Fibonacci na finančních trzích
Trading pomocí Fibonacciho nástrojů patří mezi nejpopulárnější styly technické analýzy. Proč Fibonacciho čísla tak dobře fungují? Jak je využít v obchodování? O tom všem bude tento vzdělávací článek.
- Fibonacci je oblíbený způsob identifikace úrovní supportu a rezistence na finančních trzích. V tomto článku používáme jako příklad měnový pár EUR/USD.
- Základem Fibonacciho analýzy je matematická Fibonacciho posloupnost, které se dotkneme níže.
- Cílem tohoto článku je obchodní analýza, takže jsem se snažil udržet matematiku na uzdě a analyticko-obchodní část ponechat jako hlavní, takže začínáme částí pro aplikaci Fibonacciho posloupnosti na finančních trzích.
Support a rezistence je důležitý pojem v obchodní analýze, a i když pevně patří do oblasti technické analýzy, trocha znalostí o tomto pojmu by mohla být užitečná i pro ty, kteří se zaměřují na fundamentální analýzu. Konkrétně jde o schopnost řídit riziko, protože support a rezistence mohou nabídnout „čáry v písku“, pomocí kterých mohou obchodníci definovat svou míru rizika nebo velikost pozice, a to s využitím aktuálních tržních dat, která pomáhají při rozhodování i při řízení rizika.
V oblasti supportů a rezistencí existuje několik různých analytických přístupů, a přestože žádný z nich není dokonalý, některé se budou zdát pro určité přístupy vhodnější než jiné. Fibonacciho analýza zaznamenala s nástupem online obchodování značný růst a pravděpodobně jedním z důvodů je možnost jednotlivých investorů a obchodníků pracovat s dynamickými grafy, které nabízejí nástroje a ukazatele, s jejichž pomocí mohou provádět vlastní analýzy.
Fibonacci není něco, co je vyjádřeno pouze na finančních trzích, má široké zastoupení v našich běžných životech. Fibonacci je často připisován Leonardu Fibonaccimu, italskému matematikovi narozenému kolem roku 1170 n. l. a původně známému jako Leonardo z Pisy. V roce 1202 vydal knihu, která byla učebnicí pro výuku obchodníků, jak provádět matematické výpočty, a tím uvedl Fibonacciho posloupnost do západního světa.
Fibonacciho posloupnost má však původ v indické matematice nejméně 200 let před naším letopočtem a v jádru je to prostě matematická posloupnost čísel, která na sebe navazuje sčítáním dvou předchozích čísel. Můžete začít jedničkou a jedničkou a pak pokračovat dál:
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1 597 atd.
Proč je Fibonacci důležitý pro nematematiky?
Fibonacci se projevuje mnoha způsoby v celém světě kolem nás, a to již v době, kdy západní svět tento pojem zavedl. Často se uvádí pářící cyklus králíků, který jako jeden z příkladů uvedl Leonardo z Pisy ve své knize z roku 1202. Fibonacciho posloupnost však můžeme pozorovat také u mnoha druhů ovoce a zeleniny nebo u hlaviček semen či šišek, které vykazují spirálové obrazce, jež při počítání vyjadřují Fibonacciho čísla.
Vezměme si například slunečnici: Pokud tyto spirály spočítáte, vyjde vám Fibonacciho číslo. Pokud tyto spirály rozdělíte na ty, které směřují doleva, a ty, které směřují doprava, získáte dvě po sobě jdoucí Fibonacciho čísla. To platí i pro ananasy, šišky a květák.
Zde však nepřichází na řadu aplikace na obchodování a finanční trhy, k tomu musíme Fibonacciho posloupnost posunout o další krok, a to pomocí zlatého poměru a jeho souvisejících variant.
Fibonacciho sekvence ve slunečnici:
Zlatý poměr
V rámci Fibonacciho posloupnosti existuje vztah mezi samotnými čísly známý jako zlatý poměr. Jakmile se v posloupnosti dostaneme k číslu 233, vydělíme-li toto číslo předchozím číslem v posloupnosti, dostaneme vždy hodnotu 1,618. A čím větší je, tím více se hodnota blíží hodnotě 1,618 neboli zlatému poměru.
To je důležité, protože z tohoto poměru můžeme začít stanovovat vztahy jinde, a právě zde se objevuje Fibonacciho aplikace na finanční trhy.
Aplikace Fibonacciho na finančních trzích
Z Fibonacciho posloupnosti a ze zlatého poměru můžeme začít zjišťovat použitelné informace pro aplikaci v grafu. Automaticky je zajímavá hodnota 161,8 %, protože se jedná o zlatý poměr, který lze využít k vymýšlení „Fibonacciho prodloužení“ nebo „Fibonacciho projekcí“.
Fibonacciho posloupnost však můžeme posunout ještě o krok dál, a pokud číslo v posloupnosti vydělíme číslem následujícím, dostaneme 61,8 %. Takže 55 děleno 89 nám dává 0,6179 nebo 144 děleno 233 nám dává 0,61803. Tento vztah bude platit v celé posloupnosti a podobně je to považováno za důležitou část posloupnosti.
Obchodník tedy může aktivovat nástroj Fibonacciho retracement ze svého obchodního programu, přičemž začne na začátku trendu a poté ji vykreslí až do konce pohybu. Nástroj pak použije procenta nebo „retracementy“ v rámci hlavního pohybu. Důležitá úroveň 0,618 neboli 61,8 % se stává oblastí, kterou je třeba prozkoumat z hlediska možného supportu nebo rezistence.
Poměr čísel v posloupnosti pak můžeme posunout o krok dále. Pokud číslo vydělíme číslem o dvě číslice pozdějším (tedy přeskočíme číslo v posloupnosti), vždy dojdeme k hodnotě 38,2 %. Takže 55 děleno 144 je 0,3819, tedy 0,382, neboli 38,2 %. Nebo 89 děleno číslem 233 je 0,3819 neboli 0,382 neboli vyjádřeno jinak, 38,2 %.
Z toho můžeme získat základ pro použití Fibonacciho retracementu tak, že si všimneme významného pohybu - s maximem a minimem, které ještě nebylo překonáno, a pak použijeme retracement na začátek a konec pohybu. Úrovně retracementu pak použijeme v intervalu 38,2 % a 61,8 %.
EUR/USD (týdenní graf – W1):
Fibonacci o krok dál
V návaznosti na to, co jsme si ukázali výše, abychom dospěli k poměru 38,2 %, můžeme jít ještě o krok dál a vydělit číslo v posloupnosti číslem o tři číslice vyšším. Takže 34 děleno 144 je 0,2361, neboli 23,6 %. Nebo 233 děleno číslem 977 je 0,23607, tedy zjednodušeně 0,236, což se rovná 23,6 %.
Tím získáme další číslici, kterou můžeme použít na našem Fibonacciho nástroji s 23,6% retracementem.
Takže jen z poměrů vzniklých vydělením čísla v posloupnosti číslem, které za ním následuje, nebo dvěma či třemi čísly, která za ním následují, získáme tři důležité úrovně - 23,6 %, 38,2 % a 61,8 %.
Při aplikaci na graf se bude zdát, že je to nevyvážené, a je tu ještě několik dalších čísel, která často vstoupí do hry, když se Fibonacciho metoda aplikuje na graf.
Poměrně časté je číslo 0,786 neboli 78,6% retracement, protože se jedná o druhou odmocninu z hodnoty 0,618. Některé programy však místo toho používají hodnotu 76,4 %, což je jednoduše převrácená hodnota 23,6 (1 – 0,236 = 0,764).
A nakonec k běžným úrovním: 50 % se často vyskytuje jako výchozí úroveň v nástrojích Fibonacciho retracementu. V žádném případě se nejedná o Fibonacciho úroveň, je to pouze polovina analyzovaného pohybu, ale přesto se může s určitou frekvencí objevovat jako úroveň supportu nebo rezistence, takže mnoho obchodníků se rozhodne ji ponechat.
Po použití těchto úrovní bude graf vypadat takto, s „1“ na začátku pohybu a „0“ na konci, s úrovněmi retracementu na 23,6%, 38,2%, 50%, 61,8% a 76,4% nebo 78,6% (nebo obojí).
EUR/USD (týdenní graf – W1):
Úrovně Fibonacciho retracementu jako základní support a rezistence
V nejjednodušší podobě mohou výše uvedený graf využít obchodníci, kteří chtějí začlenit úrovně Fibonacciho retracementu jako support nebo rezistenci. Analyzovaný pohyb je hlavním pohybem měnového páru EUR/USD z let 2021-2022 a od ukončení trendu na konci roku 2022 došlo k několika důležitým swingům.
Vrchol z roku 2023 na měnovém páru EUR/USD se zformoval právě kolem 61,8% retracementu. A poté v první polovině roku 2024 se minimum vytvořilo přímo kolem 38,2% retracementu, který nakonec v prosinci vstoupil do hry jako rezistence, než prodejci prosadili agresivní výprodej do konce roku.
Svou roli sehrála i úroveň 50% retracementu na úrovni 1,0943, která pomohla vytvořit rezistenci v březnu i červenci 2024, než prodejci v listopadu zabránili růstu ceny, když drželi nižší maximum před poklesem ceny.
Úroveň 23,6 % retracementu se nachází na hladině 1,0200 a pro rok 2025 pomohla utvořit roční minimum.
EUR/USD (týdenní graf – W1):
Fibonacciho konfluence
Pokud existuje jeden důvod, proč kupující nebo prodávající dostanou cenu na vyšší nebo nižší hodnoty, pak by mohly být lepší dva důvody, že?
V takovém případě hovoříme o konfluenci, když existuje více důvodů pro to, aby hrála úroveň supportu nebo rezistence určitou roli, a z výše uvedeného týdenního grafu EUR/USD můžeme začít zjišťovat zajímavý vztah.
Máme tu dominantní, hlavní pohyb, který trval od roku 2021 do roku 2022; ale z těchto minim se vyvinul odraz na začátek roku 2023 a i to je hlavní pohyb s maximem a minimem, které ještě na tomto grafu nebyly porušeny; takže další hlavní pohyb.
Na tento pohyb můžeme také nakreslit Fibonacciho retracement, který jsem na níže uvedeném grafu vyznačil červeně. Tento odraz byl téměř dokonalým 61,8% retracementem předchozího výprodeje, přičemž rozdíl mezi úrovní retracementu (1,12748) a swingovým maximem z roku 2023 (1,12758) byl pouze jeden pip.
Možná zajímavější je však konfluence, kterou lze pozorovat mezi oběma retracementy, kde 61,8% retracement odrazu je na stejné ceně 1,0200, kde je 23,6% retracement dominantního pohybu.
Nebo hladina 38,2 % odrazového pohybu se vykresluje na stejné úrovni 1,0611, jako je hladina 38,2 % retracementu dlouhodobějšího hlavního pohybu.
Skutečnost, že se tyto úrovně nacházejí tak blízko nebo v tomto případě přímo u sebe, dodává každé této oblasti prvek konfluence, což dává větší potenciál pro to, aby každá úroveň fungovala jako úroveň supportu nebo rezistence.
EUR/USD (týdenní graf – W1):
Fibonacci pro obchodní strategii
Z výše uvedených grafů tedy můžeme v první řadě vypozorovat, že operujeme se supportem a rezistencí na kratším časovém rámci. Protože výše používáme týdenní graf, můžeme přejít na denní graf a hledat denní maxima nebo minima, reakce na tyto konkrétní ceny na Fibonacciho retracementu, ze kterých pak můžeme zkoumat swingové pohyby.
Například zasažení supportu 1,0200 způsobilo odraz vzhůru, protože se vytvořila formace ranní hvězda (Morning Star). Podobná situace byla již v dubnu loňského roku, kdy 38,2% retracement (dominantního pohybu a pohybu po odrazu) pomohl najít support pro formaci ranní hvězda (Morning Star) a došlo k odrazu.
A pak tu byly epizody v listopadu a prosinci, kdy cena vytvořila stejná maxima, což bylo vyznačeno stíny svíček zvýrazňujícími medvědí reakci.
Když se vrátíme zpět do roku 2023, došlo k řadě těchto odrazů a na níže uvedeném grafu jsem jich vyznačil několik, přičemž červeně jsou vyznačeny odrazy od rezistence a modře od supportu, přičemž logika spočívá v tom, že se knot na denním grafu protíná s touto úrovní Fibonacciho retracementu a otevírá dveře pro odraz ceny do opačného směru.
EUR/USD (denní graf – D1):
Fibonacci pro kratší časové rámce
Když jsem se učil Fibonacciho pro účely obchodování, zdálo se, že většina instrukcí je založena na kratších časových rámcích, a jak jsem získával zkušenosti a přirozeně tíhnul k dlouhodobějším grafům, zdálo se, že výše uvedená analýza mi vyhovuje optimálněji. Ale to neznamená, že Fibonacciho analýza nemá využití na kratších časových rámcích pro obchodníky, kteří hledají intradenní obchody.
Z výše uvedeného příkladu tedy vyplývá, že došlo k významnému pohybu z prosincového maxima kolem úrovně 1,0611, což je 38,2% retracement na obou významných pohybech - a dolů k současnému minimu 2025 na úrovni 1,0200, což je 23,6% retracement dlouhodobějšího pohybu a 61,8% retracement krátkodobějšího odrazového pohybu.
No a to je hlavní pohyb, u kterého ještě na tomto grafu nebylo porušeno maximum ani minimum, takže lze použít Fibonacciho retracement. Samotný pohyb jsem označil světle zeleným pozadím, ale nejzajímavější jsou samotné odrazy, které jsem zvýraznil tmavším odstínem zelené.
Krátce po odrazu od úrovně 1,0200 se ve hře objevil 38,2% retracement kratšího pohybu na úrovni 1,0350, který se nejprve ukázal jako rezistence a poté jako support.
Rally z této úrovně vedla k přiblížení k 61,8% retracementu na 1,0457, což vedlo ke korekci zpět k hladině 50% na 1,0404 (která splývala s 50% retracementem odrazového pohybu). Všimněte si spodních stínů svíček na tomto čtyřhodinovém grafu, které zvýrazňují býčí obranu této úrovně po korekci.
Po korekci se objevil další býčí pohyb a tentokrát to byly retracementy 76,4 % a 78,6 %, které udržely maxima. Úroveň 78,6 % dokonale odpovídala swingovému maximu na úrovni 1,0533, než se do hry vrátili prodejci.
V tu chvíli začali prodejci přebírat vládu zpět, což vedlo k propadu na nižší minimum a odraz od něj držel rezistenci nižšího maxima na úrovni 61,8 % retracementu na 1,0457.
Po prudkém výprodeji na konci měsíce a kolem začátku února se support udržel nad úrovní 1,0200 a odraz od něj opět začal fungovat v rámci Fibonacciho struktury, přičemž hladina 1,0350 zafungovala jako rezistence následovaná hladinou 1,0284 jako support, čímž vzniklo vyšší minimum.
EUR/USD (čtyřhodinový graf – H4):
Shrnutí Fibonacciho metody na finančních trzích
Na výše uvedeném příkladu měnového páru EUR/USD jsem ukázal jen několik způsobů, jak lze Fibonacciho metodu začlenit do obchodní strategie a přístupu. A aby toho nebylo málo, je jich více, protože mnoho obchodníků použije Fibonacciho retracementy dokonce ještě na kratších časových rámcích. Smyslem však nebylo požadovat nějaké konkrétní využití Fibonacciho posloupnosti nebo Fibonacciho retracementů, ale spíše otevřít dveře do širokého pole studia, které může obchodníkům umožnit, aby si je vytvořili podle svého.
Bez ohledu na používané analytické metody zůstane budoucnost do značné míry nejistá, což se týká jak technické, tak fundamentální analýzy.
Jako obchodník nikdy nebudete mít budoucnost pod kontrolou. Můžete pouze doufat, že budete mít pod kontrolou své vlastní kroky v přítomnosti. A i když minulost může být slušným vodítkem pro to, jak můžeme budovat svá očekávání do budoucna, nebude dokonalá - a to je důvod, proč je řízení rizik pro obchodníky, kteří se chtějí orientovat v nejisté budoucnosti, nezbytností.
Důvod, proč jsou úrovně supportu a rezistence pro obchodníky cenné, je potenciál asymetrie, tedy způsob, jak se pokusit riskovat 1 dolar s cílem vydělat 2 nebo 3 dolary. Ne všechny úrovně supportu a rezistence se udrží a zafungují, což jsme viděli na několika výše uvedených příkladech. Některé se ale udrží (přijde odraz) a v takových případech se obchodníci mohou ocitnout v pozici, kdy z nich profitují více, než museli riskovat. A o tom je trading!
Fibonacciho úrovně mohou být jedním ze zajímavých a účinných způsobů sledování a lokalizace úrovní supportu a rezistence a doufám, že tento článek to dostatečně vysvětlil.
Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Ako profitovať z Fibonacciho? (2/2)
V dnešnej II. časti o Fibonaccim si ukážeme, kde nastaviť stop-loss príkazy, ako kombinovať Fibonacciho s iným nástrojom technickej analýzy a ako podľa Fibonacciho vystúpiť z obchodov, to znamená kde vybrať zisk. Vysvetlíme si metódy Fibonacciho extension a expansion, vrátane rozdielu medzi nimi. Odporúčame prečítať si I. časť tejto dvojdielnej série článku „Ako profitovať z Fibonacciho?“, pretože táto II. časť nadväzuje na predchádzajúcu. -
Banky, brokeři a analytici: Exkluzivní predikce finančních trhů pro rok 2024
Jelikož jsme na začátku nového roku 2024, tak se pojďme již tradičně podívat na velmi oblíbené predikce hlavních finančních trhů podle předních bank, největších brokerských společností a významných investičních firem. Nemusíte se prokousávat žádným velkým množstvím analýz a ani číst zbytečně dlouhé články, reporty a nejasné výhledy, protože jsme pro vás vše připravili do přehledné a jednoduché grafické tabulky se všemi důležitými údaji. -
Banky, brokeři a analytici: Unikátní predikce finančních trhů pro rok 2022
Jsme na začátku nového roku, a tak se pojďme již tradičně podívat na velmi oblíbené predikce hlavních finančních trhů podle předních bank, brokerských společností a analytiků. Nemusíte se prokousávat žádným velkým množstvím analýz a ani číst zbytečně dlouhé články, protože vše jsme pro vás připravili do přehledných a jednoduchých grafických tabulek se všemi důležitými údaji. -
Býčí divergence mezi cenou a indikátorem
Ukázka konkrétního příkladu býčí divergence a vstupu do pozice. To je další pokračování seriálu o divergencích. Může Vám pomoci proniknout do této účinné obchodní metody. Výběr konkrétních vstupních a výstupních podmínek a money managementu je vždy striktně podřízen traderovi. Stejně tak jako backtestování a sledování vznikajících divergencí v grafu, které předchází živým obchodům. -
Divergence: Hledání obchodních příležitostí s vysokou pravděpodobností úspěchu
Trpělivost a schopnost čekat na obchod s velkou pravděpodobností úspěchu. Chybí nám v našem obchodování tyto vlastnosti? Jak to udělat, abychom z dobré obchodní myšlenky dokázali ,,vysát" co nejvíce. Kterými nástroji podpořit dobrý obchodní plán založený na divergencích? A jsme schopni si uvědomit, že nám nic neuteče? Příležitosti přicházejí stále znova ... pořád ... jen si umět vybrat. -
Divergence indikátoru Stochastic
Může být divergence ceny a oscilátoru platným obchodním signálem? Jak potom takový signál využít ve svůj prospěch? Kdy se držet raději stranou a kdy naopak můžeme maximálně využít ziskového potenciálu, který trh nabízí? Jak si určit správná pravidla, abych měl co nejvíce ziskových obchodů. Toto jsou otázky, na které se pokusíme odpovědět v dnešním článku. -
Dow teorie: Praktické použití nejen na FOREXu
Na finančním trhu je snad vše propojeno se vším, a proto je dobré poohlédnout se po starých dobrých praktikách, které existují již mnoho let a kupodivu neustále fungují. Jednou z nich je Dow teorie, která položila základy dnešní moderní technické analýze. Co to vlastně je a jak ji používat v dnešní době tolik vzdálené časům, kdy se poprvé objevila? -
Elliottova vlnová teorie a EUR/USD
V dnešním článku bych chtěl shrnout své obchodování měnového páru EUR/USD v první polovině letošního roku 2014 za pomoci Elliottovy vlnové teorie, a to konkrétně na 4hodinovém (H4) časovém rámci (time frame). Své analýzy zde na serveru FXstreet.cz pravidelně publikuji každé pondělí. -
Euforie z kryptoměn končí, Trump poslal trhy daleko od maxim
V tomto videu se podíváme na hlavní kryptoměny - Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), které nový americký prezident Donald Trump poslal prudce dolů. Jaký příležitosti nyní kryptoměny nabízejí? -
Exkluzivní predikce finančních trhů pro rok 2023 od bank, brokerů a analytiků
Jsme na začátku nového roku 2023, a tak se pojďme již tradičně podívat na velmi oblíbené predikce hlavních finančních trhů podle předních bank, největších brokerských společností a významných investičních firem. Nemusíte se prokousávat žádným velkým množstvím analýz a ani číst zbytečně dlouhé články, protože vše jsme pro vás připravili do přehledných a jednoduchých grafických tabulek se všemi důležitými údaji. -
Fibonacci retracement a jeho využití v tradingu
Využití Fibonacciho čísel v cenových grafech je jedním z nejpopulárnějších přístupů v technické analýze. Každý obchodník by měl ale již vědět, že v tradingu neexistuje svatý grál a ani Fibonacciho čísla nejsou výjimkou. Nicméně v kombinaci s dalšími prvky technické analýzy se může jednat o velmi silnou zbraň, která může obchodníkovi pomoci k profitabilnímu obchodování. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, jak se mohou Fibonacciho čísla stát součástí profitabilního obchodního systému. -
Fibonacci retracement: Jak používat tuto metodu?
