Sobota 26. listopad 2022 23:36
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Instaforex krypto
reklama
Vantage krypto
reklama
Coinfy

Naučte se ovládnout strach z tradingu

29.07.2013  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk

Rande Howell – autor článků o psychologii tradingu

Než se dostaneme k dnešnímu tématu, dovolte nám představit autora nového seriálu o psychologii obchodování. Rande Howell pomáhá traderům vybudovat špičkovou psychickou výkonnost. Je licencovaným terapeutem a také koučem. Jeho práce vychází z ovládání emocí, vědomého chování a Jungovských archetypů aplikovaných na trading. Má klinické vzdělání ve výcviku lidí k zvládání emocí a transformaci sebeomezujících přesvědčení na produktivní stav mysli. Jeho práce se soustředí na to, jak se zbavit na strachu založených přesvědčení, která omezují výkonnost traderů a blokují rozvoj jejich potenciálu k dosažení finančních a osobních snů. Pochopením toho, jak zvládat biologii emocí, se dá dosáhnout skutečných a dlouhotrvajících změn základních přesvědčení mysli, ze kterých trader obchoduje v prostředí nejistoty, rizika a pravděpodobností, které musí v tradingu zvládat.

Rande Howell pomáhá traderům rozvinout svou psychiku pro lepší zvládání metodiky obchodování i obchodní platformy. Tradery vychovává speciální metodikou, která v sobě integruje neurobiologii, znalost fungování mozku a mysli. Tak se učí zvládat emoce, které narušují schopnost obchodovat klidně a disciplinovaně. S dalším výcvikem to umožňuje traderům rozvinout mysl, která je připravena ke špičkové výkonnosti v tradingu.

Rande Howell je také uznávaným autorem, svou práci shrnul v knize Mindful Trading:  Mastering Your Emotions and the Inner Game (Vědomý trading: Mistrovství emocí a vnitřní hry).

Rande také pravidelně přispívá na servery fxstreet.com, moneyshow.com, traders.com a do časopisu Stocks & Commodities Magazine.

Co říká Rande o traderech? „Většina lidí obchoduje ve stavu strachu, a proto se nikdy nemohou otevřít možnosti odvádět výkon na vyšší úrovni.

 

A nyní již k dnešnímu tématu – jak se naučit zvládat strach a svou mysl, která obchoduje

S jakou myslí začínáte svůj obchodní den? Dokážete konkrétně popsat stav své mysli? Připravili jste svou mysl cíleně k tradingu, zaměřenému na trpělivou disciplínu? Je tato pečlivě připravená mysl necvičena PŘED TÍM, než zahájíte svůj obchodní den, tak abyste byli emocionálně a mentálně připraveni na obtíže obchodního dne? Nebo je příprava vaší mysli na trading spíše otázkou pokusů a omylů?

A pokud je vaše mysl vědomě připravena na zahájení obchodního dne, co se s ní stane, až zahájíte obchodování? Jaký máte plán pro přípravu mysli, abyste si udrželi vynikající výkonnost? Příprava mysli na obchodní den není sprint, při kterém vyvíjíme soustředěné úsilí po krátkou dobu. Je to spíš maraton, kde si musí běžec zvážit své schopnosti v různých fázích běhu a řídit je po celou dobu dlouhého závodu.

Přestože mnoho traderů slyší o tom, jak důležitý je jejich mentální a emocionální přístup pro jejich výkonnost v tradingu, pouze velmi málo z nich opravdu řídí svou mysl, která obchoduje, když procházejí procesem obchodu. Ve výcviku Trader´s State of Mind (Stav traderovy mysli), který vedu, věnujeme podstatné množství energie a výcviku v přípravě mysli na obchodní den PŘED TÍM, než obchodní den začne. To se pak stane základem, na kterém se trader učí řídit svou mysl po dobu, KDY JE v procesu tradingu.

Abyste docílili klidné, disciplinované a nezaujaté mysli, z níž budete obchodovat, musíte být vědomí. Tento aspekt řízení mysli se zaměřuje na to, abyste připravili mozek a mysl na trading. Typicky začíná příprava na trading již večer předchozího dne a pokračuje, když se trader probudí a ještě před tím, než vstane. Potom se vždy věnuje určitá doba mentální přípravě a nácviku, který zahrnuje meditaci nebo čas na vycentrování, kdy si trader vyladí svou mysl k vrcholnému výkonu a vhodné organizaci sebe sama, která je vhodná pro trading.  A je to právě zde, kde může trader docílit toho, že jeho mysl bude zakořeněna v klidu a v disciplinované nestrannosti.

S takto zklidněnou a připravenou myslí je trader připraven k tradingu a zahajuje svůj obchodní den. Celá příprava ho vyladí na den tak, aby byl fit k obchodování z mysli, uzemněné v klidné a disciplinované autoritě. Toto vše však stále nestačí. Tato klidná a disciplinovaná autorita se musí udržet po celou dobu obchodního cyklu. A na tento cyklus se nyní podíváme.

Psychologie se spojuje s procesem

Veškerá uvedená příprava během krátké doby vyprchá, pokud není mysl trénována na proces obchodování. Zjistil jsem, že časné stádium přípravy vydrží něco mezi 30 sekundami a 30 minutami. To je důvod, proč musí být konkrétní psychologie výkonnosti nedílnou součástí vašeho konkrétního obchodního plánu. Váš obchodní a psychologický plán nejsou oddělené. Vaše mysl je nedílnou součástí obchodního systému. To je to, co řídí vaši platformu a metodiku. Proto je třeba tento řídící prvek trénovat k tomu, aby dovedně řídil celý systém

Následující proces představuje kritická stádia během tradingu, kde potřebujete být psychicky připraveni a vycvičeni k řízení okamžité situace.

Čekáme na vstupní formaci

Mnozí tradeři jsou bezprostředně zaslepeni záludnou zaujatostí, jakmile nastoupí na scénu. S nutkáním jednat přistupují ke grafům a hledají tam vstupní formace. Sama tato naléhavost potřeby jednat infikuje mysl, která by měla trpělivě vyčkávat na vstupní formace. Namísto toho ve víře, že „musí něco dělat“, se jejich trpělivost (nezbytná k vyčkávání na to, až k nim obchody přijdou) během chvilky vypaří a namísto ní nastoupí nutkání obchodovat. A najednou se honí za obchody, které jsou přinejlepším pochybné.

Tato zaujatost je dostane do potíží, protože je NASTAVÍ NA TO, aby brali obchody, které nejsou v souladu s jejich obchodním plánem nebo mají vyšší poměr rizika k zisku, než jim předepisuje jejich plán. Mnohý trader provedl dobrou přípravu mysli na obchodní den, aby pak pouze sabotoval sebe sama už na samém začátku obchodního cyklu právě vlivem této předpojatosti.

Tento bod je tedy pro řízení psychologie tradingu kritický. Váš úkol je čekat trpělivě na to, až k vám přijdou vstupní formace. Vaše práce není vynutit si je.

Obchod se blíží

Všimli jste si někdy, co se stane ve vaší mysli, když se začíná objevovat potvrzení případného možného vstupního signálu? Čím víc se obchod blíží, tím více je netrénovaná psychika testována a pokoušena. To je moment, kdy si máte dát pauzu a zregulovat si psychiku, abyste ve svém vzrušení nenastoupili do obchodu předčasně. Případně ve svém očekávání tak dlouho hledáte (netrénovanou myslí) víc a víc potvrzení, až je nakonec potenciální obchod pryč. Je vaše mysl, která sleduje formace, klidná, trpělivá a disciplinovaná? Pokud ne, potřebujete si ji k tomu vycvičit.

Vstup do obchodu

Když se chystáte „stisknout spoušť“, jaké je rozpoložení vaší mysli? Chystáte se naskočit do obchodu (euforie) nebo je váš prst „na spoušti“ paralyzován a neschopen kliknout na myš (váhavost)? Toto je okamžik, na který musíte být připraveni. Není to moment, který odsouváte stranou až do doby, kdy jej už nemůžete ignorovat. Veškeré snažení je pouhou přehlídkou marnosti, pokud jste si nevycvičili mysl, aby byla na tento moment připravena.

Vyplnění objednávky

Když slyší trader to „cvaknutí“, když je objednávka vyplněna, stane se v jeho mysli něco dramatického. Je nyní soustředěn na obchod, ze kterého už není úniku, a musí se jím prostě projít. Riziko je najednou realitou a může přijít o peníze. Tady schopnost efektivního řízení obchodu u mnohých traderů zahajuje cestu po sestupné spirále. Jejich mysl není organizována tak, aby v sobě propojila patřičné prvky řízení obchodu.

Zde si musí dát trader pauzu a usebrat se. Nyní se dostal z fáze vyhlížení příležitosti k jejímu využití (ofenzivní koordinátor) a k ochraně svého teritoria (defenzivní koordinátor).  A je to právě tento moment, který je kritický pro to, aby trader opět uplatnil svou psychologii, jinak to s ním půjde s kopce.

Obchod je v červených číslech

Pro vyvíjejícího se tradera není nic horšího než dívat se na obchod, který je pořád v pohybu. Obchod skáče sem tam a zůstává docela dlouho v mínusu. Vidíte červená čísla a cítíte strach a vzrušení. Mysl se začíná opravdu hroutit a odhodlání dodržovat obchodní plán dostává zabrat.

Příprava na tuto situaci by měla být součástí nácviku každého tradera. Trader se ji musí naučit regulovat, jinak se jeho mysl dostane od koncentrace na řízení k fixaci na ztrátu kapitálu. Úkolem tradera je udržet si koncentrovanou mysl zaměřenou na výkon a řádné řízení obchodu. Přesto dochází k útokům emocí. Proto musíme tento moment v tradingu očekávat a být na něj vycvičeni. Jinak vám to bude stále bránit v tom, abyste se stali traderem, jakým [v ideálním případě] můžete být.

V područí nepatrných profitů

Toto je jeden z největších momentů, který odlišuje příštipkáře od konsistentně ziskových traderů. Pokud trader neovládl svou mysl pro řízení obchodu před tímto momentem, podléhá silnému nutkání vzít si předčasně zisk z obchodu, dokud je pozice ještě v zisku. Když si potom vezme peníze a pocítí dočasnou emocionální úlevu, sleduje, jak jeho obchod míří k jeho původnímu cílovému zisku – přesně tak, jak to určoval jeho plán.

Problém je v tom, že traderův emocionální stav nebyl zvládnut někde mezi vstupem do obchodu, fází, kdy byl obchod v červených číslech, až po ten moment, kdy se dostal do plusu. Každý z těchto momentů se může stát signálem, který spustí nutnost řízení emocí. Zvládnutí těchto kritických okamžiků řízení obchodu musí být naplánováno a nacvičováno. Klíčovým je zde důraz na výcvik. Trader si udržuje mysl, kterou předem připravil, a opakovaně tuto přípravu uplatňuje tím, že předvídá tyto momenty, aby byl přípraven na stresové okolnosti řízení obchodu.

Výstup z obchodu – přijetí ztráty

Během procesu, který jsme zde popsali, je kladen důraz na řízení mysli, která provádí obchod – nikoliv tedy na to, zda vyděláváte nebo ztrácíte. Pokud řídíte svou mysl, která obchoduje, tak abyste vykonávali svůj obchodní plán se špičkově výkonným stavem mysli, vaše metodika se postará o zisky a ztráty sama. Vaším úkolem je udržovat mysl, která obchoduje.

Otázky, které si musíme klást, když přijímáme ztrátu, jsou: (1) Byla to chyba metody? (2) Byla to psychologická chyba? Nebo (3) Byl to prostě případ, kdy jsem byl na špatné straně pravděpodobnosti? Pokud to je chyba metody nebo psychologická chyba, pak se z toho poučte (to je způsob, jakým se mozek učí) a nezabývejte se pořád ztrátou a neprohlubujte svůj strach z dalších ztrát. Pokud se z tohoto nepoučíte, přenesete si tento strach ze ztráty do dalšího obchodu. A to zase znečistí vaši mysl, která obchoduje.

Výstup z obchodu – zisk

Jednou z nejnebezpečnějších věcí, které může trader udělat, je to, že podlehne vzrušení ze zisku, dokud stále obchoduje (čas na oslavu úspěchů přijde, až skončí váš obchodní den). Během obchodování je myšlení velmi ovlivněno emocionálním stavem, který do tradingu vnášíte – a ovlivňuje zejména vyhodnocování grafů. Když se cítíte dobře, vnášíte do procesu vyhodnocování mysl plnou euforie. A tato euforie způsobí, že uvěříte s naprostou jistotou, že dobré časy budou trvat i nadále, a najednou už nedokážete efektivně vyhodnocovat obchodní rizika.

Když v tradingu vyděláte, tak se klid a disciplinovaná nezaujatost, na které jste pracovali před zahájením tradingu, udrží regulováním emocí a mysli. Dokud znovu nenastolíte klid a disciplinovanou nezaujatost, nejste připraveni k obchodování s myslí předurčenu k úspěchu.

Vyhodnocení obchodů

Obzvláštní pozornost a důraz je třeba klást na stav mysli, ve kterém vyhodnocujete svůj obchodní den. Trestáte se za chyby, které jste udělali, nebo za zmeškané příležitosti, které nyní vidíte v grafech? Nebo se k sobě chováte jako laskavý a moudrý učitel? To druhé vytváří emocionální prostor pro učení, o které nám jde, zatímco to první vytváří vír emocí, který vytváří emocionální reakce omezující naši schopnost se učit.

Míříme k vrcholně výkonné mysli

Takto působí vnitřní hra tradingu. Jakmile vybudujete proces, který vnese do vaší mysli stav vrcholné výkonnosti v tradingu (klid, disciplinovaná nezaujatost), můžete začít získávat praxi ve specifických momentech obchodního cyklu.

Mysl, kterou jste si přinesli do tradingu, prostě nebude tou myslí, která vám přinese úspěch v tradingu. Celé pojetí úspěchu se musí změnit. Úspěch v tradingu nespočívá v ziscích (nebo ztrátách). Týká se psychologie, kterou vložíte do obchodování. Spočívá v tom, jakou mysl vnesete do svého výkonu v tradingu, abyste dokonale řídili své obchody. Neexistuje žádná „potřeba mít pravdu“ ohledně obchodů, jde pouze o jejich správné vykonávání. Pokud toto dokážete, vaše metodika se postará o zisky a ztráty sama. A taky o peníze na vašem účtu.

Autorem článku je Rande Howell, tradersstateofmind.com

Překlad se souhlasem autora Pavel Kaiser – tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

  psychologie 19082013-3.png
  Trpíte sebedestruktivním chováním?
  Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah.
  psychologie 12082013-6.png
  Proč tradeři neustále selhávají?
  Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti.
  obchodni plan.png
  Procesní cíle v tradingu - proč? A jak na ně?
  Jistě jste už mockrát četli, že k úspěšnému tradingu vede cesta přes stanovení cílů. Je to ale tak jednoduché? Zdánlivě ano – všude kolem nás se něco plánuje, projektuje a pak se to buď podaří splnit anebo také ne. Ač se na první pohled může zdát, že mít přesné a jasné cíle je potřeba, záleží hodně na tom, jaké cíle to jsou.
  obchodni plan2.png
  Proč nedodržujete svůj obchodní plán?
  Stále se zdůrazňuje, jak je důležité dodržovat svůj obchodní plán, abychom dokázali být dlouhodobě ziskoví. Připravit si takový plán je tou snazší částí, ale dodržovat jej, to už se snáz řekne, než udělá. V dnešním článku si popíšeme pár důvodů, proč má většina traderů problém s dodržováním plánu.
  trader 413-225.png
  Dva myšlenkové triky pro zlepšení vstupů a výstupů
  Víte, že existuje účetnictví? Hloupá otázka, já vím? Ale víte, že existuje také mentální účetnictví? Aha! Tak si o něm něco povíme a pak si řekneme, jak to souvisí s tradingem a jak tuto informaci využít ve svůj prospěch. Jinak řečeno jak můžeme tak trochu oklamat svou mysl, abychom zlepšili své obchodování.
  stres trader.jpg
  Jak se zbavit stresu při tradingu?
  Byli jste někdy tak moc soustředěni na trading, že to negativně ovlivnilo vaši výkonnost? Pak jste zažili klasický případ stresu nebo též výkonnostního stresu.
  trader monitory hlava.jpg
  JÁ JSEM úspěšný trader!
  Bohužel se stalo běžným zvykem, že často lidé nepřemýšlejí o tom, co říkají. A už vůbec nekorigují své myšlenky. Proč taky, „vždyť to nikdo neví, na co myslím“. Jenže to je velký omyl – ten, kdo vaše myšlenky zaznamenává velmi hluboce, jste vy, lépe řečeno vaše podvědomí. Televize se zaměřuje na nejšťavnatější negativa, rádio a noviny taky, když se sejde parta lidí, není nic mimořádného, když se vrhnou na kritizování čehokoliv – počasím počínaje a krabicemi od bot konče? A tak potichu, pomalu, ale důkladně v naší mysli vzniká negativní obraz světa, ve kterém žijeme.
  fx trader chart2.png
  Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
  Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo.

Čtěte více

 • Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 3.)
  Tímto článkem budeme pokračovat v našem seriálu o tom, kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. Ve třetím dílu se společně podíváme na další účastníky tradingového světa – na takzvané Commodity Trading Advisor (CTA).
 • Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 4.)
  V článku se zaměříme na to, kolik procent zhodnocení kapitálu lze dlouhodobě dosáhnout u automatických obchodních systémů (AOS), nebo chcete-li robotů, či algoritmického obchodování a jim podobné. Prostě obchodování, kde vše jede podle počítačového kódu a člověk víceméně rozhoduje jen o zapnutí a vypnutí AOS.
 • Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 5.)
  Pátým článkem budeme dnes pokračovat v našem seriálu o tom, kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. V tomto dílu se společně podíváme na poskytovatele signálů/strategií (strategy provider), někdy známými pod pojmem social trading.
 • Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 6.)
  Dnešním článkem zakončíme tento seriál o tom, kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. V závěrečném dílu si shrneme celý tento seriál a odpovíme si na hlavní otázku tohoto seriálu.
 • Konzistencia – "kľúč" k úspechu
  „V skutočnosti existuje iba obmedzené množstvo reakcií, vedúcich k neúspechu. Ich rozpoznaním sa môžeme efektívne vyhnúť zopakovaniu chýb, bez straty akéhokoľvek času.“ (Mark Douglas – „Disciplinovaný trader“).
 • K úspěšnému tradingu krok za krokem
  Na jednom zahraničním serveru jsem objevil zajímavé informace o tom, jak vypadají kroky běžného tradera k úspěchu. Mohou jistě existovat výjimky, lidé s přirozeným talentem, kteří brzy začali na forexu vydělávat pravidelně peníze, ale je pravděpodobné, že většina z nás nemůže ve vývoji většinu kroků přeskočit. Podívejme se tedy na to, jak taková cesta k úspěchu, pokud na ní ovšem vytrváme, obvykle vypadá.
 • Lze dosahovat 30% měsíčního zhodnocení kapitálu?
  Pod mým nedávno publikovaným článkem, který se věnoval intradennímu tradingu a jeho přirovnání k obchodnické lize mistrů, se rozvedla poměrně zajímavá diskuze, která mě vedla k napsání pokračování. Opravdu je 30% měsíční zhodnocení kapitálu nemožné nebo příliš nereálné?
 • Máte pravdu, nebo peníze?
  Dnešní článek se zabývá dalším tématem z oblasti money managementu a psychologie, které je pro obchodníky na finančních trzích velmi důležité, zejména pokud za sebou ještě nemají dostatečné množství ziskových obchodů a myšlení v pravděpodobnostech jim zatím nepřešlo do krve. Jak je to s naší přirozenou touhou mít při obchodování pravdu a jak to souvisí s vyděláváním peněz v tradingu? A jak často se nám musí povést „mít pravdu“ ohledně budoucího vývoje na trhu, abychom docílili zisků? To bude naše dnešní téma.
 • Myšlení v pravděpodobnostech
  Začínající obchodníci dělají mnoho chyb. Není to nic neobvyklého v začátku obchodní kariéry, obchodování je zpočátku urputný boj. Důležité je však chyby v dalších a dalších obchodech neopakovat. Jednou z největších chyb obchodníků je způsob vyhodnocení obchodního signálu. Čekají na tzv. AAA setup, tedy „dokonalý“ signál, na který čekají například několik dní bez realizovaného obchodu.
 • Najděte to pravé RRR, které bude pracovat pro vás
  Legendární obchodník George Soros často tvrdí, že nejde o to, zda máte pravdu, nebo ne, důležité je, kolik peněz vyděláte, když pravdu máte a kolik ztratíte, když ji nemáte. Tím se dostáváme k tématu dnešního vzdělávacího článku, ve kterém se budeme věnovat tomu, co George Soros říká - tedy správnému nastavení potenciálního zisku vůči riziku na obchod (Risk Reward Ratio - RRR), které by mělo pracovat pro vás.
 • Naučte se zvládat očekávání v tradingu
  V dnešním článku o psychologii se podíváme na zajímavé téma, kterým je očekávání v tradingu. Každý z nás má očekávání asi trochu odlišné, nicméně základní principy a zákonitosti jsou si podobné a lze vycházet se stejných pouček a tipů. Věřím, že právě zamyšlení se nad naším vlastním očekáváním nám může přinést nejen lepší výsledky, ale také výrazně lepší pocit z vykonané práce.
 • Naučte se zvládat strach z promeškaní zisku
  Jednou z nejvážnějších věcí na cestě tradera k trvalé ziskovosti a pravidelnému příjmu je úkol naučit se, jak ovládnout své přirozené emoce, jakmile jsme v obchodě, tj. když se riziko stává reálným a hmatatelným. A zde se nedostatek pochopení emocí a myšlení tradera stane bariérou bránící mu v růstu. Trader, který necvičil svou mysl pro práci v takovém emocemi nabitém prostředí, má silnou tendenci být zaskočen strachem. Strach paralyzuje jasné myšlení a nutí ho vybrat si zisk HNED TEĎ a neriskovat, že by se mohl vypařit, pokud bude ještě dál čekat, jak se obchod vyvine. To se děje bez ohledu na to, co mu diktují pravidla jeho obchodního plánu (když se ovšem nachází v logickém stavu mysli) ohledně výstupu z obchodu a vybírání zisku.
 • Nechte zisky běžet: Staňte se svým obchodním koučem
  Z reakcí mnoha lidí vím, jak je obtížné stát se svým vlastním trenérem. Pojďme se zabývat problémem, který je v obchodování velmi častý: těžkosti s ponecháním ziskových obchodů.
 • Nejčastější emoce v obchodování
  Psychologie obchodování je jedním z nejtěžších, avšak zároveň velmi podceňovaným prvkem při obchodování. Nezáleží na tom, zda obchodujeme za účelem přivýdělku, zhodnocení kapitálu nebo na plný úvazek. Existuje mnoho knih, webových stránek a diskuzí ohledně psychologie, ale jen málo z toho je zaměřeno na specifický okruh psychologie obchodování, zejména pro krátkodobé obchodníky.
 • Nejlepší způsob jak začít obchodovat?
  Jeden z mých studentů mi nedávno položil tuto otázku. Odpověď na ni ale není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Pokusím se popsat proces, ve kterém obchodníci (a profesionálové z jiných oblastí) rozvíjení své odborné znalosti.
 • Největší chyby, které stojí obchodníky peníze
  Pokud jste obchodník na finančních trzích, je velmi pravděpodobné, že jste udělali několik chyb během své obchodní kariéry. Ať už se chyby týkají porušení obchodního plánu, chybného vyhodnocení situace nebo třeba chybně zvolené velikosti pozice, občas nějaká ta chyba přijde. Hlavním úkolem je umět zpětně chyby zanalyzovat a poučit se z nich. Tím se staneme zase o něco lepším obchodníkem a dokážeme chybám předejít. V tomto článku se zaměříme na největší chyby, které obchodníci dělají.
 • Největší lekce z psychologie na forexu
  Dnešní článek pojednává o psychologii trochu netradičně. Podíváme se totiž na několik psychologických aspektů, které přináší dlouhodobé zkušenosti na forexovém trhu. Často se jedná o tvrdě získané zkušenosti z obchodování, které učinil nejeden forexový obchodník.
 • Není důležitý jeden obchod, ale dlouhodobý horizont
  Trader by neměl přikládat prioritní důležitost ke svému aktuálnímu obchodu nad svými ostatními obchody. To, že se vám povede nebo nepovede jedna transakce a skončí ztrátou, vůbec nevadí. Jednotlivé obchodní rozhodnutí představuje relativně nevýznamnou část v dlouhodobém horizontu obchodování. Nejdůležitější musí být pro vás vždy celkový výsledek za dané období.
 • Není důležitý jeden obchod, ale dlouhodobý horizont - část 2.
  Dnes budeme pokračovat v našem článku o nedůležitosti jednoho obchodu v dlouhodobém horizontu. Poradíme vám, jak z tohoto hlediska správně nahlížet na obchody.
 • Neúspěch v tradingu – pachatel známý
  Dnešním článkem bych rád volně navázal na můj předchozí článek: „Diskreční obchodování -­ pohled z druhého břehu“, ve kterém jsem se snažil s pomocí Daniela Kahnemana a jeho knihy „Myšlení rychlé a pomalé“ nastínit pohled na využitelnost obchodníkovy zkušenosti (intuice) v diskrečním obchodování. Dnes bych rád ještě jednou a naposledy využil myšlenek z výše uvedené knihy k hledání možných příčin neúspěchu některých obchodníků v tradingu. Pokud jste někdy sledovali detektivní seriál Columbo, tak víte, že kvalitní detektivka neutrpí tím, že od počátku znáte pachatele. Naším „pachatelem“ je náš mozek, jeho způsob myšlení a interpretace světa.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Vantage krypto