Sobota 20. července 2024 12:49
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex
reklama
Fintokei Payout
reklama
FTMO král

Týden na akciových trzích: Evropa v politických turbulencích, v Americe překonání maxim

14.06.2024 17:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po víkendových volbách do Evropského parlamentu, kdy vládní strany oslabily, většina evropských burz oslabovala.

Fed podle očekávání úrokové sazby nechal beze změny. Doprovodný komentář byl ale z našeho pohledu jestřábí. Podle nové prognózy americké centrální banky bude vyšší inflace a v tomto roce patrně dojde k jednomu snížení úrokových sazeb (v březnu to byly tři). 

Americká inflace (CPI&PPI) byla v květnu nižší, než se čekalo. To ukazuje na ochlazování cenového růstu a indikuje to snížení sazeb.

Tuzemská inflace stagnovala na měsíční bázi, meziročně klesla na 2,6 % z 2,9 %. Inflace je tak bezpečněji v tolerančním pásmu ČNB a měla by tam setrvat i po zbytek roku. 

Pražská burza

Týdenní výkon

Kromě středy index PX oslaboval. Za celý týden odevzdal 1,95 % (1 516,67 b.). 

Největší týdenní pokles předvedla Erste Group (-6,31 % t/t, 1 039 CZK). Pouze ve středu rostla, zbytek dnů klesala a samotný pátek odepsala dokonce vysokých -4,55 %. Pro Erste je to čtvrtý negativní týden v řadě. Nevedlo se ani dalším firmám z finančního sektoru. Klesly Moneta (-0,41 % t/t, 98 CZK) i pojišťovna VIG (-3,14 % t/t, 709 CZK). Lehce klesla také Komerční banka (-0,26 % t/t, 763 CZK). Na týdenní bázi klesly taky ČEZ (-0,63 % t/t, 751,50 CZK) a Kofola (-1,69 % t/t, 291 CZK). U Kofoly to je asi vybírání zisků. Poslední dva týdny její cena klesla, ale po čtyřech týdenních růstech v řadě. Podobně je to i u ČEZu (-0,63 % t/t, 751,50 CZK). Po pěti týdenních růstech přišla korekce a v tomto týdnu ztratil 0,63 %. Dokonce šestý týden v řadě, i když mírně, klesla cena Coltu CZ (-0,15 % t/t, 665 CZK). Ani jednou v tomto týdnu neklesl Philip Morris ČR a připsal si slušných +1,47 % t/t (15 140 CZK). Nejlepší výkon ale předvedl výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV (+14,29 % t/t, 920 CZK). Primoco oznámilo uzavření podstatné zakázky. Cena akcií silně rostla zejména v pondělí a úterý. Za mírné likvidity, kdy se cena měnila jen v pátek posílil za týden i Gevorkyan (+0,78 % t/t, 258 CZK). 

Pražská burza

Dnešní výkon – pátek 14. 6. 2024

Dnes stejně jako včera index PX oslabil. Dnes odevzdal 0,94 % (1 516,67 b.).

Beze zpráv nejvíce propadla Erste Group (-4,55 %, 1 039 CZK). Klesal celý evropský sektor bank, ale nižším tempem. Primoco (-3,66 %, 920 CZK) sice dnes odevzdalo vysokých 3,66 %, ale po masivním růstu ze začátku týdne. V závěru obchodování klesla cena pojišťovny VIG (-1,53 %, 704 CZK). Oslabila také Komerční banka (-0,39 %, 763 CZK).

Vzrostly ČEZ (+1,22 %, 951,50 CZK) a Colt CZ (+0,76 %, 665 CZK). lehce se dnes podařilo vzrůst Monetě (+0,10 %, 98 CZK). Kofola (+0 %, 291 CZK) skončila beze změny.

USA

Index S&P500 od začátku týdne jen roste a každý den dosahuje nových historických maxim. Ve středu překonal index poprvé hranici 5 400 bodů. To kontrastuje s většinou negativním vývojem v Evropě. Od pondělí do čtvrtka index vzrostl o +1,62 % (5433,74 b.). Dnes (pátek) pravděpodobně dojede ke korekci. Index otevírá dnešní obchodování slabší o 0,3 %. Za celý týden by zhodnocení mohlo být kolem +1,3 %. 

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 byl ovlivněn turbulencemi po volbách do evropského parlamentu. Kromě středy evropské burzy většinou klesaly. Dnes je chvíli před koncem obchodního dne index STOXX Europe 600 slabší o asi 1,1 %. Za celý týden pak zaznamená ztrátu kolem 2,6 %. 

