Bitcoin je nejznámější z několika tisíc kybernetických měn
Vybrané údaje o kybernetické měně bitcoin (cena bitcoinu poprvé překonala hranici 120.000 dolarů, v přepočtu 2,56 milionu korun):
- Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je nejznámější a nejužívanější virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.
- Systém bitcoinu vytvořil anonymní vývojář nebo skupina vývojářů pod pseudonymem Satoši Nakamoto, poprvé se objevil 3. ledna 2009. Nakamoto při vytvoření měny vycházel ze svého článku "A Peer-to-Peer Electronic Cash System", ve kterém v říjnu 2008 popsal technologii, na jejímž základě vznikl bitcoin (i další kryptoměny). Tvůrce bitcoinu nebyl dlouho znám a existovala řada teorií, kdo Nakamoto ve skutečnosti je. V roce 2016 se k autorství přihlásil australský podnikatel Craig Wright, přesvědčivé důkazy však neposkytl, a tak se o autorovi stále jen spekuluje. Letos v červenci soudce londýnského soudu James Mellor nahlásil Wrighta žalobcům z královské prokuratury (CPS) kvůli možné křivé výpovědi. Australan podle soudce u soudu rozsáhle a opakovaně lhal, aby své nepravdivé tvrzení podpořil.
- Jako první použil bitcoin k nákupu americký programátor Laszlo Hanyecz, který si v květnu 2010 za 10.000 bitcoinů koupil dvě pizzy v hodnotě zhruba 40 dolarů.
- Bitcoiny vznikají tak, že počítač řeší komplikované matematické algoritmy a za vyřešení obdrží jeho majitel odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Procesu se říká těžba a lidé, kteří takto bitcoiny získávají, se nazývají těžaři nebo mineři. Po vytěžení je suma převedena na konkrétní adresu majitele bitcoinů v podobě číselného kódu. Každá "mince" je unikátní a nezaměnitelná. Těžit může buď jednotlivec, což je dost nákladné, nebo skupina. Decentralizované databáze transakcí mezi několika subjekty se obecně nazývají blockchain.
- Software pro těžbu je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. K letošnímu roku jich má být podle serveru Bit.plus vytěženo 95 procent, v roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
- Těžba je drahá a věnují se jí hlavně lidé, kteří se do tohoto byznysu dostali dříve a neustále optimalizují a aktualizují hardware pro těžbu, což stojí nemalé peníze. Dalším velkým nákladem pro těžaře, ale i pro společnost, je spotřebovaná energie, běžnému uživateli se tak těžba nevyplatí. Bitcoin ale může získat i "netěžař". Bitcoiny se na svět dostávají díky decentralizované (P2P, peer-to-peer) počítačové síti, kde se dá s bitcoiny obchodovat, nakupovat je či prodávat.
- Cena a samotná existence bitcoinu se odvíjí od důvěry a ochoty vlastníků měny obchodovat, hodnotu určuje pouze nabídka a poptávka. Jeho cena kolísá. Přes 10.000 dolarů (tehdy asi 215.000 Kč) se cena bitcoinu poprvé přehoupla v listopadu 2017. V únoru 2021 poprvé překonal 50.000 dolarů, koncem stejného roku se dostal k 69.000 dolarům za kus, což byl dlouho rekord, ale do 12 měsíců byl kvůli problémům kryptoměnové burzy FTX pod 16.000 dolary.
- V březnu 2024 cena bitcoinu poprvé překonala 70.000 dolarů. K růstu ceny přispěl zájem o nově schválené bitcoinové fondy obchodované na burze, tzv. ETF. ETF (Exchange-Traded Fund) je obecně druh investičního fondu obchodovaného na burze. Funguje tak, že fond nakoupí určitá podkladová aktiva a vydá na to své vlastní akcie. U bitcoinového ETF je podkladovým aktivem právě bitcoin.
- V prosinci 2024 cena překonala 100.000 dolarů. Od začátku letošního roku cena kryptoměny přidává kolem 30 procent. Dnes bitcoin poprvé překonal hranici 120.000 dolarů a stanovil nový rekord 121.207,55 dolarů (2,56 milionu Kč), uvedla agentura Reuters.
- Bitcoin je nejznámější z několika tisíc kybernetických měn (jejich počet stále roste) a má také nejvyšší tržní kapitalizaci, aktuálně přes 2,4 bilionu dolarů. V první pětici nejoblíbenějších jsou podle serveru CoinMarketCap ještě ethereum, XRP, tether a BNB. Tržní kapitalizace těchto měn zdaleka nedosahuje bitcoinu. Podle serveru CoinMarketCap je tržní kapitalizace všech kryptoměn, jejichž počet se odhaduje mezi deseti a dvaceti tisíci, přes tři biliony dolarů.
- Podle studie serveru Crypto.com vlastní bitcoin po celém světě kolem 230 milionů lidí.
- Bitcoin je ale i terčem snah o jeho omezování. Transakce s kryptoměnami omezuje ze silných ekonomik například Čína, dále několik států v Africe. V květnu 2023 schválily státy EU pravidla regulace trhů s kryptoměnami. Nařízení označované zkratkou MiCA (Markets in Crypto Assets) požaduje například, aby firmy vydávající a obchodující s kryptoměnami získaly v EU registraci. Kvůli těmto regulacím musí většina burz a směnáren v EU přistoupit ke stažení světově nejvíce obchodovaného stablecoinu USDT (tether). Úřady mohou díky normě také získat přístup k některým údajům z transakcí, což má zprůhlednit obchodování a zabránit nelegálním operacím, jako je praní špinavých peněz, financování terorismu či obcházení unijních sankcí.
- Naopak středoamerický Salvador v roce 2021 zavedl jako první země světa kryptoměnu bitcoin jako oficiální národní měnu (vedle amerického dolaru). Letos v lednu ale salvadorský parlament schválil reformu zákona o bitcoinu, podle které už bitcoin nebude oficiální měnou.
- Jako devizovou rezervu nyní bitcoin používají dva státy - Salvador a Bhútán. Americký prezident Donald Trump letos v březnu podepsal příkaz, který ve Spojených státech umožní vytvořit strategické rezervy z bitcoinů a dalších zabavených kryptoměn.
- O nákupu bitcoinů do devizových rezerv uvažuje guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. Bitcoiny by podle něj mohly mít na celkových rezervách ČNB, které nyní dosahují 137 miliard eur (3,3 bilionu Kč), podíl až pět procent. To by odpovídalo v přepočtu více než sedmi miliardám dolarů. Začátkem února Michl řekl, že bankovní rada ČNB čeká na vypracování analýzy, jejímž cílem je posoudit možnost investic do dalších tříd aktiv. Časový horizont pro vypracování analýzy podle něj není stanoven. Proti Michlovu plánu se letos v lednu postavila prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová, která uvedla, že bankovní rezervy musejí být likvidní a bezpečné a neměly by být zatíženy podezřením na praní špinavých peněz či další kriminální aktivity. Šéf švýcarské centrální banky Martin Schlegel v dubnu letošního roku řekl, že jeho instituce by do svých rezerv bitcoiny nakupovat neměla. Kryptoměny podle něj nesplňují požadavky pro zahrnutí do rezerv centrální banky.
V České republice letos vypukla tzv. bitcoinová kauza. Kvůli přijetí miliardového bitcoinového daru od odsouzeného obchodníka s drogami rezignoval v červnu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf - W1):
Zdroj: Reuters, ČTK, MT4
Čtěte více
-
Bitcoin - Intradenní výhled 9.8.2023
Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 29 960 s cílem na 29 270 a dále pak až na 29 070. -
Bitcoin - Intradenní výhled 9.8.2024
Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 60 520 s cílem na 62 450 a dále pak až na 62 990. -
Bitcoin - Intradenní výhled 9.9.2021
Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 45 039 s cílem na 47 792 a dále pak až na 48 607. -
Bitcoin - Intradenní výhled 9.9.2022
Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 20 140 s cílem na 21 430 a dále pak až na 21 790. -
Bitcoin - Intradenní výhled 9.9.2024
Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 53 930 s cílem na 56 260 a dále pak až na 56 920. -
Bitcoin je blízko 90.000 USD, hodnota kryptoměn přesáhla maxima z pandemie
Bitcoin se blíží hranici 90.000 dolarů. Od 5. listopadu, kdy byl Donald Trump znovuzvolen americkým prezidentem, už se cena této největší kryptoměny zvýšila zhruba o 32 procent. Hodnota celého kryptoměnového trhu pak přesáhla maximum z časů pandemie covidu-19. Obchodníci sázejí na růst díky přátelštějšímu naladění nové americké administrativy k tomuto odvětví. -
Bitcoin je drahý. Co nás nyní čeká? Pokles nebo další růst?
Bitcoin se na 4hodinovém grafu odráží směrem dolů od rezistence obchodního pásma poblíž psychologické hladiny 110 000 USD, která koresponduje s úrovní standartního Pivot Pointu R2. Aktuálně se přibližuje k jeho středové linii, kde dochází ke konfluenci psychologické hladiny 106 000 USD, klouzavých průměrů SMA 100 a SMA 200 a také silné S/R zóny. Bude Bitcoin pokračovat v oslabování a dočkáme se otestování středové linie, kde by následně mohli převzít opět kontrolu býci? Nebo Bitcoin ovládnou medvědi a čeká nás změna trendu? -
Bitcoin je na dalším rekordu, kryptoměna překonala 71.000 dolarů
Bitcoin dnes pokračuje v růstu na nová maxima, nejznámější kryptoměna brzy ráno překonala hranici 71.000 dolarů (1,64 milionu Kč). K růstu podle analytiků mimo jiné přispívá zájem o nově schválené bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF). Svou roli ale hrají i vyhlídky, že centrální banky velkých zemí začnou brzy snižovat úrokové sazby. Nad 70.000 USD se bitcoin poprvé dostal minulý týden v pátek. -
Bitcoin je na novém rekordu 6450 dolarů
Na nový rekord 6450 dolarů (142.287 Kč) se dnes vyšplhal kurz kybernetické měny bitcoin. Reagoval tak na úterní oznámení burzovního operátora CME Group Inc, že hodlá ve čtvrtém čtvrtletí zahájit obchodování s termínovými kontrakty na tuto kryptoměnu. -
Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů
Nejznámější kryptoměna bitcoin vystoupila na půlroční maximum a blíží se hranici 60.000 dolarů. Investoři sázejí na to, že regulační orgány ve Spojených státech brzy schválí první veřejně obchodovaný fond (ETF), který se zaměřuje na futures na bitcoiny. -
Bitcoin je po čtyřech týdnech zpět nad hranicí 50.000 dolarů
Bitcoin se po čtyřech týdnech vrátil nad hranici 50.000 dolarů (zhruba 1,1 milionu Kč). Nejznámější a největší kryptoměna výrazně posiluje od začátku října, vyplývá to z údajů kryptoměnových burz. -
Bitcoin je podle miliardáře Mungera v rozporu se zájmy civilizace
Americký miliardář Charlie Munger, který je blízkým spolupracovníkem legendárního investora a filantropa Warrena Buffetta, ostře kritizoval nejznámější kryptoměnu bitcoin. Vývoj kolem této kryptoměny označil za "nechutný a v rozporu se zájmy civilizace". Informoval o tom server televize CNBC. -
Bitcoin je pod 34.000 USD, od maxima v listopadu už ztratil polovinu hodnoty
Cena bitcoinu dnes klesla pod 34.000 dolarů a od listopadového maxima už tato nejznámější kryptoměna odepsala přes polovinu hodnoty. Propad akciových trhů se totiž negativně projevuje i na kryptoměnách, které se teď obchodují v souladu s rizikovými aktivy, jako jsou například akcie technologických společností. Uvedla to agentura Reuters. -
Bitcoin je poprvé za více než měsíc nad hranicí 22.000 USD
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se dnes v souladu s vývojem na akciových trzích zvyšuje, těží hlavně z ochoty investorů více riskovat. Poprvé od 8. června tak bitcoin vystoupil nad 22.000 dolarů (asi 531.200 Kč), pořád je ale výrazně pod svým loňským maximem. Posilují i další kryptoměny a vzhůru se vydaly také evropské akciové trhy. -
Bitcoin je před nástupem Donalda Trumpa do úřadu na rekordu
Kryptoměna bitcoin před dnešním nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států vystoupala na rekord. Cena největší a nejstarší digitální měny podle údajů specializované burzy Bitstamp dnes ráno poprvé přesáhla hranici 109.000 dolarů (2,7 milionu Kč). -
Bitcoin je tento týden s kurzem 13.800 USD nejsilnější od ledna 2018
Nejznámější kryptoměna bitcoin tento týden překonala hranici 13.800 dolarů (cca 323.000 Kč) a prodávala se tak nejdráž od ledna 2018. V současnosti se cena pohybuje okolo 13.300 dolarů, tedy asi 311.000 korun. Proti začátku letošního roku to znamená zhodnocení o 87 procent. Vyplývá to z údajů webu Kurzy.cz. -
Bitcoin je v Zimbabwe dvakrát dražší než jinde na světě
V Zimbabwe se dnes hodnota kybernetické měny bitcoin na místní obchodní platformě Golix zvýšila o deset procent. Poptávka po bitcoinu v zemi, která nemá vlastní měnu a bojuje s nedostatkem hotovosti, roste a počet bitcoinových transakcí v uplynulém měsíci přesáhl jeden milion. Za celý loňský rok jich přitom podle webu Golixu ještě bylo pouze 100.000. Bitcoin se na zdejším trhu obchoduje dvakrát dráže než jinde na světě, dnes okolo 17:00 SEČ stál 13.010 amerického dolaru (zhruba 282.000 Kč), uvedla agentura Bloomberg. -
Bitcoin klesá, investoři kvůli nové mutaci koronaviru preferují bezpečná aktiva
Bitcoin dnes propadl téměř o osm procent. Investoři po zprávě o nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, preferují bezpečná aktiva, tedy dluhopisy, japonský jen a americký dolar. -
Bitcoin klesá třetí den v řadě a má za sebou velmi špatný měsíc
Bitcoin klesá třetí den v řadě a má za sebou nejhorší měsíc od konce roku 2022. Dnes kolem 10:30 SELČ ztrácela nejznámější kryptoměna podle specializovaného serveru CoinDesk přes devět procent, a dostala se tak pod hranici 57.000 dolarů (1,34 milionu). Podle agentury Reuters investoři stahují peníze z kryptoměn před rozhodnutím americké centrální banky (Fed) o úrokových sazbách, které padne dnes. Prudce oslabují i další kryptoměny, včetně té druhé největší - etheru. -
Bitcoin klesl na téměř dvouměsíční minimum poblíž 26.000 USD
Cena bitcoinu se dnes propadla téměř na dvouměsíční minimum blízko 26.000 dolarů (přes 563.000 Kč). Nejznámější kryptoměna oslabuje už déle, ve čtvrtek její cena klesla pod 27.000 dolarů a dnes v poklesu pokračovala. Trh s kryptoměnami se potýká s řadou problémů, například s nízkou likviditou nebo s regulačními zásahy ve Spojených státech. Náladu však ovlivňuje i makroekonomika, uvedl server televize CNBC.