Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 2/3

Napsal:   Sekce: Já Trader

Pokračování série článků na téma Základy úspěšného obchodování.

První díl naleznete zde.

V naší sérii porovnáváme trading k začátkům podnikání, kde jsme v prvním díle uvedli pro srovnání příklad nového pekaře. Vraťme se tedy k němu.

Lokalita, lokalita, lokalita

Náš nový pekař peče vzadu v obchodě s obrovskou péčí ten nejlepší chleba, aby jej mohl ihned prodávat hladovým zákazníkům. To je vůně! Jeho obchod se ale nalézá na malé vedlejší silnici a pekař má napečeno už ve 2:00 ráno. K žádnému překvapení pozorného čtenáře se u pekaře nikdo nezastaví. Mohl by rozdávat nejlepší chléb na celé planetě úplně zadarmo a nikoho by to nezajímalo.

Nyní si představte stejný obchod se stejnou nabídkou zboží, ale otevírá až ráno a nalézá se vedle nejfrekventovanější vlakové stanice ve městě. Tentýž pekař v tomto případě najímá další zaměstnance, aby zvládl ranní špičku, kdy se fronta zákazníků přilákaných lahodnou vůní vine až ven ze dveří.

Výběr trhu a znalost cyklu během dne jsou pro každého, kdo sestavuje obchodní plán, naprosto klíčové. Čím větší trh, tím logičtěji se kumulovaná síla tržních participantů chová a náklady na provozování obchodní činnosti klesá (v podobě např. spreadových poplatků v tradingu). Zamyslete se, kdy jsou trhy nejlikvidnější a kdy můžete svůj tradingový byznys provozovat. Pokud budete obchodovat až po pracovní době, vezměte to v úvahu. Půjde-li o časné ráno, ujistěte se, že se pouštíte do trhu, na němž je v tuto dobu dostatek nakupujících a prodávajících a neztratíte značné částky právě na obchodních poplatcích. Neprodávejte chléb v odlehlé oblasti ve 2:00 ráno.

Pradávné odvětví pro moderního obchodníka

Každý nový majitel firmy si plánuje, že bude mít úspěch. Obvykle podrobně zkoumá, jak zvládne více zákazníků a jak bude firma expandovat. Celé toto plánování a práce jsou výrazem toho, že má podnikatel co ztratit, především, když se stane něco špatného a nepředvídatelného, co ho vrátí zpět na začátek. Každá zodpovědná firma analyzuje četnost a míru podstupovaného rizika a plánuje jak se největším rizikům vyhnout. Vlastně existuje celé odvětví, které se této otázce věnuje odpradávna: pojišťovnictví.

Na první pohled není zjevné, že u tradingu existuje ekvivalent, ale právě k tomu jsou využívány příkazy stop-loss a či různé formy zajištění pozice (hedge) – například vstupu do protichůdných pozic na korelujících aktivech. Způsobů, jak minimalizovat riziko je mnoho, vše se odvíjí od traderovi míry tolerance rizika a obchodnímu stylu. Můžete být přesvědčeni, že je vaše strategie obecně zisková, ale nemáte možnost předvídat neočekávané zprávy, rozhodnutí centrálních bank (stále jsem ti neodpustil SNB za náhlé zrušení intervencí v lednu roku 2015), živelné pohromy nebo případný insider trading u akcií, které dokáží trh nečekaně ovlivnit – stejně jako nový podnikatel nemůže předvídat požár ve výrobním závodě.

Stop-lossy by měly tvořit nedílnou součást vaší strategie. Otevřít obchod, aniž byste měli plán B, představuje jistou cestu, jak vyčerpat účet, začít obchodovat pomstychtivě nebo začít věřit, že se proti vám spikl celý svět. Zda hodláte používat hedge a stop-lossy nebo pouze stop-lossy, závisí na tom, s čím obchodujete, na velikosti pozice a vašem základním předpokladu, kam trh směřuje. Stane se, že stop-loss nebo hedge občas naruší vaše zisky? Určitě, ale to je cena za jistotu, že jsou vaše peníze v konečném důsledku v bezpečí. Pro správné nastavení stop-lossů pro vás v CLEO.one vyvíjíme algoritmy, postavené na strojovém učení – registrujte se a buďte u toho.

Zisky nechte růst, ztráty rychle ukončete

Být šéfem je těžké. Musíte zajistit, že personál využívá pracovní dobu nejlepším možným způsobem – bez ohledu na to, na čem pracují nebo jak je jejich činnost náročná. Musíte rozhodovat na základě zásluh a přínosu, odměňovat ty, kdo si vedou dobře, a zajistit, že ti, kdo selhávají, si uvědomují, že od nich očekáváte více. Totéž platí pro váš obchodní kapitál. Jestliže část vašeho kapitálu uvázla ve špatném obchodě, nemůžete ji použít pro jiné, potenciálně ziskové obchody. Nemluvě o tom, že některá aktiva, například akcie, mohou padnout doslova na nulu – a nikdo nechce být poslední investor, držící akcie s nulovou hodnotou, stejně jako nechcete mít zaměstnance, který ničí produktivitu celého týmu.

Možná podobnou situaci znáte: v určité chvíli jste si mysleli, že stop-lossy pro vás nefungují a dařilo by se vám lépe bez nich. Nakonec jste nechali ztrátový obchod běžet příliš dlouho, ztráta se stále zvyšovala a vy jste doufali, že se situace otočí. Nyní je vaše portfolio nižší a zisky, jichž musíte dosáhnout, máte-li se dostat zpět na původní částku, jsou procentuálně ještě vyšší. Navzdory všem nadějím na obrat vás čeká toto:

Úvodní ztráta

Zisky nutné k návratu do výchozího stavu

8 %

8,70 %

25 %

33 %

30 %

43 %

40 %

67 %

50 %

100 %

Lidé mají tendenční averzi ke ztrátám, často tak zůstávají i v případě, že je situace očividně beznadějná. Týká se to osobních vztahů, ale i v profesní sféře tomu není jinak. Podobně jako každý majitel firmy musí propustit toho, kdo dobře nepracuje, musí každý trader „nechat zisky růst a ztráty rychle ukončit“ (v angličtině známá traderská poučka „Cut losses short and let winners run“). Je to ještě těžší, pokud firma poskytla špatnému pracovníkovi spoustu školení, péče a pozornosti, takže každý, kdo jej podporoval, se kvůli tomu cítí špatně. Stejně tak, když se pozice vyvíjela dlouhou dobu dobře ale přetočila se do ztráty, je pro obchodníka psychicky náročné ji s čistou hlavou uzavřít. Je to však nezbytná akce, bez které se k ziskům nikdy nedopracuje, proto je nutné svůj obchodní systém důsledně následovat a pokud se pozice nevyvíjí jak jsme očekávali, chladnokrevně ji ukončit.

Autor: Kevin Grulich, MBA, autor projektu cleo.one

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Jak zvýšit úspěšnost ziskových obchodů a zhodnocení kapitálu?
  Dle mých dlouholetých zkušeností ze vzdělávání obchodníků na finančních trzích a také ze sáhodlouhých diskusí ať už se začínajícími obchodníky či úspěšnými profesionálními tradery obvykle směřují dotazy stále na podobná témata, tedy jak dosahovat co nejvyšší úspěšnosti ziskových obchodů, co nejvyššího zhodnocení kapitálu a při tom udržet co nejnižší podstoupené riziko ať už na každý realizovaný obchod či z dlouhodobého hlediska (maximální drawdown - propad kapitálu v průběhu obchodování).
 • Japonské výnosy míří nahoru, co na to japonský jen?
  Výnosy japonských státních dluhopisů podle všeho našly své dno a v polovině listopadu se opět odvážily podívat do kladných čísel. Ačkoliv se nacházejí jenom kousek nad nulou (0,062 procenta), japonská centrální banka (BoJ - Bank of Japan) tím, že nechala výnosy poskočit výše, by mohla signalizovat, že plánuje snížit objem nakupovaných dluhopisů (program QE) a snížit intenzitu nákupu aktiv na finančním trhu.
 • Japonsko a Čína se chystají zlepšit své obchodní vztahy
  Japonský ministr Šinzo Abe se dnes v Pekingu setká s čínským prezident Si Ťin-Pchingem a schůzka by měla trvat až do soboty. Jejich schůzka bude významná především, protože se jedná o první samostatnou cestu japonského vrchního představitele za uplynulých sedm let. Čína a Japonsko by měly podepsat během týdne řadu dohod a to uprostřed nervózního prostředí, kdy Spojené státy vyvíjí obchodní tlak na Čínu. Oba asijské státy by měly dospět k užším obchodním vztahům.
 • Japonsko vzhůru nohama
  Oslabení měny obvykle přináší růst, podporovaný exportem. Produkce je totiž na globálním trhu levnější a lépe se prodává - na tuto matematiku koneckonců spoléhá i ČNB v rámci své intervenční politiky. Existuje ale jedna země, u které nastává pravý opak, a tou je Japonsko.
 • Japonský jen je stále levný, ale?
  Japonský jen v letošním roce prozatím zažívá slušnou rally a se ziskem 9 % vůči americkému dolaru je jednou z měn s nejlepším skóre. Nic na tom nemění ani návrat relativního optimismu na trhy, který tradičně japonské měně škodí, ani možné další zvýšení úrokových sazeb v USA.
 • Japonský jen ve vynikajícím trendu
  Japonský jen patří mezi měny s nejlepším skóre v letošním roce. Oproti dolaru si připsal už přes 15 procent. Navíc se zde stále velké množství faktorů, které nám indikují, že by tento medvědí sešup na měnovém páru USD/JPY mohl pokračovat i nadále.
 • Japonský jen zdárně sekunduje americkému dolaru
  Japonský jen na rozdíl od eura vstoupil do nového roku pozitivně a dokázal se chytnout amerického dolaru na jeho neohrožené cestě směrem vzhůru.
 • Japonský premiér Hatoyama rezignoval, JPY padá
  JPY, EURUSD, EURNZD, GBPCHF
 • Jaroslav Tupý: Nezapomínáme na začínající obchodníky
  Každý jednou začínal. V oblasti tradingu by se možná dalo říct, že někteří začínají pořád. Co ale takový začínající obchodník vlastně na své cestě finančními trhy potřebuje?
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 1/3
  V CLEO.one pro vás spouštíme novou platformu pro jednoduchou tvorbu algoritmických obchodních systémů a proto jsme se zamysleli nad tím, proč vlastní vůbec lidi s obchodováním začínají a jaké překážky musí překonávat předtím, než se v tomto neúprosném oboru úspěšně prosadí. Toto je tedy první ze tří článků na téma Základy úspěšného obchodování, které jsme pojali jako porovnání s provozováním své vlastní firmy.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7 tipů pro efektivní skalpování
  Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co si důkladně promyslet a v jakých oblastech na sobě pracovat, abyste se stali ziskovým skalperem.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

CLEO.one

Hodnocení autora:
CLEO.one online trading platforma. Vytvořte si vlastní obchodní strategii od jednoduchých příkazů založených na indikátorech až po složité algoritmy. To vše za pomocí jednoduché angličtiny a bez žádného programování.
Bližší informace o autorovi >>
reklama
Bernstein Bank - seminar

Kurzy obchodování

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
12

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky.

říj
19

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Lis
2

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
reklama
Bossa mentoring
reklama
reklama
Bossa mentoring