Pátek 29. březen 2024 15:31
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Amper Meteo: Spotřeba plynu loni v ČR meziročně klesla o 19 procent

10.01.2023 08:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Spotřeba plynu byla loni v Česku v meziročním srovnání o 19,2 procenta nižší, po očištění o vliv počasí a o spotřebu paroplynové elektrárny Počerady o 12,9 procenta nižší. Meziroční úspory plynu byly znatelné v každém měsíci loňského roku, s výjimkou ledna a května činily úspory nejméně deset procent. V tiskové zprávě to uvedl analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl. Energetický regulační úřad zprávu o konečné spotřebě plynu dosud nezveřejnil. Loni se podle Rajdla v Česku snížila i spotřeba elektřiny, ovšem výrazně méně než plynu. Celoročně šlo o dvě procenta po očištění o vliv počasí.

Úspory plynu jsou vyvolané především postupným ukončením dodávek z Ruska i počasím. Téměř shodná spotřeba elektřiny je podle předsedy představenstva firmy Amper Savings Martina Nádeníčka pozitivní zpráva. Značí, že stále fungoval průmysl, i když letošek bude pro podniky, kterým skončila smlouva s fixovanou cenou, obtížnější.

K úsporám plynu v posledním čtvrtletí přispělo ve srovnání s předloňskem teplejší počasí a odložení začátku topné sezony. "Když na začátku prosince přišla chladná epizoda, spotřeba se dostala až na 450 GWh denně a objevila se obava, jestli zásoby plynu vydrží. Díky výraznému oteplení na Vánoce spotřeba plynu ale výrazně klesla a bylo možné naopak i plnit zásobníky. Na Štědrý den byla dokonce spotřeba plynu nižší o 22 procent proti průměru posledních pěti Štědrých dnů," uvedl Rajdl.

Paroplynová elektrárna Počerady se loni na celkové spotřebě plynu podílela 4,9 procenta, proti předchozímu roku spotřebovala o čtvrtinu plynu méně.

Největší úspory elektřiny nastaly loni v září a v říjnu. Projevily se dopady instalací fotovoltaických panelů a také oddálení začátku topné sezony. V listopadu a prosinci se úsporný trend otočil. "To, že nedošlo k dramatickému propadu spotřeby elektřiny, je dobrá zpráva. Může to znamenat, že nenastalo očekávané uzavírání některých podniků. Rozhodně však nejsme z nejhoršího venku. U významné části velkých odběratelů skončily smlouvy na dodávky levných 'zafixovaných' energií z let 2020 až 2021 až na konci roku 2022. Dramatický nárůst nákladů na energie se u nich plně projeví právě až letos," řekl Nádeníček. V současné době klesají ceny energií na burze na předválečnou úroveň, nicméně tento trend se může podle Nádeníčka rychle obrátit, ať již z důvodu změny počasí či geopolitických rozhodnutí o nových dopravních trasách plynu do Evropy. "Nadále tak evidujeme enormní zájem klientů o komplexní energeticky úsporné projekty s využitím alternativních zdrojů a paliv," doplnil Nádeníček.

Výroba elektřiny z alternativních zdrojů loni v Česku stoupla o 1,9 procenta a pokryla spotřebu ze sedmi procent. Polovinu alternativních zdrojů tvořila fotovoltaika, 37 procent vodní elektrárny a 13 procent větrné elektrárny.

Zdroj: ČTK, Amper Meteo

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Amerika zavelela k poklesu, eurodolar padá na 1,14. Trhy nadále střídají směry
    Změny nálad a směrů na hlavních trzích pokračují i dnes. Po smíšeném vývoji v Asii se evropské akcie vydaly slušně vzhůru, ale nálada začala vadnout po otevření Ameriky. Wall Street totiž klesá za značného přispění technologických titulů či bank. Stejné sektory jsou pod lehkým tlakem rovněž v Evropě, která se ale celkově stále ještě drží v zeleném. Praha zavřela v plusu pouze těsně, a to hlavně díky ČEZu, VIGu a odrazu Avastu po negativním včerejšku.
  • Amerika zavelela k růstu, data překvapila
    Nová data dnes dodala pozitivní informace o tom, že se západní ekonomiky aspoň momentálně drží. Samozřejmě jde pouze o dílčí statistiky, ale i tak byly evropské indexy PMI nebo americké žádosti o dávky v nezaměstnanosti překvapivě dobré. Samotná čísla však velký efekt na trhy neměla a evropské akcie během dne jen balancovaly kolem včerejších úrovní. Změna k lepšímu nastala až s otevřením Ameriky, která zavelela k růstu. Zámořské indexy nyní přidávají kolem procenta.
  • Amerika zisky neudržela, Asie se však nadechla k novému vzestupu
    Po slibném vstupu do včerejší seance, kdy americký index S&P 500 rostl o více jak 1,3 %, nakonec převážily prodejní příkazy a americké akcie odevzdaly veškeré své úvodní zisky. Index tak zakončil seanci čtyři setiny pod pondělním uzavíracím kurzem. Průmyslový Dow Jones přišel o 0,2 %, zatímco v kladném se udržel technologický Nasdaq s růstem o 0,2 %. V rámci indexu S&P 500 byly největší brzdou akcie finančních domů, které přišly o jedno procento.
  • Amerika znovu překvapuje hospodářským růstem, analýza USD/CAD
    Americká ekonomika rostla ve třetím kvartále ještě rychleji, než ukázala první dvě měření. Finální výsledek HDP u...
  • Amerika znovu se slabým začátkem, důvěra spotřebitelů se propadá. Raketový růst maďarských sazeb
    Spotřebitelská důvěra v zámoří se za červen značně zhoršila. Údaje Conference Board navíc ukázaly, že dál strmě klesají očekávání, které už jsou nejníž od roku 2013. Nejde o první negativní signál ze spotřebitelské oblasti a na trhy tak mohl zapůsobit. Vedle toho vyšel index cen domů Case-Shiller, podle něhož sice domy stále zdražují vysokým tempem (přes 20 pct meziročně), ale toto tempo se už stabilizuje. Šlo ovšem teprve o dubnovou statistiku. Příznivý efekt rozvolnění čínských karanténních opatření během dne odezněl.
  • Ameriku brzdí výnosy a Fed, Evropa se drží
    Evropské akcie po pozitivním úvodu zhruba drží své pozice a pohyby hlavních indexů během dne jsou nevýrazné. DAX , CAC 40 či FTSE 100 si připisují zhruba půl procenta. Naproti tomu Amerika se v první fázi obchodování dostává pod tlak, a to zejména Nasdaq , který už je 0,8 pct dole.
  • Ameriku při dohánění včerejšku brzdí slabší data
    Zatímco evropské akciové indexy se obchodují výrazně nahoře, americké trhy ze začátku vypadaly, že to s nápravou včerejška až tak vážně nemyslí. Pak se ale také chytily a postupují vzhůru.
  • Ameriku táhne dolů nákaza, zatímco Evropě se koncem týdne daří
    Na amerických akciích se projevují sílící obavy, že rychlý vzestup nákazy koronavirem zastaví proces otevírání ekonomiky. Takové obavy odpoledne přiživil texaský guvernér, který oznámil zavření hospod. Vzhledem k nastolenému trendu a víkendu před námi je motivace zmenšovat pozice v amerických akciích zřejmá a index S&P 500 klesá o 0,9 procenta.
  • Amgen po upgradu od Morgan Stanley prudce stoupá
    Akcie společnosti Amgen (AMGN.US) vzrostly o více než 6 % poté, co Morgan Stanley upgradoval výhled akcií biofarmaceutické společnosti z "equal weight" na "overweight", přičemž uvedl, že Amgen je „z velké části bez rizika“ a poskytuje investorům obranu.
  • AMISTA a J&T BANKA uzavřely strategické partnerství
    Investiční společnost AMISTA, největší tuzemský správce a administrátor fondů kvalifikovaných investorů, a J&T BANKA uzavřely strategické partnerství s cílem nabídnout investorům nejširší portfolio služeb v oblasti fondů kvalifikovaných investorů (FKI) v České republice. Partnerství se promítá také do akcionářské struktury investiční společnosti, v níž J&T BANKA převzala 9,9% podíl zakladatele Víta Vařeky. Zároveň se akcionáři společnosti stávají ředitel AMISTY, Ondřej Horák, spolu s dalšími manažery, Petrem Janouškem a Pavlem Barešem. Významná změna v akcionářské struktuře v sobě odráží nejen synergii se skupinou J&T, ale také kontinuitu reprezentovanou dosavadním managementem. Zakladatel AMISTY, Vít Vařeka, nadále zůstává minoritním spoluvlastníkem.
  • Analytici a drobní investoři očekávají růst cen zlata
    Zlato se minulý týden obchodovalo růstem, vzrostlo o více než 1,25 %. Podle posledního týdenního průzkumu zlata více než dvě třetiny drobných investorů očekávají tento týden zvýšení cen drahého kovu.
  • Analytici: Bankovní spořicí účty se nyní znehodnocují o 3 % ročně
    Výnosy na spořicích účtech českých bank jsou nyní v desetinách procent, takže vzhledem k letošní inflaci se tyto peníze znehodnocují o zhruba tři procenta ročně. Vyplývá to ze srovnání analytiků oslovených ČTK. Pro uchovávání hodnoty je podle nich potřeba investovat do jiných produktů, což je ale vždy spojeno s vyšší mírou rizika a pravděpodobně horší likviditou.
  • Analytici: Banky úročení spořicích účtů ani hypoték zatím neměnily
    Úroky u spořicích účtů bank se i přes snižování sazeb České národní banky stejně jako úroky u hypotečních úvěrů zatím nehýbou a jsou na podobných úrovních jako v únoru. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Nejlepší sazby spořícího účtů bez akčních nabídek se pohybují kolem 1,6 procenta a průměrný úrok hypoték je kolem 2,4 procenta.
  • Analytici: Ceny nemovitostí porostou každoročně o devět pct.
    Experti počítají v příštích letech s novým realitním boomem. Ceny nemovitostí podle nich porostou celosvětově příštích deset let každoročně o devět procent. Vyplývá to z ankety německého hospodářského institutu Ifo a Institutu pro švýcarskou hospodářskou politiku. Ve východní Evropě má být růst cen ještě vyšší.
  • Analytici Citi jsou v roce 2023 nakloněni zlatu, avšak ne ropě 📊
    Analytici Citibank se s trhem podělili o prognózu, v níž odhadují, že ceny zlata by mohly ve druhé polovině roku 2023 dosáhnout 1 900 USD za unci díky silnější poptávce po zlatě v prostředí pokračující hospodářské recese. Existuje také šance, že druhá polovina roku 2023 bude pro trhy příznivější ze strany opatření centrálních bank, což by mohlo podpořit býčí dynamiku na trhu drahých kovů. Banka zároveň snížila prognózu vývoje cen ropy. Podle analytiků ropa nakonec dosáhne 70 dolarů za barel. Citi poukázala na oslabení globální poptávky, kdy OPEC+ a Rusko dodávají více ropy, než trh očekával.
  • Analytici: České akcie porostou i letos, ale méně než loni
    České akcie by měly i v roce 2018 růst, i když ne takovým tempem jako loni, kdy posílily o více než 17 procent. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Nejvíce posilovat by podle nich měly finanční společnosti.
  • Analytici: ČEZ si ve čtvrtletních výsledcích meziročně polepšil
    Energetická společnost ČEZ si navzdory celosvětové pandemii koronaviru meziročně polepšila ve výsledcích za první čtvrtletí roku. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem jsou podle nich především vyšší prodejní ceny elektřiny proti roku 2019. Loni utržila společnost za první tři měsíce roku 51,8 miliardy korun a dosáhla čistého zisku 8,3 miliardy korun. Letos očekávají analytici za stejné období tržby mezi 55 až 60 miliardami korun a čistý zisk přinejmenším přes deset miliard korun. Firma oznámí výsledky v úterý.
  • Analytici: ČEZ v pololetí meziročně navýšil čistý zisk i tržby
    Energetická společnost ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně navýšila čistý zisk i tržby. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem jsou podle nich mimo jiné vyšší prodejní ceny elektřiny. V loňském prvním pololetí zvýšil ČEZ čistý zisk meziročně o 45 procent na 11,2 miliardy korun, tržby vzrostly o 13,8 miliardy na 100 miliard korun. Analytici odhadují, že letošní pololetní tržby ČEZ 100 miliard překonají, čistý zisk by se pak mohl pohybovat kolem 16 miliard korun. Pololetní výsledky i výsledky za samotné druhé čtvrtletí oznámí firma v úterý ráno.
  • Analytici debatují o dalším kroku Bitcoinu po dnešním retestu 45,5 tisíc dolarů
    BTC konečně zasáhla předpokládanou zónu podpory ve výši 45 000 dolarů, ale analytici mají smíšené názory na to, zda dalším krokem bude pokračování či konsolidace.
  • Analytici: Dnešní krok ČNB rozhýbe hypoteční a realitní trh
    Česká národní banka dnešním rozhodnutím zrušit podmínku maximální měsíční splátky k čistému příjmu (DSTI) pro poskytnutí hypotéky přinese hypotečnímu a nemovitostnímu trhu v ČR pozitivní impulz. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Nemovitosti podle nich nezlevní. Někteří ovšem varují před předlužením některých domácností.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader