Pátek 26. duben 2024 08:04
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO férovost

BBC: Kolik má Rusko rezerv a jak dlouho vydrží?

09.02.2023 10:47  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Ruský rozpočet se v roce 2023 nepředvedl v nejlepší formě. V lednu jeho schodek činil 1,8 bilionu rublů (asi 550 miliard Kč), což je mnohaletý rekord. Ruská ropa se nadále prodává pod světovou cenou, ekonomika klesá a válka si žádá čím dál více peněz. Zatím k látání rozpočtových děr stačí rezervy. Britská BBC se však na svém ruskojazyčném webu ptá, jak dlouho tyto rezervy vydrží.

Ve fondu národního blahobytu (FNB), což je hlavní rezerva Ruska, bylo na začátku února více než 10,8 bilionu rublů (asi 3,32 bilionu Kč). To je přibližně 7,2 procenta hrubého domácího produktu.

Na první pohled se to zdá hodně. Ale na pozadí pokračující války proti Ukrajině a za ekonomické krize, kterou válka vyvolala, tají ruské rezervy před očima. Na začátku roku 2022 bylo ve fondu více než 13,6 bilionu rublů.

V lednu 2023 ministerstvo financí prodalo z fondu jüany a zlato za 38,9 miliardy rublů - a vše šlo na záplatování rozpočtu. V roce 2022 na tyto cíle šly z fondu asi tři biliony rublů, další bilion pak na různé investice (úřady takto často pomáhaly firmám, které utrpěly krizí).

Letos se situace sotva změní. Rozpočet počítá se schodkem téměř tří bilionů rublů, a to při ceně ropy 70 dolarů za barel. Ruská ropa se ale odtrhla od světového trhu kvůli západním sankcím a barel ropy Urals stál v lednu mnohem méně, než počítaly vládní prognózy: jen 49,48 dolarů za barel. Jestli to tak půjde dál, reálný schodek bude mnohem vyšší, než byly předpoklady.

Z toho vyplývá prostý závěr: příjmy rozpočtu zjevně nestačí na všechny výdaje, a tak se rezervy budou dál tenčit.

Ruské úřady v posledních letech vedly velmi přísnou rozpočtovou politiku. Před válkou byl rozpočet vyvážený při ceně ropy o trošku vyšší než 40 dolarů za barel. Reálné ceny byly mnohem vyšší - a přebytek plynul do FNB. Nynějších skoro 11 bilionů rublů je výsledek této šetrnosti. Ale není to s nimi až tak prosté.

FNB se dělí na likvidní část - aktiva, které lze snadno utratit, například vklady v jüanech, rublech či zlato. Ale také má nelikvidní část, což jsou vklady do různých cenných papírů a investice do společností. Použít tuto část je mnohem těžší.

Asi 40 procent stávajícího objemu fondu představují nelikvidní aktiva, které lze těžko využít k pokrytí rozpočtového schodku, vysvětluje Alexandr Isakov z Bloomberg Economics.

Likvidní část FNB se na počátku února výrazně snížila - celkem jde o 6,3 bilionu rublů (asi 1,93 bilionu Kč).

Pokud bude rozpočtový schodek na úrovni tří bilionů rublů za rok, pak prostá matematika praví, že rezervy stačí jen na pár let. Ekonomové, oslovení BBC, dělají podobné prognózy.

Likvidní část stačí na rok či na dva za podmínky, že vláda nebude zvyšovat výdaje a bude působit v rámci přijatého rozpočtu, soudí Alexandra Osmolovská-Suslinová. Podobně předpovídá Sofija Doněcová z Renessanc Kapital.

Ale tyto předpovědi mají důležitou klauzuli. "Stav FNB bude přímo záviset na tom, jak dlouho bude pokračovat válečný konflikt, za jakých podmínek skončí a také na ceně a poptávce po ruských uhlovodíkových surovinách," říká Osmolovská-Suslinová.

Má ale Rusko skutečně k dispozici pár let? Ministerstvo financí v pondělí zveřejnilo statistické údaje o lednovém plnění rozpočtu - a bylo to docela šok.

Schodek rozpočtu činil skoro 1,8 bilionu rublů. Příjmy klesly o více než 35 procent oproti mírovému lednu 2022 a příjmy z ropy a plynu o 46 procent. Ale nejhůř vypadá situace s výdaji - v lednu vzlétly skoro o 60 procent na více než tři biliony rublů.

"Hlavní příčinou prohloubení deficitu jsou na leden neobvykle vysoké výdaje. Pokud by výdaje zůstaly na loňské úrovni, schodek by nepřesáhl 700 miliard rublů," míní Isakov.

Ekonom označuje růst výdajů za hlavní riziko pro letošní rozpočet. Ale ani od příjmů nečeká nic dobrého: příjmy z ropy a plynu budou oproti prognózám nižší o pár bilionů.

Do rozpočtu směřují také různé vnitřní daně, které mohou klesat, když podnikání vázne. V lednu se tyto příjmy také ztenčily. Ale tady svou roli spíše sehrály byrokratické příčiny - vratky daně z přidané hodnoty a platby předem z daně ze zisku. Ekonomové to zatím pokládají za dočasný pokles.

Ministerstvo financí ujišťuje, že lednový kolaps je jen dočasný - a tvrdí, že výdaje budou v rámci plánovaného rozpočtu.

Ale mnozí pochybují. Například ředitel pro investice Loko-invest Dmitrij Polevoj je přesvědčen, že rozpočtový schodek bude na konci roku vyšší, asi tak 3,5 či 3,6 bilionu rublů.

FNB vznikl v roce 2008, kdy tehdejší stabilizační fond vláda rozdělila na dva - FNB a rezervní fond. FNB podle záměru neměl sloužit k pomoci rozpočtu, ale ke stabilizaci penzijního systému, který v Rusku také není v dobrém stavu. Na tyto záměry se ale dávno zapomnělo.

V roce 2018 byl rezervní fond vyčerpán a jeho zbytky slili s FNB. Tehdy se také objevilo pravidlo, že příjmy rozpočtu z ceny ropy překračující stanovenou úroveň (44,2 dolaru za barel v roce 2022) šly do FNB, který se ustavičně doplňoval. Snížilo to také závislost kurzu rublu na ceně ropy.

Před válkou rozpočtový systém fungoval stabilně: rezervy rostly, schodek neexistoval. Ale válka tento systém zničila. Téměř hned po jejím vypuknutí se v Moskvě přestali řídit vzpomínaným pravidlem a výdaje začaly rychle růst.

Úřady slibovaly vypracovat nové pravidlo. Nelhaly, na konci loňského roku se objevilo, ale ve velmi osekané podobě: byl stanoven rozměr příjmů na úrovni osmi bilionů rublů a vše, co by šlo přes tuto sumu, mělo jít do rezerv. To sotva bude fungovat.

Rusko má ještě další "polštáře", například rezervy centrální banky, které činí skoro 598 miliard dolarů (asi 13,25 bilionů Kč). Ale ty jsou částečně zmrazeny.

FNB představuje část rezerv centrální banky ve zlatě a valutách, ale vláda má právo disponovat pouze jimi, říká Osmolovská-Suslinová. Vláda si tedy může dodatečně půjčit u centrální banky, ale jen emisně, kdy banka natiskne rubly, což zvýší inflaci.

Přibližně tímto způsobem úřady dostávají z FNB prostředky, které zmrazily západní země. "Centrální banka prostě převedla na ministerstvo financí ruble výměnou za cizí měny," vysvětluje Polevoj. Všechny operace se uskutečnily v rámci rozvahy centrální banky.

Pravda, i vláda má rezervu, ale není velká a obvykle se vynakládá na mimořádné výdaje, aby nenarušily rozpočet. Někteří ekonomové se domnívají, že v lednu tyto peníze také posloužily k látání děr v rozpočtu. Ale celkově není v této rezervě dost peněz, aby financovaly rozpočtový schodek.

Co bude, jestli se FNB vyčerpá? Variant moc není. Rozpočtová politika se zpřísní a k pokrytí deficitu bude nutné využívat jen příjmy z ropy a plynu a vnitřní půjčky, říká Osmolovská-Suslinová. Jde o to, že úřady omezí výdaje - tedy ty, které omezit mohou. Omezit výdaje na obranu a národní bezpečnost takřka není možné, ale třeba na rozvoj ekonomiky či vědy to jde. A taky si stát bude půjčovat u obyvatel.

FNB byl zamýšlen na podporu příštích generací a k vyvážení penzijního systému. Ale na tuto roli lze už zapomenout.

"Ze strategického aktiva se fond stal spíše zdrojem rychlého záplatování rozpočtových děr," říká Osmolovská-Suslinová. "Není jisté, zda se vůbec dožije příštích generací, jejichž penzijní problémy měl podle původního záměru řešit," dodala.

Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg Economics, BBC, Renessanc Kapital

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • BBC: Analytici vidí prostor pro zpřísnění sankcí Západu, mimo jiné v energetice
    Rusko už nyní kvůli napadení Ukrajiny čelí bezprecedentním sankcím Západu, které mají za cíl přiškrtit jeho ekonomiku a potrestat osoby blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi. Experti nicméně vidí prostor pro další stupňování postihů a očekávají, že k němu dojde, napsala v noci na dnešek zpravodajská společnost BBC. Mimo jiné podle ní narůstá tlak na omezení nákupu nerostných surovin, takový postup by ale mohl kromě růstu ceny energií přinést i drastickou reakci Moskvy.
  • BBC: Argentince trápí karanténa, v části země trvá už pět měsíců
    Vyšší konzumace alkoholu a antidepresiv, další kila na váze, absolutní vyčerpanost a nejistota, kdy omezení skončí. Takové jsou podle serveru BBC Mundo důsledky nejdelší karantény, kterou kvůli pandemii covidu-19 zažívají už pět měsíců miliony Argentinců. Nehledě na dopad na druhou největší ekonomiku Jižní Ameriky, která byla už před pandemií ve vleklé recesi. Vzhledem k rekordním nárůstům nakažených v posledních dnech, zejména v Buenos Aires, je konec karantény podle BBC v nedohlednu, ač zatím je v části země prodloužena do konce srpna.
  • BBC: Autorem bitcoinu je Australan Wright
    Tvůrcem kybernetické měny bitcoin je australský podnikatel Craig Wright. Uvedl to Wright v rozhovoru pro BBC a poskytl i důkazy, které jeho tvrzení potvrzují. Tímto přiznáním končí dlouhé roky spekulací o tom, kdo s originálním nápadem digitálního peněžního systému přišel. Doposud tvůrce vystupoval pod jménem Satoši Nakamoto.
  • BBC: Botswana loni prodala diamanty za rekordních 4,5 miliardy USD
    Prodej surových či nebroušených diamantů z Botswany dosáhl v loňském roce rekordu, prodalo se jich za 4,5 miliardy dolarů (98,3 miliardy Kč). Západní kupci se totiž kvůli sankcím vyhýbají ruským drahokamům, celosvětová poptávka po diamantových špercích je přitom stabilní. Informuje o tom dnes BBC.
  • BBC: Černé pondělí ruské ekonomiky
    Pondělí, jak už bylo jasné o víkendu, se pro ruský finanční systém stalo opravdu černým dnem, napsala ruská redakce BBC na svém webu a poukázala na rekordní oslabení rublu, zvýšení klíčové sazby centrální banky a uložení povinnosti vývozcům prodávat devizové příjmy.
  • BBC: Firmy z USA nebudou moci stavět závody s pokročilými technologiemi v Číně
    Americké technologické společnosti, které pobírají finance od federální vlády, budou mít na deset let zakázáno stavět závody s pokročilými technologiemi v Číně. Uvedla to administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Opatření je součástí plánu na podporu polovodičového průmyslu ve Spojených státech, informuje BBC.
  • BBC: Gallium & germanium: co znamená pro svět další tah Číny ve válce o čipy
    Čína začala zhruba před měsícem omezovat vývoz dvou klíčových materiálů pro polovodičový průmysl s tím, jak přituhuje válka o čipy mezi Pekingem a Spojenými státy, napsal server BBC. Pro export gallia a germania, kovů používaných při výrobě počítačových čipů i vojenského vybavení, z druhé největší ekonomiky světa je na základě nových čínských omezení zapotřebí zvláštních licencí. Čína tak zareagovala na krok Washingtonu, který se pokusil omezit přístup Pekingu k vyspělé technologii pro výrobu mikroprocesorů.
  • BBC, ITV a Sky News prohlašují za vítěze odpůrce EU
    Britští voliči se rozhodli vystoupit z Evropské unie - shodně to podle svých propočtů tvrdí britské televize BBC, Sky News...
  • BBC: Jak moc visí generace Z na kryptoměnách a nezaměnitelných tokenech
    Možnost rychlého zisku mladé lidi vždy lákala k investicím do rizikových aktiv. Pro generaci Z jsou to výrazné cenové výkyvy - a decentralizovaná povaha - digitálních aktiv, co táhne. Ať už jsou to kryptoměny anebo takzvané nezaměnitelné tokeny (NFT). Toto odvětví ale nikdo nereguluje, což znamená, že je zde minimální ochrana investorů.
  • BBC: Jak se Argentina naučila milovat dolar a jak by mohla přijít o peso
    Pokud by pravicový politik Javier Milei, který v nedělních primárkách v Argentině dostal největší počet hlasů ze všech uchazečů o prezidentský mandát, zopakoval svůj úspěch i v říjnových volbách, mohla by zaniknout argentinská měna, kterou by nahradil americký dolar, uvádí server BBC News. Milei totiž ve svém programu slibuje plnou dolarizaci argentinské ekonomiky a zrušení argentinské centrální banky.
  • BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování
    Britská Labouristická strana v případě volebního vítězství radikálně změní ekonomiku země a vytvoří socialistickou společnost, "kde už se nenecháme vykořisťovat". V rozhovoru s BBC to včera řekl stínový ministr financí labouristů John McDonnell. Příští parlamentní volby by se ve Spojeném království neměly konat dřív než v roce 2022.
  • BBC: Může královské miminko posílit ekonomiku?
    Důvěra britských spotřebitelů se v posledních letech snížila, protože růst mezd nedokázal držet tempo s inflací. Reálné mzdy, které vyjadřují, co si lze za výdělek koupit, tak vlastně klesly, což způsobilo snížení výdajů spotřebitelů. Několik známých prodejců kvůli tomu muselo zavřít své obchody nebo dokonce úplně skončit. Nyní je zde jaro, slunce svítí a na svět přišlo nové královské miminko a podle fotek to vypadá, že někteří lidé se cítí šťastnější. Mohl by příchod královského dítěte přimět lidi více utrácet, ptá se BBC. Názory jsou různé, ale jedna firma je přesvědčena, že ano a dokonce již dopad i vyčíslila.
  • BBC: Na stranu protestujících v USA se poprvé postavily též firmy
    Černoši zabití rukama policistů nebyli dlouhá léta tématem, ke kterému by se vyjadřovaly velké americké firmy. Tentokrát je ale něco jinak: smrt George Floyda, která rozpoutala masivní vlnu demonstrací, veřejností otřásla natolik, že ani korporátní prostředí nemohlo zůstat stranou. Na sociálních sítích přišla slova podpory pro protestující třeba od firem Nike, General Motors, L'Oreal či Disney, v řadě případů jde ale podle odborníků spíše o kalkul a snahu neztratit zákazníky, napsal server BBC.
  • BBC: Obchodní spor Čína-USA ohrožuje nezúčastněné asijské státy
    Americko-čínská obchodní válka ohrožuje nezúčastněné asijské státy, píše zpravodajský server BBC. Přestože na ně obchodní cla uvalována nejsou, ocitají se menší z nich, jako je Hongkong nebo Singapur, na prahu recese. Větší asijské ekonomiky - Indie, Japonsko a Jižní Korea - pak převážně zpomalují.
  • BBC: Proč Švýcaři stále milují hotovost
    Švýcaři v březnu představili novou, chytrou bankovku, kterou si mohou uložit do peněženky. Fialové platidlo v hodnotě 1000 franků (22.500 Kč) je další z nové série modernizovaných bankovek. Není to však úplně běžná bankovka, patří mezi ty s nejvyšší hodnotou na světě a Švýcarsko jde modernizací své bankovky nejvyšší hodnoty proti mezinárodnímu trendu, píše BBC.
  • BBC: Ruská ekonomika dlouho nevydrží, ale letošní rok může zvládnout
    V březnu 2022 se ruský rubl zhroutil, hodnota akcií Gazpromu a Sberbanky na londýnské burze klesla o 97 procent a v Moskvě se tvořily fronty před bankomaty. Jachty oligarchů, jejich fotbalové kluby, paláce a dokonce kreditní karty byly zabaveny. Rusko se dostalo do vážné recese. Takové byly první důsledky opatření, která Západ přijal po ruském vpádu na Ukrajinu. Základem bylo zabavení devizových rezerv ruského státu, zejména bezprecedentní zmrazení rezerv ruské centrální banky ve výši 300 miliard dolarů, napsal ekonomický komentátor BBC Faisal Islam.
  • BBC: Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn přijímat platby v bitcoinech
    Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn od takzvaných přátelských zemí přijímat platby v bitcoinech nebo v jejich lokálních měnách. S odkazem na poslance Pavla Zavalného o tom na svém webu píše BBC. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že od zemí, které Rusko považuje za nikoli přátelské, tedy těch, které na něj uvalily sankce za jeho vpád na Ukrajinu, bude požadovat platby už ne v eurech nebo v dolarech, ale pouze v rublech.
  • BBC: Řecko nastínilo plánované reformy
    Řecko zveřejnilo nástin seznamu chystaných reforem, jehož odevzdání je podmínkou prodloužení...
  • BBC: Snaha Mayové přesvědčit odpůrce dohody není úspěšná
    Nabídka britské premiérky Theresy Mayové, jíž se snaží na svou stranu před úterním hlasováním získat odpůrce své dohody o brexitu, nepřináší podle BBC kýžený úspěch a stala se spíše předmětem kritiky. Mayová ve čtvrtek naznačila, že se zákonodárci jedná o možnosti, že by parlament získal kontrolu nad spuštěním takzvané irské pojistky. Premiérce nevyšel ani plán na debatu o brexitové dohodě s lídrem opozice Jeremym Corbynem. Po BBC dnes oznámila i stanice ITV, že duel v neděli vysílat nebude. Podle některých britských médií Mayová nyní uvažuje také o tom, že by se hlasování o dohodě mohlo odložit.
  • BBC: Trump přeháněl přínos své vlády v ekonomice i zdravotnictví
    Poselství o stavu unie, se kterým v noci na dnešek SEČ v Kongresu vystoupil prezident Donald Trump, se neobešlo bez nepřesných a přehnaných tvrzení o úspěších současné americké administrativy. Zpravodajská společnost BBC konfrontovala s fakty prezidentova slova o výkonu ekonomiky, změnách ve zdravotnictví či imigraci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Exness
Alpari UK
TFIFX
reklama
FTMO férovost