Peníze na důchod

DPS nebo DIP? Který produkt vám víc vydělá na důchod?
27.06.2025 Stát nabízí dvě cesty, jak si výhodně spořit na stáří. Jenže rozdíl mezi nimi může být po 30 letech i 9 milionů korun. Jak z toho vytěžit maximum a lze oba produkty kombinovat?

Připojištění na penzi má 3,948 milionu účastníků, letos počet klesl o 34.000
13.05.2025 Ve třetím pilíři penzijního připojištění na konci letošního prvního čtvrtletí spořilo a investovalo přes 3,948 milionu účastníků, což bylo o 34.000 méně než na konci roku. ČTK po tom informovala Asociace penzijních společností ČR. V doplňkovém penzijním spoření podle ní investovalo 2,038 milionu účastníků, o 38.000 více než na konci roku 2024. Ve starém penzijním připojištění, do kterého se více než deset let nedá vstoupit, zůstalo 1,91 milionu lidí. Letošní pokles činí 72.000 účastníků.

Dlouhodobý investiční produkt nabízí flexibilnější zhodnocování peněz na stáří. Zvažuje jej využít třetina Čechů
22.01.2024 Zhruba třetina (34 %) Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Z těch, kteří si na stáří už nějaké peníze střádají, jich nejvíce (28 %) odkládá částku 500–1 000 korun. Při odchodu do důchodu v současné době by 53,5 % dotázaných bylo spokojeno s důchodem vyšším, než je 25 tisíc korun, což je částka převyšující loňský průměrný důchod.

Průzkum: Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP
21.01.2024 Třetina Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného takzvaného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Vyplývá to průzkumu investiční platformy Portu mezi tisícovkou respondentů. Odkládání peněz na penzi prostřednictvím DIP je možné od letošního ledna.
Další články k tématu Peníze na důchod

Dlouhodobý investiční produkt plánuje využít až třetina Čechů
23.08.2023 Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice. Stát od nového roku zpřístupní možnost investovat do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Podle dotazování online investiční platformy Portu plánuje tento produkt využít asi třetina (34 %) Čechů. DIP by měl pomoct lidem investovat na důchod efektivněji a dynamičtěji s daňovou podporou.

Průzkum: Polovina Čechů počítá s tím, že nevyjde se svými úsporami v důchodu, k tomu se 64 procent lidí obává poklesu životní úrovně ve stáří
14.06.2023 Ačkoli si sedm z 10 Čechů spoří a na penzi se nějak připravují, 73 procent lidí počítá, že bude muset v důchodu omezit své výdaje. Zároveň se bezmála dvě třetiny obávají, že jim ve stáří klesne životní úroveň. Více než polovina populace přitom spoří pravidelně. Sedmdesát čtyři procent si odkládá na důchod do 2000 korun za měsíc, čtvrtina z nich potom méně než 500 korun.

Pravda jménem equity
29.01.2020 Na světě je mnoho obchodníků. Úspěšných i neúspěšných. Někteří svůj úděl přijímají v tichosti, někteří se snaží, aby jim jejich úspěch nebo neúspěch někdo ohodnotil. Na světě je mnoho diskusních fór. Na ně chodí jak úspěšní, tak neúspěšní. Někteří jen čtou, někteří i reagují a píší své názory.

Průzkum: Inflace ovlivňuje 9 z 10 Čechů, chránit svoje finance plánují dvě třetiny lidí
23.05.2022 Téměř 90 % Čechů už zaznamenalo dopady rostoucí inflace, která v dubnu vystoupala na meziroční hodnotu 14,2 %. Nejvíce si lidé všímají růstu cen běžného zboží a ztráty hodnoty svých úspor. Vyplývá to z průzkumu společnosti ČSOB Asset Management. Dvě třetiny dotázaných proto plánují využít investice a další produkty, aby své finance před inflací ochránili.

Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
20.11.2023 Než začnete investovat do akcií, je důležité zamyslet se, jaký typ zisku je vaším cílem a podle toho vybírat akcie do vašeho portfolia. Některé akcie jsou jako Ferrari, dovezou vás rychle do cíle, ale pokud nebudete opatrní, snadno se můžete vybourat. Jiné akcie jsou jako linkový autobus, do cíle dojedete za hodně dlouhou dobu a asi bezpečněji, zato se budete po cestě nudit o dost více, než kdybyste se svezli ve Ferrari.

Spoléhat se dál na lavírující politiky? Zajištění na stáří je potřeba vzít do vlastních rukou. K důstojné penzi stačí překvapivě málo, ale musíte začít včas
15.05.2023 Mimořádné tempo zadlužování České republiky pokračuje. Ke konci letošního dubna činil schodek státního rozpočtu 200 miliard korun. Pokud nepočítáme období od vypuknutí koronavirové pandemie, jde o nejvyšší deficit v samostatné české historii. A to včetně krizového roku 2009 s výsledkem -192 miliard korun. Nicméně tehdy šlo o deficit za celý rok, nikoli za jeho třetinu, jako letos.

Důchod: spořte a investujte. Hlavní je začít včas.
18.12.2019 Pohled na důchodový věk se s časem mění. Dříve bylo nepsaným pravidlem, že se o seniory staraly vlastní děti. I to samo o sobě motivovalo mít více dětí, a samozřejmě také vytvořit si dostatečné rezervy na stáří. Životní standard se po odchodu na tzv. „výminek“ sice snížil, ale stačilo to pro důstojný život. Až komunistický stát zavedl důchodový systém založený na státní penzi. Dnešní důchodci tak očekávají, že jim důstojný penzijní život zabezpečí stát.

Jak na inflaci? Naučte se investovat bezpečně
30.11.2021 Navzdory krizi české domácnosti loni více spořily a na bankovních účtech tak je rekordní množství peněz. Hlavním důvodem přitom nebylo ani tak náhlé prozření a potřeba zajistit se pro nepředvídané události, jakou je například pandemie koronaviru, jako spíše omezené možnosti peníze utrácet - lidé museli nedobrovolně odkládat spotřebu. Úspory českých domácností nyní podle České národní banky dosahují téměř tří bilionů korun, přičemž téměř polovina peněz leží na běžných účtech. A na scéně se objevuje strašák, který tu dlouhé roky nebyl - inflace.

Zajištění na důchod? Celých 42 % Čechů ho neřeší
04.04.2024 Na penzi si nespoří 4 z 10 Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) již podruhé provedla agentura Perfect Crowd. Do penzijního spoření si ti, kteří spoří, uložili pouze 6 % svých finančních prostředků, zatímco 65 % drží pro případ nenadálé potřeby na běžném či spořicím účtu.

INVESTIČNÍ GLOSA: Německo chce za děti investovat. Myslí to dobře, ale dopadne to jako vždycky
02.06.2025 Německá vláda plánuje zavést brzké spoření na penzi – dětem by mohla přispívat na důchod už od šestého roku života. Plán má motivovat občany, aby se finančně připravili na důchod. Když ale někdo dostane peníze bez práce, jeho finanční gramotnost se tím moc nevylepší. Možná spíš naopak.
Související klíčová slova:
Akciové trhy | Spořící účet | Účastnický fond | ČSOB | Spořicí produkty | Důchodové spořicí produkty | Výkon | Peníze | Daňové úlevy | ETF fondy | Majetek | Růst | Dlouhodobý investiční produkt | Poplatek | Ipsos | Portu | Robert Novoměstský | Investiční analytik | Graf | Investiční horizont | Společnosti | Důchod do DIP | Penzijní fondy | Kapitál | Majitel | Investiční portfolia | Vice | Martin Luňáček | ETF | Analytik Portu | USA | Dlouhodobý investiční produkt (DIP) | ZEN | 3М | Online platformy | Flexibilita | Dánové | Zhodnocování peněz | Investiční strategie | Nové fondy | Miliardy korun | Investiční produkt | Investovat | Státní příspěvek | Průzkum | Investování | Trhy | Fond | Úspory | Penzijní společnosti | Společnost | Dynamický účastnický fond | Ztráta | Conseq | Analytik | Zdravotní pojištění | Portfolio | Nástroj | Životní úroveň | Pokles | Důchod | Investované peníze | Zisk | Vklady | Marek Pokorný | Evropa | Spoření | ProCent | Portfólia | Situace | Instant Research | ČTK | Státní podpora | Finanční rezervy | Češi | Reuters | Daně | Výsledky | Investice | Potenciál | Fondy | Zhodnocení | 1 milion | Services | Penzijní společnost | Objem | Investiční | Ženy | Financial | Asociace | Výkonnost | JDE | Podpora | Investiční společnosti | Investiční platformy | Světové akciové trhy | ČR | Freedom Financial Services | Portfolia | Investoři | Modelový příklad | Vyšší zhodnocení | DIP | Alokace | Doporučení | ROCE | Miliardy | Portu Marek Pokorný | Investor
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Růst | Obchodování | Banka | Reuters | Pokles | Trading | Banky | ČTK | Indikátor | 3М | Cena | Pivot