Pátek 29. březen 2024 15:05
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Fintokei SwiftTrader

Jestřábí Fed už sklízí „úspěchy“

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu do rozmezí 0,75-1,00 % a její šéf Jerome Powell byl až překvapivě konkrétní v přístupu k dalšímu růstu úroků. Ve Spojených státech by na dalších dvou zasedáních mělo dojít ke zvýšení o 50 bps. Trh je ještě více jestřábí, očekává rychlejší utahování měnové politiky, už v září by se tak měl americký dolar úročit v blízkosti 2,50 %.

Když k tomu připočteme kvantitativní utahování (QT), tj. prodeje vládních dluhopisů a hypotečních listů z rozvahy Fedu v objemu 47,5 mld. USD měsíčně, nemohou se již firmy, trhy ani americká vláda spoléhat na levné financování v dolarech.

Aktuální očekávání trhu ohledně nastavení úrokových sazeb po zasedání Fedu v září 2022:


První obětí jsou akcie technologických společností. Růst výnosů amerických 10letých vládních dluhopisů z 0,5 % na 3,1 % p.a. v posledních dvou letech znamená znatelné navýšení diskontní sazby, na kterou při ocenění trpí právě akcie s předpokládanými tučnými zisky, cash-flow a dividendami až v daleké budoucnosti.

Index Nasdaq proto od začátku roku odepisuje už 23 % a vstupuje do medvědího trhu. Kromě silně jestřábí měnové politiky v USA dopadá na technologické společnosti negativně také faktický konec pandemie spojený s poklesem obratu e-commerce a také rotace ze soft růstového sektoru do hard hodnotového sektoru (energetika, zbrojařství).

Vývoj akciového indexu Nasdaq (4hodinový graf – H4):


I na forexu je silně cítit touha Fedu zkrotit inflaci. Americký dolar posiluje takřka na všech měnových párech. Nejmarkantnější apreciace oproti hlavním měnám je vidět na páru s japonským jenem a britskou librou. Zatímco u Japonska je oslabení domácí měny vzhledem ke stále holubičí měnové politice a záporným úrokovým sazbám pochopitelné, kurz GBP/USD se rychlé propadá i přes zvýšení úrokových sazeb na Ostrovech na 1,00 %. Bank of England se tak daří prozatím stínovat americký Fed, alespoň co se týče výše úroků.

Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):


Z pohledu na inflační cíl Fedu však není situace až tak dramatická ve srovnání s některými jinými ekonomikami, včetně té české. Americká centrální banka totiž cíluje 2procentní růst indexu cen spotřebitelských výdajů (PCE) bez potravin a energií. Takto měřená inflace zdá se kulminovala v únoru na 5,3 %, v březnu se již snížila a pokud by pokračovala podobnou meziměsíční změnou ještě 3 měsíce, v létě by se dostala na 4,0 % (viz graf).

Vývoj meziměsíční (modře, levá osa) a meziroční (červeně, pravá osa) změny v PCE jádrovém cenovém indexu v USA, od dubna 2022 jde o odhad):


Ve finále proto zřejmě nebude muset Fed „zaříznout“ ekonomiku i akciové trhy mohutnou monetární restrikcí. Kromě rostoucích úrokových sazeb totiž už zpomaluje ekonomiku a inflaci prudká fiskální brzda (roční vládní deficit se má snížit z 2,8 na 0,7 bilionu USD) i mimořádně silný americký dolar.

V prvním čtvrtletí americký HDP klesnul anualizovaně o 1,4 % a k velké expanzi se právě přes zmíněné brzdící efekty už během letošního roku zřejmě nenadechne. Razantní očekávání trhu ohledně výše amerických úrokových sazeb tak nemusí být naplněno, což by umožnilo nadechnout se nízkoúročeným měnám jako je euro nebo japonský jen a nabídnout akciovým trhům impuls k redukci letošních ztrát.

Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: MT4, Fed Watch Tool, cato.org

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Je rally na ropě mrtvá?
    Stejně jako ostatní rizikovější investice typu akcií a kryptoměn, i ropa si prošla v posledních týdnech silnější korekcí. Postupně ale ztráty maže a přichází tedy otázka, jestli bude tato strategická komodita pokračovat v růstu cen.
  • Je rally na ropě udržitelná?
    Cena ropy přes prázdniny přidala přes 20 %. Barel typu Brent se přiblížil 90 USD a barel ruského Uralu překročil „sankční“ hranici 60 USD. Co od této nejdůležitější průmyslové komodity čekat dále?
  • Je rast indexu NASDAQ udržateľný bez výrazných korekcií?
    V oblasti finančných trhov je vždy prítomná dynamika a neustále meniace sa okolnosti, ktoré vytvárajú priestor pre rôzne predpovede a očakávania. V súčasnej dobe sa zvyšuje pozornosť k indexu NASDAQ 100, kde sa očakáva pokračujúci rast, a mnohí investori sa snažia odhadnúť, čo nás čaká v nadchádzajúcich mesiacoch.
  • Je risk off vlna u konce?
    Ačkoliv minulý týden zakončily akciové indexy v zelených číslech, nemusí to znamenat konec risk off sentimentu. Tento týden nás totiž čeká ještě několik důležitých fundamentů, které mají potenciál vyvolat další vlnu korekce. Které to jsou, si povíme v dnešním článku.
  • Je ropa podhodnocená?
    V návaznosti na minulý článek o návratu k průměru u zlata se dnes podíváme na podobný efekt u mnohem dynamičtějšího aktiva, kterým je ropa. Z dlouhodobého hlediska můžeme vypozorovat, že cena této komodity v souladu s vývojem spotřebitelských cen. Rozdíl je v tom, že ceny v obchodech jsou mnohem méně volatilní než ceny ropy a toho se dá v tradingu využít – index spotřebitelských cen funguje jako kotva, jako indikátor rozdělení mezi tím, jestli je ropa nadhodnocená nebo podhodnocená.
  • Je ropa stále levná?
    Po turbulentních jarních měsících se ropa během léta stabilizovala. Drží si mírný rostoucí trend při výrazně nižší volatilitě. Včerejší zprávy o otrávení ruského opozičního předáka novičokem i o vývoji zásob ropy ve Spojených státech sice přinesly 4procentní propad cen, i přesto věříme, že jde pouze o korekci v trendu, která by naopak mohla být dobrou příležitostí pro vstup do dlouhé pozice. Co by mělo pomáhat ropě výše?
  • Je ropa za 70 USD udržitelná?
    Po prudkém nárůstu cen ropy během zimy a jara přechází býčí trh do bočního trendu. Cena ropy Brent zůstává již několik měsíců lehce nad 70 USD za barel, americká WTI si kvůli záplavě nové těžby z Texasu drží diskont a obchoduje se lehce pod touto hranicí. Otázkou tedy je, jestli tato cenová hladina vydrží na trhu delší dobu a případně jakým směrem by se měl trend během druhé poloviny letošního roku vydat.
  • Je rubl zpátky?
    Ruská okupace Ukrajiny plní denně přední stránky novin a není snad nikoho, kdo by si nepřál, aby toto krveprolití bylo konečně u konce. Jednou z mnoha obětí je i ruská měna, která se ale zdánlivě vrací zpět na své předválečné úrovně. Můžeme tomu ale skutečně věřit? V tomto článku se pokusíme najít odpověď.
  • Je smrtelné, když trader neví, co má udělat
    Tisíckrát bylo řečeno, že důležitým předpokladem úspěchu tradera jsou jasně daná pravidla a jejich dodržování. A tisíckrát se nám každému stalo, že jsme nedodrželi to, co jsme si jako pravidla sami stanovili. Proč je to vlastně tak důležité a proč bez toho nelze být úspěšný?
  • Jestřábí ČNB žene korunu vzhůru
    Od včerejšího zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) se nečekaly změny v úrokových sazbách ani v rétorice centrálních bankéřů. O to překvapivější bylo vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka, že růstem sazeb v letošním roce si je na 100 % jistý a k tomuto kroku může přijít na jakémkoliv dalším zasedání. A to i přes výrazné snížení odhadu růstu letošního HDP, který ČNB ve své prognóze odhaduje pouze na 1,2 %.
  • Ještě jedny americké volby
    Jestli jste měli pocit, že po listopadovém vítězství Joe Bidena nebudou americké volby pro další 4 roky v pozornosti investorů, tak tento týden vás možná vyvede z omylu. Nepůjde sice přímo o Bílý dům, ale voliči rozhodnou o tom, jaká politická elita v Senátu bude v následujících letech schvalovat daňové zákony nebo potvrzovat jmenování centrálních bankéřů. A to už je pro finanční trhy slušné sousto.
  • Je to jen hra?
    Mám myšlenku, poznatek, o který se chci podělit.
  • Je toto koniec uptrendu na akciových trhoch?
    V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj akciových indexov na základe minulých pohybov a technickej analýzy a takisto aj dôležitých fundamentov. Pozrieme sa na DAX a S&P 500 lebo sa toho v roku 2021 dosť udialo.
  • Je toto len začiatok poklesu?
    V tomto obchodnom výhľade poukážem na minulý vývoj rôznych trhov a inštrumentov a pomocou technickej analýzy sa pozrieme na to kam až trh môže ísť. Pozrieme sa na NASDAQ, meď a Ripple cez vysoké časové ramce.
  • Je toto ta nejhorší investice všech dob? | Investiční Memento #33
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 33. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Je Trumpova rally u konce?
    Americké akciové trhy se doposud z korekce, která začala před třemi měsíci, nevzpamatovaly. Přitom ekonomice Spojených států se daří velice dobře a ve srovnání s Evropou by letos nemělo dojít k výraznému zpomalení růstu. Je tedy nynější korekce příležitostí nakoupit americké akcie, nebo se na další maxima už zřejmě v rámci tohoto cyklu nedostaneme?
  • Je ‘Uptober’ na ceste? Bitcoinov oblúbený mesiac je tu
    Zatiaľ čo cenu Bitcoinu (BTC) ovplyvňuje veľa faktorov, investori považujú október za jeden z najbýčích signálov. Je dobre známym faktom, že kryptomeny sú jedni z najvolatilnejších aktív. V súčasnosti existuje viac ako 12-ročná história pohybov Bitcoinu, čo pomáha ešte lepšie určiť ďalšie pohyby v budúcnosti. Chystá sa teda konečne trh otočiť?
  • Je už čas na nákup komoditních měn?
    Ropa, uhlí, měď, zlato a další – všechny tyto primární suroviny jsou již několik čtvrtletí ve strmém pádu a měny zemí, které jsou největšími producenty, trpí. Centrální bankéři v Austrálii i Kanadě snížili úrokové sazby a snažili se slovně intervenovat ve prospěch dalšího oslabení měn, které by z velké části kompenzovalo skrat cen v kótovaných v USD. Je tedy propad komoditních měn u konce, jak tvrdí kontrariáni, nebo si budeme moci počkat na lepší kurzy?
  • Je vážně obchodní strategie v tradingu to nejdůležitější?
    Jaké může mít obchodní strategie dodatečné rozměry a jakým směrem se mohou vydat obchodníci stojící na místě? To si povíme v tomto článku.
  • Je výprodej technologických akcií varovný signál nebo příležitost?
    V minulém týdnu reportovaly své čtvrtletní hospodářské výsledky přední technologické společnosti. Nejprve zveřejnil své hospodaření Alphabet, mateřská společnost Google, která sice doručila růst tržeb, ale pokles zisku byl natolik významný, že po zveřejnění dat akcie odepisovaly přes 11 %. Ke konci týdne své ztráty korigovaly jen na -6 %. Další velkou technologickou společností byl Microsoft, který sice také z pohledu tržeb roste, ale i zde je pokles zisku, navíc s negativním výhledem.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader