Středa 24. července 2024 20:12
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei Payout
reklama
Fintokei Payout

Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie zvaná Buy and Hold (díl 10.)

24.03.2023  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Investování a obchodování ETF   Tisk


V dnešním díle popíšeme druhou investiční strategii, pokud chcete investovat do ETF. Stejně jako strategie Dollar Cost Averaging, které jsme se věnovali v minulém díle, i dnešní strategie zvaná Buy and Hold je dlouhodobá. Tím ale podobnost končí a v dnešním díle probereme, co je podstata Buy and Hold strategie a pro jaký typ investorů se hodí.

Co je strategie zvaná „Buy and Hold“

Tato strategie spočívá v jednoduchém principu: koupit levně podhodnocený instrument a dlouho jej držet, dokud daný instrument nevyroste a pak ho se ziskem prodat.

Asi nejznámějším představitelem této investiční strategie jsou Warren Buffett nebo Benjamin Graham, což byl učitel a mentor Warrena Buffetta. Oba legendární investoři hledali na trhu podhodnocené akcie s vysokým potenciálem růstu, do těch investovali a pak tyto akcie drželi roky, někdy i desetiletí, a benefitovali na jejich růstu. V portfoliu Warren Buffetta jsou akcie, jako třeba akcie společnosti Coca Cola nebo Apple, které Warren Buffett drží dlouhé roky.

Strategii Buy and Hold můžete využít nejen u investování do akcií, ale i u investování do ETF. Vybrat si můžete indexový ETF, tedy ETF kopírující výkon akciového indexu, nebo si můžete vybrat ETF, které má v portfoliu koš akcií z určitého sektoru či geografie, pokud věříte v růst tohoto sektoru či geografie.

Jaký je hlavní princip strategie Buy and Hold u investování do ETF

Pojďme si stručně popsat, jaký je hlavní princip strategie Buy and Hold u investování do ETF:

- koupíte ETF, například ETF, které sleduje akciový index nebo akciový sektor/geografii, o kterém se domníváte, že dlouhodobě poroste

- nakoupíte zpravidla za jednorázovou částku, a to ideálně v době, kdy je cena daného ETF nízká, tedy v situaci, kdy se cena ETF propadla při některé z korekcí nebo na konci klesajícího trendu

- akcie ETF držíte tak dlouho, dokud cena nedosáhne zisku, který jste si předem určili. Výše zisku záleží zcela na každém, pro někoho je dobrý zisk 20 %, pro někoho 30 % nebo 50 %.


Výhody strategie
Buy and Hold:

1. Dobrý výnos v dlouhodobém pohledu

Stejně jako u strategie Dollar Cost Averaging, které jsme se věnovali v minulém díle, i strategie Buy and Hold benefituje z dlouhodobého horizontu, protože v dlouhodobém horizontu jsou akciové trhy rostoucí. Tuto strategii tak často využívají pro své dlouhodobé investice ti investoři, kteří nehledají rychlý zisk a preferují spíše stabilnější výnosy i za cenu, že si na ně nějakou dobu počkají.

2. Nemusíte hledat jednotlivé akcie

Najít jednotlivé akcie, které jsou podhodnocené, týkají se skvělých společností a zároveň mají vysoký potenciál růstu, to je umění, které se piluje dlouhé roky a vyžaduje hodně času a znalostí. Výsledky Warrena Buffetta umí málokdo napodobit, což jenom ilustruje to, že umět vybrat „ty správné“ akcie není vůbec snadná věc. ETF ale investorům práci usnadňují, protože díky ETF můžete snadno investovat hned do celého koše akcií, ať už těch, které jsou obsažené v akciovém indexu, nebo koše akcií z určitého sektoru – např. farmaceutického průmyslu, či z určité geografie.

3. Budete benefitovat z nízkých poplatků

Stejně jako u strategie Dollar Cost Averaging, výhodou investování do ETF jsou nízké poplatky. Pokud budete investovat do ETF, které pouze pasivně sleduje akciový index, tyto indexové fondy mají jedny z nejnižších poplatků, které se v průměru pohybují od 0,03 % do 0,20 %. Pokud si vyberete ETF, které má v portfoliu například akcie společností z určitého sektoru či geografie, jedná se už o aktivně řízené fondy, které mají poplatky vyšší, i tak si ale troufáme říci, že tyto poplatky budou nižší, než kdybyste se rozhodli nakoupit akcie jednotlivých společností sami. Pokud vás více zajímá, jak je to s poplatky u ETF a fondů, můžete se začíst do 5. dílu našeho seriálu, který se poplatkům věnoval.

4. Můžete mít zajímavé, i nadprůměrné zisky

Pokud nakoupíte ETF v dobrý okamžik, tedy v době, kdy je cena ETF nízko díky korekci nebo na konci klesajícího trendu, můžete dosáhnout velmi zajímavého výnosu. Uváděli jsme, že historický průměrný roční výnos indexu S&P 500 za období od roku 1928 do 2021 je necelých 8 % a průměrný roční výnos indexu S&P 500 za 20ti leté období od roku 2002 do 2021 je necelých 9 %. Tento průměrný výnos tvoří špatné roky i dobré roky a je dobré vědět, že když má index S&P 500 dobrý rok, může mít výnos i hodně přes 20 %.

Jako příklad si můžeme uvést výkon indexu S&P 500 za posledních 20 let, hned v šesti letech z této periody měl index S&P 500 roční výnos kolem 20 % a více.


Zdroj dat: https://www.macrotrends.net/2526/sp-500-historical-annual-returns

Pokud tedy nakoupíte například index S&P 500 v době, kdy je jeho cena nízko a držíte ho po dobu, kdy takto roste, můžete dosáhnout výborného výnosu.

To nás ale vede k další oblasti, kterou je nutné zmínit, a to jsou nevýhody strategie Buy and Hold.


Nevýhody strategie
Buy and Hold:

I tato strategie má své nevýhody a troufáme si říci, že jich je více než u jednodušší strategie Dollar Cost Averaging.

1. Důležité je načasování nákupu

U této strategie je velmi důležité načasování nákupu. Na akciových trzích platí zlaté pravidlo, že i skvělá akcie může být průšvih, pokud jí koupíte ve špatnou dobu. U akciového indexu je riziko menší, protože akciové indexy jsou v dlouhodobém horizontu rostoucí, i tak se vám ale může stát, že index nakoupíte ve špatnou dobu, tedy v době, kdy je na vrcholu a trh brzy po vašem nákupu zkolabuje.

O kolik se může akciový index propadnout? Někdy o hodně. Pro lepší představu uvádíme opět výkon indexu S&P 500 za posledních 20 let, tentokrát ale uvádíme nejhorší roky indexu za toto období.


Zdroj dat: https://www.macrotrends.net/2526/sp-500-historical-annual-returns

Pokud tedy nakoupíte index S&P 500 v době před kolapsem, budete sledovat, jak se hodnota vaší investice hodně snížila a bude trvat nějakou dobu, než se vaše investice dostane zpět do plusových čísel. Dobrá zpráva je, že let s takto extrémním záporným výnosem indexu S&P 500 je obecně méně než let s nadprůměrně kladným výnosem.

Jako příklad špatného načasování si můžeme uvést graf ETF Vanguard S&P 500 UCITS obchodovaném pod tickerem VUAA.DE, tento ETF pasivně sleduje výkon amerického akciového indexu S&P 500.

Pokud byste nakoupili toto ETF na konci listopadu 2021 (toto období je znázorněné modrou svislou čárou a kratší šipkou), kdy index S&P 500 prošel mini korekcí, sledovali byste, jak vaše investice do ledna 2022 vzrostla o cca 5 %. Nicméně na začátku roku 2022 se trh propadl a od ledna 2022 do června 2022 by se vaše investice snížila o více než 17 %.


2. Nesnažte se precizně načasovat trh a „vychytat dno“, nejde to

Ačkoli u strategie Buy and Hold je důležité načasování, předem se smiřte s tím, že se vám nepodaří váš nákup načasovat precizně a koupit v momentu, kde je trh na nejnižších hodnotách, tedy na dně. Snaha rozpoznat dno a na něm nakoupit se nazývá „bottom fishing“ a i profesionální tradeři a investoři přiznávají, že poznat přesné dno neumí nikdo.

Berte to tak, že je lepší nakupovat po větší korekci, a ne v době, kdy jsou indexy v prudkém růstu, ale i tak se vám může stát, že i po korekci se trh dále může propadnout.

3. Připravte se na výkyvy trhu

Akciový trh prochází obdobími růstů, které střídají období propadů. Je to běžná součást životního cyklu trhu a je dobré se na toto předem připravit. Pokud zainvestujete a krátce po vaší investici se trh propadne, je důležité neztrácet nervy a v panice neprodávat.

4. Připravte si předem exit strategii – tedy kdy investici prodáte

Toto je naprosto zásadní bod, který hodně investorů, zejména začátečníků vynechává. Než uděláte jakoukoli investici, je dobré vědět, za jakých podmínek jí prodáte. Tyto podmínky mohou být různé: můžete si definovat určitou cenovou úroveň nebo procentní zisk, když ETF této úrovně dosáhne, prodáte jej. Další z exit podmínek může být například čas držení (tzv. Time-based strategie), kupříkladu si určíte, že ETF prodáte po třech či pěti letech, časový horizont může mít každý jiný, někdo si dá časový horizont třeba 10 let. U všech exit strategií je dobré brát v úvahu i daňové aspekty, konkrétně podmínky zdanění vašich případných výnosů. Další z exit podmínek může být například změna v makroekonomických faktorech nebo v osobní situaci. Každý investor bude mít své důvody, pro které investici dělá a pro které investici ukončí, zásadní je mít jasně definované exit podmínky ještě předtím, než ETF nakoupíte.

5. Tato strategie vyžaduje nějaký čas a znalosti

Zatímco strategie Dollar Cost Averaging by se dala považovat za téměř bezpracnou, strategie Buy and Hold už bude vyžadovat nějaký čas. Je dobré čas od času kouknout na grafy akciových indexů a vašeho ETF, ať víte, co se na trhu děje. Stejně tak vnímáme jako důležité, aby investor, který chce takto investovat, měl alespoň hrubé základy z technické analýzy a uměl alespoň základně číst grafy. To vše vám pomůže určit lépe období, kdy nakoupit a kdy prodat tak, abyste minimalizovali riziko a maximalizovali možnost profitu.

Závěrem a co nás čeká v dalším díle

Ačkoli i strategie Buy and Hold je dobrá pro začátečníky nebo zaneprázdněné investory, rozhodně není úplně bezpracná a nějaký váš čas bude vyžadovat. Čas investovaný do byť malého studia grafů a trhu vám může zvýšit šance, že nakoupíte v dobrou dobu a vaše investice se zhodnotí rychleji. Náš seriál pokračuje dál a v dalším díle se můžete těšit na to, podle čeho vybrat ten správný ETF.

Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz

Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě seriálu o ETF, najdete na tomto odkazu.

Klíčová slova: FXstreet | Akciové indexy | Akciový index | Apple | ETF | Akciové trhy | Akcie | Akciový trh | Bod | Buy and hold | Dollar | Grafy | Investice | Investor | Investování | Koš | Riziko | S&P 500 | Výnos | Warren Buffett | Indexy | Investoři | Zisk | Výsledky | Ondřej Hartman | Investovat | Index | Investiční strategie | Analýzy | Cena | Dlouhodobé investice | Fondy | FXstreet.cz | Graf | Index S&P 500 | Instrument | Investiční | Investování do akcií | Jak investovat | Trh | Zpráva | Zisky | Tradeři | Buffett | Buy | Hold | S&P | Poplatky | Indexové fondy | Výnosy | Benjamin Graham | Profesionální tradeři | Investování do ETF | Akcie společnosti | Roční výnos | Aktivně řízené fondy | Řízené fondy | Nakoupit akcie | UCITS | Tým FXstreet.cz | Technické analýzy | Akciový sektor | Trhy | Výkyvy | Růst | Potenciál | Průměrný výnos | Šance | Časový horizont | Podhodnocené akcie | Podhodnocený | Zdanění | Princip strategie | Číst grafy | Macrotrends | Macrotrends.net | Mentor | Umění | Průměrný roční výnos | Rychlý zisk | COST | Načasování | Společnosti | Marika Čupa | Vanguard | TIM | | Vanguard S&P 500 | Nízké poplatky | Období propadů | Investovat do ETF | CZ | Načasování nákupu | Seriál o ETF | Akcie ETF | Dollar Cost Averaging | Strategie Dollar Cost Averaging | Jak investovat do ETF | Výkyvy trhu | Grafy akciových indexů | Strategie Buy and Hold | Mentor Warrena Buffetta | Bottom fishing | ETF Vanguard S&P 500 UCITS | VUAA | VUAA.DE | Nevýhody strategie Buy and Hold | Výhody strategie Buy and Hold | Buy and Hold u investování do ETF | Typ investorů | Jednotlivé akcie | Dobrý výnos | Indexový ETF | Podhodnocený instrument | Cena ETF | Vybrat ten správný ETF | Správný ETF | Vice |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\etf-24022023.png
  Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
  Pokud chcete investovat do Exchange Traded Fund (ETF), máte na výběr hned z několika investičních strategií. Ze všech těchto strategií jsme vybrali dvě strategie, které jsou dle našeho názoru nejvhodnější pro začátečníky nebo pro ty investory, kteří nemají moc času, ale chtějí nechat své peníze pracovat. V dnešním díle si popíšeme první z nich: strategii zvanou Dollar Cost Averaging.
  C:\fakepath\etf-17022023-1.png
  Seriál o ETF: Vznik ETF a investiční strategie fondů (díl 8.)
  V dnešním díle si velmi zjednodušeně popíšeme, jak vlastně ETF vzniká a kdo jsou hráči, kteří za ETF stojí. Při svém vzniku musí každý fond definovat svoji strategii, která určuje třeba to, do jakých aktiv bude fond investovat, jakým investorům je určen, investiční strategie má vliv i na výši poplatků fondu. V dnešním díle si proto řekneme něco málo i o investiční strategii fondu a kde ji běžný investor zjistí.
  C:\fakepath\etf-10022023.png
  Seriál o ETF: Druhy ETF (díl 7.)
  Exchange Traded Funds (ETF) byly původně navrženy tak, aby pouze pasivně sledovaly výkon akciového indexu. Protože se ale ETF ukázaly jako velmi dobrý nástroj, jak snadno a efektivně investovat do širokého spektra instrumentů, postupem času vznikla řada dalších druhů ETF, které dnes umožní investorům investovat do nejrůznějších instrumentů i geografií. V dnešním díle si probereme, jaké jsou základní druhy ETF podle různých kritérií.
  C:\fakepath\etf-03022023.jpg
  Seriál o ETF: Čistá hodnota jmění neboli Net Asset Value (díl 6.)
  V dnešním díle se budeme věnovat poslednímu z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Net Asset Value, překládané do češtiny jako čistá hodnota jmění, někdy také překládané jako čistá hodnota aktiv a pro které se používá zkratka NAV. Díky NAV se dozvíte, jaká je hodnota jedné akcie ETF k určitému datu a můžete si tak srovnat, jestli se akcie ETF obchoduje nad nebo pod touto hodnotou.
  C:\fakepath\etf-13012023.png
  Seriál o ETF: Total Expense Ratio aneb kolik zaplatíte na poplatcích (díl 5.)
  V dnešním díle se budeme věnovat druhému z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Total Expense Ratio, pro které se použitá také zkratka TER. Total Expense Ratio vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích.
  C:\fakepath\etf-16122022.png
  Seriál o ETF: Co jsou Assets Under Management a proč je to důležité (díl 4.)
  Ať už chcete zahrnout ETF do svého dlouhodobého investičního portfolia nebo s nimi chcete aktivně obchodovat, je dobré alespoň orientačně znát tři základní finanční pojmy: Aktiva pod správou neboli Assets Under Management, Total Expense Ratio, které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích a Čistá hodnota aktiv neboli Net Asset Value.
  C:\\fakepath\\etf-09122022.png
  Seriál o ETF: Jak se liší ETF od běžných podílových fondů (díl 3.)
  V dnešním díle si ve stručnosti popíšeme, čím se ETF liší od běžného fondu, který se neobchoduje na burze. Proč je to důležité? Není fond jako fond a věříme, že než se kdokoli pustí do jakékoli investice, měl by alespoň rámcově tušit, co je daná investice zač a čím se liší od podobných investic. Možná vám dnešní článek pomůže v rozhodování, jestli své peníze investovat do ETF nebo běžného podílového fondu.
  C:\fakepath\etf-01122022.jpg
  Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
  V dnešním díle seriálu o ETF se budeme věnovat diverzifikaci. Ta je jedním ze základních a typických rysů pro ETF, pro kterou investoři, mimo jiné, ETF rádi využívají. Diverzifikace má své nesporné výhody, má ale i nevýhody, o kterých je dobré vědět.
  C:\fakepath\etf-21112022.jpg
  Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
  Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.

Čtěte více

 • Seriál o ETF: Co jsou Assets Under Management a proč je to důležité (díl 4.)
  Ať už chcete zahrnout ETF do svého dlouhodobého investičního portfolia nebo s nimi chcete aktivně obchodovat, je dobré alespoň orientačně znát tři základní finanční pojmy: Aktiva pod správou neboli Assets Under Management, Total Expense Ratio, které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích a Čistá hodnota aktiv neboli Net Asset Value.
 • Seriál o ETF: Čistá hodnota jmění neboli Net Asset Value (díl 6.)
  V dnešním díle se budeme věnovat poslednímu z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Net Asset Value, překládané do češtiny jako čistá hodnota jmění, někdy také překládané jako čistá hodnota aktiv a pro které se používá zkratka NAV. Díky NAV se dozvíte, jaká je hodnota jedné akcie ETF k určitému datu a můžete si tak srovnat, jestli se akcie ETF obchoduje nad nebo pod touto hodnotou.
 • Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
  V dnešním díle seriálu o ETF se budeme věnovat diverzifikaci. Ta je jedním ze základních a typických rysů pro ETF, pro kterou investoři, mimo jiné, ETF rádi využívají. Diverzifikace má své nesporné výhody, má ale i nevýhody, o kterých je dobré vědět.
 • Seriál o ETF: Druhy ETF (díl 7.)
  Exchange Traded Funds (ETF) byly původně navrženy tak, aby pouze pasivně sledovaly výkon akciového indexu. Protože se ale ETF ukázaly jako velmi dobrý nástroj, jak snadno a efektivně investovat do širokého spektra instrumentů, postupem času vznikla řada dalších druhů ETF, které dnes umožní investorům investovat do nejrůznějších instrumentů i geografií. V dnešním díle si probereme, jaké jsou základní druhy ETF podle různých kritérií.
 • Seriál o ETF: ESG ETF - propaganda nebo zajímavý trend? (díl 14.)
  V sedmém díle našeho seriálu, který se věnoval druhům ETF, jsme zmiňovali ETFs, které se zaměřují na ESG investice, což jsou investice, které splňují Environmental, Social a Governance kritéria. Ať už ESG investování považujete za propagandu či naopak zajímavý trend, je nepochybné, že ESG investování nabývá dynamiku a že do této oblasti proudí a bude proudit nemalé množství peněz. Proto jsme se rozhodli věnovat ESG fondům speciální, poslední díl našeho seriálu o ETF.
 • Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
  Pokud chcete investovat do Exchange Traded Fund (ETF), máte na výběr hned z několika investičních strategií. Ze všech těchto strategií jsme vybrali dvě strategie, které jsou dle našeho názoru nejvhodnější pro začátečníky nebo pro ty investory, kteří nemají moc času, ale chtějí nechat své peníze pracovat. V dnešním díle si popíšeme první z nich: strategii zvanou Dollar Cost Averaging.
 • Seriál o ETF: Jak se liší ETF od běžných podílových fondů (díl 3.)
  V dnešním díle si ve stručnosti popíšeme, čím se ETF liší od běžného fondu, který se neobchoduje na burze. Proč je to důležité? Není fond jako fond a věříme, že než se kdokoli pustí do jakékoli investice, měl by alespoň rámcově tušit, co je daná investice zač a čím se liší od podobných investic. Možná vám dnešní článek pomůže v rozhodování, jestli své peníze investovat do ETF nebo běžného podílového fondu.
 • Seriál o ETF: Podle čeho vybrat ten správný ETF (díl 12.)
  Na světě je aktuálně registrováno přes 8 000 Exchange Traded Funds, investoři si tedy mohou vybírat z opravdu velké nabídky. Než tedy začnete do ETF investovat, je velmi dobré zamyslet se, podle čeho vybrat ten správný ETF, abyste ze všech možných ETFs vybrali ten, který nejlépe splní vaše investiční cíle a očekávání.
 • Seriál o ETF: Pro koho jsou vhodné strategie Dollar Cost Averaging a Buy and Hold (díl 11.)
  Pro úspěšné investování je klíčové investovat podle strategie, která vyhovuje investičním cílům, vztahu k riziku a osobnosti každého investora. V minulých dílech jsme popisovali dvě strategie pro investování do ETF: strategii zvanou Dollar Cost Averaging a strategii Buy and Hold. U těchto strategií zůstaneme a v dnešním díle si představíme, pro jaký typ investorů se tyto strategie hodí.
 • Seriál o ETF: Příklady konkrétních ETF (díl 13.)
  S naším seriálem se pomalu blížíme ke konci a v dnešním předposledním díle vám představíme konkrétní ETF, které sledují americký akciový index S&P 500 a jeden ETF, který má v koši podkladových aktiv zlato. Všechny ETF se dají obchodovat v Evropě, byť v různých modifikacích, a většina těchto ETF je obsažena i v našem vlastním dlouhodobém portfoliu.
 • Seriál o ETF: Total Expense Ratio aneb kolik zaplatíte na poplatcích (díl 5.)
  V dnešním díle se budeme věnovat druhému z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Total Expense Ratio, pro které se použitá také zkratka TER. Total Expense Ratio vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích.
 • Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
  Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.
 • Seriál o ETF: Vznik ETF a investiční strategie fondů (díl 8.)
  V dnešním díle si velmi zjednodušeně popíšeme, jak vlastně ETF vzniká a kdo jsou hráči, kteří za ETF stojí. Při svém vzniku musí každý fond definovat svoji strategii, která určuje třeba to, do jakých aktiv bude fond investovat, jakým investorům je určen, investiční strategie má vliv i na výši poplatků fondu. V dnešním díle si proto řekneme něco málo i o investiční strategii fondu a kde ji běžný investor zjistí.
 • Video seriál pro začátečníky: Sedm důvodů, proč začít investovat do akcií
  V rámci vzdělávání spouští FXstreet.cz nový vzdělávací seriál na téma investování do akcií a ETF. Seriál je určený pro všechny, kteří nemají žádné nebo jen velmi malé zkušenosti s investováním do akcií, ale chtějí začít investovat.
 • VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 1.)
  Další díl vzdělávacího video-seriálu pro začátečníky se věnuje investování do ETF. Dozvíte se čtyři jednoduché kroky, jak začít investovat do ETF, co je to diverzifikace, volatilita a řadu dalších informací, které vám s investováním do ETF pomohou.
 • VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 2.)
  V druhém díle seriálu o investování do ETF se dozvíte, jaké existují základní druhy ETF, podle čeho vybírat ETF, který bude odpovídat vašim potřebám a vašemu investičnímu stylu, a na co si dát při výběru ETF pozor.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster