Pondělí 01. červen 2020 19:12
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Bossa live trading

Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 3/3

Napsal:   Sekce: Já Trader

A je tu třetí díl nového blogu ze série "Já Trader" od týmu autorů CLEO.one!


Selhat v plánování znamená plánovat selhání

Jste nervózní, když otevíráte obchod? Sledujete jej stále a i kvůli sebemenšímu pohybu máte chuť prodat a vrátit se zpátky do zaměstnání v kanceláři? Pokud ano, patrně riskujete příliš velkou částku. Náš nový pekař uložil mouku a další ingredience do bezpečného skladiště, ví přesně, kolik čeho bude zítra potřebovat a jak dlouho mu zásoby vydrží. Spí zcela klidně.

Někteří obchodníci se spoléhají na mnoho malých úspěšných obchodů a používají štědré stop-lossy, zatímco jiní jdou za jedním velkým úspěšným obchodem se stop-lossy, které jejich obchody omezují více. Každý trvale ziskový obchodník ví, kolik v konkrétním obchodě riskuje. Nikdy neriskuje celý kapitál. Pokud půjdete do obchodů se vším, co máte, během pár minut nemusíte mít nic. Na druhé straně, pokud trvale riskujete pouze malé procento kapitálu, budete se mnohem méně zabývat jednotlivými obchody a krátké série ztrát vás na kolena nepoloží.

Váš kapitál jsou vaše zásoby, a vaše zásoby jsou vaše firma. Chovat se při práci s kapitálem uvážlivě může být v prvních dnech obchodování méně vzrušující, ale zajistí to, že vydržíte déle než jen pár dní.

O všem pochybujte

Pokud jste stále odhodlaní a připravení dosáhnout vytoužené nezávislosti, podívejme se na některé způsoby, jak vše udržet pod kontrolou.

Pro trading jsem se narodil…

Představte si, že kapitál pro obchodování získáte od investorů. Nemáte žádnou specifickou strategii...ale měli jste štěstí, možná nějaký talent, a vydělali jste peníze! Stejní investoři se s vámi chtějí v poledne setkat. Rádi byste od nich získali větší kapitál, tak je o to požádáte. Položí vám jednoduchou otázku: „Jaká je vaše míra úspěšnosti a budete schopni ji udržet?“ Co odpovíte? Můžete se začít vychloubat svými úspěšnými obchody. Investoři se začnou usmívat a patrně vyjádří nadšení pro budoucnost! Skvělé! Jen vy sami víte, že nemáte ani potuchy, jak úspěch zopakovat. Strávili by skuteční investoři takovou odpověď?

Pokud se tváří v tvář hypotetickým investorům cítíte nervózně, patrně vám stále chybí systém. Je možné, že pracujete na základě systému, aniž byste si jej zapsali. Existuje postup, který používáte každý den? Existuje jasně definovaná množina podmínek, které hledáte? Používáte před uskutečněním obchodu myšlenkový kontrolní seznam? Jestliže je odpověď stále ne, co vás vede ke vstupu do dlouhé pozice a ne do krátké a naopak? Začněte s tímto a vraťte se k backtestingu. Automatické obchodování nemusí být pro každého, ale i diskreční obchodování musí následovat určitý systém, který poté trader rozšiřuje o vlastní zkušenosti z trhů.

Zkoumejte, backtestujte, procvičujte, dělejte si poznámky, opakujte

Na druhé straně si představte, že máte systém, na kterém jste neúnavně pracovali. I když jste v zisku, zkoušíte strategii při každé příležitosti vylepšovat. V minulém roce jste otestovali milión verzí, naučili jste se něco o price action, svíčkových formacích, indikátorech a fundamentech. Peníze a řízení rizika jste přizpůsobili svému obchodnímu stylu a oboje již používáte jako samozřejmost. Neexistuje žádná kniha o obchodování z důvěryhodného zdroje, z které byste nedokázali citovat. Už vám dochází podcasty o obchodování, které jste ještě neslyšeli. Vaše procesy zisku trh-ovlivňujících informací jsou již tak zaběhnuté, že si ani neumíte představit jiný začátek dne.

Do kterého přístupu byste investovali více peněz? Do toho, kde měla daná osoba štěstí, nebo tam, kde průběžně pracují na svých dovednostech? Buďte svými vlastními investory a buďte svou vlastní inspirací pro investici. Je lepší si zodpovědět tyto otázky, cítit se chvíli nepříjemně a uvědomit si, že máte co zlepšit radši než rovnou selhat.

Backtesting je nyní snadný

V případě, že se obáváte, že backtesting vyžaduje programátorské dovednosti nebo že zabere hodně času, tak si nedělejte starosti! Existují skvělé nové nástroje, s jejichž pomocí otestujete nápad během 2 minut bez jakéhokoli programování – jen v psaném jazyce a zdarma. Vyvíjíme platformu CLEO.one, která vám umožní snadno a rychle zodpovědět všechny zde uvedené otázky. Máme stále ještě mnoho práce před sebou, ale bereme své podnikání vážně a zveme vás, abyste se k nám na této cestě připojili. Pomozte nám prostřednictvím zpětné vazby nebo návrhů, a možná to budete právě vy, kdo vymyslí nějakou funkci či novinku, kterou poté implementujeme. Jakmile dokončíte strategii, nemusíte sedět u počítače a čekat, než budou její podmínky splněny. Můžete si zvolit, že chcete dostávat upozornění, dokonce i na mobilní telefon, ať už se nalézáte kdekoli.

Nejvíce času a úsilí je třeba do obchodování investovat na začátku (přinejmenším se to tak jeví). Jakmile najdete systém, který vám vyhovuje, musíte jej i nadále průběžně vyvíjet, pomocí chytrých nástrojů dosáhnout ziskovosti a udržet si ji. Tyto nástroje existují a jsou dostupné každému. Můžete si obchodování procvičovat v našem Trading Simulatoru. Přidejte svůj obchodní deník a vše je připraveno. Přestaňte hádat a začněte sebevědomě obchodovat – CLEO.one je tu proto, abychom vám na vaší cestě pomohly.

Těšíme se na vaše zprávy. Mnoho štěstí!

Autor: Kevin Grulich, MBA, autor projektu cleo.one

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Japonsko a Čína se chystají zlepšit své obchodní vztahy
  Japonský ministr Šinzo Abe se dnes v Pekingu setká s čínským prezident Si Ťin-Pchingem a schůzka by měla trvat až do soboty. Jejich schůzka bude významná především, protože se jedná o první samostatnou cestu japonského vrchního představitele za uplynulých sedm let. Čína a Japonsko by měly podepsat během týdne řadu dohod a to uprostřed nervózního prostředí, kdy Spojené státy vyvíjí obchodní tlak na Čínu. Oba asijské státy by měly dospět k užším obchodním vztahům.
 • Japonsko vzhůru nohama
  Oslabení měny obvykle přináší růst, podporovaný exportem. Produkce je totiž na globálním trhu levnější a lépe se prodává - na tuto matematiku koneckonců spoléhá i ČNB v rámci své intervenční politiky. Existuje ale jedna země, u které nastává pravý opak, a tou je Japonsko.
 • Japonský jen je stále levný, ale?
  Japonský jen v letošním roce prozatím zažívá slušnou rally a se ziskem 9 % vůči americkému dolaru je jednou z měn s nejlepším skóre. Nic na tom nemění ani návrat relativního optimismu na trhy, který tradičně japonské měně škodí, ani možné další zvýšení úrokových sazeb v USA.
 • Japonský jen ve vynikajícím trendu
  Japonský jen patří mezi měny s nejlepším skóre v letošním roce. Oproti dolaru si připsal už přes 15 procent. Navíc se zde stále velké množství faktorů, které nám indikují, že by tento medvědí sešup na měnovém páru USD/JPY mohl pokračovat i nadále.
 • Japonský jen zdárně sekunduje americkému dolaru
  Japonský jen na rozdíl od eura vstoupil do nového roku pozitivně a dokázal se chytnout amerického dolaru na jeho neohrožené cestě směrem vzhůru.
 • Japonský premiér Hatoyama rezignoval, JPY padá
  JPY, EURUSD, EURNZD, GBPCHF
 • Jaroslav Tupý: Nezapomínáme na začínající obchodníky
  Každý jednou začínal. V oblasti tradingu by se možná dalo říct, že někteří začínají pořád. Co ale takový začínající obchodník vlastně na své cestě finančními trhy potřebuje?
 • Jasný obrat trendu AUD/CAD a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Tento krát vznikol veľmi jasný obchodný signál na AUD/CAD a formácie na USD/JPY a EUR/GBP na ktoré sa pozrieme z daily timeframe.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 1/3
  V CLEO.one pro vás spouštíme novou platformu pro jednoduchou tvorbu algoritmických obchodních systémů a proto jsme se zamysleli nad tím, proč vlastní vůbec lidi s obchodováním začínají a jaké překážky musí překonávat předtím, než se v tomto neúprosném oboru úspěšně prosadí. Toto je tedy první ze tří článků na téma Základy úspěšného obchodování, které jsme pojali jako porovnání s provozováním své vlastní firmy.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 2/3
  Pokračování série článků na téma Základy úspěšného obchodování.
 • Jdeme si my pro peníze nebo peníze pro náš život?
  Všichni si určitě pamatujete, jak jsme jako puberťáci čekali, až budeme mít dostatečný věk na to, abychom se mohli pustit do nějaké brigády a vydělat si, tenkrát docela hodně stokorun na jakýsi magneťák, desku, kolo a já nevím na co ještě. Jistě, rodiče nás zabezpečili a nic nám nechybělo, mimo zmíněného, ale to bylo právě to, co oni považovali za zbytné a u naší žádosti celkem rozumně (z dnešního pohledu) řekli, „tak si na to vydělej“.
 • Je Bitcoin mrtvý?
  Na tu tuto otázku by se dala položit další otázka "opět?"
 • Je brexit započítaný v kurzu libry?
  Březen 2019 měl být tím rozhodným okamžikem, kdy se cesty Velké Británie a zbytku Evropy rozdělí, a uvrhne obchod mezi ostrovy a kontinentální Evropou do nejistoty s negativními důsledky pro britskou ekonomiku i libru. I přes značnou nepřehlednost a roztříštěnost londýnského parlamentu však volatilita na libře zůstává nízká a k žádnému dalšímu propadu kurzu měny již nedochází.
 • Je čas nakupovat akcie?
  Americké akcie si letos připisují slušné zisky a stále se pohybují v blízkosti svých historických maxim. To je trochu v podivem vzhledem k tomu, že většina faktorů hraje proti dalšímu pokračování býčího trhu. Jedna těžká váha jej ale udržuje při životě a tou je Fed. Jak to bude dále? Má Fed dost síly a vůle posunou akcie ještě výše?
 • Je čas na shazování peněz z vrtulníku?
  I přes marnou snahu centrálních bank o podporu hospodářského růstu to vypadá, že světová ekonomika uvízla na mělčině zvané nízká inflace. Navzdory snižování úrokových sazeb až do mínusových hodnot a rozsáhlým investicím v podobě programů kvantitativních uvolňování aplikovaných několika světovými centrálními bankami, vlak řízený deflací jen tak z vyjetých kolejí neuhne.
 • Je čas podívat se na japonský fundament
  Už je to půl roku, co výměna v křesle guvernéra japonské centrální banky (Bank of Japan - BoJ) a s tím související zavedení extrémních programů na uvolnění měnové politiky skrz kvantitativní uvolňování (QE) poslaly japonský jen na dlouhou cestu slábnutí.
 • Jeden z předpokladů ziskového obchodování
  Pro získání zlata z ložiska písku, křemene či nějaké horniny je nutné, aby tato surovina nějaké zlato obsahovala. A musí ho obsahovat dost na to, aby náklady na těžbu a extrakci nepřevýšily hodnotu získaného kovu (proto můžeme pro účely tohoto přirovnání nechat stranou transmutaci prvků metodami jaderné fyziky). Podobně nelze vyvinout ziskovou obchodní strategii, pokud už samotný proces vývoje ceny daného měnového páru v sobě neobsahuje dostatek implicitních ziskových příležitostí. To znamená, že musí být možné s dostatečnou mírou jistoty predikovat některou stránku jeho budoucího vývoje. Tato vlastnost je základním předpokladem pro nalezení úspěšné obchodní strategie.
 • Jedna velká fundamentální divergence
  Korelace některých měnových párů s komoditami je starou známou skutečností odrážející fakt, že daná země je z velké míry závislá na exportu dané suroviny. Proto se třeba kurz ruského rublu dlouhodobě pohybuje stejným směrem jako ceny ropy. A když se jejich cesty rozdělí, je dobré mít se na pozoru ohledně možných obchodních příležitostí.
 • Jedna velká konsolidace
  Mnoho obchodníkům příliš nevoní aktuální rozpoložení na většině devizových trhů, které se dlouhodobě spíše hledají, a trendovější pohyb bychom hledali velmi těžko. Většina trhů konsoliduje v širším obchodním pásmu a čas od času trhy vykolejí z jejich klidného průběhu zveřejnění nějakého fundamentu. Jak dlouho budeme muset ještě čekat, než se trhy rozhoupou k nějaké větší akci? Stojí za aktuálním sentimentem geopolitické faktory nebo nejistota z vývoje globálního růstu?
 • Jednoduchá metoda určení trendu z cenového grafu
  Nádhled do mé traderské kuchyně č.1
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IQ Option
LYNX
Sunbird FX
reklama
Admiral spread new