkem.

Pochopení stop-lossu a take-profitu:

Co je to příkaz stop-loss?

Stop-loss příkazy jsou pokyny k nákupu nebo prodeji aktiva, kdykoli je dosaženo požadované stanovené ceny, aby se omezily jejich ztráty. Obchodníci tak mohou řídit své riziko poklesu omezením ztráty.

Jakmile se trhy vydají svým směrem, mohou také chránit své zisky ze stávajících pozic tím, že zadají stop-loss pokyn nad/pod otevírací cenou (v závislosti na směru obchodu) pro případ, že by ceny náhle změnily směr.

Výhody používání příkazů stop-loss

·       Chrání investora před velkými ztrátami

·       Podporuje disciplínu a obchodní návyky bez emocí

·       Jsou to automatické příkazy, které se snadno provádějí

·       Pomáhá investorům kontrolovat jejich riziko, zejména když potřebují sledovat více investic

·       Obchodník si může vypočítat požadované riziko v závislosti na své ochotě riskovat

·       Pomáhá obchodníkovi cítit se více pod kontrolou a jistěji nad svým obchodním procesem

·       Lze je aplikovat zdarma na většině obchodních platforem


Nevýhody používání příkazů stop-loss

·       Při vysoké volatilitě není zaručeno, že se vyplní za vámi požadovanou cenu kvůli mezerám a skluzu

·       Nejsou vhodné pro aktiva, která jsou známá velkými cenovými výkyvy, takže je důležité provést průzkum a podívat se na běžné kolísání cen aktiv


Jaké jsou různé typy příkazů stop-loss?

Stojí za zmínku, že existuje několik různých typů stop-loss příkazů, jejichž užitečnost se liší v závislosti na vašem rizikovém profilu a stylu obchodování. Možná budete chtít se všemi experimentovat a upravovat svou strategii podle toho, co vám nejlépe vyhovuje. Uvědomte si také, že ne všichni brokeři nabízejí všechny druhy stop-loss příkazů.


Trailing stop

Obchodníci, kteří chtějí omezit svou expozici vůči potenciálním ztrátám sledováním pohybů na trhu, tak mohou učinit pomocí obchodního příkazu trailing stop loss. Stop cena se upravuje směrem nahoru nebo dolů v závislosti na tom, zda cena aktiva postupuje v jejich prospěch. Stop loss zůstane v platnosti tak dlouho, dokud nedojde k prudkému obratu.


Zaručený stop-loss

Při použití garantovaného stopu, jak název napovídá, je automaticky zaručeno uzavření obchodu za vámi zvolenou cenu. Toho je dosaženo eliminací možnosti skluzu, ke kterému dochází, když se realizovaná cena příkazu liší od požadované ceny. Při použití garantovaného stopu na sebe váš broker bere riziko skluzu sám, abyste vy nemuseli, což znamená, že s takovými příkazy je obvykle spojen poplatek.


Progresivní trailing stop (exkluzivní nástroj od ActivTrades)

Progresivní trailing stop je ochranný příkaz, který vám umožní lépe zabezpečit vaše zisky zadaním dvou cenových úrovní nebo pzvýšení, stejnějakovzdálenosti od vašeho stop-lossu, který automaticky změní váš příkaz, když se trhy pohybují vaším směrem. Z tohoto důvodu vám progresivní trailing stop-loss příkaz poskytuje možnost dosáhnout větších zisků než typický stop-loss příkaz před pohybem ceny v opačném směru než vaše pozice.


Co je to příkaz take-profit?

Tento typ příkazu je v podstatě opakem příkazu stop-loss. Jedná se o příkaz, který stanoví cenovou hranici, při které může být automaticky uzavřen vítězný obchod.


Výhody používání příkazů take-profit

·       Pokud cena dosáhne požadované ceny, můžete si zajistit zisk

·       Podporuje obchodní disciplínu

·       Je automatický a snadno se aplikuje

·       Snižuje vaše nároky na sledování pozic po jejich otevření


Nevýhody používání příkazů take-profit

·       Možná nebudou nikdy provedeny

·       Pokud jste příkazy nenastavili správně, můžete z pozice vystoupit příliš brzy.

·       Není to nejlepší strategie pro dlouhodobější investory


K čemu byste měli při obchodování používat příkazy stop-loss a take-profit?

Příkazy Stop-loss a Take-profit jsou skvělou technikou pro správu otevřených pozic při investování do různých aktiv. Pomocí příkazu stop loss můžete stanovit svou toleranci k riziku a maximální částku, kterou jste ochotni ztratit při jedné transakci. Zatímco příkaz take-profit můžete využít k tomu, abyste se vyhnuli přílišné chamtivosti tím, že si uzamknete zisky z růstu nebo poklesu ceny podle svého scénáře a rizikového profilu.

Mějte na paměti, že hodnoty, které nastavíte pro své příkazy stop-loss a take-profit, jsou pro každého obchodníka jedinečné. Nejsou spolehlivé a nezaručují ziskové výsledky. Místo toho slouží jako plán pro rozhodování, jehož výsledkem snad bude metodičtější a jistější obchodní proces. Proto je chytrým obchodním postupem vyhodnocovat riziko stanovením úrovní stop-loss a take-profit, ale také se na to dívejte jako na jednu ze strategií mezi ostatními opatřeními k řízení rizik ve vaší sadě nástrojů.


Jak určit, kde nastavit příkazy stop-loss a take profit?

Mnoho obchodníků a investorů používá k určení, kam umístit stop-loss a kde inkasovat zisky, jednu nebo více těchto metod, a nespoléhá se pouze na jednu. Tyto body jim poskytují technickou oporu, kterou potřebují k tomu, aby mohli z obchodu vystoupit, ať už jde o snížení ztrát, nebo inkasování zisků.

Při rozhodování o tom, jak nastavit své cíle, se musíte vrátit ke svému vlastnímu obchodnímu plánu a zvážit svou ochotu riskovat. Může vám například vyhovovat, že před stažením kapitálu ztratíte polovinu své investice, nebo můžete chtít ztratit pouze 25 % jako nejhorší možný scénář.

Výpočet tvého poměru zisku je snadný jako rozdělit tvůj žadaný čistý zisk, cenou, kterou bude tvá stop-loss aktivována

Výpočet tvého poměru rizika je stejně snadný jako vydělení požadovaného čistého zisku cenou, při které bude aktivován váš stop loss příkaz. Jako příklad můžeme uvést, že pokud investor musí vložit 1 USD, aby získal 2 USD (poměr rizika  1:2), nemusí být ochoten podstoupit riziko. Tento opatrný přístup se nemusí líbit těm, kteří mají rádi riziko, ale je to nejjistější metoda, která vás provede vzestupy a pády trhu.

U příkazů stop-loss i take-profit je také důležité provést určitý průzkum, abyste zjistili pozadí aktiva a jeho historický ziskový potenciál. Mnoho obchodníků použije technickou analýzu k určení oblastí supportu nebo rezistence a vytvoří příkazy stop-loss a take-profit na srovnatelných úrovních s využitím historických maxim a minim. Tímto způsobem si potenciálně nezavřete pozici předčasně.

Při rozhodování, kam umístit příkazy stop-loss a take-profit, se můžete spolehnout také na vzory grafů, které obvykle poskytují významné úrovně sledované technickými analytiky.

Tým autorů ActivTrades

Poskytnuté informace nepředstavují investiční výzkum. Materiál nebyl připraven v souladu s právními požadavky určenými k podpoře nezávislosti investičního výzkumu a jako takový je třeba jej považovat za marketingové sdělení.

Veškeré informace připravila společnost ActivTrades ("AT"). Informace neobsahují záznam cen společnosti AT ani nabídku či výzvu k uzavření transakce s jakýmkoli finančním nástrojem. Neposkytuje se žádné prohlášení ani záruka ohledně přesnosti nebo úplnosti těchto informací.

Veškeré poskytnuté materiály neberou ohled na konkrétní investiční cíl a finanční situaci osoby, která je může obdržet. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Společnost AT poskytuje pouze službu provádění investic. V důsledku toho každá osoba, která jedná na základě poskytnutých informací, tak činí na vlastní riziko.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nejčastější chyby při investování
  Pokud plánujete začít investovat, měli byste vědět, kterým chybám je třeba se vyvarovat. Některé níže zmíněné věci, které jsou v tomto článku, vám mohou přijít jako samozřejmost, jenže někdy i zkušený investor špatně odhadne situaci a dopustí se chyby, která pro něj může být drahá. Často se to stává u nových příležitostí na trhu, a proto je dobré si zopakovat někdy i úplné základy správného investování a zkontrolovat, jestli se z jedné z těchto chyb náhodou nedopouštíte.
 • Nejdůležitější důvody pro diverzifikaci vlastního investičního portfolia
  Pokud nejste ve světě investic úplným začátečníkem, pak jste se již nejspíše setkali s pojmem diverzifikace portfolia a s některými obecnými důvody, proč je vhodné ji při investování používat. Přestože mnozí pseudoodborníci hovoří o diverzifikaci, jako o ochraně před riziky, tak je třeba říci, že právě tato definice nepatří zcela mezi ty správné a dokonce ani pravdivé. Než si zde však vysvětlíme, jak to s tou diverzifikací doopravdy je, pojďme si nejprve něco málo zopakovat o investicích a jejich zákonitostech.
 • Nejdůležitější graf pro USD
  Americká centrální banka (Fed) v září znovu rozhodla o ponechání úrokových sazeb na historickém minimu a znervózněla tak spekulanty na posílení dolaru. Důvod je jasný – žádná spotřebitelská ani mzdová inflace se zatím nekoná a není tedy proč brzdit ekonomiku. Přijde ale inflace někdy?
 • Nejdůležitější metriky, které hodnotí kvalitu obchodní strategie
  Stejně jako každý business je i trading založen na nejrůznějších analýzách, finančních projekcích a alokacích kapitálu. Díky těmto uvedeným skutečnostem, se pak zvláště objektivní hodnocení vlastních výkonů stává bezesporu jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by obchodníci neměli nikdy v žádném případě podceňovat.
 • Nejdůležitější ukazatele pro odhad cenového vývoje Eura
  Směnné kurzy forexového trhu jsou den co den ovlivňovány nejrůznějšími faktory. Patří mezi ně například inflace, míra nezaměstnanosti, ale také mnohé další. Ty navíc v dnešním globalizovaném světě nemívají vliv pouze na směnné kurzy jednotlivých států, ale i na kurzy států a uskupení, které spolu úzce spolupracují. To samozřejmě platí i pro Euro. V tomto článku si ukážeme ty nejdůležitější ukazatele, které mají vliv na vývoj kurzové hodnoty této evropské měny.
 • Nejhlubší pokles za řadu měsíců šel ruku v ruce s růstem volatility
  Změna! Americký akciový index S&P 500 za týden odepsal 1,43 % a klesl pod nejbližší výraznější support. Donald Trump s Kim Čong-unem si vyměňují jed(e)rné výhrůžky a ti, kdo sázeli na to, že volatilita jednou musí vzrůst, počítají zisky. První z mnoha?
 • Nejhorší obchod na forexu
  Do konce letošního roku sice zbývá ještě jeden celý měsíc, s předčasem si ale dovolím zvolit za nejhorší obchod roku nákup turecké liry, jejíž atraktivita se v očích investorů úplně vytratila. V posledních týdnech navíc musí Turecko čelit skandálu praní íránských špinavých peněz, o kterých věděl i prezident Erdogan.
 • Nejhorší týden za deset let posunul index S&P 500 blíže k medvědí hraně
  Americký akciový index S&P 500 v předvánočním týdnu odepsal 7,05 %. Pro většinu investorů to v předvánočním týdnu znamenalo novou zkušenost.
 • Nejlepší metody, jak si rychle osvojit kvalitní Forex trading
  Bez ohledu na to, co si o Forex tradingu myslí a říkají ostatní, faktem zůstává, že jeho popularita v čase neustále roste. To je samozřejmě také tím největším důkazem toho, že se jedná o plnohodnotný byznys a ne o jen tak nějaký laciný podvod. Ano i Forex má svá jistá rizika, ale ta naleznete i v případě jakéhokoliv jiného podnikání. Jako jeden příklad za všechny poslouží například dlouhodobá statistika ukončených činností, která říká, že až 30 % všech nově založených živností ukončí svou činnost v rámci prvních 12 měsíců. Jak vidno, Forex tudíž není žádnou výjimkou v porovnání s ostatními činnostmi a stejně jako tam, i zde se lidé dělí na úspěšné a na ty na druhé straně.
 • Nejlepší obchod na začátku roku: Atos
  Akcie Atosu hned 2. ledna zazářily na pařížské burze. Během jednoho dne posílily o 20 %. Pokud by platilo pořekadlo: „Jak na nový rok, tak po celý rok“, akcionáři Atosu by možná mohli mít naději, že se akcii podaří vystoupat na vrcholy z minulosti. Společnost zažila obrovský pád, přes 75 % během jednoho roku. Osud francouzského Atosu je velmi poučný. Atos měl být výstavní lodí evropského IT, ale vývoj cen akcií ukazuje opak. Jak se Atos dostal na dno a jak to, že akcie Atosu tak silně rostly na začátku roku?
 • Nejlevnější komodita na trhu
  Od amerických prezidentských voleb zavládl na trzích optimismus. Naděje na další stimulační balík a vidina rychlé vakcinace podpořily investiční apetit, vyhlídky poptávky a zároveň oslabil americký dolar. To je perfektní kombinace pro průmyslové i jiné komodity, které zažily rally.
 • Nejlevnější měna na forexu
  Rostoucí ceny ropy, tuhá zima v Asii i v Evropě a mohutné oslabení v minulém roce. Tyto faktory dávají prostor k posílení ruskému rublu, který mezi měnami emerging markets na svou rally teprve čeká a je za nás aktuálně nejlevnější měnou na forexu.
 • Nejobchodovanější měnové páry
  Pokud se rozhodnete začít obchodovat na forexovém trhu, měli byste se zaměřit na trhy, které jsou tvořeny jednotlivými měnami, tzv. měnovými páry. Každý měnový pár má svá specifika a je vhodný pro jiný typ obchodníka. V dnešním příspěvku rozebereme 3 nejobchodovanější měnové páry na světě.
 • Nejoblíbenější strategie mezi FOREX tradery
  Forexoví obchodníci mohou na trhu buďto sledovat tzv. fundamentální informace, jakou jsou například různé vyhlašování makroekonomických dat, které mají zásadní vliv na kurz dané měny, nebo mohou sledovat technické indikátory či patterny na cenovém grafu, které jim na základě minulých cenových pohybů a objemů obchodů napovídají, jak by se mohla cena vyvíjet i v budoucnu.
 • Nejprve zaplať sám sobě
  Investování peněz by mělo mít jasný cíl. Podstupovat riziko ztráty a nevědět kvůli čemu, není investování, ale hazard.
 • Nejsem obohacenej buran
  Jaké to je ve bankách a co velcí hoši na Forexu.
 • Nejsilnější růst od roku 1974 pro americké akcie (stále) nic nemění
  Americké akcie mají za sebou opět mimořádně živý týden, tentokrát s pozitivním znaménkem. Index S&P 500 posílil za čtyři obchodní dny o 12,10 %.
 • Nejsou investoři kvůli americkým volbám zbytečně nervózní?
  Jeden z největších potencionálních katalyzátorů a zdrojů aktuální nervozity jsou volby na prezidenta Spojených států. Volby sebou přináší obrovskou várku nejistoty ohledně vítěze amerických voleb, jaká politika bude implementována a jestli vůbec současný prezident výsledek uzná a oficiální stanovisko nebude trvat déle, než je zvyklé. Podle některých investičních bank z Wall Street jsou však investoři možná příliš nervózní a většina rizik je již započítána v aktuálním vývoji.
 • Nejtěžší je vzdát se toho, co nás ničí
  Každý trader je zodpovědný za své obchodní výsledky. Proto je velmi důležité pracovat na udržení čisté mysli, abychom dokázali správně vyhodnotit situace, kdy se jedná o predikovanou sérii ztrát, a kdy již o nefunkční obchodní systém. Jak se na svůj trading podívat z nadhledu si povíme v tomto článku.
 • Nejtěžší práce v tradingu – nic nedělání
  Celý život se setkáváme s tím, jak nám někdo říká, „chceš mít hodně peněz, tak pracuj“. „Chceš mít ještě víc peněz, pracuj ještě víc“. “Bez práce nic nebudeš mít“. A tak místo toho, abychom ukovali jednu podkovu, tak jsme v práci déle a ukoveme dvě. Místo jednoho okopaného řádku brambor a výletu na koupaliště, okopáváme celé pole. Místo abychom si otevřeli restauraci pro 40 hostů, hledáme prostory, kam se jich vejde minimálně 100. Prostě máme v sobě uložené dogma: více práce = více peněz.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Ondřej Hartman