Sobota 24. červenec 2021 21:58
reklama
Capital.com euro
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Purple Trading strategie podle Milana Klebana

TESLA a její obavy z Číny

Napsal:   Sekce: Akcie

Po zveřejnění dvou po sobě jdoucích a protichůdných zpráv o společnosti Tesla (nyse:tsla), sílí krátkodobý medvědí pohyb. Skutečnou červenou vlajkou, která znepokojuje investory, je závislost americké automobilky na čínském trhu, kde se konkurence stupňuje. Dodávek v dubnu bylo -27%, v květnu se očekává až -50 %; Hlavní konkurenti společnosti Tesla zaznamenávají až dvouciferný růst; Na Čínu připadá 37,5 % dodávek společnosti Tesla v 1. čtvrtletí 2021. Krátkodobé riziko poklesu akcií by mohlo dosáhnout až o -8 %.Rozporuplné zprávy o dodávkách společnosti Tesla

Ve čtvrtek 3. června 2021 se akcie společnosti Tesla (TSLA) v brzkých odpoledních hodinách otřásly v základech, protože zpráva ukázala, že čistý objem objednávek za měsíc květen výrazně poklesl (na měsíční bázi). Přestože přesné údaje ve zprávě nebyly plně potvrzeny, takový dopad na dodávky zvyšuje možnost dalších problémů, zejména na čínském trhu.

Nedávná zpráva však ukázala, že dodávky v květnu vzrostly o 29 %, což bylo v rozporu se zprávou z předchozího týdne. Investoři a analytici tak byli vůči akciím skeptičtí.

Celkově by zvýšená kontrola společnosti Tesla v Číně a intenzivní konkurence čínských výrobců automobilů mohly potenciálně ovlivnit růstový potenciál společnosti Tesla na domácím trhu. Přesto je přidaná hodnota čínského domácího trhu významná, protože částečně podpořila růst akcií v průběhu pandemie.


Konkurence

Na trhu elektromobilů v Číně panuje velká konkurence. Desítky výrobců totiž po vstupu na trh zaznamenávají dvouciferné tempo růstu. Čínská vláda se snaží zvýhodňovat domácí výrobce prostřednictvím velmi štědré dotační politiky. Mezi ikonické výrobce v Říši středu patří NIO na trhu luxusních vozů, kde musí konkurovat Modelu Y společnosti Tesla, jehož cena nedávno vzrostla a na který se tyto dotace nevztahují. (reuters.com)

Čína je pro výrobce elektromobilů stále důležitějším trhem. Vláda v Pekingu se totiž rozhodla urychlit svůj program elektrifikace, aby podpořila a urychlila přechod na elektrická vozidla během desetiletí 2020-2030. Relativně nízká penetrace tohoto segmentu - méně než 10 % v porovnání s celkovým prodejem automobilů v zemi ponechává velký podíl trhu, který je třeba dobýt. Čína představuje obrovskou tržní příležitost, neboť se předpokládá, že jen v roce 2021 dosáhne prodej elektromobilů 1,8 milionu vozidel a do roku 2022 možná více než 3 miliony elektromobilů.

Tato země je pro společnost Tesla stále důležitější a tvoří solidní podíl na dodávkách v Číně i v zahraničí. Podíl společnosti Tesla na trhu byl ohrožen již koncem loňského roku v Číně, ale také v Evropě. Údaje o dodávkách v Číně za květen 2021 nyní tyto obavy znovu zdůrazňují. I když není možné změřit, jak se pekingská vláda podílí na těchto problémech s podílem na trhu, zdá se být jasné, že vláda nejedná ve prospěch amerického výrobce.

Tesla zahájila rok 2021, když v prvním čtvrtletí dodala 184 800 vozů po celém světě. To představuje nárůst dodávek o zhruba 2,3 % oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2020 (a přibližně dvojnásobek v meziročním srovnání), přestože dodávky se obvykle soustředí do druhé poloviny fiskálního roku automobilky Elona Muska. Přesto potenciální zpomalení čínského segmentu během druhého čtvrtletí a "zvýšená kontrola" zvýšily tlak na schopnost automobilky dodávat v zemi během tradiční hlavní nákupní sezóny v září a říjnu.


Prodej

Měsíční dodávky Tesly v Číně v roce 2021 ukázaly silnou poptávku na širším trhu, ale některé prodeje Tesly se po vládní kontrole ruší. Pokud se podíváme na tempo dodávek na měsíční bázi, vidíme únor s nízkým objemem, po kterém zpravidla následuje silný březen. V předchozích dvou letech byl však duben v měsíčním vyjádření slabší než v roce 2018-19.


(zdroj: https://insideevs.com/)

Měsíční prodejní trend společnosti Tesla dobře kopíruje vývoj na trhu, neboť Model 3 je letos druhým nejprodávanějším modelem a Model Y pátým. Model Hongguang Mini, výtvor společného podniku General Motors (GM), se na nějakou dobu dostal na první místo, když za pouhé čtyři měsíce dosáhl téměř 100 000 kusů, zatímco jeho kumulativní dodávky za necelý rok dosáhly přibližně 230 000 kusů. Některá vozidla, jako například Great Wall ORA, Chang'an BenBen, Clever a Roewe eRX5 společnosti SAIC, rovněž zaznamenala masivní nárůst objemu a do konce roku 2021 by mohla patřit mezi pět nejprodávanějších elektromobilů. (www.cpca.org)

Zatímco v lednu až březnu vykazovaly podobné meziměsíční tempo růstu jako širší trh, v dubnu zaznamenala Tesla 27% meziměsíční pokles oproti pouhým 12% meziměsíčnímu poklesu celkového objemu elektromobilů. Ve srovnání s několika dalšími elektromobily si Tesla vedla, jak by se dalo říci, "špatně": dubnové prodeje společnosti BYD vzrostly meziměsíčně o 6,5 % na 25 450 kusů, prodeje společnosti XPeng (XPEV) se meziměsíčně mírně zvýšily na 5 147 kusů, zatímco dodávky společnosti Li (LI) vzrostly meziměsíčně o 13 % na 5 539 kusů. Tesla se v maloobchodním prodeji umístila až na třetím místě, BYD a SGMW prodaly o více než 10 000 kusů více (31 908, resp. 33 175 kusů). Dodávky společnosti Tesla za první čtvrtletí však byly téměř o 5 % nižší než dodávky společnosti Wuling, přičemž model Mini překonal všechny ostatní vozy. (www.cpca.org)


Zmiňovaná konkurence Roewe (https://cz.pinterest.com/)


Zisky

Tržby společnosti Tesla v Číně za posledních 12 měsíců činily 8,8 miliardy dolarů, ale vzhledem k sezónnosti poptávky v Číně a dodávek společnosti Tesla by tento segment mohl letos dosáhnout 13-14 miliard dolarů (+98 % až +110 % meziročně). Vzhledem k tomu, že konsenzuální odhady hovoří o tržbách ve výši přibližně 49 miliard dolarů v roce 2021 (+/-10 % nahoru/ dolní hranice), měla by Čína i nadále představovat přibližně 27-29 % příjmů společnosti Tesla.

V současné době by hodnota čínského segmentu mohla činit přibližně 13násobek tržeb v roce 2021, což je mírně nad forwardovým násobkem společnosti Tesla, který v roce 2021 činí přibližně 11,8násobek. Toto odhadované ocenění je odůvodněno vysokou mírou růstu tržeb tohoto segmentu blížící se 100 % a celkovým významem pro společnost z hlediska tržeb a dodávek. Na základě toho můžeme odhadnout tržní ocenění společnosti Tesla v Číně na 169-182 miliard USD, tedy přibližně 180 USD na akcii.

S tímto odhadovaným oceněním se reakce trhu, který nyní klesá o 4-5 % v průběhu dne, zdá být normální. Uváděná květnová čísla sice nejsou zcela potvrzena, ale pravděpodobně se je dozvíme v příštích několika týdnech, kdy CPIA zveřejní svou měsíční zprávu.

Cenu akcií společnosti Tesla rovněž rozkolísal špatný tisk a kontrola bezpečnosti výrobků (viz nedávné stažení z trhu kvůli brzdovým šroubům) a k poklesu prodejů v posledních dvou měsících možná přispělo i řízení údajů ze strany Pekingu. Množí se "místní zprávy o selhání brzd, nehodách a explozích Tesly", v Kantonu se hovoří o "zákazech provozu", v Šanghaji byly zastaveny plány na rozšíření výroby a minimálně na dva týdny byla zastavena výroba.

Junheng Li ze společnosti JL Warren Capital se domnívá, že tyto negativní zprávy by mohly mít "definitivní podstatný dopad na značku Tesla, objednávky a dodávky v příštích několika měsících, i když je obtížné přesně vyčíslit, jak velký podíl na poklesu poptávky mají obavy z bezpečnostních prvků Tesly nebo rostoucí konkurence, zejména ze strany čínských automobilek." Rostoucí konkurence je viditelná a kontrolní postoj pekingské vlády vůči společnosti Tesla je stále dotěrnější. (https://ir.tesla.com/)


Závěr

Je možné, že vztahy mezi Pekingem a společností Tesla se ochladí, což bude ve prospěch rychle rostoucích domácích konkurentů, jako jsou NIO a XPeng, kteří se Tesle postaví z technologického a inovačního hlediska. Čína chce, aby se její domácí hráči stali jedněmi z předních světových výrobců elektromobilů, zejména v souvislosti s rostoucím napětím mezi USA a Čínou. Ačkoli je zcela nemyslitelné, aby vláda zakázala výrobci prodávat svá vozidla v Číně, mohla by se obrátit k dotační politice, aby podpořila nákupy domácích modelů - již nyní nemají modely Tesla Model Y nad 300 000 RMB nárok na dotace, zatímco modely NIO mají nárok na dotace za jakoukoli cenu. Tesla využívá Šanghaj jako svou exportní základnu pro Evropu a další cla by mohla snížit výhody továrny jako exportního centra. Peking by se také mohl začít obracet zády k Tesle, pokud jde o bezpečnost a technologie, a v budoucnu nasměrovat zákazníky k čínským vozům.

Rozšířený negativní tisk a incidenty se společností Tesla snižují důvěru spotřebitelů i vlády. Taková ztráta důvěry by mohla způsobit další potíže v prodeji po zbytek roku, zejména pokud se Peking bude snažit zpomalit růst prodeje tím, že bude prostřednictvím mediální kampaně kolem nadcházejících incidentů podporovat nedůvěru ve značku. Takový scénář, který by ovlivnil dodávky ve třetím a čtvrtém čtvrtletí, tedy ve dvou pro Teslu nejdůležitějších čtvrtletích, by mohl snížit ocenění čínského segmentu o 25 %, tedy přibližně o 42-46 USD ztráty na akcii.

Celkově lze říci, že reakce trhu na oznámený pokles květnových prodejů má své opodstatnění, protože tento segment je pro automobilku velmi důležitý z hlediska dodávek a příspěvku k tržbám v současnosti i v několika příštích letech, přičemž jen v roce 2021 má potenciál trojciferného růstu. Dubnové tržby meziměsíčně poklesly o 27 %, zatímco někteří domácí výrobci zaznamenali stabilní růst, a květnová čísla obrátila trend vývoje cen akcií a vykázala prudký nárůst poté, co zpráva poukázala na prudký pokles objednávek. Zatímco dodávky v prvním čtvrtletí byly v Číně silné a dosáhly téměř 70 000 kusů, zdá se, že dodávky ve druhém čtvrtletí již čelí významnému dopadu, což může mít negativní vliv. Patří mezi ně domácí konkurence a rozsáhlé mediální pokrytí incidentů. Kromě sezónnosti a rizika faktoru důvěry by Tesla mohla čelit návratu napětí mezi USA a Čínou.

Aleš Hála

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Tento tahoun eura už mele z posledního
  Ekonomický růst eurozóny v roce 2018 zřejmě nenaplní optimistická očekávání ze začátku roku, kdy se obecně na globální ekonomický vývoj dívalo přes růžové brýle. Vyšší ceny ropy, silnější euro a především pak nejistota ohledně zavádění obchodních bariér budou působit jako protivítr rychlému oživení v evropském měnovém bloku.
 • Tento týden a 45 hodin nejistoty
  Máme před sebou náročný obchodní týden, který bude v režii mnoha důležitých fundamentálních událostí. Na některé z nich dokonce trpělivě čekáme celý tento rok.
 • Teorie aukce
  Ještě předtím, než začnu s výkladem teorie aukce, mi dovolte se krátce představit. Jmenuji se Otakar Šuffner a obchodováním na burze se zabývám již téměř šest let. Přes různé kombinace indikátorů jsem se nakonec dostal k obchodování podle konceptu tzv. Teorie aukce neboli Auction Market Theory. Teorie aukce nenabízí jednoznačný mechanický systém, ale poskytuje logiku za pohybem ceny. Díky tomu může analýza kontextu dle teorie aukce vylepšit každý již existující systém. Kromě toho jde i teorii aukce obchodovat jako samostatný systém.
 • Teorie aukce – high a low
  Mnoho různých obchodních strategií je založeno na čisté analýze price action. Price action obchodníci se soustředí zejména na swingy obchodovaného instrumentu a jejich extrémy – high a low. V dnešním článku se podíváme na to, jak se na high a low můžeme dívat pomocí teorie aukce.
 • Teorie aukce – Market Profile a objemové profily
  V minulém díle teorie aukce jsme se zaměřili na tvorbu pohybu ceny. Řekli jsme si, že trh neustále střídá oblasti rovnováhy, kde se obchoduje za ceny, které přijímají jak kupci, tak prodejci jako férové. Oblasti nerovnováhy nastávají, když se změní z určitého důvodu podvědomí o férových cenách. Abychom mohli rozlišit rovnovážné oblasti a oblasti nerovnováhy, využijeme profil trhu.
 • Teorie aukce – Order Flow
  V minulých článcích o teorii aukce jsem se zmínil o hlavních tržních veličinách, za které se obecně považuje čas, cena a objem objednávek. Právě objem objednávek je pro teorii aukce naprosto stěžejní. Objem můžeme analyzovat například v objemových profilech, jako indikátor nebo v mikro pohledu pomocí analýzy toků příkazů neboli Order Flow. Právě tomuto tématu je věnován dnešní článek.
 • Teorie aukce - otevírací typy
  Minulý týden jsme se zabývali reakční a iniciativní aktivitou, která vysvětluje pohyby zejména po otevření obchodní seance. Reakční aktivitu jsme definovali jako návrat do předchozí rovnovážné oblasti a iniciativní aktivitu naopak jako pohyby směrem od rovnovážné oblasti. Ale jak můžeme zjistit, kterou aktivitu máme očekávat? Jestli máme očekávat spíše reakční či iniciativní aktivitu nám napoví otevírací typy seancí, které si probereme v dnešním článku.
 • Teorie aukce – princip pohybu trhu
  V prvním díle o teorii aukce jsme si řekli základní princip, na kterém tento koncept funguje. Jen pro zopakování, teorie aukce nám poskytuje logiku za pohybem ceny. Porovnává aktivitu kupců a prodejců a vysvětluje jednotlivé tržní pohyby. V dnešním díle se zaměříme na základní princip pohybu trhu a cenového vývoje.
 • Teorie aukce – reakční, iniciativní aktivita
  Základní pojmy profilu trhu jako jsou LVN, HVN, POC nebo rovnovážnou oblast již známe z minulého dílu našeho seriálu o teorii aukce. O rovnovážné oblasti se budeme bavit i v tomto díle, a to z důvodu reakční a iniciativní aktivity.
 • Teorie aukce - základní pojmy profilů
  V minulém díle seriálu o teorii aukce jsme se zaměřili na zobrazení informací teorie aukce pomocí tzv. profilů trhu. Profily jsme představili objemové, založené na počtu zobchodovaných kontraktů a Market Profile, které jsou založené na 30min úsecích TPO. Dnes se podíváme na jednotlivé cenové hladiny, na které nás teorie aukce a profily upozorňují.
 • Tesla i stříbro silně korigují
  Raketové růsty bez výrazné změny fundamentu dříve nebo později narazí na strop důvěry trhu a velkou část svých zisků odevzdají zpět. To samé platí i při panických výprodejích bez vážného důvodu, které následně nabízejí zajímavé nákupní příležitosti.
 • Tesla mezi velikány
  V pondělí odpoledne vyšla zpráva o Tesle a jejím začlenění do nejprestižnějšího akciového indexu dnešní doby - S&P 500. Oficiálně bude Tesla zařazena do indexu 21. prosince a její podíl v něm bude přibližně 1 %. Nebylo žádným překvapením, že akcie Tesly v reakci na toto oznámení stouply o úctyhodných 12 %. Nebo ano?
 • Tesla pokořila nový vrchol
  Je to týden, co bylo oficiálně oznámeno zalistování společnosti Tesla do prestižního akciového indexu S&P 500. Po oznámení cena vyletěla o více než 10 %. Už dlouho se spekuluje o Tesle, jako o nadhodnocené společnosti. I přesto však Tesla stihla během týden získat dalších 10 % a v jednu chvíli dokonce akcie pokořily nové ATH a cena vystřelila až na 508 dolarů.
 • Test brokera - Admiral Markets
  Tříměsíční zkušenosti s účtem - AM Pro.
 • Testování MarSe Expert Advisor
  Název MarSe byl odvozen od názvů dvou obchodních strategií - Martingale a Surfing. Surfing strategie byla vytvořena Victorem Borishpoletsem pro denní obchodování na Forexu a akciovém trhu. Systém je založen na RSI.
 • Testování Parabolic Expert Advisor (EA)
  Dnes se seznámíme s obchodním algoritmem založeným na Parabolic SAR, ale s jednodušším systémem. Parabolic EA je jednoduchý robot, který obchoduje pouze na základě signálů indikátoru Parabolic.
 • Test Stochastic Expert Advisor
  Dnes vás seznámíme s robotem, který je založený na signálech standardního matematického indikátoru. Stochastic Expert Advisor (EA) je algoritmus, který využívá překoupené a přeprodané oblasti indikátoru se stejným názvem. Má však originální nádech.
 • Tether zamiešla karty. Budeme svedkami pumpy na kryptomenách?
  Ahojte traderi. Tento článok bude odo mňa trochu iný. Nepozrieme sa totiž klasicky na technickú analýzu, ale pozrieme sa na jeden zaujímavý fundament o ktorom sa až tak nehovorí, ale môže mať obrovský dopad na trh. Jedná sa o Tether a jeho obrovský nárast.
 • Těžba ropy klesá, ale stačí to na růst cen?
  Ropný kartel OPEC a přidružené země v čele s Ruskem by již od začátku května měly aplikovat bezprecedentní těžební škrty ve výši 9,7 mil. barelů denně. K tomu mohutným tempem klesají dodávky ropy na trh ze zemí, jako jsou Spojené státy, Kanada a Norsko, protože tam se stává řada těžebních polí při aktuálních cenách nerentabilní.
 • Těžce předpovídatelný NFP report
  USDINX, GBPJPY, EURNZD, EURGBP
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading strategie podle Milana Klebana