Ve Francii, kde po volbách rozpustil president Macron Národní shromáždění a vypsal nové volby, spadl tamní index CAC40 o asi 6,5 %. To je suverénně nejhlubší týdenní propad za asi poslední dva roky. 

Podstatné kurzotvorné zprávy

Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV uzavřel významný kontrakt, který odpovídá zhruba polovině celoročního plánu. Cena jeho akcií vyskočila v tomto týdnu o +14,29 % (920 CZK). 

Co se dá čekat příští týden?

Kalendář je chudší na podstatnější kurzotvorné zprávy.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týden na akciových trzích: Ani mohutné posilování v závěru týdne Praze nepomohl a na rozdíl od ostatních ztratila
  ČNB zvedla základní úrokovou sazbu o 125 bb na 7 %. To bylo více méně v souladu s očekáváním. Makro data ve světě byla tentokráte z řad předstihových ukazatelů. Růst cen energetických komodit a riziko recese znamenaly, že indikátory sentimentu PMI zklamaly, a to na obou stranách Atlantiku.
 • Týden na akciových trzích: Bezbřehý optimismus na konci týdne
  Hlavní událostí pro akciové trhy bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky Fed, které vyvrcholilo středečním zvýšením úrokových sazeb o 75 bb (na 3,75-4,00 %). Takové rozhodnutí se předpokládalo a tak všichni čekali na doprovodný komentář. Ten asi všechny překvapil, soudě podle reakce akciových trhů. Jeho vyznění bylo velmi jestřábí. O sazbách rozhodovaly také ČNB a Bank of England. ČNB nepřekvapila a nechala reposazbu beze změny na 7,00 % a BoE zvýšila sazby, taky podle očekávání, o 75 bb.
 • Týden na akciových trzích: Čtyři dny akcie rostly, pokles jen v pondělí
  Výsledková sezóna za druhý kvartál respektive první polovinu roku je v plném proudu. Výsledky jsou zatím lepší v meziročním srovnání, tzn. že vzrostly. Většinou také překonaly očekávání trhu. Slušná čísla prezentovaly velké americké banky. U technologických firem Tesla a Netflix došlo k turbulentnímu obchodování, které ovlivnilo technologický index NASDAQ a vlastně i širokopásmový S&P500. Obě společnosti přitom překonaly reportovanými výsledky očekávání analytiků, jenže u Tesly došlo k poklesu marží a u Netflixu zklamal výhled. A to přineslo výraznou reakci investorů po zveřejnění výsledků.
 • Týden na akciových trzích: Čtyři dny v mínusu
  Indexy rostly jen na začátku týdne, další čtyři dny jenom klesaly.
 • Týden na akciových trzích: Devátý růstový týden pražské burzy v řadě
  Pozornost byla tento týden upřena zejména na zámořskou inflaci a maloobchodní tržby. A obojí dopadlo z pohledu akcií špatně. Maloobchodní tržby vyšší než odhady a nad odhady byla i inflace (CPI & PPI). Znamená to vyšší sazby po delší dobu? Některé komentáře z dílny Fedu by to mohly naznačovat. Proinflační faktory zkrátka nezmizely.
 • Týden na akciových trzích: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném
  Týden na akciových trzích: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném.
 • Týden na akciových trzích: Evropa dál na vítězné vlně, roste 6. týden, USA a ČR odpadly
  Výsledková sezóna v USA a Evropě je pomalu na svém konci. A jak jsem již několikrát psal, je úspěšná. Firmy reportují lepší čísla ve srovnání s odhady a vyšší v meziročním srovnání, to znamená že rostou.
 • Týden na akciových trzích: Evropa lepší zámoří a Praha lepší Evropy
  V Evropě byl týden kratší o Pondělí velikonoční. To ale neplatilo v USA, kde se celý týden standardně obchodovalo.
 • Týden na akciových trzích: Evropa ukázala šestý růstový týden v řadě
  Byl zveřejněn zápis z posledního jednání Fedu i ECB. Oba ukazují na prosincové zvýšení úrokových sazeb na obou stranách Atlantiku o 50bb. Fed navíc připustil, že vrchol sazeb může být vyšší, než bankou původně indikovaných 4,75 %. Nicméně členové připouštějí, že tempo zvyšování se bude snižovat. Za zmínku stojí také lepší indikátory sentimentu, které ukazují na částečné zmírnění obav z energetické krize.
 • Týden na akciových trzích: Evropa včetně Prahy slušně posilovaly, za mořem to tak slavné nebylo
  Tento týden byl z hlediska makrodat poměrně chudý. Tím zásadním číslem, na které se čekalo byla inflace v USA. A dopadla špatně, respektive vzrostla nad očekávání. Vysoká inflace samozřejmě hned zasela semínko spekulací a nervozity směrem k dalším krokům tamní centrální banky - Fedu. Zjednodušeně trh čeká rychlejší a vyšší počet zvýšení sazeb (první snad již na mimořádném zasedání v únoru?). A to pro akciové trhy není nejlepší výhled.
 • Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak jako za mořem
  Z makrodat byla velmi důležitá data z US trhu práce, která dopadla o poznání lépe než se čekalo. Trh práce v dobré kondici znamená inflační tlaky, na které může Fed reagovat další utahováním měnové politiky. Což pro akciové trhy není úplně pozitivní zpráva.
 • Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy slušně v plusu, Praha naopak ztratila
  Makrodata tento týden dopadla smíšeně. Spotřebitelská důvěra se u nás zhoršuje, v Německu je nížká. V USA naopak roste osobní spotřeba, což ukazuje na silnou poptávku. Zápisky Fedu vyzněly holubičím dojmem s výhledem na růst sazeb na příštích dvou zasedáních o 50 bb na každém. V eurozóně, respektive ECB to vypadá na červencové zvýšení o 25 bb a stejný krok se pak čeká v září.
 • Týden na akciových trzích: Evropské indexy dokázaly růst, Praha nikoli
  Fundament – už si jen matně pamatuju, co to slovo znamená. O fundament totiž v současné době vůbec nejde. Bohužel. To, jakým směrem se akciové trhy ten který den vydají, je stanoveno řinčením zbraní na Ukrajině nebo ochotou zasednout k zelenému stolu a vyjednávat. Z tabulky níže je jasně vidět, kdy se vyjednávalo a kdy naopak docházelo k odstřelování civilních cílů.
 • Týden na akciových trzích: Evropské indexy včetně Prahy oslabily, zámořské na tom byly lépe
  Index PX (-1,22 % t/t, 1 365,03 b.) klesal index každý den v tomto týdnu. Za celý týden odepsal 1,22 %. V pondělí, středu a pátek ale byly změny opravdu minimální. Zobchodovaný objem je hluboko pod dlouhodobým průměrem.
 • Týden na akciových trzích: Evropské parkety zaostaly za zámořskými
  Z pohledu akciových trhů byla tento týden nejdůležitější dohoda o americkém dluhovém stropu.
 • Týden na akciových trzích: Evropský index hrál tento týden prim, Praha nijak neoslnila
  HDP z USA překvapil svým růstem, ale i téměř všechna ostatní data z USA byla lepší, než se čekalo. ECB sazby nezměnila a doprovodný komentář vyzníval spíše holubičím dojmem. Sledované indexy PMI byly v USA lepší, v Evropě naopak smíšené. Ostatní indikátory sentimentu byly však v Evropě horší (IFO index).
 • Týden na akciových trzích: Historická maxima na obou stranách Atlantiku
  Nejdůležitější makrodata tohoto týdne dopadla nad očekávání dobře. V USA překonal index aktivity ve službách ISM všechny odhady a dosáhl rekordní hodnoty. Podobně dopadla také data z trhu práce. Navzdory předstihovým ukazatelům, které dopadly hůře než se čekalo, počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor podstatně předčil očekávání. To bylo za mořem. U nás zvýšila ČNB sazby o 0,25 pb, ale to se všeobecně čekalo, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Průmysl v Německu nepotěšil a zaostal za odhady. Ale překvapivě tuzemská průmyslová produkce si vedla nad očekávání dobře.
 • Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele
  Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná. I z komentářů dalších členů FOMC se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná o mluvit omezení bezbřehé podpory trhu. Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.
 • Týden na akciových trzích: indexy opět na rekordech
  Pokračuje výsledková sezóna. A stejně jako v předchozím týdnu i v tomto platilo, že reportovaná čísla byla proti odhadům trhu lepší, pozitivně pak vyznívají zejména v meziročním srovnání - hospodaření firem je proti loňskému prvnímu čtvrtletí lepší.
 • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to na obou stranách Atlantiku
  Zasedání ECB nic nového nepřineslo, úrokové sazby zůstaly beze změny, aktiva se budou vykupovat dál. Inflace v USA byla vyšší, než se čekalo, naopak u nás skončila pod odhady. Makrodata tento týden trhy příliš neovlivnila.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani