Sobota 27. duben 2024 22:30
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost

Dlouhodobý investiční produkt nabízí flexibilnější zhodnocování peněz na stáří. Zvažuje jej využít třetina Čechů

22.01.2024 11:29  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zhruba třetina (34 %) Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Z těch, kteří si na stáří už nějaké peníze střádají, jich nejvíce (28 %) odkládá částku 500–1 000 korun. Při odchodu do důchodu v současné době by 53,5 % dotázaných bylo spokojeno s důchodem vyšším, než je 25 tisíc korun, což je částka převyšující loňský průměrný důchod. Pro naplnění představ o ideální finanční výši důchodu nezbývá než vyplácet si rentu z vlastních úspor. Nový státem zvýhodněný Dlouhodobý investiční produkt jde vytváření těchto úspor naproti. V případě DIP od Portu má investor zaručenou nejen daňovou úlevu, ale i zvýhodněný 0,5% poplatek, vklad už od 500 korun a možnost vytvářet si vlastní investiční portfolia z různých aktiv podle potřeb a aktuálního vývoje na trhu.

Většině lidí je jasné, že vytváření finanční rezervy na stáří by mělo být běžnou součástí každého pracujícího dospělého. Proto si také 62 % Čechů odkládá část peněz na důchod formou spoření na penzijní nebo jiný spořicí účet a 57,5 % investuje do akcií, dluhopisů, realit nebo dalších aktiv. Je zde tedy i skupina spoluobčanů, kteří kombinují k odkládání na stáří jak konzervativnější spoření, tak investování. Pro 48 % investorů je pak důchod primární motivací k odkládání a zhodnocování peněz. „Vytvářet úspory na stáří je běh na dlouhou trať, v ideálním případě by se mělo jednat o desítky let. Za tu dobu se mohou peníze díky investování velmi slušně zhodnotit, pokud je s nimi nakládáno obezřetně a chytře. Je proto dobrou zprávou, že po důchodových spořicích produktech mohou Češi od ledna využít i alternativu v podobě Dlouhodobého investičního produktu (DIP) s daňovými výhodami a sami se rozhodnout, jak s úsporami na důchod naloží,“ říká Martin Luňáček, produktový ředitel Portu. Podle dotazování investiční společnosti Portu ze srpna loňského roku plánuje 34 % Čechů tento Dlouhodobý investiční produkt využít.

Tři čtvrtiny Čechů, kteří si nějaké peníze na stáří střádají, zvládnou měsíčně odložit maximálně 3 tisíce korun. Nejčastěji (28 %) na důchod odkládají částku ve výši 500-1 000 korun. V úsporách nad 3 tisíce korun měsíčně dominují muži, více než 3 tisíce dokáže uspořit 28 % mužů, ale jen 11 % žen.

Pokud by dotazované muže a ženy čekal v horizontu měsíce odchod do důchodu, 72 % z nich by bylo spokojeno s výší penze někde mezi 20-30 tisíci měsíčně, přičemž shodně 36 % s částkou 20-25 tisíc a 36 % s částkou 25-30 tisíc Kč. S částkou 15-20 tisíc by se spokojilo 10 % dotázaných. Skromnější jsou přitom ženy, 50 % z nich by se spokojilo s částkou do 25 tisíc, v případě mužů takto reagovalo 42 %. Měsíční důchod v rozmezí 30-40 tisíc korun by si představovalo 12 % respondentů, 5,5 % by pak očekávalo částku přes 40 tisíc korun. Důchod vyšší než 30 tisíc měsíčně by si představovalo 28 % Pražanů, 16 % Čechů a 15,5 % obyvatel Moravy. „Průměrný důchod byl v loňském roce na úrovni 20 700 korun. Podle uvedených dat by se ale s důchodem do 25 tisíc spokojila jen necelá polovina Čechů. Pokud si lidé chtějí udržet určitou životní úroveň i ve stáří, musí se o rentu nad rámec státem vyplácené penze postarat sami a je potřeba na to myslet včas. Například 35letý člověk, který chce jít do důchodu v 65 letech a přilepšovat si po dobu 15 let rentou ve výši 10 tisíc měsíčně, by měl při průměrném historickém zhodnocení akciových trhů 8 % ročně začít každý měsíc investovat částku zhruba 1 200 korun, aby získal potřebných 1,8 milionu korun,“ vypočítává Marek Pokorný, analytik Portu.

