Neděle 03. březen 2024 00:59
reklama
Instaforex Dakar
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Prosincová data přinesla opatrný optimismus

06.02.2024 17:02  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prosincová data z reálné ekonomiky nabídla důvody k mírnému optimismu. Průmyslová výroba zakončila rok silným meziměsíčním nárůstem, když výrazně rostla především výroba automobilů. Na optimistické vlně zakončila loňský rok i stavební výroba, která byla ve srovnání s listopadem také vyšší. Dařilo se však pouze pozemnímu stavitelství, když výstup inženýrského naopak meziměsíčně klesl. Zahraniční obchod zůstal i v prosinci v plusu, avšak nižším, než jsme my i finanční trhy očekávaly.

Průmyslová výroba zakončila loňský rok silným nárůstem, když se v prosinci meziměsíčně zvýšila o výrazných 2,8 % po listopadovém poklesu o 1,4 %.  Za celý loňský rok tak dle revidovaných dat v souhrnu klesla o 0,4 % (WDA). V samotném prosinci byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,7 % po očištění o rozdílný počet pracovních dní, respektive o 6 % (NSA) nižší bez něj. To bylo poměrně výrazně nad tržním očekáváním, který předpokládal hlubší pokles (o 7 % y/y, NSA).

Výroba meziměsíčně vzrostla napříč zpracovatelskými odvětvími a meziměsíčně byla v souhrnu vyšší o téměř 3 %. K tomu nejvýznamněji přispěla výroba aut, která se meziměsíčně zvýšila o více jak 10 %. Silná produkce v automobilovém průmyslu tak potvrzuje náš předpoklad, že tuzemští producenti aut mají stále k dispozici značný objem dosud nevyřízených objednávek. Jejich dokončování pravděpodobně i v následujících měsících udrží solidní úroveň automobilové produkce. Navíc oproti ostatním zpracovatelským odvětvím ani poptávka není nikterak utlumená, jak ukazuje nominální objem nových objednávek. Ten v automobilovém průmyslu meziměsíčně rostl od září do listopadu a v prosinci jen nepatrně klesl o 0,1 % m/m. K prosincovému nárůstu průmyslové produkce dále výrazně přispěla výroba strojů a zařízení (+6,6 % m/m) a také výroba počítačů a elektronických zařízení (+24,1 %). Mimo zpracovatelská odvětví průmyslová produkce také posílila. V sektoru těžby a dobývání meziměsíčně vzrostla o 2,2 % a v energetickém průmyslu zase o 1,4 % m/m.

Přestože nálada v průmyslu zůstává nadále utlumená, jak dokazují průzkumy sentimentu, přičemž slabá poptávka je jeden z nejcitovanějších důvodů, tak situace v Q4 24 nebyla nakonec tak špatná. Po velmi slabém Q3 průmyslová výroba mezičtvrtletně vzrostla o 1,9 %. Navíc (nominální) objem nových zakázek od září meziměsíčně setrvale mírně roste, byť v prosinci jen nepatrně o 0,1 %. Mírně lepší poptávka a zejména v automobilovém průmyslu velký objem nedokončených zakázek by měly podpořit průmyslovou produkci v následujících měsících. Ovšem vzhledem k našemu očekávání ohledně slabého výkonu německé ekonomiky zahraniční poptávka pravděpodobně nenabídne výrazný impuls.

Přebytek zahraničního obchodu se v prosinci meziměsíčně snížil

Prosincová bilance zahraničního obchodu sice zůstala v plusu, nicméně ve výrazně nižším, než tomu bylo v listopadu (3,5 mld. CZK vs listopadových 29,4 mld. CZK). Prosincová data nicméně bývají tradičně ovlivněna vyššími vánočními dovozy. Po sezónním očištění dosáhl prosincový zahraniční obchod přebytku 17 mld. CZK (meziročně vyšší o 8,5 mld. CZK). Pozitivně se na něm i nadále odrážel slabší nominální dovoz ropy a zemního plynu, jehož saldo bylo o 7 mld. CZK méně záporné než rok předtím. V tomto vývoji se projevuje pokles cen na světových komoditních trzích. Meziročně se zlepšila i bilance obchodu s elektrickými zařízeními (o 4,4 mld. CZK) a nižší byl také deficit obchodu s chemickými látkami (o 2,8 mld. CZK). Negativně na prosincový výsledek zahraničního obchodu dopadl obchod s elektrickou energií, jehož přebytek byl o 9,2 mld. CZK nižší, a to v důsledku poklesu cen. Zároveň se zvětšil deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (meziročně o 2,2 mld. CZK). Vývoz po sezónním očištění meziměsíčně vzrostl o 1,6 %, dovoz o 4,2 %.

Za celý loňský rok vykázala bilance zahraničního obchodu přebytek ve výši 122,8 mld. CZK. V letošním roce očekáváme přebytek ve výši 145 mld. CZK. Na straně exportů by se pozitivně mělo odrazit oživení domácí i zahraniční ekonomiky, zároveň však strana importů bude pod tlakem v důsledku oživené domácí poptávky a importně náročné investiční aktivity. 

Vloni stavební produkce klesla, letos již mírně poroste

Stavebnictví zakončilo loňský rok povzbuzující zprávou, produkce totiž vykázala meziměsíční nárůst o 1,3 %. Za tímto číslem se ovšem skrýval rozdílný vývoj v obou hlavních kategoriích. Povzbudivá byla dynamika produkce pozemního stavitelství (+2,6 % m/m), naopak u inženýrského stavitelství produkce klesla (-1,9 % m/m). Z meziročního pohledu došlo ke zmírnění poklesu z listopadových -6,5 % na prosincových -4,6 %. Pozemní stavitelství bylo v prosinci meziročně níže o 1,3 % (očištěno o efekt rozdílného počtu pracovních dní), u toho inženýrského byl pokles mnohem výraznější (-12,5 %).

Kondice stavebnictví je odrazem situace v celém národním hospodářství. Jako celek ekonomika v loňském roce poklesla o 0,4 %, stavební produkce pak o 2,6 %. I když investice v ekonomice jako celku se nevyvíjely špatně, dokonce se jejich objem v polovině loňského roku dostal nad předpandemickou úroveň, neplatí to pro investice ve stavebnictví. Tady svou roli sehrála utažená měnová politika, a tím pádem dražší financování.

Letos vypadá situace pro stavebníky o něco lépe. V souvislosti s očekávaným snižováním úrokových sazeb, celkovým oživením ekonomického vývoje, zejména ve druhé polovině roku, a pokračujícího čerpání evropských prostředků na financování infrastrukturních investic by letos stavební produkce podle naší prognózy měla vzrůst o 1,7 %. Růst tedy nebude nikterak silný, bariérou růstu na nadále bude nedostatek zaměstnanců. Významnou překážkou také zůstává nedostatek stavebního materiálu, což souviselo s narušenými výrobními a dopravními řetězci, kde i přes aktuální riziko zhoršené geopolitické situace na Blízkém východě předpokládáme pokračující normalizaci jejich fungování. To podporuje i cenový vývoj, kde výrazné inflační tlaky zejména roku 2022 a částečně i 2023 jsou zřejmě již za námi.

Povzbudivé jsou vpředhledící indikátory z celého sektoru. Meziročně sice během prosince vydaly stavební úřady o 7,5 % méně stavebních povolení, orientační hodnota těchto povolení ovšem vzrostla o 62,4 %. V posledních dvou měsících je patrný výrazný nárůst orientační hodnoty vydaných stavebních povolení pro dopravní inženýrské stavby (+46 % m/m v listopadu a +162 % m/m v prosinci), v samotném závěru roku se pak zvedla hodnota vydaných stavebních povolení pro bytové (+92 % m/m) i nebytové (+63 %) budovy, což ale může být jednorázové vzhledem k povolování větších budov.

Do budoucna nepříznivá situace přetrvává na trhu rezidenčního bydlení. Povzbudivou zprávou je, že se dokončují dříve započaté stavby bytů. V samotném prosinci jich bylo meziročně dokončeno o 5 % více. Ovšem výlučně díky dokončení bytových domů (+8,9 %); v rodinných domech počet dokončených staveb v prosinci meziročně o 0,7 % klesl. Pokud jde ale o počet zahájených bytů, ten byl v prosinci 2023 oproti prosinci 2022 nižší o 16,5 %, když obdobné tempo poklesu bylo zaznamenáno v rodinných i bytových domech. Tady je zřejmé, že dokud neklesnou úrokové sazby a nezvýší se dostupnost hypoték, bytová výstavba se nerozjede.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Propouštění v automobilce General Motors poukazuje na nové trendy v ekonomice
  Největší americká automobilka, legendární General Motors, ohlásila plán na výrazné škrty. Firma hodlá zavřít 5 továren na domácím trhu a dalších několik po světě. Propustí až 14 tisíc zaměstnanců. Cílem je ušetřit peníze pro investice do inovací, zejména elektromobilů. Firma potřebuje více softwarových inženýrů pro “chytrá” auta a méně tradičních mechaniků pro spalovací motory. Rozhodnutí signalizuje mnohé o stavu amerického a globálního automobilového průmyslu. Bezpochyby ukazuje na pokračující robotizaci a elektromobilitu. Rovněž vypovídá o vlivu ceny ropy a nastavení monetární politiky Americké centrální banky (FED).
 • Propuká třetí světová válka, nebo ne? Trhy se kloní k druhému, zatím
  Smrt elitního íránského generála Solejmáního z rukou Američanů sice burzovním obchodníkům před víkendem poněkud „pocuchala nervy“, avšak žádný rapidní příval nervozity, či dokonce panické výprodeje nezpůsobila. Na burzách totiž zpětně převládlo přesvědčení, že ze strany USA nejde o zcela nepředvídaný, naprosto tedy šokující tah, ale o vlastně předpokládatelnou odezvu na poslední dobou stupňující se íránské provokace. Mezi ně patří i například útok na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny loňského září, který na trhu s ropou přechodně způsobil paniku.
 • Propuknutí koronaviru zmírňuje dopad čínské daně na kovový šrot
  Osvobození Číny od dovozních cel na měděný a hliníkový šrot v USA výrazně nezvýší dodávky materiálu, protože poptávka po kovech poklesla v důsledku vlivu koronaviru.
 • Prorazí býcí na indexu DAX30 úroveň 13 800 bodů?
  Vzhledem k americkému svátku „Den Prezidentů USA", zkráceným obchodním hodinám a očekávané nízké volatilitě začátkem týdne, jsou šance na velké pohyby německého indexu DAX30 malé.
 • Prorazí DAX30 výše z obchodní rozpětí 12 500 bodů 12 800?
  Během posledního obchodního týdne se německý index DAX30 pohyboval v jasně identifikovatelném rozpětí 12 500 až 12 800 bodů. Německý akciový index otestoval oblast 12 500 bodů, avšak tuto úroveň neprorazil jelikož údaje o zaměstnanosti v USA byly překvapivě silné, především po zklamání z nejnovějších ADP výsledků.
 • Proražení XRPUSD
  Koncem minulého týdne se měnový pár XRP/USD vymanil z krátkodobého obchodního rozmezí. Cena prorazila nad horní hranici rezistence rozpětí na úrovni 0,65 USD, a poskytla tak býčí signál. Tento týden začal pro XRPUSD velmi silně a cena dosáhla až na 0,91 USD.
 • Pro retailové investory se bitcoin stal ochranou před ekonomickými otřesy: jak to ovlivní kryptoměnu?
  Bitcoin se stal bezpečným přístavem pro kapitál občanů Ukrajiny a Ruska po vypuknutí války na Ukrajině. Ve snaze zachránit své prostředky umožnili investoři obou zemí bitcoinu vytvořit silný býčí impuls, jaký jsme nepozorovali již více než rok. Následně aktivum pokračovalo v růstu a dosáhlo lokálního maxima kolem 45 000 USD.
 • Proroků pádu přibývá. Je však letošek opravdu jiný od předchozích růstových let?
  Na trzích stále častěji slyšíme hlasy investorů a manažerů hedgeových fondů, kteří volají po výraznější korekci akciových trhů v USA.
 • Pro růst jihoafrického randu není dolar překážka
  Po propadu z minulého týdne je jihoafrický rand jednou z mála měn rozvíjejících se trhů, která má stále nakročeno k měsíčním ziskům.
 • Pro Rusy a Číňany přestalo Česko existovat. Už sem skoro nejezdí, jejich úbytek se tak dohromady počítá na více než milion hlav
  Tuzemský turistický ruch se loni z velké části zotavil ze dvou předchozích let těžce poznamenaných pandemií covidu a souvisejícím dramatickým útlumem turismu. Loni však již byl objem návštěvnosti na hodnotě 89 procent úrovně posledního předpandemického roku 2019. Pokles proti roku 2019 je dán výhradně snížením počtu zahraničních hostů, protože počet českých turistů byl už loni naopak vyšší než roku 2019.
 • Prosincová data z maloobchodu zklamala
  Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v prosinci meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření pouze o 0,2 % po listopadových +0,7 %. Listopadový růst byl navíc revidován směrem dolů z původních +1 % m/m. Ve výsledku lze nově zveřejněná data hodnotit jako zklamání, když jsme pro prosinec očekávali silnější meziměsíční vzestup o 0,7 %. V meziročním srovnání byly tržby po očištění o rozdílný počet pracovních dní vyšší o 1,6 %, zatímco tržní konsensus počítal s růstem o 0,7 %. Na lepším meziročním výsledku oproti konsensu se ale podílel technický a velmi těžko predikovatelný vliv rozdílného počtu pracovních dní. Sezonně očištěná data, na základně kterých jsou počítány meziměsíční dynamiky, ukazují na meziroční růst o 0,6 %, což by naopak bylo mírně pod konsensem.
 • Prosincová inflace je nečekaně nízká, bez vládních zásahů by však opět přesahovala 19 procent. Nyní pomohlo také zlevnění ropy a pohonných hmot
  Prosincová inflace, meziročně 15,8 procenta, zaostala za drtivou většinou expertních odhadů. Pozadu zůstal také meziměsíční údaj. Mezi listopadem a prosincem totiž ceny stagnovaly, což také prakticky nikdo nečekal. Jedná se tedy celkově o příznivý výsledek. Byť je třeba jedním dechem dodat, že bez vládních opatření v podobě zavedení úsporného tarifu a odpouštění příspěvku na obnovitelné zdroje energie by meziroční inflace místo 15,8 procenta činila hned 19,3 procenta. I tak by však šlo o zmírnění inflačních tlaků v porovnání s listopadem, kdy tato vládou neredukovaná inflace měla odpovídat dokonce 19,8 procenta.
 • Prosincová inflace viditelně nižší
  Spotřebitelské ceny meziměsíčně v prosinci klesly o 0,4 % a výrazně zaostaly jak za naším odhadem (+0,1 %), tak i odhadem trhu (0 %). Meziroční inflace tak zvolnila ze 7,3 % v listopadu na 6,9 %. Optikou poslední prognózy jde bezesporu o holubičí překvapení. Na rozdíl od listopadu už nejen jádrová, ale i celková inflace zaostávají za poslední prognózou ČNB (6,9 %).
 • Prosincová inflace viditelně nižší
  Spotřebitelské ceny meziměsíčně v prosinci klesly o 0,4 % a výrazně zaostaly jak za naším odhadem (+0,1 %), tak i odhadem trhu. Meziroční inflace tak zvolnila ze 7,3 % v listopadu na 6,9 %. Optikou poslední prognózy jde bezesporu o holubičí překvapení. Na rozdíl od listopadu celková inflace lehce zaostává za poslední prognózou ČNB (6,9 % versus 7,0 %).
 • Prosincová inflace viditelně nižší, sazby v únoru dolů o 50bps
  Spotřebitelské ceny meziměsíčně v prosinci klesly o 0,4 % a výrazně zaostaly jak za naším odhadem (+0,1 %), tak i odhadem trhu (0 %). Meziroční inflace tak zvolnila ze 7,3 % v listopadu na 6,9 %. Optikou poslední prognózy jde bezesporu o holubičí překvapení. Na rozdíl od listopadu už nejen jádrová, ale i celková inflace zaostávají za poslední prognózou ČNB (6,9 %). Z tohoto pohledu by centrální banka na svém únorovém zasedání pravděpodobně neměla váhat a naplno rozjet cyklus snižování úrokových sazeb - dál očekáváme pokles sazeb v únoru o 50bps a následně 50bps dolů na každém zasedání v první polovině roku.
 • Prosincová inflace zaostala za očekáváním
  Inflace v prosinci meziměsíčně stagnovala a meziroční dynamika proto zvolnila z listopadových 16,2 % na 15,8 %. My jsme očekávali naopak lehké zrychlení dynamiky inflace (k 16,5 %). Vzhledem k celkové výši inflace a vysoké volatilitě řady položek nepovažujeme celkovou prosincovou odchylku od konsensu i našeho odhadu za zásadní. Klíčová bude z našeho pohledu lednová inflace, ve které dojde vedle těžko predikovatelného lednového efektu změny ceníků také na ukončení energetického úsporného tarifu a současně s tím začnou působit na trzích vládou garantované cenové stropy pro plyn i elektrickou energii.
 • Prosincová sezónnost zvýšila nezaměstnanost
  Podíl uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let na populaci se v prosinci podle očekávání zvýšil na 2,9 %. Počet dosažitelných nezaměstnaných se zvýšil oproti konci listopadu o zhruba 19 tisíc na 196 285. Celkový počet nezaměstnaných činil 215 532. Prosincový nárůst počtu nezaměstnaných se opakuje každý rok a je dán ukončováním sezónních prací. Trend z posledního období však naznačuje, že nezaměstnaných bude postupně přibývat i vlivem slábnoucí ekonomiky.
 • Prosincovému zvýšení sazeb v USA nestojí nic v cestě
  Pokud jde o ekonomická data, čeká dnes trhy pravděpodobně poklidný den. Ve Spojených státech bude zveřejněn vývoj říjnové průmyslové produkce, využití kapacit a listopadový index cen nemovitostí. Jedná se však spíše o druhořadá data, která nebudou mít sílu kurzem EUR/USD výrazněji pohnout. České ceny průmyslových výrobců by se měly díky normalizaci dovozních cen posunout mírně směrem nahoru.
 • Prosincové zasedání ČNB se ponese patrně v holubičím tónu
  Česká koruna si během minulého týdne připsala pouze marginální zisky ve výši 0,1 %, které nastaly až v pátek. Po většinu týdne tak obchodování bylo...
 • Prosinec – lepší závěr roku, než jsme čekali
  Bilanční suma českého bankovního sektoru ukončila rok 2020 v objemu 8 018 mld. Kč, což je o 5,2 % více než na konci roku 2019. Na meziročním růstu se nejvíce podílely investice do dluhových cenných papírů (+32,6 % meziročně) a úvěrové obchody s klienty (+4,2 % meziročně). Přelom roku znamenal již standardně výrazný propad v celkové bilanční sumě (-8,9 % meziměsíčně), především pak v položce Vklady a úvěry u centrálních bank, což je spojeno s optimalizací bankovních bilancí v závěru roku. V lednové statistice uvidíme minimálně stejný, spíše však ještě výraznější pohyb opačným směrem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader