Sobota 06. červen 2020 16:17
reklama
Purple Trading husnik
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new

Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 2/3

Napsal:   Sekce: Já Trader

Pokračování série článků na téma Základy úspěšného obchodování.

První díl naleznete zde.

V naší sérii porovnáváme trading k začátkům podnikání, kde jsme v prvním díle uvedli pro srovnání příklad nového pekaře. Vraťme se tedy k němu.

Lokalita, lokalita, lokalita

Náš nový pekař peče vzadu v obchodě s obrovskou péčí ten nejlepší chleba, aby jej mohl ihned prodávat hladovým zákazníkům. To je vůně! Jeho obchod se ale nalézá na malé vedlejší silnici a pekař má napečeno už ve 2:00 ráno. K žádnému překvapení pozorného čtenáře se u pekaře nikdo nezastaví. Mohl by rozdávat nejlepší chléb na celé planetě úplně zadarmo a nikoho by to nezajímalo.

Nyní si představte stejný obchod se stejnou nabídkou zboží, ale otevírá až ráno a nalézá se vedle nejfrekventovanější vlakové stanice ve městě. Tentýž pekař v tomto případě najímá další zaměstnance, aby zvládl ranní špičku, kdy se fronta zákazníků přilákaných lahodnou vůní vine až ven ze dveří.

Výběr trhu a znalost cyklu během dne jsou pro každého, kdo sestavuje obchodní plán, naprosto klíčové. Čím větší trh, tím logičtěji se kumulovaná síla tržních participantů chová a náklady na provozování obchodní činnosti klesá (v podobě např. spreadových poplatků v tradingu). Zamyslete se, kdy jsou trhy nejlikvidnější a kdy můžete svůj tradingový byznys provozovat. Pokud budete obchodovat až po pracovní době, vezměte to v úvahu. Půjde-li o časné ráno, ujistěte se, že se pouštíte do trhu, na němž je v tuto dobu dostatek nakupujících a prodávajících a neztratíte značné částky právě na obchodních poplatcích. Neprodávejte chléb v odlehlé oblasti ve 2:00 ráno.

Pradávné odvětví pro moderního obchodníka

Každý nový majitel firmy si plánuje, že bude mít úspěch. Obvykle podrobně zkoumá, jak zvládne více zákazníků a jak bude firma expandovat. Celé toto plánování a práce jsou výrazem toho, že má podnikatel co ztratit, především, když se stane něco špatného a nepředvídatelného, co ho vrátí zpět na začátek. Každá zodpovědná firma analyzuje četnost a míru podstupovaného rizika a plánuje jak se největším rizikům vyhnout. Vlastně existuje celé odvětví, které se této otázce věnuje odpradávna: pojišťovnictví.

Na první pohled není zjevné, že u tradingu existuje ekvivalent, ale právě k tomu jsou využívány příkazy stop-loss a či různé formy zajištění pozice (hedge) – například vstupu do protichůdných pozic na korelujících aktivech. Způsobů, jak minimalizovat riziko je mnoho, vše se odvíjí od traderovi míry tolerance rizika a obchodnímu stylu. Můžete být přesvědčeni, že je vaše strategie obecně zisková, ale nemáte možnost předvídat neočekávané zprávy, rozhodnutí centrálních bank (stále jsem ti neodpustil SNB za náhlé zrušení intervencí v lednu roku 2015), živelné pohromy nebo případný insider trading u akcií, které dokáží trh nečekaně ovlivnit – stejně jako nový podnikatel nemůže předvídat požár ve výrobním závodě.

Stop-lossy by měly tvořit nedílnou součást vaší strategie. Otevřít obchod, aniž byste měli plán B, představuje jistou cestu, jak vyčerpat účet, začít obchodovat pomstychtivě nebo začít věřit, že se proti vám spikl celý svět. Zda hodláte používat hedge a stop-lossy nebo pouze stop-lossy, závisí na tom, s čím obchodujete, na velikosti pozice a vašem základním předpokladu, kam trh směřuje. Stane se, že stop-loss nebo hedge občas naruší vaše zisky? Určitě, ale to je cena za jistotu, že jsou vaše peníze v konečném důsledku v bezpečí. Pro správné nastavení stop-lossů pro vás v CLEO.one vyvíjíme algoritmy, postavené na strojovém učení – registrujte se a buďte u toho.

Zisky nechte růst, ztráty rychle ukončete

Být šéfem je těžké. Musíte zajistit, že personál využívá pracovní dobu nejlepším možným způsobem – bez ohledu na to, na čem pracují nebo jak je jejich činnost náročná. Musíte rozhodovat na základě zásluh a přínosu, odměňovat ty, kdo si vedou dobře, a zajistit, že ti, kdo selhávají, si uvědomují, že od nich očekáváte více. Totéž platí pro váš obchodní kapitál. Jestliže část vašeho kapitálu uvázla ve špatném obchodě, nemůžete ji použít pro jiné, potenciálně ziskové obchody. Nemluvě o tom, že některá aktiva, například akcie, mohou padnout doslova na nulu – a nikdo nechce být poslední investor, držící akcie s nulovou hodnotou, stejně jako nechcete mít zaměstnance, který ničí produktivitu celého týmu.

Možná podobnou situaci znáte: v určité chvíli jste si mysleli, že stop-lossy pro vás nefungují a dařilo by se vám lépe bez nich. Nakonec jste nechali ztrátový obchod běžet příliš dlouho, ztráta se stále zvyšovala a vy jste doufali, že se situace otočí. Nyní je vaše portfolio nižší a zisky, jichž musíte dosáhnout, máte-li se dostat zpět na původní částku, jsou procentuálně ještě vyšší. Navzdory všem nadějím na obrat vás čeká toto:

Úvodní ztráta

Zisky nutné k návratu do výchozího stavu

8 %

8,70 %

25 %

33 %

30 %

43 %

40 %

67 %

50 %

100 %

Lidé mají tendenční averzi ke ztrátám, často tak zůstávají i v případě, že je situace očividně beznadějná. Týká se to osobních vztahů, ale i v profesní sféře tomu není jinak. Podobně jako každý majitel firmy musí propustit toho, kdo dobře nepracuje, musí každý trader „nechat zisky růst a ztráty rychle ukončit“ (v angličtině známá traderská poučka „Cut losses short and let winners run“). Je to ještě těžší, pokud firma poskytla špatnému pracovníkovi spoustu školení, péče a pozornosti, takže každý, kdo jej podporoval, se kvůli tomu cítí špatně. Stejně tak, když se pozice vyvíjela dlouhou dobu dobře ale přetočila se do ztráty, je pro obchodníka psychicky náročné ji s čistou hlavou uzavřít. Je to však nezbytná akce, bez které se k ziskům nikdy nedopracuje, proto je nutné svůj obchodní systém důsledně následovat a pokud se pozice nevyvíjí jak jsme očekávali, chladnokrevně ji ukončit.

Autor: Kevin Grulich, MBA, autor projektu cleo.one

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Japonské výnosy míří nahoru, co na to japonský jen?
  Výnosy japonských státních dluhopisů podle všeho našly své dno a v polovině listopadu se opět odvážily podívat do kladných čísel. Ačkoliv se nacházejí jenom kousek nad nulou (0,062 procenta), japonská centrální banka (BoJ - Bank of Japan) tím, že nechala výnosy poskočit výše, by mohla signalizovat, že plánuje snížit objem nakupovaných dluhopisů (program QE) a snížit intenzitu nákupu aktiv na finančním trhu.
 • Japonsko a Čína se chystají zlepšit své obchodní vztahy
  Japonský ministr Šinzo Abe se dnes v Pekingu setká s čínským prezident Si Ťin-Pchingem a schůzka by měla trvat až do soboty. Jejich schůzka bude významná především, protože se jedná o první samostatnou cestu japonského vrchního představitele za uplynulých sedm let. Čína a Japonsko by měly podepsat během týdne řadu dohod a to uprostřed nervózního prostředí, kdy Spojené státy vyvíjí obchodní tlak na Čínu. Oba asijské státy by měly dospět k užším obchodním vztahům.
 • Japonsko vzhůru nohama
  Oslabení měny obvykle přináší růst, podporovaný exportem. Produkce je totiž na globálním trhu levnější a lépe se prodává - na tuto matematiku koneckonců spoléhá i ČNB v rámci své intervenční politiky. Existuje ale jedna země, u které nastává pravý opak, a tou je Japonsko.
 • Japonský jen je stále levný, ale?
  Japonský jen v letošním roce prozatím zažívá slušnou rally a se ziskem 9 % vůči americkému dolaru je jednou z měn s nejlepším skóre. Nic na tom nemění ani návrat relativního optimismu na trhy, který tradičně japonské měně škodí, ani možné další zvýšení úrokových sazeb v USA.
 • Japonský jen ve vynikajícím trendu
  Japonský jen patří mezi měny s nejlepším skóre v letošním roce. Oproti dolaru si připsal už přes 15 procent. Navíc se zde stále velké množství faktorů, které nám indikují, že by tento medvědí sešup na měnovém páru USD/JPY mohl pokračovat i nadále.
 • Japonský jen zdárně sekunduje americkému dolaru
  Japonský jen na rozdíl od eura vstoupil do nového roku pozitivně a dokázal se chytnout amerického dolaru na jeho neohrožené cestě směrem vzhůru.
 • Japonský premiér Hatoyama rezignoval, JPY padá
  JPY, EURUSD, EURNZD, GBPCHF
 • Jaroslav Tupý: Nezapomínáme na začínající obchodníky
  Každý jednou začínal. V oblasti tradingu by se možná dalo říct, že někteří začínají pořád. Co ale takový začínající obchodník vlastně na své cestě finančními trhy potřebuje?
 • Jasný obrat trendu AUD/CAD a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Tento krát vznikol veľmi jasný obchodný signál na AUD/CAD a formácie na USD/JPY a EUR/GBP na ktoré sa pozrieme z daily timeframe.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 1/3
  V CLEO.one pro vás spouštíme novou platformu pro jednoduchou tvorbu algoritmických obchodních systémů a proto jsme se zamysleli nad tím, proč vlastní vůbec lidi s obchodováním začínají a jaké překážky musí překonávat předtím, než se v tomto neúprosném oboru úspěšně prosadí. Toto je tedy první ze tří článků na téma Základy úspěšného obchodování, které jsme pojali jako porovnání s provozováním své vlastní firmy.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 3/3
  A je tu třetí díl nového blogu ze série "Já Trader" od týmu autorů CLEO.one!
 • Jdeme si my pro peníze nebo peníze pro náš život?
  Všichni si určitě pamatujete, jak jsme jako puberťáci čekali, až budeme mít dostatečný věk na to, abychom se mohli pustit do nějaké brigády a vydělat si, tenkrát docela hodně stokorun na jakýsi magneťák, desku, kolo a já nevím na co ještě. Jistě, rodiče nás zabezpečili a nic nám nechybělo, mimo zmíněného, ale to bylo právě to, co oni považovali za zbytné a u naší žádosti celkem rozumně (z dnešního pohledu) řekli, „tak si na to vydělej“.
 • Je Bitcoin mrtvý?
  Na tu tuto otázku by se dala položit další otázka "opět?"
 • Je brexit započítaný v kurzu libry?
  Březen 2019 měl být tím rozhodným okamžikem, kdy se cesty Velké Británie a zbytku Evropy rozdělí, a uvrhne obchod mezi ostrovy a kontinentální Evropou do nejistoty s negativními důsledky pro britskou ekonomiku i libru. I přes značnou nepřehlednost a roztříštěnost londýnského parlamentu však volatilita na libře zůstává nízká a k žádnému dalšímu propadu kurzu měny již nedochází.
 • Je čas nakupovat akcie?
  Americké akcie si letos připisují slušné zisky a stále se pohybují v blízkosti svých historických maxim. To je trochu v podivem vzhledem k tomu, že většina faktorů hraje proti dalšímu pokračování býčího trhu. Jedna těžká váha jej ale udržuje při životě a tou je Fed. Jak to bude dále? Má Fed dost síly a vůle posunou akcie ještě výše?
 • Je čas na shazování peněz z vrtulníku?
  I přes marnou snahu centrálních bank o podporu hospodářského růstu to vypadá, že světová ekonomika uvízla na mělčině zvané nízká inflace. Navzdory snižování úrokových sazeb až do mínusových hodnot a rozsáhlým investicím v podobě programů kvantitativních uvolňování aplikovaných několika světovými centrálními bankami, vlak řízený deflací jen tak z vyjetých kolejí neuhne.
 • Je čas podívat se na japonský fundament
  Už je to půl roku, co výměna v křesle guvernéra japonské centrální banky (Bank of Japan - BoJ) a s tím související zavedení extrémních programů na uvolnění měnové politiky skrz kvantitativní uvolňování (QE) poslaly japonský jen na dlouhou cestu slábnutí.
 • Jeden z předpokladů ziskového obchodování
  Pro získání zlata z ložiska písku, křemene či nějaké horniny je nutné, aby tato surovina nějaké zlato obsahovala. A musí ho obsahovat dost na to, aby náklady na těžbu a extrakci nepřevýšily hodnotu získaného kovu (proto můžeme pro účely tohoto přirovnání nechat stranou transmutaci prvků metodami jaderné fyziky). Podobně nelze vyvinout ziskovou obchodní strategii, pokud už samotný proces vývoje ceny daného měnového páru v sobě neobsahuje dostatek implicitních ziskových příležitostí. To znamená, že musí být možné s dostatečnou mírou jistoty predikovat některou stránku jeho budoucího vývoje. Tato vlastnost je základním předpokladem pro nalezení úspěšné obchodní strategie.
 • Jedna velká fundamentální divergence
  Korelace některých měnových párů s komoditami je starou známou skutečností odrážející fakt, že daná země je z velké míry závislá na exportu dané suroviny. Proto se třeba kurz ruského rublu dlouhodobě pohybuje stejným směrem jako ceny ropy. A když se jejich cesty rozdělí, je dobré mít se na pozoru ohledně možných obchodních příležitostí.
 • Jedna velká konsolidace
  Mnoho obchodníkům příliš nevoní aktuální rozpoložení na většině devizových trhů, které se dlouhodobě spíše hledají, a trendovější pohyb bychom hledali velmi těžko. Většina trhů konsoliduje v širším obchodním pásmu a čas od času trhy vykolejí z jejich klidného průběhu zveřejnění nějakého fundamentu. Jak dlouho budeme muset ještě čekat, než se trhy rozhoupou k nějaké větší akci? Stojí za aktuálním sentimentem geopolitické faktory nebo nejistota z vývoje globálního růstu?
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx