Pátek 05. červen 2020 01:29
reklama
Dukascopy
reklama
Bossa live trading
reklama
Admiral spread new

Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 1/3

Napsal:   Sekce: Já Trader

V CLEO.one pro vás spouštíme novou platformu pro jednoduchou tvorbu algoritmických obchodních systémů a proto jsme se zamysleli nad tím, proč vlastní vůbec lidi s obchodováním začínají a jaké překážky musí překonávat předtím, než se v tomto neúprosném oboru úspěšně prosadí. Toto je tedy první ze tří článků na téma Základy úspěšného obchodování, které jsme pojali jako porovnání s provozováním své vlastní firmy.

Příslib zisků, možnost pracovat z domova vlastním tempem, svoboda vzít si volno, když chcete, a uznání, že si zvládnu vydělávat něčím, co tolik lidí neumí – kdo by nechtěl být úspěšný obchodník? Navzdory přitažlivosti tohoto životního stylu a nadšení těch, kteří se na podobnou cestu vydají, většina z nich selže. Ztroskotají, obviňují systém, roboty, tvůrce trhu a brokery a už nechtějí grafy nikdy ani vidět.

Velmi zřídka se při hledání viníka podívají na osobu, která skutečně selhala. Chcete se tedy naučit celou profesi, živit se tím a řídit celý provoz? To zní jako byste začínali podnikat!

Co mají společného podnikání a obchodování?

Zahájit podnikání je přesně to, co dělá každý nový obchodník. Ano, je to ambiciózní plán a vyžaduje spoustu práce. Nová firma a nový obchodník mají stejný cíl: dosahovat stabilně zisku. Živnostník, který si otevře pekárnu, nepočítá s tím, že jednoho dne z ničeho nic prodá tunu chleba a poté obchod na měsíc zavře a dá si dovolenou. Potřebuje obchodní model, v němž může v dohledné budoucnosti odvést takové množství práce, které zvládne, a generovat STABILNÍ příjem. Může to být malou bariérou vstupu, ale většina traderů tuto přípravnou fázi úplně přeskočí, na rozdíl od majitelů firem.

Noví podnikatelé hledají perfektní tým a ideální místo pro úspěšnou firmu, sestavují podrobný rozpočet a plán podnikání, přemýšlejí o vybavení, čtou knihy o tom, jak vést firmu, žádají o licence, a většinou si věří, že jsou v daném odvětví odborníci a mohou zákazníkům nabídnout něco jedinečného. Obchodování je naproti tomu osamělá činnost. Při převodu peněz z banky na obchodní účet se náš vklad zdánlivě přemění na něco méně reálného, něco s čím „jen“ obchoduji. A jelikož není potřeba ze začátku zdolat mnoho překážek, není divu, že se mnoho lidí pustí do obchodování bez velkého přemýšlení, přestože riskují mnohdy i velké částky.

Někteří jsou chytřejší. Někteří jsou připraveni stát se skutečnými podnikateli. Pokud jste dočetli až sem, je dost možné, že chcete opravdu uspět. Podívejme se nyní podrobně, co mají společného úspěšné firmy a úspěšní obchodníci.

Plán směřující k vítězství

První věcí, které se věnuje jakákoli firma, je obchodní plán, v němž podrobně popíše strategii a jak plánuje dosahovat zisků. Jde o živý dokument, který se často mění, upravuje a rozvíjí dle nově-získaných informací. Paralela k tradingu je obchodní deník. Každý vstup a výstup z obchodní pozice je zapsán a zhodnocen. Je samozřejmě možné provést v systému změny – na základě backtestingu, zkušeností a použitých optimalizačních nástrojů – vše by mělo směřovat k nalezení systému, který bude schopen naplnit naše dlouhodobé obchodní cíle. Nyní obchodujete podle nově-vylepšeného systému, vše zapisujete do deníku, provádíte v něm další úpravy, a nakonec se systém opět vyvine a změní. Provedete další backtesty, obchodujete a zase jej optimalizujete. Jde o cyklus, který nikdy nekončí, a s každým cyklem se stáváte lepším obchodníkem. A právě systematičnost tohoto procesu je traderovou největší zbraní v boji s impulzivním rozhodováním. Vaše cesta k stabilní profitabilitě tedy začíná tím, že sepíšete svůj obchodní systém a důsledně jej následujete a vylepšujete.

Pocity v tradingu nemají co dělat

Jste-li výkonný ředitel nové společnosti, vycházíte ve svých rozhodnutích z faktů a pracujete podle určitých pravidel. Nerozhodnete se nejít do kanceláře jen proto, že se vám nechce. Nebo nesnížíte zaměstnancům tento měsíc výplatu, protože jste otrávení. Dlouhodobě ztrátoví obchodníci se často pouští do obchodování, i když je k tomu jejich systém neopravňuje. Vrhají se do obchodů, protože se nudí, panicky prodávají anebo nejsou psychicky schopni unést kontinuální řadu ztrátových obchodů.

Buďte si jisti, že zažijete spoustu strachu, pýchy nebo chamtivosti – to je zcela v pořádku, obchodování se nepovažuje za stresující1 povolání bezdůvodně – vyvolává všechny uvedené emoce, a mnohé další. Výkonný ředitel také ví, co musí jeho firma udělat v tomto čtvrtletí, a vrtochy na to nemají žádný vliv. Emoce jsou přesně tím důvodem, proč je třeba mít systém, resp. obchodní plán. Jde o jasně zakreslenou mapu, kdy je třeba začít jednat a jak. Jděte podle ní, vypilovávejte systém, dokud neprověříte jeho spolehlivost a správnost a ujistíte se, že jste našli tržní výhodu.

V dalším díle se zaměříme na výběr trhů a krytí rizika.

Autor: Kevin Grulich, MBA, autor projektu cleo.one

1. Igor R. Toshchakov (2006). Beat the Odds in Forex Trading: How to Identify and Profit from High Percentage Market Patterns. Volume 271 of Wiley Trading

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak zvýšit úspěšnost ziskových obchodů a zhodnocení kapitálu?
  Dle mých dlouholetých zkušeností ze vzdělávání obchodníků na finančních trzích a také ze sáhodlouhých diskusí ať už se začínajícími obchodníky či úspěšnými profesionálními tradery obvykle směřují dotazy stále na podobná témata, tedy jak dosahovat co nejvyšší úspěšnosti ziskových obchodů, co nejvyššího zhodnocení kapitálu a při tom udržet co nejnižší podstoupené riziko ať už na každý realizovaný obchod či z dlouhodobého hlediska (maximální drawdown - propad kapitálu v průběhu obchodování).
 • Japonské výnosy míří nahoru, co na to japonský jen?
  Výnosy japonských státních dluhopisů podle všeho našly své dno a v polovině listopadu se opět odvážily podívat do kladných čísel. Ačkoliv se nacházejí jenom kousek nad nulou (0,062 procenta), japonská centrální banka (BoJ - Bank of Japan) tím, že nechala výnosy poskočit výše, by mohla signalizovat, že plánuje snížit objem nakupovaných dluhopisů (program QE) a snížit intenzitu nákupu aktiv na finančním trhu.
 • Japonsko a Čína se chystají zlepšit své obchodní vztahy
  Japonský ministr Šinzo Abe se dnes v Pekingu setká s čínským prezident Si Ťin-Pchingem a schůzka by měla trvat až do soboty. Jejich schůzka bude významná především, protože se jedná o první samostatnou cestu japonského vrchního představitele za uplynulých sedm let. Čína a Japonsko by měly podepsat během týdne řadu dohod a to uprostřed nervózního prostředí, kdy Spojené státy vyvíjí obchodní tlak na Čínu. Oba asijské státy by měly dospět k užším obchodním vztahům.
 • Japonsko vzhůru nohama
  Oslabení měny obvykle přináší růst, podporovaný exportem. Produkce je totiž na globálním trhu levnější a lépe se prodává - na tuto matematiku koneckonců spoléhá i ČNB v rámci své intervenční politiky. Existuje ale jedna země, u které nastává pravý opak, a tou je Japonsko.
 • Japonský jen je stále levný, ale?
  Japonský jen v letošním roce prozatím zažívá slušnou rally a se ziskem 9 % vůči americkému dolaru je jednou z měn s nejlepším skóre. Nic na tom nemění ani návrat relativního optimismu na trhy, který tradičně japonské měně škodí, ani možné další zvýšení úrokových sazeb v USA.
 • Japonský jen ve vynikajícím trendu
  Japonský jen patří mezi měny s nejlepším skóre v letošním roce. Oproti dolaru si připsal už přes 15 procent. Navíc se zde stále velké množství faktorů, které nám indikují, že by tento medvědí sešup na měnovém páru USD/JPY mohl pokračovat i nadále.
 • Japonský jen zdárně sekunduje americkému dolaru
  Japonský jen na rozdíl od eura vstoupil do nového roku pozitivně a dokázal se chytnout amerického dolaru na jeho neohrožené cestě směrem vzhůru.
 • Japonský premiér Hatoyama rezignoval, JPY padá
  JPY, EURUSD, EURNZD, GBPCHF
 • Jaroslav Tupý: Nezapomínáme na začínající obchodníky
  Každý jednou začínal. V oblasti tradingu by se možná dalo říct, že někteří začínají pořád. Co ale takový začínající obchodník vlastně na své cestě finančními trhy potřebuje?
 • Jasný obrat trendu AUD/CAD a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Tento krát vznikol veľmi jasný obchodný signál na AUD/CAD a formácie na USD/JPY a EUR/GBP na ktoré sa pozrieme z daily timeframe.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 2/3
  Pokračování série článků na téma Základy úspěšného obchodování.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 3/3
  A je tu třetí díl nového blogu ze série "Já Trader" od týmu autorů CLEO.one!
 • Jdeme si my pro peníze nebo peníze pro náš život?
  Všichni si určitě pamatujete, jak jsme jako puberťáci čekali, až budeme mít dostatečný věk na to, abychom se mohli pustit do nějaké brigády a vydělat si, tenkrát docela hodně stokorun na jakýsi magneťák, desku, kolo a já nevím na co ještě. Jistě, rodiče nás zabezpečili a nic nám nechybělo, mimo zmíněného, ale to bylo právě to, co oni považovali za zbytné a u naší žádosti celkem rozumně (z dnešního pohledu) řekli, „tak si na to vydělej“.
 • Je Bitcoin mrtvý?
  Na tu tuto otázku by se dala položit další otázka "opět?"
 • Je brexit započítaný v kurzu libry?
  Březen 2019 měl být tím rozhodným okamžikem, kdy se cesty Velké Británie a zbytku Evropy rozdělí, a uvrhne obchod mezi ostrovy a kontinentální Evropou do nejistoty s negativními důsledky pro britskou ekonomiku i libru. I přes značnou nepřehlednost a roztříštěnost londýnského parlamentu však volatilita na libře zůstává nízká a k žádnému dalšímu propadu kurzu měny již nedochází.
 • Je čas nakupovat akcie?
  Americké akcie si letos připisují slušné zisky a stále se pohybují v blízkosti svých historických maxim. To je trochu v podivem vzhledem k tomu, že většina faktorů hraje proti dalšímu pokračování býčího trhu. Jedna těžká váha jej ale udržuje při životě a tou je Fed. Jak to bude dále? Má Fed dost síly a vůle posunou akcie ještě výše?
 • Je čas na shazování peněz z vrtulníku?
  I přes marnou snahu centrálních bank o podporu hospodářského růstu to vypadá, že světová ekonomika uvízla na mělčině zvané nízká inflace. Navzdory snižování úrokových sazeb až do mínusových hodnot a rozsáhlým investicím v podobě programů kvantitativních uvolňování aplikovaných několika světovými centrálními bankami, vlak řízený deflací jen tak z vyjetých kolejí neuhne.
 • Je čas podívat se na japonský fundament
  Už je to půl roku, co výměna v křesle guvernéra japonské centrální banky (Bank of Japan - BoJ) a s tím související zavedení extrémních programů na uvolnění měnové politiky skrz kvantitativní uvolňování (QE) poslaly japonský jen na dlouhou cestu slábnutí.
 • Jeden z předpokladů ziskového obchodování
  Pro získání zlata z ložiska písku, křemene či nějaké horniny je nutné, aby tato surovina nějaké zlato obsahovala. A musí ho obsahovat dost na to, aby náklady na těžbu a extrakci nepřevýšily hodnotu získaného kovu (proto můžeme pro účely tohoto přirovnání nechat stranou transmutaci prvků metodami jaderné fyziky). Podobně nelze vyvinout ziskovou obchodní strategii, pokud už samotný proces vývoje ceny daného měnového páru v sobě neobsahuje dostatek implicitních ziskových příležitostí. To znamená, že musí být možné s dostatečnou mírou jistoty predikovat některou stránku jeho budoucího vývoje. Tato vlastnost je základním předpokladem pro nalezení úspěšné obchodní strategie.
 • Jedna velká fundamentální divergence
  Korelace některých měnových párů s komoditami je starou známou skutečností odrážející fakt, že daná země je z velké míry závislá na exportu dané suroviny. Proto se třeba kurz ruského rublu dlouhodobě pohybuje stejným směrem jako ceny ropy. A když se jejich cesty rozdělí, je dobré mít se na pozoru ohledně možných obchodních příležitostí.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx