Neděle 10. prosinec 2023 14:18
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V4)
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Je akciová party u konce? Aneb aktuální sentiment amerického akciového trhu

Napsal:   Sekce: Akcie

Sentiment amerického akciového trhu na konci 2. kvartálu připomínal bujarou party a přirovnání k party si ponechám i pro sentiment akciového trhu na konci 3. kvartálu. Veselou náladu ale vystřídala únava a hned několik věcí nasvědčuje tomu, že party skončila.Malé připomenutí, jaká byla nálada na trhu na konci 2. kvartálu

Nálada na americkém akciovém trhu na konci 2. kvartálu připomínala divokou party, zejména na technologických akciích: akciové indexy S&P 500 i technologické indexy Nasdaq Composite a Nasdaq 100 si připsaly rekordní první pololetí a optimismus investorů se zdál bezbřehý.

Trh nicméně dával hned několik varovných znamení, která jsem uváděla v minulé analýze sentimentu. Která varovná znamení to byla?

 • 1. varovné znamení: Medvědi byli donuceni kapitulovat, protože po půl roce usoudili, že evidentně nemá cenu bojovat s rozjetými býky. Vychýlení trhu do extrému je vždy varovné znamení.
 • 2. varovné znamení: fenomenální růst táhlo zejména 7 technologických akcií: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon.com, Nvidia, Tesla a Meta Platforms, které tvořily 28% hodnoty amerického akciového indexu S&P 500, šest společností z této skupiny: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon.com, Nvidia a Tesla tvořilo dokonce přes 50% hodnoty akciového indexu Nasdaq 100, který kvůli této poměrně výjimečné situaci prošel ke konci července rebalancem, aby se váha těchto pár společností na výkon indexu snížila.
 • 3. varovné znamení: CNN Fear and Greed Index vykazoval poměrně vysoké hodnoty: pohyboval se nad 80 bodů, v pásmu extrémní chamtivosti.


Veřejná potupa Wall Street analytiků

Ještě v červenci se zdálo, že optimisté si nehodlají kazit náladu. Velmi mě zaujal článek, který vyšel 21. července 2023 na Bloomberg (zdroj ZDE).

Článek uváděl odhady hlavních TOP Wall Street analytiků ohledně vývoje indexu S&P 500 v roce 2023. V lednu, kdy vládl obecný pesimismus, většina analytiků očekávala, že index S&P 500 v roce 2023 poměrně významně poklesne.

Růst indexů v 1. pololetí však překvapil drtivou většinu investičních profesionálů, což vedlo k poměrně zajímavé situaci: TOP analytici byli donuceni „stáhnout gatě“ a upravit (rozumějme navýšit) svoje odhady, kde vidí hodnotu indexu S&P 500 na konci roku 2023.

Pro zajímavost uvádím tabulku, která v prvním sloupci uvádí lednové odhady hodnoty indexu S&P 500 na konci roku, a v druhém sloupci červencové odhady hodnoty indexu S&P 500 na konci roku.Jak to vše souvisí s aktuálním sentimentem?

Proč se zabývat červencem, když je začátek října? Vývoj o prázdninách byl velmi zajímavý pro kontext toho, jaký je aktuální sentiment na americkém akciovém trhu. Ten je totiž o poznání jiný, než byl na konci minulého kvartálu.

Vše totiž nasvědčuje tomu, že divoká party se chýlí ke konci. Na konci července akciové indexy S&P 500 a Nasdaq 100 dosáhly svých letošních maxim, od té doby prochází korekcí a aktuálně poklesly o cca 7 %.

Je zřejmé, že ti, co se na akciové party v 1. pololetí nejlépe pobavili, o prázdninách z party odešli, tedy shrábli zisky a stáhli se z trhu.

Je otázka, jestli je současná korekce jenom oddychová pauza před další rally nebo je to neklamné znamení, že dobrá nálada akciový trh definitivně opouští a party skončila.


Jaký je tedy aktuální sentiment na americkém akciovém trhu?

Mnohé nasvědčuje tomu, že sentiment se o dost zhoršil a začíná být negativní. Zdá se, že investorům začíná pomalu docházet, že pro další raketový růst akcií není v ekonomice fundament.

K závěru, že sentiment je negativní, mě vede hlavní faktor, a tím je zhoršení dostupnosti úvěrů a obecně zhoršení dostupnosti a množství peněz.


#1 – Zhoršení dostupnosti úvěrů neboli úvěrové okno se zavírá

Myslím si, že úrokové sazby, které zůstanou vyšší a déle, než se předpokládalo, teprve začnou zarývat svoje zuby. Mraky společností běžně financuje svůj růst nebo chod půjčenými penězi, ať už se jedná o peníze od bank nebo z dluhopisů, které tyto společnosti vydávají.

Náklady na takové financování představují úroky: s aktuálními rekordně vysokými úroky se dluhové financování značně prodražuje a očekává se, že řada společností bude mít problémy vůbec vydělat dost peněz na zaplacení úroků. Třeba agentura Fitch očekává, že řada společností nebude schopna splatit své půjčky už na konci letošního roku.

Ruku v ruce s tím jdou podmínky bank na poskytování úvěrů společnostem, které jsou aktuálně velmi přísné a které řadě společností velmi komplikují to, aby současný dluh refinancovaly nebo splatily novou půjčkou.

Níže je velmi zajímavý obrázek z Wall Street Journal, který zobrazuje procento bank, které zpřísňují podmínky pro poskytování úvěrů a jak je z obrázku patrné, počet těchto bank je značně nad dlouhodobým průměrem.


V této souvislosti se mi vybavují myšlenky z knihy Howarda Markse „Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky“: jakmile se zásadně zpřísní podmínky, za kterých banky poskytují úvěry, tedy dojde k tomu, co Howard Marks nazývá „zavírá se úvěrové okno“, je to jeden z důležitých příznaků, že je ekonomický cyklus v sestupné fázi.

Osobně se domnívám, že jsme teprve na začátku sestupné trajektorie a že jízda dolů ještě přijde s tím, jak se dopady vysokých úrokových sazeb budou projevovat postupem času.


#2 – Velmi malý počet nových IPOs

Již jsem zmiňovala, že ačkoli americké akciové indexy v letošním 1. pololetí rostly, bylo to díky pár společnostem, které indexy táhly nahoru, celkový akciový trh rozhodně nebyl v tak bujaré náladě.

Ne příliš pozitivní sentiment krásně reflektuje i počet nových IPOs neboli společností, které se svými akciemi vstupují na burzu. Letošní rok je z hlediska počtu nových IPOs v USA velmi chudý, jak ukazuje tabulka níže, a to jak podle počtu nových IPOs, tak podle množství peněz, které byly prostřednictvím IPOs získány. Pro mě osobně je z grafů zcela zjevná neochota investorů dávat peníze do nových, potenciálně rostoucích, ale zároveň rizikových společností.


Zdroj: https://www.ey.com/en_us/ipo/1h-2023-ipo-market-trends


#3 – Jak si vede tým velkých společností versus tým malých společností

Většina investorů ráda sleduje hlavně akciové indexy S&P 500 či indexy Nasdaq Composite nebo Nasdaq 100, ve kterých jsou obsaženy ty největší americké společnosti.

Je ale zajímavé porovnat, jak si vede tým těchto „velkých společností“ ve srovnání s týmem „malých společností“, které reprezentuje například index Russell 2000, ve kterém je zahrnuto 2000 společností s malou tržní kapitalizací (zvaných small-cap, kam spadají společnosti s tržní kapitalizaci od 250 milionů dolarů do 2 miliard dolarů).

Na obrázku níže je srovnání výkonu obou indexů za období od 1. ledna 2019 do 2. října 2023. Výkon indexu S&P 500 je znázorněný černou čárou, výkon indexu Russell 2000 je znázorněný fialovou čárou.

Už od roku 2022 index Russell 2000 zaostává svým výkonem za indexem S&P 500, nicméně v letošním roce se náskok S&P 500 ještě zvýšil.

Je zjevné, že akciím menších společností se zas až tak nedaří, což pro mě osobně je poměrně varovné znamení, protože se domnívám, že tyto menší společnost mohou o dost hůře snášet vysoké úrokové sazby a zhoršené dluhové podmínky, o kterých jsem psala výše.#4 - CNN Fear and Greed Index

Výčet ne příliš radostných informací dokresluje můj oblíbený CNN Fear and Greed Index, který mapuje sentiment trhu a který je aktuálně na hodnotě 25 neboli na hodnotě extrémní strach. Pro zajímavost, na začátku července, kdy jsem psala článek o sentimentu akciového trhu na konci 2. kvartálu, byl CNN Fear and Greed Index na hodnotě 80, tedy extrémní chamtivost. Tomu se tedy říká razantní pokles nálady během relativně krátké doby.


Zdroj obrázku: https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed


Výhled na 4. kvartál 2023

Za mě osobně je stále na místě velká opatrnost, já osobně se aktuálně nehodlám pouštět do velkých nákupů akcií.

Položila jsem si otázku, co by se mělo stát, aby se akciová party znovu ve 4. kvartálu rozjela a napadají mě tyto hypotetické důvody:

 • Výsledková sezóna za 3. kvartál a výhledy na další období budou „wow“ a většina společností, těch velkých i menších, překoná odhady analytiků.
 • FED v listopadu oznámí, že už letos nenavýší úrokové sazby (ačkoli trh předpokládá, že ještě k jednomu navýšení zřejmě dojde).
 • FED oznámí, že začne uvolňovat svoji politiku a snižovat úrokové sazby například již na začátku roku 2024 (ačkoli se první uvolnění očekává až v druhé polovině roku 2024).
 • Přijde nějaká nečekaná událost, která FED donutí pumpovat do trhu peníze.

Asi jste si podobně jako já u všech bodů v duchu řekli, že to se sotva stane, takže mě nenapadá žádný pádný důvod, který by vedl k nové vlně nákupního optimismu.

Domnívám se tedy, že současný pokles indexů o cca 7% je pouze začátek větší korekce, ačkoli je třeba uvést, že po letošním prudkém růstu je korekce na místě. Zejména přehřáté technologické akcie zjevně potřebují upustit páru, trochu zkrotit svůj divoký růst a snížit přemrštěné valuace.

Tak uvidíme, co nám 4. kvartál přinese za překvapení. Osobně se také těším na to, až se 31. prosince kouknu, na jaké hodnotě skončil index S&P 500 a jak se trefili TOP Wall Street analytici se svým revidovaným červencovým odhadem.

Marika Čupa

Disclaimer: Dle čeho určuji sentiment amerického akciového trhu?

Analýza sentimentu amerického akciového trhu je takové moje malé osobní cvičení v „nacítění se na trh“ a naladění se na jeho sentiment. Při analýze vycházím primárně z toho, v jakém tónu píšou o akciovém trhu zahraniční finanční média (Bloomberg, Wall Street Journal a Finance Yahoo), v potaz beru grafy třech hlavních amerických akciových indexů, tedy Dow Jones Industrial Average (DJIA), S&P 500 a Nasdaq 100, které sleduji denně. Dále sleduji index strachu VIX a výsledky velkých amerických korporací – jak ty finanční, tak například zprávy o propouštění zaměstnanců, zavírání či otevírání nových továren apod.

Je zcela přirozené, že různí lidé vnímají věci různým způsobem, a to platí zejména pro něco tak subjektivního jako je sentiment trhu. Pokud tedy náladu na trhu vnímáte jinak, je to naprosto v pořádku, naopak to berte jako vaše vlastní cvičení, jak se „nacítit se na trh“.

Zdroje:

Hodnocení článku:
Klíčová slova: Finance | Peníze | Akciové indexy | Fitch | Nasdaq | Dow Jones | USA | Apple | Výsledková sezóna | Sazby | Akcie | Akciový trh | Analýza | Bloomberg | Cap | Dow Jones Industrial | Fed | Grafy | IPO | Korekce | Rally | Russell 2000 | S&P 500 | Sentiment | VIX | Wall Street | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Indexy | Optimismus | Výsledky | Chamtivost | Strach | Financování | Nasdaq Composite | Index strachu | Wall Street Journal | Index | DJIA | Ekonomický cyklus | Index S&P 500 | Investiční | Investing | Market | Markets | Rates | Trh | Zprávy | Zisky | ROCE | WSJ | Dow Jones Industrial Average (DJIA) | CNN | Microsoft | Sentiment trhu | Americké akciové indexy | Růst akcií | S&P | Agentura Fitch | Nálada na trhu | Tesla | Výhled | Alphabet | Index Russell 2000 | Technologické akcie | Odhady analytiků | Americké společnosti | NASDAQ 100 | Poskytování úvěrů | Amazon | Propouštění | Problémy | Cvičení | Dobrá nálada | Nálada | Yahoo | Úroky | Optimismus investorů | EY | Pokles | Pesimismus | Medvědi | Valuace | Vývoj | Extrémní strach | Index strachu VIX | Fundament | Růst | Propouštění zaměstnanců | Pozitivní sentiment | Fear and Greed Index | Fear and Greed | Nvidia | Množství peněz | Pokles indexu | Větší korekce | Index Russell | Společnosti | Marika Čupa | Meta | Meta Platforms | Společnost | Raketový růst | TIM | | Cykly | Tržní cykly | Největší americké společnosti | Gate | Dow Jones Industrial Average | Indexy S&P | Disclaimer | Ovládněte tržní cykly | Investiční zisky | Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky | Howard Marks | Knihy Howarda Markse | Sentiment akciového trhu | Dopady vysokých úrokových sazeb | Média | Vysoké úrokové sazby | Sentiment amerického akciového trhu | Současný dluh | Raketový růst akcií | Výhledy | Finanční média | Aktuální sentiment amerického akciového trhu | Aktuální sentiment | Fenomenální růst | Varovné znamení | Nálada na americkém akciovém trhu |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Japonský jen zůstává podhodnocený
  Americký dolar od května relativně prudce oslabuje proti ostatním měnám vyspělých zemí. Až na jednu výjimku, a tou je japonský jen. Měnový pár USD/JPY se obchoduje bez trendu a kromě několika volatilních korona-dnů zůstává v pásmu 104-110 jenů za dolar již více než rok.
 • Japonský premiér Hatoyama rezignoval, JPY padá
  JPY, EURUSD, EURNZD, GBPCHF
 • Jaroslav Tupý: Nezapomínáme na začínající obchodníky
  Každý jednou začínal. V oblasti tradingu by se možná dalo říct, že někteří začínají pořád. Co ale takový začínající obchodník vlastně na své cestě finančními trhy potřebuje?
 • Jasný obrat trendu AUD/CAD a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Tento krát vznikol veľmi jasný obchodný signál na AUD/CAD a formácie na USD/JPY a EUR/GBP na ktoré sa pozrieme z daily timeframe.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 1/3
  V CLEO.one pro vás spouštíme novou platformu pro jednoduchou tvorbu algoritmických obchodních systémů a proto jsme se zamysleli nad tím, proč vlastní vůbec lidi s obchodováním začínají a jaké překážky musí překonávat předtím, než se v tomto neúprosném oboru úspěšně prosadí. Toto je tedy první ze tří článků na téma Základy úspěšného obchodování, které jsme pojali jako porovnání s provozováním své vlastní firmy.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 2/3
  Pokračování série článků na téma Základy úspěšného obchodování.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 3/3
  A je tu třetí díl nového blogu ze série "Já Trader" od týmu autorů CLEO.one!
 • Jdeme si my pro peníze nebo peníze pro náš život?
  Všichni si určitě pamatujete, jak jsme jako puberťáci čekali, až budeme mít dostatečný věk na to, abychom se mohli pustit do nějaké brigády a vydělat si, tenkrát docela hodně stokorun na jakýsi magneťák, desku, kolo a já nevím na co ještě. Jistě, rodiče nás zabezpečili a nic nám nechybělo, mimo zmíněného, ale to bylo právě to, co oni považovali za zbytné a u naší žádosti celkem rozumně (z dnešního pohledu) řekli, „tak si na to vydělej“.
 • Jde to i jinak
  Spousta lidí obchoduje šíleně složité systémy, graf je plný barev a nesmyslů, ale proč?
 • Je akcie Palantiru pořád dobrou příležitostí?
  Akcie Palantiru patří k nejsledovanějším akciím současnosti. Může za to z části i hlavní sektor jejich aktivit, což je vytváření analytického softwaru pro bezpečnostní rizika USA. Palantir má pověst firmy spolupracující s CIA. Avšak jedna z velkých výzev pro společnost, která vstoupila na americkou burzu v polovině roku 2022, je rozvoj svých služeb nejenom pro vlády, ale především pro komerční sféru.
 • Je Alibaba největší Mungerovou chybou?
  Blízký přítel a spolupracovník Warrena Buffetta je sám o sobě investiční legendou. Jako správný investor orientující se na podhodnocené společnosti Charlie Munger nestaví obrovská portfolia, ale zaměřuje se jen na několik hodnot. Jeho současné portfolio jich obsahuje pouze pět: Bank of America, Wells Fargo, Alibaba, U.S. Bancorp a již velmi malou hodnotu POSCO - mimochodem této akcie se z velké části zbavil v třetím letošním čtvrtletí. Jeho obrovskou investicí měla být sázka na akcie Alibaby. Nestalo se tak. Munger polovinu své pozice uzavřel, ale úplně nekapituloval - ještě mu 300 000 kusů zbývá.
 • Je Apple v ohrožení? A Google před rozpadem? | Investiční Memento #37
  Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 37. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
 • Je bankovní krize v USA zpět? | Investiční Memento #30
  Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 30. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
 • Je Bitcoin mrtvý?
  Na tu tuto otázku by se dala položit další otázka "opět?"
 • Je Bitcoin na dne alebo nás čaká ešte 6700 USD?
  Dnes sa pozrieme na 3 základné scenáre na Bitcoin, ktoré môžeme do konca roka očakávať.
 • Je Bitcoin pripravený na uptrend?
  Valuácia celého krypto trhu klesla o viac ako 2 bilióny dolárov len za jeden rok. Aktuálna trhová hodnota všetkých kryptomien je 867 miliárd USD, zatiaľ čo samotný Bitcoin má market cap o veľkosti 332 miliárd USD. Príchod nového roka rozbieha debaty o tom, či konečne dôjde k zvratu.
 • Je Bitcoin pripravený na 30 000 USD?
  Bitcoin zaznamenal najväčší týždenný nárast za takmer dva roky. Narástol o 25 % len za jeden týždeň, čím priniesol dlho očakávanú úľavu (relief rally). Investori oslavujú a myslia si, že krypto zima (známa ako crypto winter) skončila. Ale je to naozaj tak?
 • Je brexit započítaný v kurzu libry?
  Březen 2019 měl být tím rozhodným okamžikem, kdy se cesty Velké Británie a zbytku Evropy rozdělí, a uvrhne obchod mezi ostrovy a kontinentální Evropou do nejistoty s negativními důsledky pro britskou ekonomiku i libru. I přes značnou nepřehlednost a roztříštěnost londýnského parlamentu však volatilita na libře zůstává nízká a k žádnému dalšímu propadu kurzu měny již nedochází.
 • Je cena akcií Amazonu ospravedlnitelná?
  I přesto, že úrokové sazby v USA jsou na restriktivní úrovni, americkým akciovým trhům se daří, což potvrzují jejich solidní růst hlavních amerických indexů. Avšak jedná se o indexovou iluzi. Indexy jsou taženy nahoru především velkými společnostmi, tzv. megakapitalizacemi, mezi které patří členové GAFAM, jako je například Amazon, a také společnosti Nvidia, AMD a Tesla. Dnes se podíváme na Amazon, kterému se také v roce 2023 daří velmi dobře. Akcie Amazonu posílily od začátku roku o solidních 50 %. To pro tak zavedenou a známou společnost není málo, ale odpovídají tomuto růstu fundamenty?
 • Je čas nakupovat akcie?
  Americké akcie si letos připisují slušné zisky a stále se pohybují v blízkosti svých historických maxim. To je trochu v podivem vzhledem k tomu, že většina faktorů hraje proti dalšímu pokračování býčího trhu. Jedna těžká váha jej ale udržuje při životě a tou je Fed. Jak to bude dále? Má Fed dost síly a vůle posunou akcie ještě výše?
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new