Odkládání na penzi se od letošního ledna stává atraktivnější díky Dlouhodobému investičnímu produktu (DIP). Stejně jako stávající důchodové spořicí produkty umožňuje daňovou úlevu. Ze základu daně je možné každý rok odečíst až 48 tisíc korun za předpokladu, že produkt bude jeho majitel využívat alespoň 10 let a majetek, včetně výnosů, z něj nevybere před dosažením 60 let věku. Dlouhodobý investiční produkt tak umožňuje výhodnější investování například do akcií, dluhopisů nebo ETF a může přinést v delším horizontu vyšší zhodnocení než stávající spořicí produkty. „S Dlouhodobým investičním produktem dostávají lidé do rukou nástroj, který jim umožňuje rozhodnout se podle sebe, jakou investiční strategii zvolí, zda budou investovat dynamicky nebo konzervativně, do akcií, ETF nebo třeba kryptoměn. Z našeho pohledu jde o důležitou liberalizaci trhu a produkt, který na zdejším trhu chyběl. Je to vidět i z prvních reakcí a poptávky, kterou jsme v Portu zaznamenali,“ doplňuje Luňáček. Za prvních deset dní od spuštění si DIP na Portu založilo už více než 2600 lidí, kteří průměrně zainvestovali 5700 korun. Největší zájem (36 %) projevili lidé mezi 30 a 40 lety, těsně za nimi je věková skupina 40–50 let s 31 %, poté následují uživatelé starší 50 let s 20 % a nakonec nejmladší generace mezi 18 a 30 lety s 13 %.

V případě DIP od Portu mohou investoři vkládat pravidelně částku od 500 korun a v průběhu času ji měnit podle potřeb a možností, stejně jako složení investičního portfolia. To vše se zvýhodněným poplatkem 0,5 % ročně. Na DIP může pravidelně přispívat i zaměstnavatel. Jde o alternativu k příspěvkům na penzijní připojištění, a i v tomto případě je pro zaměstnavatele finančně výhodný, protože až do výše 50 tisíc korun za rok neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

Dlouhodobý investiční produkt může klientům přinést vyšší zhodnocení než to, které v současnosti nabízejí penzijní fondy. Modelový příklad níže ukazuje rozdíl mezi zhodnocením penzijního spoření 5,5 % ročně a produktu v režimu DIP s výnosem 7 % ročně. Při počáteční investici 40 tisíc korun a pravidelné měsíční investici 3 tisíc korun bude po 30 letech investování rozdíl přes 1 milion korun. Při investici prostřednictvím DIP tak bude po 30 letech na účtu 3,98 milionu korun, v penzijním spoření pouze 2,94 milionu korun.

Graf – Srovnání výnosu penzijního spoření a produktu v režimu DIP


O průzkumu:

Průzkum byl realizován v srpnu 2023 prostřednictvím online platformy Instant Research agentury Ipsos. Dotazování se zúčastnilo 1050 mužů a žen ve věku 18-55 let.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dlouhé pozice bitcoinu nad 43 tisíc dolarů jsou v centru pozornosti, tvrdí analytik
    Podle Markuse Thielena ze společnosti 10x Research, který správně předpověděl nedávný pullback, začala pátá vlna impulzivního pohybu bitcoinu a do konce prvního čtvrtletí by mohla vést k překročení 50 000 dolarů.
  • Dlouhé pozice. GBPUSD, denní graf 7. Globální akciový trh roste díky očekávání bezprecedentní americké inflace
    Očekává se brzké zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu a ještě větší nárůst americké inflace. Akciový trh v pondělí vykazuje extrémně opatrný růst.
  • Dlouhé zlaté pozice se před koncem roku propadají
    Šest týdnů nepřerušovaného prodeje od amerických prezidentských voleb a stále to nevypadá, že by se pokles zlata měl zastavit. Investoři prchají před futures i ETF a obligace se snaží zotavit, zatímco dolar míří stále výš.
  • Dlouhodobá předpověď ceny zlata od Capital Economics
    Ve srovnání s názorem analytiků z výzkumné společnosti ANZ Research pokrývající Austrálii, Nový Zéland a Asii mají analytici Capital Economics na zlato jiný názor. Věří, že do konce roku 2023 ceny zlata klesnou na 1900 dolarů za unci. Důvodem je pokračující růst americké ekonomiky a slábnoucí inflační tlaky.
  • Dlouhodobí držitelé a bitcoinové velryby pokračují v akumulaci Bitcoinů
    Kryptotrh zaznamenal nejprudší pokles od července minulé roku, ceny digitálních aktiv poklesly o šokujících 52 % Vše ale naznačuje tomu, že tento pokles s dlouhodobými investory nehnuly a bitcoinové velryby pokračují v akumulaci.
  • Dlouhodobí držitelé Bitcoinu pokračují v trendu
    Nedávno vydaná zpráva odhaluje informace o nejznámější kryptoměně, BTC. Podle informací obsažených v této zprávě většina těžařů BTC pokračuje v trendu a vytěžené mince stále drží i za nepříznivých podmínek.
  • Dlouhodobí držitelé bitcoinu zůstávají silní, na pád reagují jen málo
    Údaje na řetězci ukazují, že dlouhodobí držitelé bitcoinu se v poslední době stále drží na silných pozicích, protože jejich příliv na burzu zůstává nízký.
  • Dlouhodobí investoři na trhu
    V dalším vývoji ceny zlata sehrají velmi důležitou roli rostoucí náklady na těžbu a snižující se výnosnost nalezišť.
  • Dlouhodobý býčí trend zlata spěje ke konci
    V krátkodobé analýze zůstávají analytici z Wall Street mírně optimističtí, protože americký dolar považují za nadhodnocený; medvědí sentiment u retailových investorů nicméně vzrostl na několikaleté maximum.
  • Dlouhodobý investiční produkt (DIP) míří do třetího čtení. Aktuálně se schvaluje Sněmovnou
    Na potřebě zatraktivnění třetího pilíře se shoduje celý finanční trh. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že tento typ penzijního produktu je naprosto běžný ve všech okolních zemích i v investičně rozvinutých zemích. A i když penzijní fondy jako jediné budou mít státní příspěvek, je potřeba třetí pilíř zatraktivnit i pro mladší a střední generaci. DIP toto přináší.
  • Dlouhodobý investiční produkt plánuje využít až třetina Čechů
    Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice. Stát od nového roku zpřístupní možnost investovat do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Podle dotazování online investiční platformy Portu plánuje tento produkt využít asi třetina (34 %) Čechů. DIP by měl pomoct lidem investovat na důchod efektivněji a dynamičtěji s daňovou podporou.
  • Dlouhodobý výhled cen elektřiny je podle analytiků vždy nejistý
    Dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je nejistý, což vývoj v minulosti několikrát ukázal. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Předpokládaným růstem velkoobchodních cen vláda spolu s možným nedostatkem elektřiny v Evropě odůvodňuje investici do nového jaderného bloku v Dukovanech. Server Seznam Zprávy uvedl, že podle analýz, jimiž disponuje stálý výbor pro výstavbu jaderných zdrojů, stoupne do doby dostavby nové elektrárny kolem roku 2036 cena elektřiny až trojnásobně.
  • Dlouho očekávané stres-testy evropských bank konečně uzřely světlo světa
    V pátek v deset hodin večer EBA zveřejnila tolik očekávanou zprávu o stres-testech vybraných velkých evropských bank. Trhy tak po dvou letech dostaly do rukou další ekonomické cvičení, které mělo odpovědět na to, co se stane s velkými bankami v Evropě poté, co se ekonomika Unie propadne do recese a propadne se trh akcií i nemovitostí. Do jisté míry je to obdoba cvičení, které pravidelně provádí i ČNB, ovšem s tím rozdílem, že stres-test pořádaný v ČR vychází z mnohem méně příznivých parametrů. Stačí si srovnat rozdíl mezi hloubkou propadu HDP, inflace, akciového a realitního trhu. Evropský test tedy nebyl až tak dramatický, jak se občas ozývá. Druhý fakt, který výsledky testů řekněme relativizuje, jsou použité kladné úrokové sazby. Nyní, kdy HDP eurozóny slušně roste a ECB stále zalévá trh novými eury a sráží tak mj. výnosy státních dluhopisů, by v negativním scénáři sazby po celé křivce navzdory skutečné deflaci měly vzrůst. Jistě, averze k riziku by se změnila, ale nevyvolal by takový scénář ještě větší poptávku po méně rizikových aktivech, jako jsou státní dluhopisy? No třeba ne? A aby obrázek o vypovídající schopnosti nejnovějších testů byl úplný, můžeme snad doplnit, že se cvičení neúčastnily portugalské a řecké banky a také, že oproti roku 2014 se testů zúčastnila méně než polovina bank.
  • Dlouho očekávaný optimismus na krypto trhu: bitcoin roste, zatímco Musk lobuje za dogecoin
    Cena bitcoinu ve středečním obchodování neustále roste. V době psaní článku proto BTC získalo 3,7 % a obchoduje se za 37 326 USD. Podle statistik CoinGecko, oblíbené online platformy, která fixuje ceny virtuálních aktiv, dosahuje aktuální tržní kapitalizace bitcoinu 716 mld. USD.
  • Dlouhých či krátkých 14 dní? Koruna je nad 27,00 k euru, hranicí kurzového závazku ČNB
    Přesně dva týdny trval české koruně návrat nad hranici odvolaného kurzového závazku České národní banky. 20. dubna v 15:44 prolomila hladinu 27,00 EURCZK směrem vzhůru, kurzový závazek ČNB odvolala 6. dubna.
  • Dluh Británie přesahuje 2 biliony GBP a dosahuje nejvyšší úrovně za posledních šest desetiletí
    Celkový veřejný dluh Velké Británie dosáhl v září výše 2 bilionů GBP, což podle úřadu pro národní statistiku (ONS) představuje 103.5% hrubého domácího produktu (HDP) a nejvyšší úroveň od roku 1960. Jen za měsíc září dosáhla zadluženost země 36.1 miliard liber, což je nad prognózami a nejvyšší zaznamenanou měsíční hodnotou.
  • Dluh Česka stále dramaticky roste. Vláda čelí dvojímu problému: citelně stoupá „jistina“ dluhu, jež je letos historicky rekordní, i úrok na něm, ten je na maximu od půle roku 2012
    Veřejný dluh České republiky meziročně dále narůstá, ačkoli tempo růstu se zpomalilo. Ve třetím loňském čtvrtletí činil dluh 40,5 procenta HDP. Předloni ve třetím čtvrtletí to přitom bylo 38,1 procenta HDP. Vzestup tedy odpovídá 2,4 procentního bodu. Mezi třetím čtvrtletím 2019, tedy předposledním čtvrtletím před propuknutím pandemie, a třetím čtvrtletím 2020 se dluh zvýšil z 31,3 procenta HDP na zmíněných 38,1 procenta HDP, tedy o 6,8 procentního bodu.
  • Dluh české vlády vystoupal nejvýše v historii, a to i ten v poměru k HDP. Poslední čas na nápravu má vláda po prezidentských volbách
    Ve třetím čtvrtletí roku 2022 hospodařily vládní instituce České republiky s dosud nejvyšším dluhem v historii, vyplývá z dnešních čísel ČSÚ. Dosáhl úrovně 2982,5 miliardy korun, což odpovídá 45,2 procenta hrubého domácího produktu. Dosud nikdy v historii česká vláda nehospodařila s vyšším dluhem v poměru k HDP. Pouze v prvním čtvrtletí roku 2013 hospodařila se shodně vysokým dluhem, tedy 45,2 procenta.
  • Dluh eurozóny byl letos v polovině roku vůči dluhu České republiky nejvyšší v tomto tisíciletí. Česko bylo loni druhou nejprůmyslovější ekonomikou v EU, vyplývá z nových dat Eurostatu.
    Letos v prvním pololetí došlo k citelnému růstu zadlužení napříč Evropou. Vyžádala si jej protipandemická opatření, resp. nutnost boje s jejich ekonomickým dopadem. V České republice narostl veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu z úrovně 30,2 procenta na začátku roku na 39,9 procenta k 30. červnu. To představuje nárůst o 9,7 procentního bodu.
  • Dluh – nepříjemná pravda
    Toto přísloví vysvětluje většinu toho, co se v politických kruzích aktuálně děje. Sledujeme teď oblíbený seriál Prodluž a předstírej...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF