Středa 26. únor 2020 23:19
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Purple Trading scaner

Je Bitcoin mrtvý?

Napsal:   Sekce: Bitcoin

Na tu tuto otázku by se dala položit další otázka "opět?"

V průběhu posledních devíti let jsme tuto otázku v médiích a vyjádření mnoha lidí slýchávali často a nejinak tomu bude i v budoucnu. Před devíti lety Satoshi Nakamoto pronesl větu "byl bych překvapený, pokud by se za deset let digitální měny nerozšířily a nenašly využití", kdybychom mu tenkrát tvrdili, že například největší americká kryptoburza Coinbase bude mít v této době přes 15 miliónů uživatelů, asi by se nám vysmál. Vývoj Bitcoinu a Blockchainu probíhá velmi rychle a jakmile se vývoj zasekne v jedné slepé uličce, ihned se hledají jiná řešení. Nicméně stále se nacházíme v rané fázi a stále nám chybí to co se označuje za "killer app". Pro mnoho lidí je tak stále složité naučit se manipulovat a spravovat vlastní kryptoměny. Vývoj jde kupředu a pravděpodobně nebude trvat dlouho, než se objeví nějaká aplikace na mobilní telefony, která tento problém vyřeší a veškerá správa kryptoměn bude řešitelná na pár kliknutí.

Ve světě je více než dvě miliardy uživatelů Facebooku. V letošních předpovědích o budoucí ceně Bitcoinu jsme se mohli dočíst, že bude padat směrem k nule, porovnáme-li to s počtem uživatelů Facebooku, sociálních sítí nebo chytrých telefonů, zjistíme že s rostoucím počtem uživatelů se bude zvyšovat také poptávka. Bitcoin a ostatní kryptoměny přináší to, co nedokáže žádné jiné aktivum - mít plnou kontrolu nad částí vlastního majetku. Bitcoin je často přirovnáván k digitálnímu zlatu. Drtivá většina zlata se obchoduje v derivátech, je to de facto paralela mít kryptoměny na burzách nebo online peněženkách, vždy budete muset důvěřovat třetí straně. Chcete-li mít vlastnictví Bitcoinu a dalších kryptoměn plně pod kontrolou, musíte vlastnit privátní klíč a střežit si ho, je to podobné jako mít fyzické zlato v podobě šperků či slitků uschovaných doma (ne v žádné bankovní úschově).

Při poslední krizi jsme mohli být svědky, jak se investoři snažili ochránit po pádu Lehman Brothers své bohatství útěkem z rizikových aktiv (akcie, měny, fondy) do komodit a drahých kovů. Výsledek byl propad cen ropy o 75%, stříbra o 60% a dokonce i zlato dočasně pokleslo o 30%. Ta správná otázka zní, jestli při budoucí krizi zkusí něco nového, co tu ještě dříve nebylo - kryptoměny. Bitcoin si prošel velmi zajímavým rokem, v prosinci dosáhl maxim a připisoval si téměř 20-ti násobné zhodnocení za rok, aby následně poklesl o 70% k úrovni 6 000 USD. Mnohem důležitější, ale bylo spuštění obchodování s Futures na Bitcoin a tím se nám také otevřeli dveře pro první ETF. Proč je to důležité? Protože mnoho investorů co se obávalo neregulovaného prostředí a rizik investice, mají nyní snazší přístup jak participovat na obchodování s Bitcoinem v pro ně známějším prostředí.

Existuje i druhá skupina lidí, tentokrát z kryptoměnového prostředí, kteří si myslí, že Bitcoin nemá moc zářnou budoucnost. Jejich zaměření je převážně na altcoiny - tedy na ostatní kryptoměny. Určitě má smysl diverzifikovat a hledat vhodné kandidáty i v tomto prostoru. Porovnáme-li ale sílu vývojářských týmů, zjistíme, že na vytváření kódu Bitcoinu se už podílelo téměř 600 vývojářů a další tisíce ho prověřili. Žádná jiná kryptoměna nesdružuje tolik chytrých hlav jako právě Bitcoin. Další velkou výhodou je historie. Bitcoin má za sebou již devět let, což je ve srovnání s ostatními kryptoměnami opravdu dlouhá doba. Jednomu reálnému problému Bitcoin bude v nadcházející době čelit - kvantovým počítačům. Podle zpráv z médií, by se mohly první kvantové počítače objevit již za pět let, na druhou stranu už nyní některé týmy vyvíjejí algoritmy, které budou odolné i proti kvantovým počítačům a vývojáři podílející se na Bitcoinu jistě nezůstanou pozadu, aby toto potenciální nebezpečí vyřešili.

Tyto novější kryptoměny převážně využívají DAG algoritmus, jenž odbourá nutnost těžařů v síti. To má za následek, že tyto měny mohou poskytnout minimální poplatky za transakce, ba dokonce nulové a mnohem rychlejší schvalování transakcí. U těchto měn neexistuje Blockchain, ale transakce jsou spojovány do acyklického grafu a to jim potencionálně umožňuje neomezenou škálovatelnost. Čím více transakcí, tím více odolnější systém proti útokům a současně ochrana proti kvantovým počítačům. Avšak v jejich rané fázi trpí centralizací a tento problém zatím nebyl vyřešen. U fanoušků kryptoměn si tyto nové projekty našli své publikum a tak například Aidos Kuneen, projekt který se vydal cestou vlastnictví offshore bankovní sítě, dokázal za necelý rok vzrůst z necelého 0,5 USD až k hranici 100 USD a podobné rally předvedla také kryptoměna Nano (dříve RaiBlocks). Jedním z dalších adeptů změnit svět kryptoměn je také Radix a jejich zcela nový algoritmus nazvaný "Tempo". Tento systém je velmi odlišný a to i od výše zmíněných kryptoměn, využívající DAG. Jeho hlavním benefitem by mělo být, stát se stabilní kryptoměnou bez výkyvu ceny. Tato kryptoměna by tak byla využitelná v běžném platebním styku.

Arbolet

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Japonsko vzhůru nohama
  Oslabení měny obvykle přináší růst, podporovaný exportem. Produkce je totiž na globálním trhu levnější a lépe se prodává - na tuto matematiku koneckonců spoléhá i ČNB v rámci své intervenční politiky. Existuje ale jedna země, u které nastává pravý opak, a tou je Japonsko.
 • Japonský jen je stále levný, ale?
  Japonský jen v letošním roce prozatím zažívá slušnou rally a se ziskem 9 % vůči americkému dolaru je jednou z měn s nejlepším skóre. Nic na tom nemění ani návrat relativního optimismu na trhy, který tradičně japonské měně škodí, ani možné další zvýšení úrokových sazeb v USA.
 • Japonský jen ve vynikajícím trendu
  Japonský jen patří mezi měny s nejlepším skóre v letošním roce. Oproti dolaru si připsal už přes 15 procent. Navíc se zde stále velké množství faktorů, které nám indikují, že by tento medvědí sešup na měnovém páru USD/JPY mohl pokračovat i nadále.
 • Japonský jen zdárně sekunduje americkému dolaru
  Japonský jen na rozdíl od eura vstoupil do nového roku pozitivně a dokázal se chytnout amerického dolaru na jeho neohrožené cestě směrem vzhůru.
 • Japonský premiér Hatoyama rezignoval, JPY padá
  JPY, EURUSD, EURNZD, GBPCHF
 • Jaroslav Tupý: Nezapomínáme na začínající obchodníky
  Každý jednou začínal. V oblasti tradingu by se možná dalo říct, že někteří začínají pořád. Co ale takový začínající obchodník vlastně na své cestě finančními trhy potřebuje?
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 1/3
  V CLEO.one pro vás spouštíme novou platformu pro jednoduchou tvorbu algoritmických obchodních systémů a proto jsme se zamysleli nad tím, proč vlastní vůbec lidi s obchodováním začínají a jaké překážky musí překonávat předtím, než se v tomto neúprosném oboru úspěšně prosadí. Toto je tedy první ze tří článků na téma Základy úspěšného obchodování, které jsme pojali jako porovnání s provozováním své vlastní firmy.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 2/3
  Pokračování série článků na téma Základy úspěšného obchodování.
 • Já Trader, s.r.o. – aneb principy úspěchu na finančních trzích 3/3
  A je tu třetí díl nového blogu ze série "Já Trader" od týmu autorů CLEO.one!
 • Jdeme si my pro peníze nebo peníze pro náš život?
  Všichni si určitě pamatujete, jak jsme jako puberťáci čekali, až budeme mít dostatečný věk na to, abychom se mohli pustit do nějaké brigády a vydělat si, tenkrát docela hodně stokorun na jakýsi magneťák, desku, kolo a já nevím na co ještě. Jistě, rodiče nás zabezpečili a nic nám nechybělo, mimo zmíněného, ale to bylo právě to, co oni považovali za zbytné a u naší žádosti celkem rozumně (z dnešního pohledu) řekli, „tak si na to vydělej“.
 • Je brexit započítaný v kurzu libry?
  Březen 2019 měl být tím rozhodným okamžikem, kdy se cesty Velké Británie a zbytku Evropy rozdělí, a uvrhne obchod mezi ostrovy a kontinentální Evropou do nejistoty s negativními důsledky pro britskou ekonomiku i libru. I přes značnou nepřehlednost a roztříštěnost londýnského parlamentu však volatilita na libře zůstává nízká a k žádnému dalšímu propadu kurzu měny již nedochází.
 • Je čas nakupovat akcie?
  Americké akcie si letos připisují slušné zisky a stále se pohybují v blízkosti svých historických maxim. To je trochu v podivem vzhledem k tomu, že většina faktorů hraje proti dalšímu pokračování býčího trhu. Jedna těžká váha jej ale udržuje při životě a tou je Fed. Jak to bude dále? Má Fed dost síly a vůle posunou akcie ještě výše?
 • Je čas na shazování peněz z vrtulníku?
  I přes marnou snahu centrálních bank o podporu hospodářského růstu to vypadá, že světová ekonomika uvízla na mělčině zvané nízká inflace. Navzdory snižování úrokových sazeb až do mínusových hodnot a rozsáhlým investicím v podobě programů kvantitativních uvolňování aplikovaných několika světovými centrálními bankami, vlak řízený deflací jen tak z vyjetých kolejí neuhne.
 • Je čas podívat se na japonský fundament
  Už je to půl roku, co výměna v křesle guvernéra japonské centrální banky (Bank of Japan - BoJ) a s tím související zavedení extrémních programů na uvolnění měnové politiky skrz kvantitativní uvolňování (QE) poslaly japonský jen na dlouhou cestu slábnutí.
 • Jeden z předpokladů ziskového obchodování
  Pro získání zlata z ložiska písku, křemene či nějaké horniny je nutné, aby tato surovina nějaké zlato obsahovala. A musí ho obsahovat dost na to, aby náklady na těžbu a extrakci nepřevýšily hodnotu získaného kovu (proto můžeme pro účely tohoto přirovnání nechat stranou transmutaci prvků metodami jaderné fyziky). Podobně nelze vyvinout ziskovou obchodní strategii, pokud už samotný proces vývoje ceny daného měnového páru v sobě neobsahuje dostatek implicitních ziskových příležitostí. To znamená, že musí být možné s dostatečnou mírou jistoty predikovat některou stránku jeho budoucího vývoje. Tato vlastnost je základním předpokladem pro nalezení úspěšné obchodní strategie.
 • Jedna velká fundamentální divergence
  Korelace některých měnových párů s komoditami je starou známou skutečností odrážející fakt, že daná země je z velké míry závislá na exportu dané suroviny. Proto se třeba kurz ruského rublu dlouhodobě pohybuje stejným směrem jako ceny ropy. A když se jejich cesty rozdělí, je dobré mít se na pozoru ohledně možných obchodních příležitostí.
 • Jedna velká konsolidace
  Mnoho obchodníkům příliš nevoní aktuální rozpoložení na většině devizových trhů, které se dlouhodobě spíše hledají, a trendovější pohyb bychom hledali velmi těžko. Většina trhů konsoliduje v širším obchodním pásmu a čas od času trhy vykolejí z jejich klidného průběhu zveřejnění nějakého fundamentu. Jak dlouho budeme muset ještě čekat, než se trhy rozhoupou k nějaké větší akci? Stojí za aktuálním sentimentem geopolitické faktory nebo nejistota z vývoje globálního růstu?
 • Jednoduchá metoda určení trendu z cenového grafu
  Nádhled do mé traderské kuchyně č.1
 • Jednoduchá strategie 1..2..3....
  Aneb v jednoduchosti a v trendu je síla...:-)
 • Jednoduchá zisková strategie
  Vstupy do trendu na 1min. grafu EUR/USD...
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA kviz-ropa