Neděle 10. prosinec 2023 13:46
reklama
Dukascopy new
reklama
Instaforex krypto ebook
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Nová slovenská vláda rychle se zadlužující zemi zřejmě zadluží ještě více, bude se možná i znárodňovat. Zatím ale má Slovensko kde brát, neboť pravděpodobnost jeho bankrotu je 1 % a v nejhorším – skrze euro – mu pomůže i německý daňový poplatník

01.10.2023 11:54  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Novou slovenskou vládu bude pravděpodobně sestavovat někdejší premiéra Robert Fico. Koaličními partnery jeho Smeru by v takovém případě nejspíše byly před lety od Smeru odštěpený Hlas a Slovenská národná strana. Taková koalice by měla pohodlnou – byť ne ústavní – většinu 79 ze 150 poslanců Národní rady.  Od takové koalice – vzhledem k volebním programům zmíněných stran – nelze čekat jakkoli výraznější důraz na konsolidaci slovenských veřejných financí.

Přitom Slovensko má letos vykázat nejvyšší deficit veřejných financí ze zemí EU, přesahující šest procent HDP, a Evropská komise předpokládá, že na toto nelichotivé prvenství země naváže i příští rok.

Strany, které sestaví novou slovenskou vládu, se tak budou muset předně popasovat právě s problémem vysokých deficitů. Bez výrazných škrtů to nakonec nepůjde – je však otázkou, zda bude škrtat už nadcházející vláda. Nemusí totiž – problém může přehodit na další kabinety, čímž by jej ovšem pochopitelně jen zhoršila.

Slovenský stát zaměstnává 430 tisíc lidí. A škrtání by se neblaze dotklo nejen mnohých z nich, ale samozřejmě i jejich rodin. Proto slovenští politici „napříč spektrem“ už před volbami kolem škrtání našlapovali jen velmi potichu, pokud tedy vůbec.

Ve volebních programech jednotlivých slovenských stran tak úsporná opatření vesměs přibližovali jen velmi omezeně a opatrně. Podobně jako Češi i Slováci si v uplynulých letech zvykli na zvýšený přísun různých sociálních dávek, takže o to politicky náročnější je nyní pro zástupce jednotlivých stran je přesvědčovat, že si budou muset „utáhnout opasky“.

Vítězný Smer před volbami nezveřejnil klasický program, ale jen programové body. Z těchto bodů se pouze malá část týká úsporných opatření, jež jsou navíc pojmenována jen vágně. Fico a jeho straničtí kolegové tak slibují „rozumné konsolidační úsilí“ a „analýzu účelnosti vynakládání veřejných prostředků“. Přitom ovšem chtějí ekonomiku podpořit rozsáhlými stimulačními opatřeními, která má, pravda, spolufinancovat inkaso z daně uvalené na nadměrně ziskové sektory. Smer chce navíc – zjevně masivními výdaji – podpořit porodnost v rámci „národního programu natality“. A též uskutečnit navýšení či zavedení desítek výdajových opatření, včetně státní dotace při splácení hypotéky, zabezpečení cenově dostupného zboží a služeb (což jsou tedy opět další dotace), či zavést plnohodnotný třináctý důchod (v současnosti je zhruba poloviční). Ficova strana by také ráda zastropovala věk odchodu do důchodu a prosadila štědřejší valorizaci penzí, což oboje pochopitelně představuje jen další nemalé dodatečné výdaje veřejných peněz.

Důraz na úspory nelze čekat ani od pravděpodobného klíčového koaličního partnera Smeru, strany Hlas. Ta sice hned v úvodu svého solidně zpracovaného a propracovaného sociálnědemokratického volebního programu připouští, že novou vládu, jež z voleb vzejde, bude čekat konsolidace veřejných financí. Konsolidace se ale podle Hlasu nemá opírat o snižování sociálních dávek a omezování investic. Nelze tedy vyloučit, že konsolidace v podání Hlasu zůstane jen na papíře. Strana chce navíc přímo do ústavy země včlenit sociální práva a nároky typu přiměřené mzdy, pracovní doby, dovolené či důstojného důchodu. Hlas podobně jako Směr slibuje rozmáchlá opatření na podporu porodnosti typu zvýšené rodičovské dávky či příspěvku na bydlení pro mladé. Myslí však i na důchodce; chce celkem razantně navýšit jejich penze. Přesto, že slovenské domácností čelí v rámci EU poměrně nízkým cenám energií v čele s plynem a elektřinou (ta je poloviční oproti ceně v Česku), žádá Hlas získání kontroly – zjevně znárodnění – energetických firem v zemi.  

Další pravděpodobná koaliční partaj, Slovenská národná strana, nebude v utrácení žádnou brzdou. Vždyť sama ve svém prostém, bodovém programu na pár stran navrhuje nové sociální dávky typu 500 eur na první svatbu nebo nové výhodné půjčky, dotované tak či onak státem – příkladem je novomanželská půjčka. Stávající sociální dávky by pak strana ráda dále zvyšovala, ať už jde o důchody, přídavky na děti nebo rodičovské příspěvky. Chce založit dokonce celé jedno nové ministerstvo – zaměřené na cestovní ruch a sport. Jako Hlas i ona koketuje s myšlenkou znárodnění, zjevně ovšem nejen v energetice – pod kontrolu chce dostat všechny stěžejní „strategické podniky“ v zemi.    

Jako výše zmíněné strany je i Slovenská národná strana vágní v tom, kde vlastně chce na další dávky a jejich navýšení vzít. Zatímco Hlas se zaklíná eurofondy, podle SNS se musí na zvýšené výdaje skládat technologičtí giganti platící daň ze svých vysokých zisků či banky. Jenže případné vyšší daně bank nebo technologických obrů typu matek Googlu či Facebooku by rozpočtu přinesly maximálně dodatečné stovky milionů eur, nikoli miliardy, které by spolykala ještě štědřejší sociální politika.

Sečteno, podtrženo, pravděpodobná nová slovenská vláda zemi nejspíše dále zadluží. Zatím má z čeho. Podíl veřejného dluhu na HDP totiž činí na Slovensku nyní zhruba 58 procent, kdežto v EU jako celku je to přibližně 84 procent, a v eurozóně dokonce 91 procent.

Slovensko ovšem může těžit z toho, že je členem eurozóny a že v nejhorším by mu od přebujelého zadlužení tak či onak pomáhala Evropská centrální banka, tedy fakticky rozpočtově zodpovědnější členské státy eurozóny v čele s Německem, resp. jejich daňoví poplatníci. Slovensko také má stále poměrně příznivý rating. Například podle ratingové agentury Standard & Poor’s Global Ratings vykazuje slovenský dluh rating stupně „A“. To odpovídá pravděpodobnosti bankrotu země během následujících deseti let čítající pouze 1,15 procenta. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nová prognóza ČNB
  Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky šok nepřineslo, když rada rozhodla o zachování všech tří úrokových sazeb na stávající úrovni. Repo sazba tak zůstává na hodnotě 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 a lombardní sazba na 1 %.
 • Nová prognóza ČNB: Horší vývoj ekonomiky umožní nízké sazby po celý příští rok, euro přes 25 Kč i v roce 2014
  Recese české ekonomiky se podepíše i na hlubším schodku veřejných financí v letošním roce a příští rok do...
 • Nová prognóza ČNB nejspíše podpoří odklad exitu
  Poprvé v novém složení, tentokrát letos potřetí s novou prognózou se závěrem sedmého odložení exitu z kurzového režimu?
 • Nová prognóza ČNB potvrdila současné nastavení měnové politiky
  Koruna se včera ráno vydala na výlet ke 27,04 CZK/EUR, aby se pak poslušně po druhé hodině vrátila na hladinu, ze které ráno startovala, 27,025 CZK/EUR. Bankovní rada na svém včerejším zasedání podle našeho očekávání nezměnila nastavení měnové politiky. Podle slov guvernéra Rusnoka k tomu nedávala žádný důvod ani včera představená prognóza. Ta se totiž od minulé prognózy liší jen v malých detailech. Ani brexit prognózu nevychýlil, protože byl implementován pouze na úrovni předpokladu vnější poptávky, tak jak ji ČNB tvoří na základně tržního konsenzu analytiků.
 • Nová prognóza ČNB zklamala svým holubičím vyzněním, koruna oslabila
  Česká národní banka dnes podle očekávání trhu i většiny analytiků zvedla svou základní úrokovou sazbu o 25 bb na 1,25%. Na rozhodnutí bankovní rady česká koruna reagovala bezprostředním oslabením o 4 haléře oproti hodnotě 25,58 CZK/EUR, kde dnes otvírala. Většina trhu si ale počkala na vyjádření guvernéra J. Rusnoka na následné tiskové konferenci a především na prognózu, která obsahuje nový výhled na růst úrokových sazeb.
 • Nová prognóza ECB bude pochmurná
  K jednacímu stolu již zítra zasedne Evropská centrální banka. Žádné akce od ní neočekáváme, ačkoli její nová ekonomická prognóza může k takovýmto krokům svádět. Další opatření, jakými může být zařazení hypotečních úvěrů do programu TLTRO či rozšíření programu QE, očekáváme až na podzim. Tržní eurové úrokové sazby se podle nás v současnosti nachází na svém cyklickém dně a ve zbytku roku by měly začít postupně růst. Zároveň vidíme riziko, že by tento nárůst mohl nastat dříve a s větší dynamikou. Finanční trhy podceňují možnost návratu inflace k vyšším úrovním v delším horizontu a neberou v potaz možné dopady nedávno představeného záchranného fondu.
 • Nová prognóza Fedu bude ukazovat na stabilitu úrokových sazeb
  K jednacímu stolu zasedne ve středu americká centrální banka. Bude to poprvé od konference v Jackson Hole, kde její šéf Jerome Powell vyhlásil změnu inflačního cíle. Ta bude v praxi znamenat ještě delší období nízkých úrokových sazeb. Zveřejněna bude i nová prognóza Fedu, která by mohla přinést revizi HDP pro letošní rok směrem nahoru. Zajímavý bude i medián výhledu úrokových sazeb, který se protáhne až do roku 2023. Ukazovat bude zřejmě stabilitu úrokových sazeb. Počet hlasů pro jejich zvýšení bude ale stoupat. Náš odhad počítá s prvním růstem sazeb v roce 2023. To reflektuje i vývoj na finančních trzích. Tržní dolarové úrokové sazby krátce po vypuknutí pandemie spadly na svá historická minima. Dosavadní vývoj prozatím nedává příliš důvodů k jejích nárůstu a trhy tak vyčkávají na vyřešení aktuálních problémů. Očekáváme, že jejich návrat k vyšším úrovním bude pozvolný a tažený zejména delším koncem křivky. Rizika však vidíme směrem k rychlejšímu nárůstu.
 • Nová prognóza MMF – USA budú rásť podstatne pomalšie, eurozóna zase o niečo rýchlejšie
  MMF dnes zverejnil svoj októbrový ekonomický výhľad. Ten ostal oproti júlovej revízii aprílovej prognózy nezmenený – pre rok 2016 na úrovni 3,1% a pre rok 2017 na úrovni 3,4%. Hoci headline ostal nezmenený, tak koktejl by podľa novej prognózy mal byť namiešaný inak, na úrovni jednotlivých krajín a ekonomických zoskupení došlo k celkom zaujímavým zmenám v prognózach.
 • Nová roční maxima USDJPY - Vytvoří pozitivní PMI z Ameriky další býčí dynamiku?
  Zdá se, jako by trochu trvalo, než pár USDJPY zareagoval na poslední ekonomický vývoj v Japonsku minulé pondělí. Japonské HDP ve 4. čtvrtletí roku 2019 kleslo ročně o 6.3%, což je horší než již tak pesimistické prognózy trhu 3.7%.
 • Nová ropná dohoda je jiná, mění situaci na trhu i na Blízkém východě
  Rusko a další země mimo kartel OPEC souhlasí s omezením těžby ropy. Podpoří tak rozhodnutí zemí OPEC snížit v prvních šesti měsících roku 2017 těžbu o 1,2 milionu barelů za den. Tento vývoj ukazuje na významné geopolitické změny, které se projeví na trhu s ropou i v celém regionu Blízkého východu.
 • Nová strategie ČNB stabilizuje devizové rezervy
  „Za uplynulých 10 měsíců se výše devizových rezerv znehodnotila o 215 miliard korun. Výrazné znehodnocení devizových rezerv je způsobeno posilováním koruny vůči jiným měnám. Do budoucna lze očekávat, že koruna bude dál sílit,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
 • Nová studená válka USA a Číny kvůli pandemii
  Vztahy mezi Spojenými státy a Čínou kvůli pandemii koronaviru nastartovaly novou studenou válku. Americký prezident Donald Trump hrozí úplným přerušením komunikace a čínské státní deníky zveřejňují agresivní komentáře o USA.
 • Nová světová ekonomická krize: Přehled USD, CAD, JPY
  Zvýšená volatilita trhů přetrvává i ve středu. Oznámení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina neaspiruje na vstup do NATO "v blízké budoucnosti", a ochota diskutovat o statutu obou separatistických republik vedly k malému přívalu pozitivity, ale ne na dlouho. Jakmile americký prezident Joe Biden oznámil, že USA zakážou dovoz ruské energie, komodity opět prudce vzrostly a akciové indexy se vrátily do červené zóny.
 • Nová Terra LUNA náhle stoupá o 17 %, zde je důvod
  Nová Terra LUNA, vytvořená po květnové implozi sítě, náhle získala více než 43 %, když vzrostla z minima z 11. října na 2,20 USD a v době tisku dosáhla vnitrodenních maxim 3,15 USD.
 • Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů
  Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní energii nebo v produkci biofarmak. „Plichta“ je to pak mezi oběma zeměmi v rozvoji umělé inteligence, ve výrobě polovodičů nebo v hi-tech průmyslové výrobě. Jistý internetový vtipálek pak ke grafu přidělal Evropu. S tím, že dominuje v jediné sféře – v regulacích.
 • Nová varianta covidu citelně oslabuje korunu. Nepomáhají jí ani včerejší slova guvernéra Rusnoka
  Koruna dnes dopoledne středoevropského času znehodnotila vůči euru na svoji nejslabší úroveň od začátku letošního července. Oslabila až na 25,793. Od začátku listopadu si tak vůči euru pohoršila přibližně o 0,6 procenta, vůči dolaru ovšem dokonce o 3,1 procenta. To vše v měsíci, kdy Česká národní banka nečekaně prudce zvýšila svoji základní úrokovou sazbu, o 1,25 procentního bodu, tedy nejvýrazněji od června 1997. Ani nejvydatnější zvýšení základní úrokové sazby za poslední takřka čtvrtstoletí tedy nestačilo na to, aby koruna vůči světovým měnám v listopadu byť jen nepatrně zpevnila.
 • Novavax blízko historického minima kvůli slabému výhledu a finančním problémům 📉
  Společnost Novavax (NVAX.US), výrobce léku Nuvaxovid proti viru Covid-19, se v posledních letech těšila obrovským příjmům, které však s odezněním pandemie skončily a nahradily je finanční problémy. Společnost varovala, že možná nebude schopna přežít, což včera vyvolalo panickou reakci investorů.
 • Novavax hlásí čtvrtletní výsledky a postup restrukturalizace
  Novavax (NVAX.US) vykázal za třetí čtvrtletí vyšší než očekávané tržby, především díky grantům vlády USA na klinické studie. Navzdory meziročnímu poklesu tržeb ze 734,58 milionů USD na 187 milionů USD se společnost zaměřuje na optimalizaci těchto grantových příležitostí. Aby se společnost Novavax vypořádala s menším trhem s vakcínami COVID-19, než se očekávalo, snížila své závazky a připravuje se na snížení nákladů o dalších 300 milionů dolarů v roce 2024.
 • Novavax se propadl o téměř 20 % 📉
  Akcie společnosti Novavax (NVAX.US), která vyvíjí vakcíny nové generace, se dostaly pod tlak v souvislosti s nabídkou prodeje kmenových akcií v hodnotě 125 milionů USD. Očekává se, že prostředky z prodeje budou injekcí do rozpočtu a výdajů společnosti. Společnost hodlá poskytnout 30denní opce na nákup dalších kmenových akcií v hodnotě až 18,75 milionu USD:
 • Nová vize Elona Muska: Kamkoliv na Zemi do hodiny
  Podnikatel Elon Musk, jehož věčným snem je vybudovat lidskou kolonii na Marsu, plánuje postavit novou raketovou loď s názvem “BFR” schopnou cestovat kamkoliv na Zemi do jedné hodiny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook