Úterý 16. srpen 2022 06:06
reklama
Vantage
reklama
Vantage
reklama
Dukascopy krypto
reklama
InstaMarkets

USD/JPY roste i přes oslabení dolaru, první cíl je 136,70

28.06.2022 17:11  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Pár USD/JPY pomalu, ale důsledně rozvíjí vzestupnou ofenzívu s úmyslem prosadit se v oblasti čísla 136. Během tří obchodních dnů cena postupně roste a překonala úrovně střední rezistence. Vypadá to, že tento trend bude ve střednědobém horizontu pokračovat.

Americká měna je hlavním motorem růstu USD/JPY, přestože je pod všeobecným tlakem. Index amerického dolaru se po pádu z 105,55 zasekl uprostřed 103. čísla. To je důvod, proč pár roste poměrně pomalu, s působivými intradenními pullbacky.

analytics62badfb6a3abd.jpg

Poptávka po dolaru klesá ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, trh zaznamenal známky zpomalení růstu inflace v USA. Důvodem k takovým závěrům byl červnový index spotřebitelské důvěry, který počítá Michiganská univerzita. Propadla se na 50 bodů, zatímco v květnu byla na 58,4 bodu. Po vydání této zprávy se dolar dostal pod tlak, zatímco index S&P 500 vykázal nejvyšší nárůst od května 2020.

Druhým důvodem všeobecného oslabení dolaru je nerozhodný postoj předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella ohledně vyhlídek na zpřísnění měnové politiky. Ostatně na výše uvedenou inflační zprávu je třeba nahlížet právě prizmatem pozice Powella, který o tempu zvyšování úrokových sazeb ještě nerozhodl. Po jeho nedávném projevu v Kongresu dolar ztratil svou pozici a ustoupil ze svých dosažených maxim.

Dolarová rally skončila poté, co Powell neobhájil "ultrajestřábí" scénáře. Na jedné straně šéf Fedu dal jasně najevo, že regulátor bude udržovat jestřábí kurz a bude pokračovat ve zvyšování úrokové sazby, dokud nezlomí růst inflace. Na druhou stranu ale zdůraznil, že "tempo dalšího zvyšování sazeb bude i nadále záviset na příchozích datech a měnících se ekonomických podmínkách. Výbor bude rozhodovat od jednání k jednání."

Toto slovní spojení lze interpretovat jednoznačně: další tempo zpřísňování měnové politiky bude záviset na dynamice klíčových inflačních ukazatelů, jako je index spotřebitelských cen a index PCE. Poslední zveřejnění CPI ukázalo, že inflace ani nepomýšlí na zpomalení: po dvouměsíčním poklesu index opět obnovil růst a aktualizoval 40letá maxima (po tomto zveřejnění Fed zvýšil sazbu o 75 bodů, a způsobil posilování dolaru).

Pokud jde o základní cenový index pro výdaje na osobní spotřebu v USA (PCE), nyní můžeme použít pouze dubnová data, zatímco zpráva za květen bude zveřejněna ve čtvrtek. Vzhledem k reakci trhu na index spotřebitelské důvěry z University of Michigan lze předpokládat, že PCE vyvolá zvýšenou volatilitu u všech dolarových párů, včetně USD / JPY.

Ale všimněte si, že zatímco dolar v hlavních párech skupiny "majors" ztrácí své pozice, pár USD / JPY se pomalu, ale stále plíží. Podle mého názoru je tato anomálie vysvětlována divergencí sazeb Fedu a Bank of Japan, která bude přetrvávat bez ohledu na míru jestřábího postoje Jerome Powella. Jak víte, americká centrální banka nyní stojí před volbou jestli zvýšit úrokové sazby v červenci o 50 nebo o 75 bodů. Japonský regulátor takové dilema nemá: navzdory růstu inflačních ukazatelů se Bank of Japan rozhodla držet akomodativní měnové politiky "na podporu ekonomiky". Zástupci japonské centrální banky navíc při každé příležitosti prohlašují, že jsou připraveni změkčit parametry měnové politiky, "pokud to bude nutné".

Z tohoto důvodu vykazuje pár USD / JPY vzestupný trend. Cena stoupá, i když s hlubokými korekčními poklesy. Pokud se podíváme na časový rámec MN, můžeme vidět, že od března pár vzrostl o více než 2000 bodů.

Na trhu přitom nepanuje shoda v tom, kam se pár nakonec dostane. V červnu cena obnovila své 24leté maximum, takže o nějakých hranicích a "červených čarách" se dá jen těžko mluvit. Například podle měnových stratégů ze Societe Generale pár nejprve stoupne na 138, poté na 141. Ekonomové z Westpacu očekávají, že pár v blízké době dosáhne 137. Experti Rabobank zase říkají, že je vysoká pravděpodobnost, že pár v krátké době dosáhne 140.

Podle mého názoru je v dohledné době nutné uvažovat o přízemnějších cílech. První z nich je 136,72 (24leté maximum, které bylo aktualizováno 22. června). Hlavním cílem (ve střednědobém horizontu) je 137,70 (horní linie indikátoru Bollinger Bands v časovém rámci D1).

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • USD/JPY pod úrovní 78,00 testuje 77,66
  V pondělní analýze jsme upozorňovali u páru USD/JPY na klíčovou hranici na kursu 78,00. Ta byla prolomena...
 • USDJPY po odražení od supportu pokračuje v růstu. Evropským akciím pomáhá hlavně energetický sektor
  Po včerejší úspěšné seanci dnes akciové indexy v Evropě pokračují v pozvolném růstu. To vše navzdory dalším zprávám z finančního sektoru, které jen dokládají v jakých problémech se některé bankovní domy nacházejí. Po spekulacích okolo Deutsche Bank, která možná bude potřebovat navýšit kapitál, dnes trhy překvapila německá Commerzbank, která se chystá propustit více než 9 tis zaměstnanců, tedy přibližně každého pátého. Akciové indexy si však pozice drží za což vděčí mj. i energetickému sektoru, kterému vydatně pomohl včerejší růst cen ropy. Například v Británii rostou firmy v ropném průmyslu o přibližně 5 % a britský index FTSE100 od rána přidává další procento.
 • USDJPY po vojenskom útoku na Irán klesá na lokálne minimá
  Menový pár USDJPY zaznamenal pokles o 0,5% v reakcii na útok amerických síl na iránsku vojenskú základňu, čo vyvoláva ďalšiu eskaláciu napätia medzi oboma krajinami. Menový pár sa priblížil k supportu na úrovni 108. V reakcii na túto udalosť vystrelila aj cena ropy a drahých kovov. Trhy započítavajú riziko možnej odpovede na americké útoky z iránskej strany.
 • USDJPY prepadá pod 80
  Zdá sa, že John Taylor nie je jediný, kto nakupuje japonsk...
 • USD/JPY Progresivní Zig-Zag potenciálně zaměřený na 111.60
  USD/JPY vytvořil progresivní vzor Zig-Zag a v tomto okamžiku se zdá, že rostoucí směr se vyvíjí. 110.90-111.05 je zóna POC a pokud se cena podaří udržet nad 110.70, možná bychom viděli vyšší úrovně. Dalšími cíli jsou 111,35, 111,61 a 111,77. Sledujte potenciální odchod z oblasti POC.
 • USD/JPY Progresivní Zig-Zag se vzorkem rukojeti
  USD/JPY vytvořil býčí trend se vzorkem rukojeti pod horizontální trendovou čarou (červená) a v tomto okamžiku mnůžeme vidět platný průlom. Průlom vytvořil progresivní vzestupný zig-zag vzorek a 109.80-90 je možné odrazové místo. Pokud se potvrdí odmítnutí, další cíle by měly být 110,30 následované 110,45 a 110,67.
 • USDJPY prolomil důležitou resistenci, výhled se ale příliš nemění
  Tak jsme se přece jen dočkali. Japonská měna dnes krátce po osmé hodině ranní prolomila hranici resistence a vyhoupla ...
 • USD/JPY proráží klíčovou podporu
  USD/JPY konečně vylezlo z ulity. Trh alespoň dočasně prolomil silné supportní pásmo a čistě teoreticky má volno k další podpoře na hodnotě 110,0..
 • USDJPY - rekord
  Japonský jen dosahuje najsilnejšie hodnoty od roku 1995 a ...
 • USD/JPY: review and forecast
  The Yen was falling against the USD all week after opening at 122.93 on Monday. This morning, the price settled near 1...
 • USDJPY sa udržal v klesajúcom kanáli
  Niekoľkodňový rastúci trend USDJPY sa skončil na hornej hranici klesajúceho kanála, v ktorom sa pár pohybuje od začiatku roka. Je síce pravda, že k dnešnému poklesu prispel aj guvernér Bank of Japan Kuroda, podľa ktorého helikoptérové peniaze v Japonsku neprichádzajú do úvahy, maximum však bolo dosiahnuté v skorých ranných hodinách, bližšie pri hornej hranici klesajúceho kanála. Zaujímavú technickú hladinu vytvorila aj úroveň 23,6 % Fibonacciho ústupu, ktorá zastavila dnešný pokles páru. Tento klesajúci kanál sa javí byť silný, čo ukazuje viacnásobný odraz páru od jeho spodnej a hornej hranice a jeho prípadné prerazenie nahor, ktoré vzhľadom na fundamenty v dohľadnej dobe nie je nereálne, by mohlo USDJPY udeliť silnejší pozitívny impulz:
 • USDJPY se během obchodování na asijských trzích odrazil vzhůru
  1.3.2011, Autor: Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets, www.saxobank...
 • USDJPY se drží na úrovni 80,0; guvernér BoJ totiž prohlásil, že „intenzivní“ uvolňování bude pokračovat
  Měny se během asijské seance pohybovaly v úzkých pásmech, jelikož v..
 • USD/JPY se nadále drží nad 108.00 - změní to dnešní NFP?
  Od doby kdy americký Pentagon zahájil letecký úder, který zabil íránského velitele Soleimaniho se zvýšili obavy, že válka mezi USA a Íránem by mohla být v blízké budoucnosti. Celkový technický obraz USD/JPY se v podstatně nezměnil.
 • USDJPY: Sentiment přeje býkům navzdory novým dovozním clům
  USDJPY pár vymazal celé denní ztráty a obchodoval se v zisku cca 0.10% během Londýnské seance, přičemž se pohyboval kolem 107.50.
 • USDJPY se obchoduje na nejvyšší úrovni od roku 2002!
  Dynamický výprodej na japonské měně pokračuje. USD/JPY vyskočil nad nejvyšší úrovně od roku 2002. Hlavním důvodem je rozchod měnových politik Fedu a BoJ. Poslední pohyby jsou důsledkem vyjádření japonského ministra financí. Řekl, že ostré výkyvy v měnovém kurzu jsou "nežádoucí". Během ranních hodin zopakoval guvernér BoJ Haruhiko Kuroda, že bude nadále udržovat extrémně uvolněnou měnovou politiku. Kuroda navíc dodal, že BoJ musí dále poskytovat monetární podporu ekonomice, která se stále nevzpamatovala z pandemie.
 • USDJPY se vrací zpět na důležitou resistenci
  Opětovný nástup risk-on sentimentu má výrazný dopad a ocenění japonského jenu Ten po silném růstu z přelomu minulého roku kompletně odevzdal dřívější zisky a vrací se na d úroveň 109 USDJPY. Co více, měnový pár USDJPY se dostává zpět k silné resistenci na úrovni horní hrany konsolidačního pásma (109,70), ve kterém se drží od loňského prosince. Ta může být důležitou bariérou pro býky na USDJPY a cenovým targetem pro uzavírání ziskových pozic.
 • USD/JPY Silný up-trend, ale pozor na 109.77
  USD/JPY zaznamenal velmi silný vzestup, a to jak při měsíčních, tak týdenních úrovních odporu H5. V tomto okamžiku by obchodníci měli sledovat 109,77. Cena by mohla být odmítnuta směrem k 108.96 a 108.15 k zóně POC. POC zóna je místo, kde by cena mohla opět odrazit. Pokud 109.80 přestřelí, dávejte pozor na 110.20 a 110.50. Dnes je pátek, takže můžeme vidět nějaké zisky později odpoledne.
 • USDJPY si stále neví rady s důležitým supportem, TA
  Měnový pár USDJPY dál bojuje s hranicí 100 jenů za dolar. Ta je především důležitou psychologickou bariérou, kterou v ...
 • USD/JPY Skrytá medvědí divergence před rozhodnutím FOMC
  Hlavní zpráva dne je rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách. Vedle oficiálního oznámení o sazbách zpráva obsahuje prognózu FOMC pro inflaci a hospodářský růst v příštích dvou letech a rozpis jednotlivých prognóz úrokových sazeb FOMC.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy forex