Historie tohoto skvělého nástroje technické analýzy spadá až do Itálie 13. století. Autorem je Leonardo Pisano Fibonacci, který patří k jedněm z nejuznávanějších matematiků, jehož myšlení se používá už po staletí. Poprvé zpozoroval jisté poměry číselných řad, které jsou považovány za popisování přirozených poměrů věcí ve vesmíru a také i cenových řad. S Fibonacciho posloupností se lze setkat v přírodě jako například spirálové ulity měkkýšů, druhy kaktusů, slunečnicová semínka nebo ve starověkém Egyptě pyramidy. Je až s údivem co vše může být založeno na Fibonacciho posloupnosti. -
Filtrovanie - nástroj na prežitie
Tento týždeň by som vám rád predstavil jednu metódu, podľa ktorej sa dá odfiltrovať šum, ktorý by inak viedol k zlým obchodom. Na takýto účel nám poslúži MACD. -
Forex a mysterium svíčkových grafů
Svíčkové grafy patří mezi nejstarší a hojně používané grafy. Mnoho traderů je má v oblibě pro jejich jednoduchost, přehlednost a možnost využití různých technických formací a patternů. Dost a dost papíru již bylo popsáno o této problematice, tak, že snad ani nemůže být řečeno něco nového. Přesto je tato oblast, oblastí stále živou, protože grafy a jejich čtení jsou a ještě dlouho budou základem obchodní strategie každého tradera. -
Grafické formace v technické analýze - kompletní průvodce (1. část)
Na finančních trzích hrají grafické formace velkou roli při předpovídání budoucího pohybu trhu. Formace, které si představíme v tomto článku, můžeme úspěšně používat pro všechny trhy: forex, komodity, akcie, akciové indexy a kryptoměny. -
Grafické formace v technické analýze - kompletní průvodce (2. část)
V tomto druhém díle se budeme věnovat obratovým a neutrálním grafickým formacím. Na závěr se zamyslíme nad grafickými formacemi jako takovými a shrneme také jejich výhody a nevýhody. -
Grafické formace v technické analýze - kompletní průvodce (3. část)
V závěrečném dílu našeho seriálu o grafických formacích si shrneme všechny představené informace a podíváme se na jejich použití v praxi přímo na grafech, kde si všechny tyto Price Action formace vyhledáme. -
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (březen 2025)
Vítejte u přehledu nejzajímavějších cenových pohybů, které se odehrály na finančních trzích během března. Nejsilnější měnou tohoto měsíce se stalo euro, které výrazně posílilo vůči americkému dolaru. Kryptoměnám se naopak příliš nedařilo, přičemž Litecoin ztratil téměř 37 procent své hodnoty. V komoditním segmentu rostla cena mědi, zatímco kakao pokračovalo v poklesu. Závěr měsíce byl obzvláště nepříznivý pro akciové trhy, kde výrazně oslabil především technologický index NASDAQ. Pojďme se nyní podívat na ty největší cenové pohyby. -
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (červen 2025)
Vítejte u přehledu nejzajímavějších cenových pohybů, které se odehrály na finančních trzích během června. Nejsilnější měnou tohoto měsíce bylo euro, které těžilo především ze ztráty důvěry investorů v americký dolar. Tento vývoj se promítl i do akciových indexů a jednotlivých akcií. Nejvýkonnějším akciovým indexem se stal japonský Nikkei, ale zajímavé pohyby bylo možné sledovat i na amerických trzích. Za pozornost stojí zejména akcie společnosti Circle, které po IPO posílily o 420 %. -
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (duben 2025)
Vítejte u přehledu nejzajímavějších cenových pohybů, které se odehrály na finančních trzích během dubna. Nejsilnější měnou tohoto měsíce se stal švýcarský frank, kterému velmi svědčí současná nejistota na finančních trzích a obchodní války. Nejsilnější kryptoměnou se stala Solana, i když nutno říct, že aktuálně v celém segmentu panuje pozitivní nálada. Nálada se dokonce zlepšila i na akciových trzích, což je patrné na růstu akciového indexu S&P 500 nebo akciích Palantir a MicroStrategy (nově jen Strategy). Komu se ovšem v dubnu příliš nedařilo, byla ropa, která výrazně oslabila. Spolu s ropou to odnesly i akcie společnosti Chevron, které se v závěru měsíce rovněž výrazně propadly.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |